مجله خبری امروز

سریال چرنوبیل :

ژانر : درام ، تاریخی 

نگاهی به مینی سریال «چرنوبیل» - دورغ های کوچک بزرگ - ویرگول

چرنوبیل (به انگلیسی : Chernobyl) یک مینی سریال تلویزیونی پنج‌قسمتی است. 

نویسنده و خالق مجموعه کریگ مازن و کارگردان آن یوهان رنک است. این مجموعه در می 2019 به نمایش درآمد؛

 این سریال فاجعه ی هسته ای چرنوبیل که در آپریل ۱۹۸۶ دراتحاد جماهیر شوروی سوسیالیسیتی و تلاش‌های پاک‌سازی بی‌سابقه‌ای که به دنبال آن رخ داد را به تصویر می‌کشد.

 

خلاصه داستان :    

چرنوبیل ، ماجرای واقعی یکی از فجایع انسانی در تاریخ است و داستان تلاش زنان و مردانی را روایت می‌کند که اروپا را از فاجعه نجات دادند. این سریال کوتاه بر روی فاجعه نیروه گاه هسته ای چرنوبیل که در آوریل 1986 در جمهوری شوروی سوسیالیسیتی اوکراین (در قلمرو کنونی کشور اوکراین) رخ داد متمرکز است و آشکار می‌سازد که چرا و چگونه این حادثه رخ داد و در آن به پنهانکاری  شوروی پرداخته است.

این سریال به بررسی برخی از روایات ناشناخته یا کمتر مورد توجه قرار گرفتهٔ این فاجعه می‌پردازد. از جمله تلاش‌های الکسی آناننکو،والری بیسپالوف و بوریس بارانوف که در قسمت‌های ۲ و ۳ به آنان می‌پردازد. سه مرد که داوطلب می‌شوند به منظور قطع آب، که آن آب می‌توانست وارد هسته شود و انفجار دیگری را رقم زند، وارد زیرزمین نیروگاه شوند. این کار برای جلوگیری از انفجار حرارتی باید انجام می‌گرفت. گزارش‌های رسمی بعدها به این نتیجه رسیدند که اگر این کار انجام نمی‌شد، انفجار حرارتی قطعاً اتفاق می‌افتاد و می‌توانست صدها کیلومتر مربع از فضای غیر مسکونی و مسکونی را در بربگیرد و آلوده کند. در پایان قسمت ۵ ذکر شد که برخلاف تصور عموم و برخی رسانه‌ها، هر سه داوطلب از هرگونه تأثیر منفی مواد رادیو اکتیو جان سالم به در برده و زنده ماندند.

 

بازیگران :

 • جرد هریس : پروفسور والری لگاسف 

شخصیت اصلی داستان که به عنوان یک دانشمند شیمی و پرتوشناسی سعی در مدیریت فاجعه و کاهش اثرات مخرب دارد. مدیر مؤسسه انرژی اتمی کورچاتوف

بررسی سریال چرنوبیل : بهای هولناکی که برای مشتی دروغ‌ پرداخته شد | فیلیمو شات

 

 • استلان اسکاشگورد : بوریس شربینا

عضو کابینه مرکزی حزب کمونیست و وزیر صنایع شوروی که مسئولیت اصلی در مدیریت این فاجعه داشت.

او توسط کرملین جهت رهبری کمیسیون دولتی فاجعه چرنوبیل پس از وقوع این حادثه منصوب شد.

تطابق واقعیات تکان دهنده سریال « چرنوبیل » به رخدادهای واقعی! + تصاویر ( بخش دوم ) - مووی مگ

 

 • امیلی واتسون :یولانا خومیوک

دانشمند اهل بلاروس که در تحقیقات پس از فاجعه اتمی نقش موثری داشت.

مقایسه سریال چرنوبیل Chernobyl با واقعیت + عکس

 

 • جسی باکلی : لیودمیلا ایگناتنکو 

همسر وسیلی ایگناتنکو یکی از آتش نشانان فاجعه چرنوبیل، از اولین قربانیان حادثه.

معرفی و بررسی سریال جذاب چرنوبیل ( Chernobyl ) - ویرگول

 

 • آدام ناگایتیس :وسیلی ایگناتنکو

آتش نشان  ۲۵ ساله اهل پریپیات .

همه چیز در باره مینی سریال چرنوبیل - همشهری آنلاین

 

 • دیوید دنسیک :میخاییل گورباچف 

دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی

تصاویری که واقعیت چرنوبیل را در مقایسه با سریال اچ‌بی‌او نشان می دهد - مجله کاناپه

 

 • پاول ریتر : آناتولی دیاتلوف

 معاون ارشد نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل.

بازیگر «هری پاتر» و «چرنوبیل» درگذشت - ایرنا

 

 • رابرت امس :لئونید تاپتانوف

مهندس ارشد مدیریت رآکتور.

سریال چرنوبیل موجب عصبانیت و نارضایتی مقامات روسیه شد! - دینو

 

 • آدریان رالینز :نیکولای فومین

مهندس ارشد نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل.

بازیگران مینی سریال چرنوبیل و... - Blue Data اطلاعات آبی | Facebook

 

 • کان اونیل : ویکتور بریخانوف

مدیر نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل

تصاویری که واقعیت چرنوبیل را در مقایسه با سریال اچ‌بی‌او نشان می دهد - مجله کاناپه

 

 

چرا انفجار چرنوبیل ارزش دیدن دارد ؟

عکس روز: لوکیشن سریال چرنوبیل - همشهری آنلاین

 

 بدون شک تماشای یک سریال تاریخی واقعی که نشان دهنده مجموعه خطاهای انسانی و فنی و در نتیجه ایجاد بزرگترین فاجعه اتمی غیر نظامی قرن بیستم می باشد، اگرچه ناراحت کننده است اما پر از درس ها و عبرت می باشد. بی مسئولیتی، بی تفاوتی و دروغ باعث شد تا یک فاجعه به این بزرگی رقم بخورد و نتایج و پیامدهای آن تا همین الان در اوکراین قابل مشاهده باشد. 

 

هر چند در مورد صحت همه آنچه در فیلم اتفاق افتاده بحث و جدل وجود دارد اما به هر حال روایتی جذاب از بزرگترین اتفاق هسته ای قرن اخیر را به تصویر کشیده است. اتفاقی که به گفته گورباچف دلیل اصلی فروپاشی شوروی بود. داستان فیلم در واقع از اولین دقایق بروز حادثه هسته ای در نیروگاه اتمی چرنوبیل اوکراین تا تلاش های دانشمندان و مسئولین دولتی برای مهار و پاکسازی آلودگی ها را نمایش می دهد. البته این سریال خارجی ساخته آمریکا و بریتانیا است و واضح است که کمی سلایق سیاسی نسبت به یک رژیم کمونیستی در آن وجود داشته باشد. می توان گفت سریال Chernobyl یکی از بهترین سریال های تاریخی خارجی است.

 

 

جمله ماندگار سریال :

 بهای دروغ چقدر است؟

بعد از موفقیت سریال «چرنوبیل»، روسیه پاسخ آمریکا را می‌دهد - خبرآنلاین

 

 

راز ها و حقیقت های پنهان چرنوبیل :

سازندگان مستند «سیارۀ حیوانات» اولین گروهی بودند که اجازهٔ دسترسی گسترده به منطقهٔ ورودممنوعِ چرنوبیل را به‌دست آوردند. امروزه شما می‌توانید با عنوان توریست یا دانشمند از این منطقه بازدید کنید. به‌هرحال، اگر فرد ماجراجویی هستید، راه‌هایی برای بازدید از منطقه وجود دارد. این بازدید می‌تواند چشم شما را به‌روی حقایق بیشتری دربارۀ انرژی هسته‌ای بگشاید. فقط مراقب باشید. بعید است راهنما‌های گردشگری خطرات بالقوه را به شما گوشزد کنند. به یاد داشته باشید که تشعشع رادیواکتیو قاتلی بی‌صدا، بی‌بو، بی‌مزه و نامرئی است که نهایتا شما را به‌کشتن می‌دهد.

 

سریال چرنوبیل (Chernobyl 2019) | فیلیمو

 

بسیاری از پزشکان اصرار داشتند که تعداد سرطان‌ها و لوسمی‌ها در حال افزایش است. کودکان با ناهنجاری‌های نادر، از جمله "پاهای قورباغه‌ای" متولد شده‌اند، و کمر آنها به‌ شکل قوز خارج شده است.عده‌ای هم به خاطر "ید" رادیواکتیوی به نارسای‌های قلبی و سرطان تیروئید مبتلا بودند.

 

 

 

بیش از600 هزار نفر شناخته شده بعنوان "انحلال طلبان " برای پاکسازی شرکت کردند. به عده‌ای از آنها دستور داده شده بود که گرافیت رادیواکتیو مرگبار را بیل بزنند و در شیفت‌های90 دقیقه‌ای کارکنند. حدود  350هزار نفر از بیش از 200 روستا تخلیه شدند. آخرین راکتور هم در سال 2000 بسته شد.

 

نقد و بررسی سریال چرنوبیل (chernobyl) - ویستامگ

 

پل مرگ؛ بعد از وقوع فاجعه‌ی هسته‌ایی چرنوبیل، اهالی پریپیات روی یک پل به تماشای آتش می‌پردازند، پلی که سال‌ها بعد به «پل مرگ» مشهور شد.

 

 

 

در زمان‌های مختلفی از سال، افراد زیادی در چرنوبیل زندگی می‌کنند. شهر ارواحی که در بیشترِ تصاویر می‌بینید، در اصل، شهر پریپیات است. شهر پریپیات به نیروگاه اتمی نزدیک‌تر و تقریبا خالی‌ازسکنه است. شهر چرنوبیل ۱۰ کیلومتر با نیروگاه فاصله دارد و افرادی به‌صورت فصلی در آن سکونت دارند؛ البته افرادی نیز به‌صورت غیررسمی و دائمی در این شهر زندگی می‌کنند.

 

تماشای آنلاین و رایگان سریال چرنوبیل

 

در سریال چرنوبیل به دلیل محدودیت هایی که وجود داشت تصاویر مربوط به جراحات های اتمی که بر پوست و بدن آتش نشانان و کارکنان مرکز هسته ای ایجاد شده بود خیلی واضح نمایش داده نشد. فقط در یک سکانس جراحات ناشی از تشعشعات هسته ای برای یک آتش نشان به نمایش کشیده شد. در واقع این جراحت ها و صدمات بسیار عمیق تر بود. واضح است که اگر قرار بود این جراحات به شکل واقعی نشان داده شوند تماشای این فیلم برای نوجوانان منع می شد!

chernobyl

 

اولین قربانیان حادثه چرنوبیل :

 • اولین قربانیان نیروگاه چرنوبیل تعداد زیادی از کارمندان این نیروگاه بودند، کسانی که بدون محافظ به بررسی شرایط پرداختند و به تشعشعات رادیو اکتیو آلوده شدند.

مینی سریال چرنوبیل؛ معرفی داستان، عوامل و افتخارات • ستاره

 

 • دومین قربانیان این فاجعه آتش‌نشانانی بودند که برای خاموش کردن آتش وارد محدوده چرنوبیل شدند. آن روز 132 نفر که شامل کارکنان و آتش‌نشانان می‌شدند دچار آلودگی‌های عمیق رادیواکتیوی شدند. بسیاری از این بیماران با بالگرد به بیمارستان‌های مسکو انتقال یافتند. بیمارانی که شدت آلودگی بدن آن‌ها به اندازه‌ای بالا بود که حتی به خانواده‌های شان اجازه ملاقات داده نمی‌شد.

بررسی سریال چرنوبیل : بهای هولناکی که برای مشتی دروغ‌ پرداخته شد | فیلیمو شاتمینی سریال چرنوبیل؛ معرفی داستان، عوامل و افتخارات • ستاره

 

 • سومین قربانیان  100 معدنکاری بودند که بدون هیچ گونه پوشش محافظتی خاصی برای جلوگیری از ورود مواد سمی داخل راکتور‌ها به آب منطقه، زیر نیروگاه را عایق کردند.

معرفی و بررسی سریال جذاب چرنوبیل ( Chernobyl ) - ویرگولسریال چرنوبیل و نگاهی گذرا به لحظاتی التهاب آور از تاریخ معاصر - مجله قرمز

 

بازخورد منتقدان:

۹۵٪ منتقدان نظر مثبتی دربارهٔ سریال داشته‌اند که این درصد از روی ۵۶ نقد بدست آمده و در مجموع امتیاز ۸٫۸۴ از ۱۰ را نصیب سریال می‌کند. همچنین در مجله فرانسوی، این سریال با دریافت امتیاز از ۱۳ منتقد، به امتیازِ ۴٫۱ از ۵ دست یافت و همچنین در بخش بهترین سریال‌ها، در رتبه اول قرار گرفت.

BBC : «گفته‌اند که این مجموعه با تمرکز بر روی قدرت اطلاعات و اینکه رهبران نامشروع می‌توانند به‌طور عمد یا غیرعمد اشتباهات را فراتر از درک خود مرتکب شوند و جامعه را با دروغ‌های خود به سمت نابودی بکشانند و چرنوبیل به خوبی از عهدهٔ این مهم برآمده است.»

«هنک استوور» از واشینگتن‌پست از آن به خاطر نشان دادن «چه اتفاقی رخ می‌دهد که دروغ گفتن به مردم به همین راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد» تمجید کرد.

«مری سایال»، چرنوبیل را به عنوان «نمایش هوشمندانه‌ای از هزینه‌ها و بهای انسانیِ سانسورها و دروغ‌های دولتی ستایش می‌کند» 

 

سریال چرنوبیل محبوب ترین سریال دنیا + داستان سریال و عکس بازیگران سریال Chernobyl

 

بن تراورس نوشت: «چرنوبیل برای همه نیست. با شدت انفجارش، هوای ثابت کشنده اش، می‌تواند برای تجدید حیات دوباره این فاجعه غیرقابل‌تصور، ناراحت‌کننده باشد. اما مازن و یوهان رنک یک کار با ابهت انجام می‌دهند که مردم را به این داستان پر از وحشت دعوت می‌کند. هر لحظه تهوع، هر لحظه وحشت، چه گوشت فاسد شده باشد و چه تصمیمی برای دلایل اشتباه گرفته شود، یک هدف دارد و به بیننده عاقبت دروغ را نشان می‌دهد. سریال چرنوبیل یک برنامه تلویزیونی نفس‌گیر از این فاجعه است که در چندین سطح مورد تحسین قرار خواهد گرفت.»

آیشاتو لورن از برین دمیج: «تماشای این مجموعه بسیار سخت است، غم‌انگیز و ملال‌آور است، اما ضروری است. همه باید آن را ببینند. زیرا یک بخش بسیار مهم در تاریخ بشریت را این سریال به نمایش کشیده‌است».

 

مینی سریال چرنوبیل - Chernobyl : همه آنچه باید بدانید [تریلر، بازیگران و لینک دانلود] - سه گوش

بازخورد بینندگان:

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که پخش مینی‌سریال موجب رشد آمار گردشگری و بازدید از چرنوبیل شده‌است. طبق اعلام دفتر خدمات مسافرتی «سولوایست» چرنوبیل حضور گردشگران در منطقه از می ۲۰۱۹ نسبت به همین ماه در سال گذشته تا ۳۰ درصد افزایش یافته‌است. «سرگی ایوانچوک» مدیر شرکت به رویترز می‌گوید ثبت نام برای ماه‌های جون، ژوئیه و اوت نیز به دنبال پخش سریال تا ۴۰ درصد رشد داشته‌است. دفتر «چرنوبیل تور» نیز رشد مشابهی را گزارش می‌دهد.

 

دانلود سریال Chernobyl ؛ بررسی، داستان و نمرات منتقدین به سریال چرنوبیل | پلازامگ

 

جوایز دریافتی:

چرنوبیل در ۷۱امین دوره مراسم جایزه امی موفق به دریافت ۱۰ جایزه در بخش‌های مختلف از جمله بهترین مینی سریال، بهترین کارگردان تلویزیونی و بهترین فیلمنامه شده‌است؛ همچنین این مجموعهٔ تلویزیونی کوتاه در فهرست بهترین نمایش‌های تلویزیونی IMDB قرار دارد.

سوتلانا الکسیویچ،نویسندهٔ بلاروسی برندهٔ جایزه نوبل برای کتاب صداهایی از چرنوبیل گفت: این سریال کوتاه براساس خاطرات مردم محلی پریپیات ساخته شده‌است.

 

 

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۸/۱۷
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی