مجله خبری امروز

۱۶ آبان ۰۰ ، ۱۲:۳۷

حقایق پنهان سریال دارک

سریال تاریکی ( DARK )

ژانر : علمی ، تخیلی ، مهیج

 

نکاتی جالب در مورد سریال دارک ( Dark ) بهترین سریال علمی تخیلی - نبض دیجیتال

 

تاریک یا تاریکی  یک سریال اینترنتی در است که با همکاری باران بوادار و یانتیه فریز ساخته شده و در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. تاریک از محصولات اورجینال نتفلیکس است و توسط همین شرکت ساخته و توزیع شده‌است؛ همچنین تاریک اولین سریال نتفلیکس است که به زبان آلمانی و توسط کشور آلمان ساخته شده‌است. داستان سریال روایت‌گر گم شدن مرموز چند نوجوان است که شخصیت‌های دیگر را وارد چالش می‌کند.

فصل اول سریال در ۱۰ قسمت یک ساعته در ۱ دسامبر ۲۰۱۷ توسط نتفلیکس منتشر شد.

فصل دوم سریال در ۸ قسمت در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شد.

همچنین در تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۲۰ سومین فصل از این مجموعه در ۸ قسمت انتشار یافت.

 

سیلیا تایدمن

 

خلاصه داستان :

داستان سریال Dark در شهری خیالی به نام ویندن اتفاق می‌افتد. در این شهر بچه‌ها در حال ناپدید شدن هستند و همین باعث می‌شود که چهار خانواده و گذشته‌شان به یکدیگر مرتبط شود. راز و رمزهای گذشته بر زندگی سه نسل از همین خانواده‌ها تاثیر می‌گذارد. شخصیت اصلی سریال دارک پسری به نام جوناس کانوالد است. یک نوجوان که سعی دارد با خودکشی پدرش کنار بیاید. از طرف دیگر اولریک نیلسن یک افسر پلیس است که برادرش 33 سال پیش گم شده و حالا هم پسر کوچکش گم شده است. 

به طور خلاصه درباره داستان میشود گفت میکل هنگامی که همراه یوناس، مارتا، مگنوس، فرانچسکا و بارتوش به جنگل رفته بود مفقود می‌شود و سر و کله‌اش در سال 1986 پیدا می‌شود. اولریک برای یافتن فرزندش سر از 1953 در‌می‌آورد. و یوناس که می‌شود گفت قهرمان اصلی داستان است، به سال 1986 می‌رود تا میکل را به سال 2019 بازگرداند اما نوآ، کشیشی که بنظر می‌رسد تمام این وقایع زیر سر اوست، مانعش می‌شود.

در عین حال که داستان به جلو پیش می رود و معما‌ها حل می‌شوند، ابعادبزرگ‌تر ماجرا نیز هویدا می‌شود و برای ما و شخصیت‌های داستان سوال‌های جدیدی به وجود می‌آید.

 

 

بازیگران: 

به علت پیچیدگی روابط در این سریال بازیگران را بصورت خانوادگی معرفی میکنیم :

داستان سریال دارک: پیچیده‌ترین سریال نت‌فلیکس

 

 • نوح یا نوآه ( پسر بارتوش و سلیا، برادر بزرگتر اگنس / پدر شارلوت، کشیش، عضو سیک موندوس )

دارک (Dark): ۲۷ سؤال مهم که در فصل اول بی‌پاسخ ماندند - صفحه 2 از 3 - آلبالو

 • خانواده کانوالد :

یوناس کانوالد (یک دانش‌آموز دبیرستانی که با خودکشی پدرش دست و پنجه نرم می‌کند / مسافر   زمانی، معروف به "غریبه" / رهبر سیک موندس، همچنین به عنوان "آدام" شناخته می‌شود )     

 شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

هانا کانوالد (هانا کروگر، دختر جوان خجالتی / مادر یوناس و همسر میکل، ماساژ درمان )

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

اینس کانوالد ( مادر فرزندخوانده میکل، یک پرستار / مادربزرگ یوناس )

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

 

 • خانواده نیلسن :

میکل نیلسن ( کوچکترین فرزند اولریش و کاتارینا / پدر یوناس، هنرمندی که ابتدای این سریال خودکشی می‌کند.     

   شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

اولریک نیلسن (یک دانش آموز دبیرستانی که برای یافتن برادرش تلاش می‌کند/شوهر کاتارینا؛ پدر مگنوس، مارتا و میکل؛ افسر پلیس و پدربزرگِ یوناس/بیمار در بخش روانپزشکی، معروف به "بازرس" )   

  شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

کاترینا نیلسن (دوست دختر اولریش، دانش آموز دبیرستانی/همسر اولریش؛ مادر مگنوس، مارتا، و میکل؛ مدیر دبیرستان و مادربزرگ یوناس) 

  شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

مارتا نیلسن (فرزند وسط اولریش و کاتارینا، دوست دختر بارتوش و کراش یوناس/رهبر سیک موندس، همچنین به عنوان "حوا" شناخته می‌شود)

سریال دارک فصل سوم - بهترین پایان‌بندی در تاریخ سریال‌های علمی-تخیلی | دیجی‌کالا مگ

مگنوس نیلسن ( بزرگترین فرزند اولریش و کاتارینا / عضو سیک موندس )

بررسی سریال بی نظیر Dark (تاریک) | شاهکار نتفلیکس را از دست ندهید! - ویرگول

 

مدز نیلسن ( برادر کوچکتر اولریش که ناپدید شده‌است )

نقد و بررسی سریال dark ؛ هزارتوی ابدی و ازلی - مجله سینما تیکت

اگنس نیلسن (خواهر کوچکتر نواه )

بازیگران سریال دارک - راهنمای کاراکتر ها و بازیگران مختلف هر نقش

 

خانواده داپلر :

هلگه داپلر ( پسر برند و گرتا /پدر پیتر، نگهبان نیروگاه/بیمار در بخش روانپزشکی)      

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

 

شارلوت داپلر ( زن جوانی که توسط سرپرستش، اچ. جی تانهاوس بزرگ شده‌است / همسر پیتر؛ مادر فرانسیسکا و الیزابت؛ و دختر نوآه و الیزابث و برادرزاده اگنس نیکلسن، رئیس پلیس ویندن )

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

 

پیتر داپلر (روانشناسی یوناس، پدر فرانسیسکا و الیزابت )

داستان سریال دارک: پیچیده‌ترین سریال نت‌فلیکس

 

 • خانواده تیدمن :

کلودیا تیدمن (دختر اگون و دوریس، سرپرست درسی هلگه /مادر رجینا، مدیر نیروگاه /مسافر زمانی، مخالف سیک موندوس )

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

الکساندر تیدهمن ( جوانی مرموز، متولد بوریس نیووالد اما هویت الکساندر کوهلر را سرقت کرد / همسر رجینا (نام خانوادگی خود را از همسرش گرفته‌است)، پدر بارتوز و مدیر نیروگاه )

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

رجینا تیدهمن ( دختر کلودیا / همسر الکساندر، مادر بارتوز، مدیر هتل )

شخصیت ها و شجره نامه سریال دارک (Dark)

 

15 حقیقت پنهان سریال دارک :

 

1- اکثر سکانس‌های جنگلی سریال در منطقه «فارتکنیک‌اکادمی» در حوالی برلین فیلمبرداری شده است. این منطقه در گذشته محل تمرینات نظامی ارتش نازی بوده است.

2- 27 ژوئن 2020 که شروع پخش فصل سوم این سریال است، ‌در سریال به عنوان روز پایان جهان عنوان شده است.

فصل 3 سریال تاریک (Dark) [تاریخ پخش، بازیگران و داستان]

3-صدای تیک تیک ساعت بین سکانس‌های سریال، نشان‌دهنده‌ی تغییر زمان داستان است.

4-در فصل سوم سریال هرگاه دوربین در حال حرکت زوم می‌شود، نشان‌دهنده‌ی تغییر دنیا است.

5-روی تی‌شرت یکی از کودکان مرده نوشته‌ای آلمانی حک شده که ترجمه‌اش «ممنون، نه به انرژی اتمی» است. این جمله، شعار جنبش ضداتمی آلمان در دهه‌ی 1980 است.

نکات جذاب و خواندنی سریال دارک (Dark) - شعار جنبش ضداتمی آلمان

6- لوگوی روی تی‌شرتی که «الریش» آن را دوبار در سریال پوشیده (در رختکن مدرسه همراه با کارتینا و هنگام آزادی از زندان)، متعلق به یک گروه متال سوئدی بنام «موربید» است که مشوق فعالیت‌های آنارشیستی بوده‌اند.

7-روز 12 نوامبر که در فیلم «بازگشت به آینده» نیز روزی مهم است، در اغلب تصمیمات و اقدامات درباره‌ی سفر در زمان از آن نامبرده می‌شود.

8- خالکوبی روی پشت بدن «نواه» که روی تابلوئی در بیمارستان محلی در سال 1986 دیده می‌شود، یک متن باستانی مصری - یونانی درباره‌ی خردورزی است.

سریال «تاریک/Dark»_هیولایی به نام زمان_آرام روانشاد_کافه داستان

9- «جوناس» اسم لاتین «یانوس» است. «یانوس» الهه‌ی یونانی است که پروردگار درها و راه‌ها است. همانطور که «جوناس» در سریال «دارک» (Dark) این کار را انجام می‌دهد.

10- 33 سال فاصله‌ی زمانی تغییر زمان در سریال است. این عدد دقیقا سنی است که عیسی مسیح در آن کشته شد. با این حال آنطور که در انجیل آمده، قربانی شدن مسیح نمی‌تواند جلوی آخرالزمان را بگیرد. همانطور که «میکل» خود را بخاطر گناهان اطرافیانش قربانی کرد.

11- سایت هسته‌ای که در این سریال نمایش داده می‌شود، غیرواقعی است زیرا سایت هسته‌ای برای خنک‌سازی رآکتورها می‌بایست در کنار رودخانه استقرار یابد.

12- سه تصویر بازتاب آینه در تیتراژ آغازین فصل دوم سریال نشان‌دهنده‌ی سه خط زمانی سریال یعنی 2019، 1986 و 1953 است.

فصل دوم سریال دارک و سوال‌هایی که باید به آن‌ها پاسخ داده شود | فیلیمو شات

13-«آدام» به سایه و «ایوا» به نور تشبیه شده‌اند. آینده‌ی آن‌ها پس از آخرالزمان نیز نتیجه‌ی این تشبیه است. «آدام» تاریک و بارانی و «ایوا» دشتی پر از نور است.

14-در قسمت اول فصل دوم در کتاب «نواه» یک یادداشت وجود دارد که 27 ژوئن 2020 را «پایان چرخه» عنوان کرده، درواقع این تاریخ، تاریخ پخش فصل آخر(فصل ۳) این سریال بود.

15-حروف آغازین اسم «تانهاوس» یعنی «اچ.جی»، کنایه‌ای به اسم «اچ.جی ولز» است که کتاب «ماشین زمان» را نوشته است.

 

۱۰ دلیل مهم برای تماشای سریال تاریک Dark - بلاگ نماوا - کارگردان بارن بو اودار

 

تحلیل و نقد :

 

 • سریال Dark بدون شک یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین سریال‌های سال‌های اخیر نه‌تنها در ژانر رمزآلود و علمی تخیلی بلکه در میان تمام محصولات تلویزیونی به‌شمار می‌رود. این سریال به‌قدری اطلاعات ریز و درشت در اختیار شما قرار می‌دهد که در لحظاتی از آن باید سریال را متوقف کنید و به تجزیه و تحلیل اتفاقاتی بپردازید که لحظاتی پیش شاهد آن‌ها بودید. 

 

 • سریال Dark گرچه یک سریال فانتزی و علمی-تخیلی است، اما از این هم فراتر می‌رود و موضوعاتی فلسفی و هستی‌گرایانه را مطرح می‌کند. در طول سریال تاریکی، معانی وجودی زمان و تاثیرات آن بر روی هستی انسان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

 • Dark سریالی با فیلمنامه پیچیده و شخصیت‌های زیاد است. همین پیچیدگی و تعدد کاراکتر شاید باعث شود که در قسمت‌های اولیه، بیننده گیج شود. به بیان دیگر، سریال Dark از آن دست سریال‌هایی‌ است که وقتی برای بار دوم تماشایش کنید، تازه می‌توانید کاملا متوجه داستان و جزئیاتش شوید.

 

      نقد و بررسی فصل اول سریال Dark

 

 • فصل اول سریال Dark با یکی از تاریک‌ترین لحظات زندگی بشر شروع می‌شود: خودکشی. همین خودکشی آغاز تمام اتفاقات سریال است. داستان در سال 2019 شروع می‌شود و بعد از طریق سفر در زمان به سال‌های 1986 و 1953 می‌رود. درنهایت اهالی شهر ویندن متوجه می‌شوند که از طریق غارهای ویندن و کرم‌چاله‌ای که در آنها وجود دارد، می‌توانند در زمان سفر کنند. گم شدن بچه‌ها و باقی اتفاقات منجر به افشا شدن رازهای زیادی می‌شوند.

 

 

 • در فصل دوم، تلاش خانواده‌ها برای پیدا کردن گمشدگان‌شان ادامه دارد. در این فصل راز انجمن سیک ماندوس آشکار می‌شود. در 8 قسمت فصل 2 سریال Dark، شاهد شمارش معکوسی به سمت آخرالزمان و نابودی همه چیز هستیم.

 

 

 • بسیاری از منتقدان در نقد سریال Dark آن را مکررا با اثر دیگری از شبکه نتفلیکس یعنی سریال Stranger Things مقایسه کرده‌اند. درست است که این دو سریال هر دو ژانرهایی تقریبا مشابه دارند، اما زمین تا آسمان با هم فرق دارند. سریال Stranger Things سریالی فانتزی با خط داستانی مشخص است. سریالی که شاید به شدت سرگرم کننده باشد، اما در همان سطح باقی می‌ماند.

 

۱۰ دلیل مهم برای اینکه باید سریال تاریک Dark را ببینید!

 

 • سریال Dark در همان فضای فانتزی و خیالی‌اش، به موضوعاتی انسانی می‌پردازد. این سریال همانند نامش فضایی تاریک دارد. اکثر حوادث این سریال در اتاق‌هایی کم‌ نور، گاراژهایی تاریک، جنگلی آزاردهنده و غاری تیره و تاریک رقم می‌خورند.

 

 

 • حتی از نظر مضمون هم سریال تاریکی فضایی تاریک و سیاه دارد. در این سریال شاهد پرندگانی مرده، خیانت‌های فراوان، رازهای زننده و قتل‌های عجیب و غریب هستیم. درواقع سریال Dark سعی دارد از بازار سرگرم کننده اطرافش جلوتر برود و عمیقا بر بینندگانش تاثیر بگذارد.

 

 

 • سریال تاریک صرفا فقط درباره یک قتل و اتفاقات فراطبیعی نیست. این سریال درباره جامعه‌ای از انسان‌ها با تمام مشکلات و ارتباط‌شان در حال و گذشته است. شاید تماشای سریال Dark سخت باشد. اما با دیدن همان قسمت اول، تماشا نکردنش حتی سخت‌تر می‌شود.

 

جوایز

داستان سریال Dark - توضیح تمامی معماها - ویجیاتو

 

این سریال در سه بخش برای جوایز تلویزیونی گلدن کمرا  ۲۰۱۸ نامزد شد.

 1. بهترین سریال.
 2. بهترین بازیگر زن: کارولینه ایخورن در نقش شارلوت داپلر.
 3. بهترین بازیگر: اولیور مازوچی در نقش اولریک نیلسن.

هیچ‌کدام از این نامزدها به جوایز منتهی نشد، اما «لوییس هوفمان » بازیگر نفش «یوناس کانوالد» جایزه «بهترین تازه‌وارد» را دریافت کرد.

در اگوست ۲۰۱۸ این سریال در بخش بهترین نمایش تلویزیونی جایزه برزیلی بریک تودو اواردز ۲۰۱۸ را دریافت کرد و بازیگر لوئیس هوفمان در رده «بازیگر بین‌المللی» نامزد شد.

 

 

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۸/۱۶
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی