مجله خبری امروز

فرندز یا دوستان (به انگلیسی: Friends)

ژانر : کمدی ، اجتماعی 

 

ساخت : آمریکا

 ساخته : دیوید کرین  و مارتا کافمن

 

زمان پخش :

از ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۴ تا ۶ مهٔ ۲۰۰۴ پخش شد و پس از ده فصل به پایان رسید.

کافمن و کرین بین نوامبر و دسامبر سال ۱۹۹۳ بر روی این سریال با عنوان کافهٔ بی‌خوابی کار کردند. ایده‌شان را به برایت گفتند و سپس با هم پیش‌نویسی هفت صفحه‌ای ارائه کردند. بعد از چندین بار تغییرات در فیلم‌نامه و سریال، به خصوص تغییر نام آن به دوستانی مانند ما، نهایتاً نام آن به فرندز تغییر یافت.

 

بازیگران :

 • جنیفر آنیستون در نقش ریچل گرین، علاقه‌مند به مُد و بهترین دوست مانیکا از زمان بچگی. ریچل بعد از این که در روز عروسی‌اش با بری فاربر تصمیم گرفت ازدواج نکند زیرا عاشق او نبود، هم‌اتاقی مانیکا شد. ریچل و راس گلر در طول سریال چندین بار با هم رابطه برقرار می‌کنند و سپس در نهایت به هم می‌زنند.

JenniferAnistonHWoFFeb2012.jpg

 • کورتنی کاکس در نقش مانیکا گلر، سرآشپزی که مانند مادر گروه رفتار می‌کند و شخصیتش به کمال طلبی، رئیس‌بازی، رقابت و اختلال وسواس فکری مشهور است.

Courteney Cox '10 PaleyFest.jpg

 • لیسا کودرو در نقش فیبی بوفی، ماساژوری عجیب و غریب که موسیقی را هم به صورت خودآموز یادگرفته‌است. فیبی با مادرش در نیویورک زندگی می‌کرده تا این که مادرش خودکشی می‌کند و فیبی بی‌خانمان می‌شود.

Lisa Kudrow 2.jpg

 • مت له بلانک در نقش جویی تریبیانی، هنرپیشه‌ای که عاشق غذاست و به خاطر بازی در نقش دکتر دریک راموری در سریال آبکی روز های زندگی ما مشهور می‌شود. جویی بسیار ساده‌لوح و البته دخترباز است. با وجود دختربازی‌اش، جویی شخصیتی معصوم و خوش نیت دارد.

 • متیو پری در نقش چندلر بینگ ، تحلیلگر ارشد آمار در شرکتی چندملیتی و بزرگ. چندلر در فصل نه از شغلش استعفا می‌دهد و به عنوان کارآموز در یک شرکت تبلیغاتی مشغول به کار می‌شود.

Matthew Perry 2013 lighting and color corrected.jpg

 • دیوید شویمر در نقش دکتر راس گلر، برادر بزرگ‌تر مانیکا و دیرینه شناسی که در موزه تاریخ طبیعی کار می‌کند و بعدها به عنوان استاد دیرینه‌شناسی در دانشگاه نیویورک سیتی به تدریس می‌پردازد.

David Schwimmer 2011.jpg

 

شخصیت‌های دیگری که بعد از این شش نفر بیشترین حضور در سریال را دارند عبارتند از :

پدر و مادر راس و مانیکا که در لانگ ایلند زندگی می‌کنند.

همسر سابق راس و پسرش بن؛

گانتر، متصدی کافه سنترال پرک؛

جنیس، دوست‌دختر سابق چندلر

و

اورسلا، خواهر دوقلوی فیبی.

 

خلاصه داستان :

ریچل گرین از عروسی‌اش فرار می‌کند و به دنبال دوست دوران کودکی‌اش، مانیکا گلر، سرآشپزی که در نیویورک زندگی می‌کند، می‌رود. آن‌ها هم‌اتاقی یکدیگر می‌شوند و ریچل به گروه دوستان مانیکا می‌پیوندد که همگی در دههٔ سوم زندگی‌شان هستند:چندلر بینگ که شغل اولش کارمندیست و در اواسط فصل به عضویت شرکتی تبلیغاتی تحت عنوان ایده پرداز درمی‌آید. فیبی بوفی که موسیقیدان و ماساژور است و راس گلر برادر بزرگ‌تر مانیکا که دیرینه شناسی است که به تازگی طلاق گرفته‌است. برای تأمین مخارج زندگی‌اش، ریچل به عنوان پیش‌خدمت شروع به کار کردن در سنترال پرک می‌کند، کافه‌ای در منهتن که این شش نفر معمولاً در آن جا وقت می‌گذرانند و اگر در آنجا نباشند، معمولاً این گروه در آپارتمان مانیکا و ریچل در وست ویلج یا آپارتمان چندلر و جویی که روبه‌روی آپارتمان همان‌هاست وقت می‌گذرانند.

 

 

داستان قسمت‌های مختلف سریال، حول ماجراجویی‌های رمانتیک و کمدی و مشکلات شغلی شخصیت‌ها می‌چرخد؛ به‌طور مثال جویی برای گرفتن نقش‌های مختلف تست می‌دهد و ریچل به دنبال کاری در صنعت مد است. هر شش شخصیت، وارد روابط عاشقانهٔ جدی می‌شوند. به‌طور مثال مانیکا با ریچارد برک و راس با امیلی والتهام وارد رابطه می‌شوند. روابط متناوب راس و ریچل، خط داستانی معمول و تکراری سریال است. در طول ده فصل بارها به هم برمی‌گردند و به هم می‌زنند، راس وارد رابطه با امیلی می‌شود. راس و ریچل با هم بچه‌دار می‌شوند. چندلر هم وارد رابطه با مانیکا می‌شود و با او ازدواج می‌کند و فیبی هم با مایک هنیگان ازدواج می‌کند.

 

 

20 فکت جالب از سریال فرندز :

 1. بازیگران اصلى سریال هر کدام در آغاز کار خود، براى هر قسمت ٢٢٥٠دلار و در پایان سریال، براى هر قسمت ١میلیون دلار دریافت میکردند.

 2. تیتراژ آغازین سریال در استدیو "برادران وارنر" در کالیفرنیا فیلم بردارى شد، نه در پارک مرکزى در نیویورک.

 3. دیوید شویمر اولین نفر از بین شش بازیگر اصلى بود که براى بازى در سریال انتخاب شد.

 4. جنیفر آنیستون  آخرین نفر از بین شش بازیگر اصلى بود که براى بازى در سریال انتخاب شد.

 5. در آغاز سریال، شمارۀ بر روى درب آپارتمان "مونیکا" ٥بود. اما سازندگان بعدا متوجه شدند که این اصلا با عقل جور در نمیاد، چون در طبقۀ بالاترى زندگى میکرد. پس شمارۀ آپارتمان را به ٢٠ تغییر دادند، شمارۀ آپارتمان "چندلر" نیز از ٤به ١٩تغییر کرد.

 6. در قسمتى که مشخص میشود "چندلر" از سگها متنفر است، متوجه میشویم که "راس" نیز از بستنى متنفر است. در صورتى که در یکى از قسمت هاى فصل پیشین شاهد آن بودیم که "راس" و "الیزابت" در یکى از قرار هایشان از بستنى خوردن لذت میبرند. از اشتباهات سریال!

 7. دو قلو هاى "مونیکا" و "چندلر" با فاصله زمانى ٣دقیقه و ٤٦ثانیه متولد شدند.

 8. در واقع کارکتر "جویى" ساده لوح و احمق نبود، این پیشنهادِ خود "مت لبلانک" بود که کارکتر اینگونه باشد.

 9. جویى و ریچل تنها دوستانى بودند که هر دو در دوره خاصى از زندگیشان در "سنترال پرک"کار کردند.

 10. با توجه به تمامى قسمت هاى سریال، هر شش بازیگر اصلى همدیگر را بوسیده اند بجز "مونیکا" و"فیبى"...

 11.  کورتنى کاکس" تنها بازیگر، بین شش بازیگر اصلى است که نامزد دریافت جایزه "امى" براى بازى در سریال نشده است.

 12. بعد از اتمام سریال، به هر کدام از بازیگران تیکۀ کوچکى از سنگفرشِ جلوىِ درب "سنترال پرک" به رسم یادبود اهدا شد.

 13. نام کارکتر هاى اصلى سریال از روى سریال "تمامِ فرزندان من " الهام گرفته شده است.

 14. لیسا کودرو" متولد ١٩٦٣بزرگترین فرد بین شش بازیگر اصلى و "متیو پرى" متولد آگوست ١٩٦٩کوچکترین فرد بین شش بازیگر اصلى است.

 15. از "سنترال پرک" تا آپارتمان "جویى" و "چندلر" ٩٧قدم فاصله است.

 16. سفارش ویژه "جویى"، سفارش همزمان ٢پیتزا براى یک وعده است.

 17. گل مورد علاقه "ریچل" سوسن است.

 18. در اصل قرار بود که "فیبى" و "چندلر" کارکتر هاى مکمل سریال باشند.

 19. مونیکا" ١١نوع دسته بندى براى حوله هایش داشت.

 20. عبارت «راس و ریچل» هم برای روابط دارای سابقه که قطع و وصل می‌شوند استفاده می‌شود. هنوزهم به کسانی که واقعاً همدیگر را دوست دارند اما دائم با هم بحث می‌کنند یا حسادت می‌کنند این اصطلاح را لقب می‌دهند.

دانلود سریال فرندز با زیرنویس فارسی و انگلیسی همزمان

نظرات منتقدان :

وقتی که هنوز این مجموعه روی آنتن نرفته بود اولین قسمت‌ها توسط گروهی از منتقدان دیده شد و تقریباً کمتر از نیمی آن را تأیید نکردند. بعضی اظهار نظر کردند که این مجموعه طرز برخورد و رفتار دوستان را نشان نمی‌دهد. وقتی که این مجموعه محبوبیت بدست آورد، نظر منتقدان هم تغییر کرد. فرندز بعد از ساینفلد«بهترین برنامهٔ تلویزیون در دههٔ ۹۰» خوانده شد. سری هشتم این مجموعه با بردن جایزهٔ با ارزش «عالیترین مجموعهٔ کمدی» امی ستایش منتقدان را جلب کرد. فرندز از نظر ساختاری همیشه با ساینفلد مقایسه می‌شود با این تفاوت که ساینفلد زودتر از فرندز در آمریکا پخش شد.

 

جوایز دریافتی سریال :

سریال نامزد ۶۲ جایزه امی ساعات برنده و برنده شش عنوان شد. از میان بازیگران تنها انیستون و کودرو برنده امی شدند و کاکس تنها بازیگری است که نامزد امی نشد. سریال برنده جایزه امی بهترین سریال کمدی در سال ۲۰۰۲ شد و در سال‌های ۱۹۹۵، ۱۹۹۶، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ نامزدی در این رده دریافت کرد.

 در سال ۱۹۹۷، اپیزود « ویدیو جشن رقص آخر سال » در ردهٔ ۱۰۰ فهرست صد اپیزود برتر تاریخ TV Guide قرار گرفت. در سال ۲۰۱۳، فرندز در فهرست بهترین سریال‌های نوشته شده از طرف انجمن نویسندگان آمریکا در ردهٔ ۲۴ و در فهرست ۶۰ سریال برتر تاریخ TV Guide در رتبهٔ ۲۸ قرار گرفت.

 

 

 

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۸/۱۵
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی