مجله خبری امروز

۰۷ آذر ۰۰ ، ۱۴:۲۷

رموز عجیب عدد 7

راز عدد 7

عجایب جهان، هفت تا هستند. (که به عجایب هفت گانه معروفند) یا در یونان باستان، اسطوره‌ای با نام هفت خدای، در ذهن مردم نقش بسته است، ویا شهر عشق، که دراشعار عطار آمده است، هفت شهر می‌باشد، سورهٔ مبارکه حمد، که اوّلین سورهٔ قرآن کریم است، هفت آیه دارد. آسمان دارای هفت طبقه است. بهشت وجهنم هر کدام دارای هفت طبقه و درجه هستند و طواف خانه خدا هفت دور است، موسیقی ایران و یونان هفت دستگاه داد، هفت نوع ساز بادی وجود دارد و علاوه بر این هفت نت موسیقی وجود دارد (دو، ر، می‌، فا، سل، لا، سی) و… . 

شماره هفت از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف جهان بوده است ; قوم «سومر» قدیمى ترین قومى بوده که به آن توجه کرده است . آنان متوجه سیارات هفتگانه ـ آنچه امروز نیز از کرات منظومه شمسى با چشم غیرمسلح دیده مى شود ـ شدند و به پرستش آن ها پرداختند.


از جمله مواردى که عدد هفت در آن ها به کار رفته عبارتند از :

۱ . ایام هفته ۲ . تقسیم جهان به هفت اقلیم ۳ . هفت طبقه زمین ۴ . هفت طبقه آسمان ۵ . هفت فرشته مقدس در نظر بنى اسرائیل .
همه این ها و موارد بسیارى دیگر که بعضى در افسانه هاى دیرین و سایر شؤون تمدنى بشر دیده شده ، نمایانگر اهمیت فوق العاده این عدد در نظر اقوام مختلف است .

 مشهورترین 7 های جهان:

 

 • هفت طبقه بهشت

بر اساس آیات قرآن و مفسران احادیث، بالاترین درجه سعادت معنوی، ورود به طبقه هفتم بهشت است. مسلمانان به وجود هفت طبقه یا مرحله آمرزش و بهشتی شدن اعتقاد دارند. این طبقات هفتگانه همانهایی هستند که طی شده است.

بعد از بهشت و جهنم چه می شود؟!‌

 • هفت گناه کبیره

هفت گناه کبیره گناهانی هستند که در زمان تاریخ بسیار قدیم رهبانیت مسیحی مشخص شده و در قرن ششم میلادی توسط پاپ گرگوری اول یا گرگوری کبیر در یک دسته قرار گرفته اند. این گناهان عبارتند از: تکبر، طمعکاری، شهوت در معنای تمایل بیش از حد یا نامشروع جنسی، حسادت، شکم پرستی که معمولا مستی نیز در آن منظور میشود و تنبلی. همف گناه کبیره از موضوعات مورد علاقه در وعظ و خطابه ها، نمایشنامه های اخلاقی و هنر اروپای قرون وسطی بوده است.

هفت گناه کبیره کدام هستند؟

 • هفت کلمه آخر

هفت کلمه آخر، به آخرین جمله حضرت عیسی بر صلیب اشاره دارد. این کلمات از این قرارند:
خدای من، چرا مرا به خود واگذاشتی؟

قیمت و خرید هفت کلمه آخر از صلیب (کتاب سری کلاسیک کاتولیک 2) | مالتینا

 

 • هفت علم انسانی ( علوم سبعه )

طبقه بندی آزاد موضوعاتی که از قرن پنجم میلادی به بعد، دربرگیرنده برنامه آموزشی غرب در قرون وسطا بود. به نظر میرسد که نام "علوم انسانی" برگرفته از رساله "سیاست" ارسطو باشد که در آن از "شاخه هایی از دانش که شایسته انسان آزاد است" ، یعنی دانش اولیه ای که برای یک شهروند با تحصیلات مناسب لازم است، سخن گفته است. این علوم عبارتند از علوم سه گانه: دستور زبان ( ادبیات ) ، علم بیان و دیالکتیک ( مباحثه و مکالمه ) و علوم چهارگانه که پیشرفته تر بوده و از این قرارند: حساب، هندسه، موسیقی و نجوم.

راز جالب و خواندنی درباره عدد 7 و عجایب آن

 • عجایب هفتگانه طبیعی

کوه اورست در مرز نپال و چین، آبشار ویکتوریا در آفریقا، گرند کنیون
Grand Canyon
آمریکا، ساحل مرجان بزرگ استرالیا، سپیده دم شمالی قطب شمال، آتشفشان و پاریکوتین
Paricutin
در مکزیک و بندر ریو دوژانیرو برزیل.

عجایب هفتگانه طبیعی - خط معمار

 • هفت مرد فرزانه

نامی که در سنت یونانی به هفت تن از سیاستمداران، قانونگذاران و فیلسوفان قرن 7 و 6 قبل از میلاد داده شد. این فرزانگان عبارتند از: "سولون" قانونگذار یونانی، "تالس" فیلسوف اهل میلتوس، "پیتاکوس" فرمانده نظامی اهل میتیلن، "کلئوبولوس" فیلسوف اهل رودس، "شیلون اسپارتی" از ناظران شاه، "بیاس" فرزانه ترین هفت فرزانه، اهل پری ین و"پریاندر" حاکم مستبد کورنتی.

شگفتی های عدد ۷ | ایرونی سنتر

 • هفت دریا

شامل دریاهای قطب شمال و قطب جنوب، اقیانوس آرام شمالی و جنوبی، اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی و اقیانوس هند.

هفت دریا چیست و کجاست ؟

 • هفت حس

بر اساس تعلیمات باستانی، روح انسان یا "بدن مقدس درون" او مرکب از هفت خاصیت است که هر یک تحت تاثیر یکی از سیارات هفتگانه اند. "آتش" موجب زندگی، "خام" به وجود آورنده توانایی احساس کردن، "آب" موجب قدرت بیان، "هوا" حس چشایی، "مه" موجد حس بینایی، "گلها" به وجود آورنده حس شنوایی و " باد جنوب" به وجود آورنده حس بویایی.

حواس هشت گانه انسان را بشناسید - گجت نیوز

 • هفتمین پسر از هفت پسر

همانطور که گفتیم هفت جادویی ترین اعداد است و در معرفت قومی، هفتمین فرزند پسر از هفتمین پسر یک خانواده با نیروهای قدرتمند جادویی و شفادهندگی متولد میشود. او پیشگو است و از قدرت های عجیبی برخوردار است.

دانلود فیلم Seventh Son 2015 (هفتمین پسر) با لینک مستقیم

 • عجایب هفتگانه قرون وسطی

آمفی تئاتر روم، کاتاکومبهای (سرداب) اسکندریه مصر، دیوار بزرگ چین، استون هنج در ویلتشایر انگلستان، برج کج پیزا، برج چینی (از جنس چینی) نانکینگ، مسجد ایاصوفیه در استانبول.

آشنایی با عجایب هفتگانه جهان | مقالات | سفربانک


نزد بسیاری از اقوام عهد باستان «هفت» عدد ویژه ای بود. در فلسفه و نجوم مصریان و بابلی ها، عدد هفت به عنوان مجموع هر دو زندگی، سه و چهار، جایگاه ویژه ای داشت.(پدر و مادر و فرزند؛ یعنی سه انسان، پایه و اساس زندگی هستند و عدد چهار مجموع چهار جهت آسمان و باد است.)
ایرانیان قدیم در آیین زرتشت، اهورامزدا را مظهر پاکی میدانستند و برای او هفت صفت را بر می شمردند و در مقابل او اهریمن را پدید آورنده ی پلیدیها می دانستند و می گفتند در پیرامون اهورامزدا فرشتگانی هستند که مظاهر صفات حسنه هستند و برای احترام به آن ها که اول هرکدامشان سین بود هنگام سال تحویل سفره می گستراندند و هفت قسم خوراکی که نام هریک با سین شروع می شود: سیر، سرکه، سیب، سماق، سمنو، سنجد، سکه، و سبزی را سر سفره می گذاردند که به سفره ی هفت سین معروف بود.

فلسفه و تاریخچه سفره هفت سین نوروز | اقتصاد آنلاین

برای فیلسوف و ریاضیدان یونانی«فیثاغورث» نیز عدد هفت، مفهموم ویژه ی خود را داشت که از مجموع دو عدد سه و چهار تشکیل می شود: مثلث و مربع نزد ریاضیدانان عهد باستان اشکال هندسی کامل محسوب می شدند، از این رو عدد هفت به عنوان مجموع سه و چهار برای آن ها عدد مقدسی بود. علاوه بر این در یونان هر هفت سیاره را خدایی میدانستند : سلن، هیلیوس،آرس،هرمس، زئوس، آفرودیت و کرونوس.
یهودیان قدیم نیز برای عدد هفت معنای ویژه ای قایل بودند. در کتاب اول عهد عتیق (تورات) آمده است که خداوند جهان را در شش روز خلق کرد، در روز هفتم خالق به استراحت پرداخت. موسی در ده فرمان خود از پیروانش می خواهد که این روز آرامش را مقدس بدارند(روز شنبه و روز تعطیل یهودیان). علاوه بر این در آن کتاب مقدس هفت با عنوان عدد تام و کامل نیز استعمال شده است. از آن زمان عدد هفت نزد یهودیان و بعد ها نیز نزد مسیحیان که عهد عتیق را قبول کردند، به عنوان عددی مقدس محسوب می شد.

 

معنی عدد 7 و نمادگرایی – فرشته عدد 7 - راز نهفته اعداد - راز آخر | Razeakhar

 

نقاط قوت عدد ۷
معنوی: از نظر عدد ۷ همیشه چیز عمیق تری وجود دارد ، چیز بیشتری که ما قادر به دیدن آن نیستیم و حس عالی معنویت را القا می کند. دین برای این اعداد بی حد و حصر بسیار محدود کننده است . آنها یک ارتباط کاملا شخصی و فکری با دنیای معنوی دارند و به تجارب خود راز و مفهوم بیشتری می بخشند.

کنجکاو: با سوالات بی نهایت در انتظار پاسخ ، جهان مکانی فوق العاده جذاب برای شماره ۷ است. مباحث بسیاری مورد توجه او قرار می گیرد و به دنبال جذب دانش و درک هرچه بیشتر است. این که علمی باشد یا متافیزیکی مهم نیست ، عدد ۷ همیشه می خواهد چیزهای بیشتری بداند.

تحلیلی : عدد ۷ فقط اسفنج اطلاعات نیست. قدرت واقعی آنها در مرتب سازی داده های دریافتی است. توانایی تفکیک موارد مفید و بی معنی و شناسایی واقعیت از داستان به او کمک می کند تا در مسیر خود باقی بماند و از یک خرد ارزشمند پیروی کند.

عجایب عدد هفت

نقاط ضعف عدد ۷
گوشه نشین :
عدد ۷ بیشتر وقت خود را به تفکر عمیق و مطالعه می گذراند و به جنبه های سبکتر زندگی اهمیت زیادی نمی دهد. با گذشت زمان ، عدم مشارکت اجتماعی ، او را درونگراتر می کند . همین امر باعث می شود تجارب زندگی اش محدود شود و نتواند دوستی های جدید و روابط عاشقانه ایجاد کند.

پنهان کار : او دوست دارد که همیشه کارتهایش را نزدیک سینه نگه دارد.اینطور نیست که عدد ۷ تلاش کند تا اسرار مخرب را پنهان کند. او فقط دوست ندارد که همه از همه چیز در مورد آن مطلع شوند. مشکل این است که اگر به آنها اجازه ندهید تا واقعیت را ببینند ، ارتباط واقعی با دیگران برایشان غیرممکن می شود.


عدد هفت در امور دینى 


معادل هفت در عربى واژه هاى «سبع و سبعه » مى باشد .
کثرت کاربرد این شماره در امور مذهبى نمایانگر اهمیت ویژه آن در این راستا است 

راز عدد 7 در علم اعداد و عدد شناسی و ویژگی های شخصیتی ان - مجله زندگی معنوی
کاربردهاى دینى عدد هفت 

هفت فرشته مقدس در نظر بنى اسرائیل ۲ . هفت بار طواف بر گرد کعبه ۳ . هفت طبقه جهنم ۴ . هفت درب جهنم ۵ . هفت سلام در قرآن ـ که عبارتند از : ۱ . «سلم قولا من ربّ رحیم »(یس ،۵۸) ۲. «سلم على ابرهیم »(صافات ، ۱۰۹) ۳ . «سلم على نوح فى العلمین »(صافات ، ۷۹) ۴ . «سلم على موسى و هرون »(صافات ، ۱۲۰) ۵ . «سلم على ءال یاسین »(صافات ، ۱۳۰) ۶ . «سلم علیکم طبتم »(زمر ، ۷۳) ۷ . «سلم هى حتى مطلع الفجر»(قدر ، ۵) ۶ . هفت بار تطهیر در قوانین طهارت ۷ . هفت عضوى که در سجده باید روى زمین باشد ۸ . هفت شبانه روز بلاى قوم عاد ۹ . هفت شهر عشق و هفت مردان در تصوف ۱۰ . قرّاءسبعه .


الف ) سبع و سبعه در قرآن 

ب ) عدد هفت در روایات
 


به برخى از این روایات اشاره مى کنیم :
«هرکس اقرار به هفت چیز کند مؤمن است » ـ «بازخواست مردم ازهفت چیز در قیامت » ـ «وصیت به هفت چیز» ـ «محاجه امیرالمؤمنین(علیه السلام) با قوم خود در قیامت با هفت خصلت » ـ «واجبات نماز هفت چیز است » ـ وقت ، طهارت ، توجه ، قبله ، رکوع ، سجود ـ «اگر بنده اى گناه کند ، ملک موکل بر شانه راست هفت ساعت براى استغفار به او فرصت مى دهد» ـ «تقسیم بندى عمر فرزندان به سه هفت سال » (هفت سال نخست براى بازى ، هفت سال دوم براى آموزش و هفت سال سوم براى فراگیرى حلال و حرام ) ـ «کودک در هفت سال نخست آقایى مى کند و در هفت سال دوم فرمانبردار و در هفت سال سوم مشاور خانواده است » ـ «قرآن بر هفت حرف نازل شده .

 

5 راز عجیب درباره عدد هفت در آیین‌ و اقوام گوناگون - تاپ فایو


حکمت کاربرد عدد هفت در شرع مقدس 


در قرآن و فرهنگ اسلامى به برخى از عددها ، عنایت و توجه خاص شده است که از آن جمله مى توان به عددهاى «سه » ، «هفت » ، «هفتاد» ، «چهل » و .. . اشاره کرد . کاربرد هر یک از این ها حکمتى دارد که برخى را قرآن و روایات یادآور شده و برخى را نیز علوم جدید کشف کرده است . حکمت عدد هفت نیز تا حدودى بیان شده است . کتاب هاى لغت عربى آن را (همچون عدد هزار در فارسى ) نمادى از کثرت و فراوانى مى دانند ; ولى در قرآن و روایات هم به معناى کثرت و هم براى شمارش چیزى به کار رفته است .
عددى که نماد کثرت است عددى کامل و زنده است ; بر خلاف اعداد معمولى ریاضى «عدد زنده » آن است که فکر ایشان را تا بى نهایت پیش برد و واقعیت را آن چنان که هست در نظرها تجسم بخشد ; چنین عددى روح دارد و ریاضى دان و بى سواد هر دو عظمت آن را درک مى کنند . عددى را (مثلا یک ) تصور کنید که یک کیلومتر صفر جلوى آن قرار گرفته باشد ; این عدد عظمت دارد ; اما تنها ریاضى دان عظمت آن را مى شناسد ; ولى اعداد کامل و زنده را همه مى شناسند و مى توانند به ابهت و گستردگى اش اذعان کنند .به دو نمونه از آیات قرآن که عدد هفت در آن ها به همین منظور به کار رفته است ، توجه کنید :


۱ـ «و لو أنّما فى الأرض من شجرة أقلم والبحر یمدّه من بعده سبعة أبحر مانفدت کلمت الله إنّ الله عزیز حکیم ; (لقمان ، ۲۷) و اگر آن چه درخت در زمین است قلم باشد و دریا را هفت دریاى دیگر به یارى آید ، سخنان خدا پایان نپذیرد . قطعاً خدا است که شکست ناپذیر حکیم است .»
در این آیه ، قرآن به جاى این که بگوید : مخلوقات خداوند در پهنه هستى عددى بسیار بسیار بزرگ دارند مى گوید : اگر تمام درختان روى زمین ، قلم و همه دریاها مرکب شود ، تمام قلم ها مى شکند ، و ازبین مى رود ، ولى حقایق عالم هستى و معلومات پروردگار هستى پایان نمى پذیرد . عظمت سخن آن گاه روشن تر مى شود که عدد هفت نمادى از کثرت باشد ، در این آیه براى مجسم ساختن عدد بى نهایت و نزدیک ساختن معناى علم بى پایان خدا و گستردگى فوق العاده جهان هستى به افکار ما ، از عدد زنده استفاده شده است.


۲ـ «و إنّ جهنم لموعدهم أجمعین لها سبعة أبوب لکلّ باب منهم جزء مقسوم ; (حجر ، ۴۳ـ۴۴) و قطعاً وعده گاه همه آنان دوزخ است ، ]دوزخى[ که براى آن هفت در است و از هر درى بخش معین از آنان ]وارد مى شوند[ .» در این آیات آمده که جهنم هفت در دارد ; بعید نیست که عدد هفت در اینجا نیز براى کثرت باشد ; یعنى جهنم درهاى بسیار و فراوان دارد ; و واضح است که این تعداد درها در حقیقت به عوامل گوناگونى که انسان را به جهنم مى کشاند اشاره دارد . هر چند روایات نیز به این «هفت در» اشاره کرده اند ; ولى ظاهراً درهاى جهنم به هفت در محدود نمى شود.

 

ویژگی های شخصیتی عدد ۷

 • حساس و باهوش
 • عقلانی
 • مرموز
 • معنوی
 • کم حرف
 • شکاک
 • منزوی
 • درونگرا
 • تحلیلگر

طالع بینی متولدین ماه های سال - مجله اینترنتی چارگوشه

 

شماره ۷ در تاروت و طالع بینی


درست مثل معنی عدد ۷ در عدد شناسی ، کارت هفتم در تاروت نیز ، ارابه است که نشانه پرتلاش بودن است. او هم از تمرکز و هم از نیت خود استفاده می کند تا انرژی خود را به سمت هدفش سوق دهد.

در طالع بینی علائم برج های میزان و حوت هر دو با عدد هفت مرتبط هستند. ترازو یا میزان هفتمین نشانه طالع بینی است و نمادی از حقیقت تزلزل ناپذیر است. ماهی ها یا همان علامت حوت معنوی ترین نشانه طالع بینی هستند و ما را ترغیب می کنند تا با بقیه به شکل عمیقتر و بزرگتری از چیزی که خودمان هستیم ارتباط برقرار کنیم.

 

 

عدد ۷ در نمودار عددشناسی


ممکن است عدد هفت در هر جایی از نمودار عدد شناسی شما ظاهر شود. ممکن است عدد مسیر زندگی باشد یا خواسته قلبی یا عدد تولدی. هر چه عدد هفت بیشتری در نمودار عدد شناسی خود داشته باشید ، تاثیر دانایی و معنویت آن را بیشتر احساس خواهید کرد.

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۹/۰۷
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی