مجله خبری امروز

سریال پیکی بلایندرز 

ژانر : درام ، جنایی ، تاریخی 

 

پیکی بلایندرز (به انگلیسی: Peaky Blinders)، نام یک مجموعه تلویزیونی انگلیسی است. استیون نایت نویسندگی و تولید آن را بر عهده دارد. کارگردانان این مجموعه زیاد و متفاوت بوده‌اند. این فیلم در رده سنی PG-14 است. داستان حول محور کیلین مورفی،در نقش تام شلبی، رهبر یک گروه تجارت خانوادگی است.

نخستین فصل این مجموعه در سپتامبر ۲۰۱۳ پخش شد و شامل ۶ قسمت بود. فصل دوم در اکتبر ۲۰۱۴ روی آنتن رفت. ماه مه ۲۰۱۶، نیز فصل سوم عرضه شد که در تاریخ ۳۱ مه در آمریکا در دسترس عموم قرار گرفت.

در ۲۶ مه ۲۰۱۶،  اعلام شد ساخت فصل پنجم سریال را در دستور کار قرار دارد. همچنین تا پیش از اقبال عمومی این سریال قرار بود حداکثر پنج فصل باشد اما پس از این موفقیت‌ها استیون نایت در ۵ مه ۲۰۱۸ به باشگاه مطبوعات بیرمنگام گفت که قطعاً فصل ششم را خواهیم ساخت و احتمالاً فصل ۷ و انگاه اتمام؛

 

خلاصه داستان :

فصل اول

در سال ۱۹۱۹ و بعد از جنگ جهانی اول، یک گروه خانوادگی مستقر در بیرمنگام  انگلستان است. داستان بر روی گروه رومانیایی (کولی) پیکی بلایندرز و بلندپروازی‌ها و رئیسشان، تامی شلبی متمرکز است. کارآگاه ویژه چستر کمپل به دستور وینستون چرچیل به بیرمنگهام فرستاده می‌شود تا شهر را از وجود ارتش جمهوری خواه ایرلند ، کمونیست‌ها، گروه‌های خرابکار و جنایتکاران پاک کند. در این مسیر وجود پیکی بلایندرز نظرش را جلب می‌کند. وینستون چرچیل، کمپل را مأمور رسیدگی به اغتشاشات بیرمنگام و بازیابی مهمات جنگی می‌کند که قرار بود به لیبی منتقل شود.

فصل دوم

فصل دوم، دو سال بعد را نشان می‌دهد. خانواده شلبی تشکیلات جنایی خود را در جنوب و شمال لندن گسترش می‌دهند و هم‌چنان بیرمنگام دژ اصلی آن‌هاست. از سال ۱۹۲۱ آغاز می‌شود و با اوج گرفتن در مسابقه اپسوم(Epsom) در ۳۱ مه ۱۹۲۲ - روز دربی پایان می‌یابد.

فصل سوم

فصل سوم در سال ۱۹۲۴ شروع و پایان می‌یابد، پس از آن که تامی و خانواده اش وارد دنیای خطرناکتری می‌شوند زیرا بار دیگر گسترش می‌یابند، این بار در سطح بین‌المللی. سری سوم نیز شامل پدر جان هیوز (پدی کانسیداین) است. روبن الیور (الکساندر صدیگ)، نقالی که پولی برای نقاشی پرتره خود به آن معرفی می‌کند. دوشس روسی تاتیانا پترونا (گایت جانسن)؛ و لیندا شلیبی (کیت فیلیپس)، همسر جدید آرتور.

فصل چهارم

با آزاد شدن اعضای خانواده‌ی شلبی از زندان، لحظاتی پیش از اعدام شدن، آغاز شد. تامی بار دیگر توانست با یافتن مدارکی محرمانه، نوشته‌ی شاه جورج پنجم و با اخاذی از خاندان سلطنتی انگلستان، خانواده‌ی خود را نجات دهد. اما بازگشت شلبی‌ها به خانه چندان بی‌مشکل نبود؛ جان و آرتور تصمیم به رفتن به روستا گرفته و پالی نیز بار دیگر به اعتیاد روی آورد. در همین زمان لوکا چنگرتا، یکی از اعضای مافیای سیسیل، برای گرفتن انتقام خون پدر خود، وینسنت، به بیرمنگام آمده و به دو تن از اعضای خانواده‌ی شلبی، مایکل و جان، شلیک می‌کند. مرگ جان را می‌توان یکی از غم‌انگیزترین ترین اتفاقات فصل چهارم سریال Peaky Blinders دانست.

 

فصل پنجم 

 

داستان فصل پنجم سریال Peaky Blinders در سال ۱۹۲۹، ده سال پس از رویدادهای فصل او آن، جریان خواهد داشت

در طول فصل چهارم سریال، مخاطبان متقاعد می‌شوند که پالی در حال همکاری با لوکا در نقشه‌ای برای به قتل رساندن تامی است، اما مشخص می‌شود که این‌گونه نبوده و عملا برعکس این موضوع حقیقت دارد. با این حال در طول این فصل الفی سالومونز (با بازی Tom Hardy) اتحادی با لوکا تشکیل داده و به افراد او اجازه‌ی حمله به تامی را می‌دهد. این حمله (دست کم در ظاهر) منجر به مرگ آرتور شده و لوکا که اکنون گمان می‌برد خاندان شلبی را شکست داده، با رفتن به زیرزمین شلبی‌ها رویای پیشرفت را در سر می‌پروراند.

 

بازیگران :

 • کیلین مورفی در نقش توماس «تامی» شلبی: رهبر پیکی بلایندرز

 

 • سم نیل در نقش کارآگاه چستر کمپل (فصل۱–۲): یک ایرلندی پروتستان از بلفست برای ردیابی

 

 • هلن مک کروری در نقش پالی (الیزابت گری): خاله تامی و صندوقدار پیکی بلایندرز.

 

 • پاول اندرسون در نقش آرتور شلبی جونیور: برادر بزرگ خانواده شلبی و همسر لیندا

 

 • آنابل والیس در نقش گریس شلبی (فصل۱–۲–۳): مأمور مخفی سابق و یک زن ایرلندی که قبلاً با چستر کمپل کار می‌کرد. او بعداً با تامی ازدواج می‌کند

 

 • سوفی راندل در نقش آیدا تورن: تنها خواهر شلبی‌ها. ایدا تنها عضو خانواده است که درگیر کار پیکی بلایندرز نمی‌شود. 

 

 • جو کول در نقش جان شلبی (فصل ۱ تا۴): برادر کوچکتر تامی

 

 • تام هاردی در نقش آلفی سالامونز (فصل۲-۳-۴-۵): رهبر یک گروه یهودی در شهر کمدون.

 

 • آدرین برودی در نقش لوکا چَنگِرِتا (فصل ۴): او رهبر مافیای ایتالیایی است

 

 • ایو گلدبرگ در نقش فردی تورن (فصل۱): یک کمونیست معروف. همسر آیدا شلبی

 

 • نوآ تیلور در نقش دربی سابینی (فصل۲): رهبر گروه‌های مافیایی ایتالیایی در لندن.

 

 • شارلوت رایلی در نقش می کارلتون (فصل ۲ و ۴): یک بیوه ثروتمند که اسب‌های مسابقه‌ای دارد و همچنین از معشوقه‌های تامی شلبی.

 

 • ناتاشا اوکیف در نقش لیزی استارک: یک فاحشه سابق که به عنوان منشی تامی کار می‌کند. دومین همسر تامی شلبی.

 

 • آنیا تیلور جوی در نقش جینا گری (فصل ۵): همسر آمریکایی مایکل گری

 

 • کیت دیکی در نقش مادر سرپرست (فصل ۵)

 

نظرات منتقدان بر این سریال :

برایان لوری، منتقد نشریه Variety، میگوید:

در این برهه پر فراز و نشیب انگلستان درام‌های بی‌نظیری پیدا می‌شود و بی‌شک برخی بینندگان از این درام که در پیشبرد وقایع عجله‌ای ندارد، لذت می‌برند.

 

دبورا راس از نشریه Daily Mail نیز معتقد است:

سریال پیکی بلایندرز از بازی‌های خوب و کارگردانی عالی بهره برده که توجه دقیقی به جزئیات دارد، اما هنوز خود را، به خصوص از لحاظ روایی، ثابت و متمایز نکرده است.

منتقد Vox، امیلی وندرورف نیز معتقد است این سریال به خوبی بیرمنگام دهه 1920 را زنده کرده است.

 

سارا هیوز ، منتقد نشریه گاردین، در نقد پیکی بلایندرز اینگونه می‌گوید:

سریال پیکی بلایندرز یک درام در مرحله‌ای سلطه‌جویانه است که به سختی راه را اشتباه می‌رود. سریال در مورد داستان‌گویی خود بی‌پروا و مطمئن و در رشد شخصیت‌ها خاطرجمع عمل می‌کند و اعتماد دارد که مخاطبین به این سریال جذب می‌شوند.

 

کریستوفر هوتن ، از نشریه Independent، در نقد و بررسی سریال Peaky Blinders عنوان میکند :

سریال Peaky Blinders، با دودهای مواج، نور خفیف و مناظر ذغال‌سنگی، هر پنی را جایی خرج می‌کند که ارزش داشته باشد. 

 

 

 

نکات جالبی که علاقه مندان این سریال باید بدانند :

1-کیلین مورفی در این سریال، تاکنون بیش از 6000 نخ سیگار کشیده است. قابل ذکر است تمامی سیگارهای او گیاهی بوده و فاقد تنباکو و نیکوتین است، در نتیجه اعتیادآور نیست. بنا به گفته استیون کینگ، این سیگارها بسیار ضعیف هستند و همانند این است که مورفی هر 5 روز یک بار یک نخ سیگار واقعی بکشد.

 

 

2-مایکل گری (فین کول) و جان شلبی (جو کول) در واقعیت برادر هستند.

 

3-تام هاردی (Tom Hardy) در نقش آلفی سالامونز و شارلوت رایلی (Charlotte Riley) در نقش می کارلتون در زندگی واقعی زن و شوهر هستند.

4-این سریال چهارمین تجربه همکاری کیلین مورفی و تام هاردی است. هر دو آنها در سه‌گانه شوالیه تاریکی، نقش شخصیت شرور را داشتند. این دو در فیلم Inception و فیلم Dunkirk نیز با هم همبازی بودند.

 

5-تامی شلبی 213 بار در طول سریال ویسکی می‌نوشد.

 

6-نام کامل تامی شلبی، توماس مایکل شلبی است.

 

7-کیلین مورفی بازیگری ایرلندی است که نقش توماس شلبی انگلیسی را بازی می‌کند. آنابل والیس (Annabelle Wallis) بازیگر انگلیسی است و نقش گریس ایرلندی را بازی می‌کند.

 

8-در سریال می‌بینیم که تامی شلبی سیگار فیلتردار می‌کشد. داستان سریال در دهه 1920 اتفاق می‌افتد و سیگارهای فیلتردار تا سال 1954 اصلا وجود نداشتند. در دهه 1950 بود که دانشمندان سخن گفتن از مضرات سیگار را آغاز کردند.

 

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۸/۱۲
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی