مجله خبری امروز

13 دلیل برای اینکه ... 13Reasen why 

ژانر : معمایی ، مهیج ، راز آلود ، عاشقانه 

 

نقد و بررسی فصل چهارم سریال 13 Reasons Why ؛ پایان خوش یا ...؟

 

۱۳ دلیل برای اینکه (انگلیسی: 13Reasons Why) یک سریال اینترنتی آمریکایی است. فیلم‌نامه این سریال توسط برایان یورکی بر اساس زمانی به همین نام نوشته جی اشر که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد به رشته تحریر درآمده‌است. ۱۳ دلیل برای اینکه از محصولات اورجینال نتفلیکس است و توسط همین شرکت ساخته و توزیع شده‌است تهیه‌کنندگی سریال توسط سلنا گومز و توماس مک کارتی انجام شده‌است .

 

داستان سریال:

نقد سریال "13 دلیل که چرا" (13 Reasons Why) - آلبالو

دربارهٔ دختر نوجوانی به نام هانا بیکر است که پیش از خودکشی دلخراش خود، ۱۳ نوار کاست ضبط کرده و در هرکدام از آن‌ها یکی از دلایل خود برای خودکشی را شرح می‌دهد.

دو هفته از خود کشی می‌گذرد. خودکشی او باعث به وجود آمدن جو نامناسبی در دبیرستانی که او در آن تحصیل می‌کرد می‌شود و اکثر بچه‌ها را درگیر خود می‌کنند. دوستان هانا بر روی کمد او گل و یادگاری آویزان می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در این میان اما دربارهٔ دلایل خودکشی «هانا» نظرات مختلفی مطرح می‌شود اما هیچ‌کس از انگیزه او برای این کار آگاه نمی‌شود. در این بین کلی جنسن که پسری کم حرف و منزوی و تا حدودی تنهاست و قبل از مرگ هانا با او همکار و همکلاسی بوده و البته به او علاقه داشته‌است، یک روز هنگام بازگشت به خانه با بسته عجیبی رو به رو می‌شود. او بسته را باز می‌کند و متوجه می‌شود سیزده نوار کاست در آن وجود دارد. «کلی» یکی از نوارها امتحان می‌کند و در کمال تعجب با صدای ضبط شده هانا مواجه می‌شود. هانا می‌گوید که قصد دارد در این سیزده نوار داستان زندگی خود و به خصوص دلایلش را برای خودکشی شرح دهد و «کلی» باید همه نوارها را تا آخر گوش بدهد. کلی که بسیار گیج شده با گوش دادن به نوارها و اتفاقاتی برایش رقم می‌خورد متوجه می‌شود تعداد زیادی از بچه‌های دبیرستان این نوارها را دریافت کرده‌اند و علت مرگ هانا بسیار پیچیده‌تر از آن بوده که در ابتدا می‌پنداشته‌است.

 

بازیگران :

 • دیلان مینت در نقش کلی جنسن :
کلی جنسن محوری‌ترین شخصیت سریال است. نوجوانی منزوی و تنها که به تازگی دختری که عاشقش بوده را از دست داده‌است .

          نقد و بررسی فصل اول سریال 13 دلیل برای اینکه - ریور وب Series netflix

 • کاترین لانگفورد در نقش هانا بیکر :
هانا اصلی‌ترین شخصیت داستان محسوب می‌شود. او تنها فرزند خانواده بیکر است. هانا دورانی بسیار سختی را در دبیرستان پشت سر گذاشته و هیچ راهی بهتر از خودکشی برای پایان دادن به غم‌هایش پیدا نمی‌کند. او پیش از خودکشی دلخراش خود ۱۳ نوار کاست ضبط می‌کند و در آن‌ها دلایلش برای خودکشی را مطرح می‌کند.
 
نکاتی جالب در مورد سریال جنجالی این روزها؛ «۱۳ دلیل برای اینکه» - روزیاتو
 • کریستیان ناوارو در نقش تونی پادیلا:
بهترین و البته تنها دوست کلی است. تونی یک همجنس گراست. او از طرف هانا مأمور است تا مراقب سلامتی کلی باشد. رابطه او با بیشتر شخصیت‌های داستان یک رابطه چند وجهی و پیچیده است.
 
فیلم 13 دلیل برای اینکه / 13 Reasons Why | سلام‌سینما
 • برندون فلین در نقش جاستین فولی:
جاستین پیچیده‌ترین شخصیت داستان محسوب می‌شود. او از جمله کسانی است که هانا برایش دو نوار به یادگار گذاشته‌است. جاستین دوست صمیمی زک دمپسی و بریس واکر است. او همچنین دوست پسر اول هانا محسوب می‌شود.  جاستین اصلاً اوضاع خانوادگی خوبی ندارد. پدرش مدت‌ها پیش آن‌ها را ترک کرده و ارتباط مادر معتادش با مردان متعدد باعث شده تا او هرگز رنگ آرامش را در خانه نبیند.

          13 دلیل چرا بازیگران فصل 4 | لیست شخصیت های درام NETFLIX - RADIO TIMES - نمایش

 • آلیشا بو در نقش جسیکا دیویس:
جسیکا دیویس یکی از تأثیر گذارترین شخصیت‌های سریال محسوب می‌شود. او همراه با هانا وارد مدرسه شده و در ادامه تبدیل به بهترین دوست او می‌شود اما رابطه جسیکا و هانا بر اثر اتفاقاتی بهم می‌خورد.
 
آلیشا بو بازیگر نقش جسیکا در سریال ۱۳ دلیل برای اینکه کیست؟ - سایت جنتل
 • جاستین پرنتیس در نقش برایس واکر:
صمیمی‌ترین دوست جاستین فولی است. کاپیتان تیم بسکتبال و یکی از محبوب‌ترین بچه‌های دبیرستان لیبرتی محسوب می‌شود. کاری که برایس با هانا می‌کند ضربه آخر را به او می‌زند و باعث می‌شود تا هانا تصمیم خود برای خودکشی را عملی کند.

          فیلم 13 دلیل برای اینکه / 13 Reasons Why | سلام‌سینما

 

 • مایلز هایلر در نقش الکس استندال:
الکس یکی از کسانی که هانا در طول داستان با او وارد رابطه می‌شود. در بین کسانی که به نوعی به مرگ هانا ربط داشته‌اند الکس منطقی تر از بقیه است.

          هر آنچه که باید در مورد فصل دوم سریال پرطرفدار «۱۳ دلیل برای اینکه» بدانید - روزیاتو

 

 • راس باتلر در نقش زک دمسی: 
دوست صمیمی جاستین و برایس در دبیرستان و مثل آن‌ها از بازیکنان تیم بسکتبال است. سهم او از خودکشی هانا بازی کردن با احساساتش بود اما زک برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد، قلبی مهربان دارد که باعث می‌شود او بر سر دوراهی گفتن حقیقت و حمایت از دوستانش قرار بگیرد.

          نقد سریال 13 Reasons Why - زومجی

 • میشل سلینا انگ در نقش کورتنی کریمسن:
دختری آسیا تبار که در دبیرستان لیبرتی تحصیل می‌کند. کورتنی یک همجنسگراست و والدینی همجنسگرا نیز دارد اما او از اینکه این مسئله را به صورت عمومی بر زبان بیاورد خجالت می‌کشد. در واقع همین خجالت و ترس بسیار زیاد او از افشا شدن همجنسگرا بودنش است که کار دست هانا می‌دهد و باعث می‌شود تا او یکی از دلایل خودکشی هانا باشد.

          نقد فصل دوم سریال Thirteen Reasons Why - زومجی

 • دیوید دروین در نقش تایلر داون:
عکاس رسمی دبیرستان لیبرتی. تایلر پسری است . تایلر مثل بسیاری از پسرهای دبیرستان به خاطر زیبایی هانا به او علاقه دارد اما چون می‌داند هیچوقت نمی‌تواند به او برسد تصمیم می‌گیرد به روش خودش از هانا لذت ببرد. او به‌طور پنهانی از هانا عکس می‌گیرد و وقتی یکی از این عکس‌ها که حاوی تصویر بدن نمای هانا است در دبیرستان دست به دست می‌شود، باعث می‌شود تا اوضاع برای هانا بدتر شود.
 
13 دلیل چرا فصل 4 انتشار Netflix: چند قسمت وجود دارد؟

   

 • کیت والش در نقش اولویا بیکر:
مادر هانا بیکر است. زنی سرسخت که بعد از خودکشی دلخراش دخترش دست به تحقیق و جستجو می‌زند تا علت خودکشی او را دریابد.

          توضیحاتی درباره‌ی فصل دوم «۱۳ دلیل برای اینکه»

 

 • درک لوک در نقش کوین پورتر:
مشاور دانش آموزان و روانشناس دبیرستان لیبرتی است و بخاطر همین شغلش با بیشتر شخصیت‌های داستان در ارتباط است. پورتر آخرین کسی بود که هانا پیش از اقدام به خودکشی با او صحبت کرده بود اما حتی گفتگو با پورتر فقط به مشکلات هانا اضافه کرد.

         دانلود فیلم و سریال های Derek Luke - سی مووی

 

 

حقایق پنهان شده سریال 

1- “کریستین ناوارو” (تونی) پس از حضور در این سریال رانندگی یاد گرفت

 

 2-“کاترین لانگفورد” (هانا) با اسکایپ تست داد

 

3-“دیلن مینت” (کلی) پوسترهای اتاق کلی را خودش انتخاب کرد

 

 4-“دیلن مینت” و “هانا پین” قبلاً باهم همکاری داشتند

 

سریال Thirteen Reasons Why - بررسی فصل چهارم سریال ۱۳ دلیل برای اینکه

 

5- بعضی از بازیگران خالکوبی مشترک داشتند

 

6- “دیلن مینت” مایکل اسکافیلد سریال بود

 

7- هفت تن از بازیگران حین فیلمبرداری در یک آپارتمان زندگی می‌کردند

 

تیراندازی در مدرسه یکی از داستان های فصل دوم «13 دلیل برای اینکه»

 

8-شخصیت تونی در همان فصل اول هم سوال برانگیز است. تا حدی که در چند قسمت اول بنظر میرسد از این بچه‌ها چند سالی بزرگ‌تر است. در فصل دوم همین شخصیت ناگهان تبدیل به خرابکاری ترسو و بی‌مصرف می‌شود که هنوز هم باورناپذیر است.

 

 

9-خالکوبی که بر روی دستان تونی کشیده شده‌است نماد افسردگی و خودکشی آگاهی است.

 

 

10-کاترین لانگفورد ابتدا برای نقش جسیکا تست داد اما عوامل بعد از دیدن بازی او پی بردند که کاترین برای نقش هانا بهترین انتخاب ممکن است.

 

11-نام خانوادگی شخصیت کلی، جنسن است. جنسن نام یک شرکت تولید نوار کاست است که نام آن بر روی برخی از نوارهای هانا نیز به چشم می‌خورد.

 

 

حذف صحنه خودکشی، از سریال جنجالی + عکس

 

 

فصل اول، در مجموع، شامل ۱۳ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای است. فصل اول سریال به صورت کامل در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۷ در دسترس عموم قرار گرفت.

بعد از استقبال بسیار زیاد از سریال در نزد منتقدین و مردم، نت‌فلیکس سریال را برای فصل دوم تمدید کرد.

فصل دوم ، سریال نیز در تاریخ ۱۸ مه ۲۰۱۸ به صورت جهانی، در دسترس عموم قرار گرفت. در ژوئن ۲۰۱۸،نتفلیکس رسماً سریال را برای فصل سوم تمدید کرد.

فصل سوم سریال در ۲۳ اوت ۲۰۱۹ پخش شد.

نت‌فلیکس در همین ماه اعلام کرد که سریال با پخش فصل چهارم و پایانی به اتمام خواهد رسید.

فصل چهارم و پایانی سریال در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۰ در ده قسمت از نت‌فلیکس پخش شد.

 

سریال سیزده دلیل برای اینکه (13 Reasons Why) برای فصل چهارم تمدید شد - گجت نیوز

نظرات منتقدین :

۱۳ دلیل برای اینکه، در فصل اول با واکنش مثبت منتقدین و تحسین گسترده تماشاگران همراه شد و به خصوص از نظر فیلم‌نامه، روایت داستانی و اجرای تیم بازیگری مورد ستایش قرار گرفت.منتقدان و تماشاگران، بازی دیلان مینت و کاترین لانگفورد را ستایش کردند و سکانس‌های مشترک بین آن‌ها را یکی از مهم‌ترین نقاط قوت سریال دانستند. فصل دوم سریال اما با واکنش‌های متوسط و غالباً منفی همراه بود و به خصوص از نظر خشونت تصویری مورد انتقاد قرار گرفت.

سریال با جنجال‌های بسیار زیادی همراه بود. برخی از روانشناسان و متخصصین امور بهداشت و روان، ۱۳ دلیل برای اینکه را به خاطر پرداختن به موضوعاتی همچون خودکشی، افسردگی، تجاوز و همچنین برخی از مسائل جنسی مورد انتقاد قرار دادند و اعلام کردند که سریال ممکن است از نظر روانی، تأثیر بدی بر روی تماشاگران حساس داشته باشد.

 

 

تفاوت کتاب با سریال :

کتاب سیزده دلیل برای این که اثر جی اشر | ایران کتاب

 

 • در کتاب کلی جنسن در طی یک شب نوارها را گوش می‌دهد. این در صورتی است که این روند در سریال هفته‌ها به طول می‌انجامد.

 

 • در کتاب کلی متوجه این موضوع نمی‌شود که تونی از طرف هانا مأمور مراقبت از اوست و اما در سریال او نه تنها متوجه این موضوع می‌شود بلکه حتی رابطه اش با تونی نیز بسیار صمیمی تر از کتاب به تصویر کشیده شده‌است.

 

 • در سریال کلی با دوچرخه تصادف کرده و صورتش زخم می‌شود اما علت زخمی شدن در کتاب چیز دیگری است.

 

 • در سریال کلی بعد از گوش دادن به نوار برایس به خانه او رفته و با برایس درگیر می‌شود و اعترافات او را ضبط می‌کند اما این اتفاقات در کتاب نمی‌افتد.

         برداشت هایی چند از 13 دلیل - ویرگول

 • یکی از مهم‌ترین و جنجالی‌ترین سکانس‌های سریال صحنه خودکشی است که در طی آن هانا رگ خود را در حمام می‌زند و می‌میرد. این در حالی است که در کتاب هانا نه از طریق زدن رگ خود بلکه با خوردن قرص خودکشی می‌کند.

 

 • در کتاب شخصیتی بنام «جینی» وجود دارد که نام او در سریال به شری تغییر پیدا کرده‌است.

 

 • در سریال شخصیت الکس استاندال با شلیک گلوله به سرش خودکشی می‌کند اما این اتفاق هرگز در کتاب رخ نمی‌دهد.

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۸/۱۸
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی