مجله خبری امروز

۱۰ آذر ۰۰ ، ۱۳:۰۰

واکسن سینوفارم

واکسن سینوفارم 

دستیار وزیر خارجه ایران: 5 میلیون دوز واکسن سینوفارم وارد می‌شود

بی‌بی‌آی‌بی‌پی-کروی (به انگلیسی: BBIBP-CorV) که در ایران به واکسن سینوفارم معروف است، یکی از دو واکسن ویروس غیرفعال کووید-۱۹ است که توسط گروه دارویی ملی چین تولید می‌شود. سازمان بهداشت جهانی واکسن سینوفارم را تأیید کرده‌است.

از دسامبر ۲۰۲۰، این آزمایش‌ها در فاز ۳ در آرژانتین، بحرین، مصر، مراکش، پاکستان، پرو و امارات متحده عربی با بیش از ۶۰٬۰۰۰ شرکت‌کننده در حال انجام است. تا نوامبر ۲۰۲۰، نزدیک به یک میلیون نفر این واکسن را از طریق برنامه استفاده اضطراری چین مصرف کرده بودند. تا دسامبر ۲۰۲۰، تقریباً ۱۰۰٬۰۰۰ نفر در امارات متحده عربی نیز واکسن را به عنوان بخشی از یک برنامه داوطلبانه دریافت کرده بودند.

در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰، سینوفارم اعلام کرد که اثر واکسن ۷۹٫۳۴٪ است، که کمتر از ۸۶٪ اعلام شده توسط امارات متحده عربی در ۹ دسامبر است. امارات متحده عربی نتایج خود را بر اساس تجزیه و تحلیل موقت آزمایش‌ها فاز ۳ انجام داد که از ژوئیه انجام شد. در ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱، نتایج اولیه یک مطالعه نشان داد که سطح آنتی‌بادی قابل اندازه‌گیری در افرادی که واکسن سینوفارم را تزریق کرده‌اند، با افزایش سن کاهش می‌یابد و از ۹۰ درصد در افراد زیر ۵۰ سال به حدود ۵۰ درصد برای سنین بالای ۸۰ سال می‌رسد.

گروه سینوفارم و گروه ابوظبی G42، در یک همکاری مشترک سالانه ۲۰۰ میلیون واکسن را در امارات متحده عربی با نام «حیات وکس» تولید می‌کنند.

سینوفارم قیمتی برای واکسن تولیدی خود نگذاشته و گفته که مبلغ، به میزان خرید و توافق خریدار بستگی دارد. بر اساس یک پژوهش با توجه به قراردادهای موجود، برآورد شده که هر دوز واکسن سینوفارم بین ۱۸دلار و ۵۵ سنت تا ۳۵ دلار و ۷۲ سنت معامله شده‌است. از این رو سینوفارم گرانتر از واکسن‌هایی همچون فایزر است.

بی‌بی‌آی‌بی‌پی-کروی از یک فناوری مشابه و سنتی مانند کروناواک و بی‌بی‌وی۱۵۲ استفاده می‌کند، دیگر واکسن‌های ویروس غیرفعال برای کووید-۱۹ که در آزمایش‌ها فاز ۳ تولید می‌شوند.

 

عملکرد واکسن سینوفارم چگونه است ؟

سینوفارم بیشترین واکسن تزریق شده در استان مرکزی/تزریق ۱۴ هزار واکسن دُز سوم - ایسنا


واکسن سینوفارم سبب تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی های متصل شونده به پروتئین های سطح ویروس که پروتئین های Spike  نامیده می شوند

برای تولید این واکسن، موسسه تحقیقاتی بیجینگ، واریانتی از ویروس که بیشترین قابلیت تکثیر را در سلول های کلیه میمون داشتند را انتخاب کرده و ویروس را تکثیر کردند.

سپس ماده شیمیایی به نام بتا-پروپیولاکتون به آن ها زدند که با اتصال به ژن های ویروس باعث از کار انداختن آن ها شد. کروناویروس های غیرفعال شده توان تکثیر خود را از دست داده اما پروتئین های آن ها (پروتئین های Spike) سالم و دست نخورده باقی می مانند. سپس ویروس را با ترکیبی برپایه آلومینیوم ترکیب کرده که سبب افزایش پاسخ ایمنی بدن می شود.

به دلیل غیرفعال بودن ویروس در واکسن سینوفارم، پس از تزریق آن به بدن، ویروس ها توسط سلول های شناساگر آنتی ژن بدن بلعیده می شود.

همچنین سلول های T کمکی نیز با شناسایی قطعه های ویروس و اتصال به آن ها،ویروس را از بین می برند. همچنین ممکن است سلول های B با ویروس های غیرفعال شده روبه رو و به پروتئینهای سطحی ویروس متصل شوند.

پس از اتصال سلول های B، ویروس به داخل آن ها بلیعده شده و قطعات آن در سطح سلول های B نمایان می شود. در این زمان سلولهای T کمکی نیز به این قطعات متصل شده و سلول هاب B فعال می شود و در نتیجه آنتی بادی ها تکثیر می یابند.

زمانیکه فرد توسط واکسن سینوفارم واکسینه می شود، سلول های B از طریق تولید آنتی بادی ها یا مانع از ورود ویروس به بدن توسط اتصال به پروتئین های Spike  می شوند و یا از راه های دیگر ویروس را از بین می برند.

مطالعات بالینی واکسن سینوفارم نشان داده که این واکسن از افراد در مقابل Covid-19 محافظت کرده اما هنوز اطلاعاتی در مورد مدت زمان حفاظت آن در درست نیست.

 

آیا خانم های باردار می توانند واکسن سینوفارم تزریق کنند ؟

تزریق مجدد واکسن «سینوفارم» در مرحله دوم واکسیناسیون المپیکی‌ها - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency


واکسن سینوفارم یک واکسن غیرفعال همراه با ادجوانتی است که به صورت معمول در بسیاری دیگر از واکسن ها نیز استفاده می شود، در نتیجه می تواند گزینه خوبی برای خانم های باردار باشد.

هم چنین WHO تاخیر در بارداری و یا به پایان رساندن بارداری را به دلیل واکسیناسیون پیشنهاد نمی کند.


چه افراد دیگری می توانند واکسن سینوفارم را دریافت کنند؟


این واکسن هم چنین می تواند برای افرادی پیشنهاد شود که قبلا به کووید۱۹ مبتلا شدند.
انتظار می رود اثربخشی این واکسن در زنان شیرده مانند سایر بزرگسالان باشد، در نتیجه، WHO استفاده از واکسن سینوفارم را در زنان شیرده مانند سایر بزرگسالان توصیه می کند.

هم چنین،WHO قطع شیردهی پس از انجام واکسیناسیون را توصیه نمی کند.
افرادی که با ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید کووید19 هستند و از آنجا که واکسن سینوفارم یک واکسن غیرفعال است، WHO این واکسن را برای استفاده در افراد مبتلا به HIV توصیه می کند.

وعده چین برای ارسال «حجم بالایی» از واکسن سینوفارم به ایران | ایندیپندنت فارسی


واکسن سینوفارم برای چه افرادی توصیه نمی شود؟


افرادی که سابقه آنافیلاکسی نسبت به هر یک از اجزای این واکسن را دارند، نباید توسط این واکسن را دریافت کنند.
هم چنین هر فردی که دمای بدن او بالای 38/5 درجه سانتی گراد باشد، باید واکسیناسیون را تا زمان از بین رفتن تب، به تاخیر بیاندازد.

 

اثربخشی معقول

آنچه در مورد واکسن سینوفارم باید بدانید - پایگاه اطلاع رسانی، خبر، تحلیلی پزشکی ورزشی ایران7


تعدادی از کشورها تاکنون دوز سوم را به تمام افراد سالمند ارائه کرده‌اند و یا در تلاش برای رویکرد ترکیب و همسان‌سازی واکسن‌ها هستند. برخی کارشناسان حتی این سوال را مطرح کرده بودند که آیا واکسن‌های چینی که بر پایه پلتفرم سنتی ویروس غیرفعال ساخته شده‌اند، باید همچنان در برخی کشورها تزریق و در دسترس باشد؟ اما برخی دیگر می‌گویند این واکسن‌ها همچنان نقش بزرگی در کم شدن ابتلاء و مرگ‌ومیر بازی می‌کنند.

گاندیپ کانگ، ویروس‌شناس کالج پزشکی کریستین در هند اظهار کرد: این دو واقعاً واکسن‌های بدی نیستند بلکه هنوز بهینه نشده‌اند.

در اواسط سال ۲۰۲۱ سازمان بهداشت جهانی، مجوز استفاده اضطراری برای واکسن چینی را صادر کرد. به اعلام این سازمان، سینوواک ۵۱ درصد و سینوفارم ۷۹ درصد در جلوگیری از بیماری علامت‌دار اثربخش بود. این عدد در برابر اثربخشی ۶۳ درصدی واکسن آسترازنکا عدد خوبی به‌نظر می‌رسید، اما همه این واکسن‌ها در برابر اثربخشی ۹۰ درصدی واکسن‌های فایزر و مدرنا عدد قابل توجهی نبودند.


چیزی در حدود ۲.۴ میلیارد از واکسن‌های چینی، در چین مجوز استفاده گرفته‌اند و حدود یک میلیارد دوز نیز به ۱۱۰ کشور دیگر صادر شده است. اوایل امسال بر اساس گزارش‌هایی از موج جدید کووید -۱۹ در چند کشور، که با این واکسن واکسینه شده بودند مانند سیشل و اندونزی، سوال‌هایی را درباره میزان حفاظت ایجاد شده از واکسن‌های چینی به میان آورد.

به همین دلیل مطالعات گسترده‌ای در کشورهایی مانند برزیل، شیلی و تایلند در حال انجام است تا در گروه‌های سنی مختلف علت کاهش ایمنی و محافظت را پیدا کنند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در مقایسه با واکسن‌های ساخته شده با استفاده از فناوری‌های دیگر، واکسن‌های ویروس غیرفعال چینی در ابتدا سطوح پایین‌تری از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده یا مسدودکننده ویروس که به‌عنوان نماینده محافظت محسوب می‌شود، تولید می‌کند و این سطوح به سرعت کاهش پیدا می‌کند.

یک مطالعه روی ۱۸۵ کارمند بخش مراقبت‌های بهداشتی در تایلند نشان داد که ۶۰ درصد از آن‌ها سطح بالایی از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را یک‌ماه پس از دریافت دوز دوم واکسن چینی داشته‌اند. این عدد در کسانی که آسترازنکا دریافت کرده بودند ۸۶ درصد بود.

 

رابطه‌ای بین میزان آنتی‌بادی و محافظت نیست

سینوفارم بیشترین واکسن تزریق شده در استان مرکزی/تزریق ۱۴ هزار واکسن دُز سوم - ایسنا


پایین آمدن میزان آنتی‌بادی به معنی کم شدن محافظت ایمنی نیست. بن کولینگ اپیدمیولوژیست در دانشگاه هنگ‌کنگ گفت: واکسن‌ها پاسخ‌های ایمنی پیچیده‌ای را ازجمله سلول‌های B و سلول‌های T ایجاد می‌کنند که ممکن است عمر بیشتری نسبت به آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده داشته باشد.

مطالعه دیگری روی کادر درمان چینی که هنوز داوری نشده است، نشان داد که سلول‌های B و سلول‌های T ویژه SARS-CoV-2، ۵ ماه پس از دوز دوم واکسن سینوفارم قابل تشخیص هستند. سایر واکسن‌های ساخته شده با تکنولوژی‌های دیگر نیز در طول زمان دچار کاهش میزان آنتی‌بادی می‌شوند، اما محافظت قدرتمندتری در برابر بیماری و مرگ دارند. با این حال محققان معتقدند چون واکسن‌های چینی ساخته شده از ویروس غیرفعال با میزان پایین‌تری از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده شروع می‌شود حفاظت آن‌ها می‌تواند سریع‌تر از آن‌هایی که شروع قوی‌تری دارند، کاهش یابد.

کانگ گفت: سیستم ایمنی با بالارفتن سن کم می‌شود و واکسن‌ها در کل در افرادی با سن بالا اثربخشی کمتری دارد، اما به‌نظر می‌رسد که این اثر با واکسن‌های مبتنی بر ویروس غیرفعال، مشهودتر است.

 

اختصاص همه پایگاه‌های شهرستان رشت به واکسن سینوفارم | خبرگزاری صدا و سیما

موانع مهم سر راه واکسیناسیون

 

اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم که واکسیناسیون نوبت اول تقریباً به ۶۰ درصد می‌رسد، اما واکسیناسیون نوبت دوم همچنان پایین است و موانع زیادی بر سر راه واکسن وجود دارد.

با یک بررسی علم‌محور بر اساس مطالعات کاملاً شناسنامه‌دار مشابه آنچه مرکز افکارسنجی دانشجویان انجام داده است، دو عامل بسیار مهم به عنوان موانع سر راه واکسیناسیون وجود دارد؛ یکی عدم اعتماد به واکسن و دیگری عوارض واکسن.

 

بدترین اتفاقی که می‌تواند در این زمان رخ بدهد، این است که ما بدون اینکه قصدی داشته باشیم آمار و اطلاعات غلط را در زمان نامناسب پخش کنیم و این باعث کاهش اعتماد مردم می‌شود؛ فراموش نکنیم باید به طور کامل با مردم رو راست باشیم.

 معضل ما اکنون بروز نبودن اطلاعات و یا انتشار اطلاعات غلط یا نامناسب در زمان نامناسب است ، مردم بدانند واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست باید در کنار آن برای اینکه بتوانیم به حداکثر کارایی برسیم تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

 

علت عوارض شدید دز دوم واکسن کرونا | خبرگزاری صدا و سیما

عوارض احتمالی پس از تزریق واکسن سینوفارم به چه شکلی بروز می‌کند؟


طبق بررسی‌های انجام شده، عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن سینوفارم در مقایسه با سایر واکسن‌ها به مراتب کمتر است. تا جاییکه بسیاری از افراد پس از تزریق آن تقریبا هیچ عوارض محسوسی را تجربه نکرده‌اند.

برخی از رایج‌ترین علائمی که ممکن است بعد از دریافت واکسن سینوفارم تجربه کنید، شامل موارد زیر است:

 • احساس درد در محل دریافت واکسن
 • تب خفیف
 • سردرد
 • خستگی
 • دردهای عضلانی
 • دردهای مفصلی
 • اسهال
 • احساس لرزش بدن
 • متورم شدن غدد لنفاوی زیر بغل

در صورتیکه هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، بهتر است استراحت کنید و مایعات کافی مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که علائم واکسن معمولا طی چند روز از بین می‌رود. بنابراین اگر مدت زمان بروز علائم طولانی شد، بهتر است برای اطمینان بیش‌تر، حال خود را با پزشکتان در میان بگذارید. چراکه عوارض واکسن معمولاً طی سه الی پنج روز از بین می‌رود. از این رو طولانی شدن مدت زمان مواجهه با این علائم به احتمال زیاد نشان از ابتلای شما به کرونا یا سایر بیماری‌های عفونی است.

همچنین توجه داشته باشید که داشتن علائمی مانند گلو درد، آبریزش بینی و یا سرفه جزو عوارض جانبی هیچ یک از واکسن‌های کرونا اعم از فایزر، مدرنا، سینوفارم، آسترازنکا و برکت نیستند.

 

نکته بسیار مهمی که پس از دریافت واکسن کرونا باید به آن توجه شود این است که شما چندین روز پس از دریافت هر دو دوز واکسن، واکسینه محسوب می‌شوید. بنابراین بلافاصله پس از دریافت واکسن رعایت پروتکل‌های بهداشتی را فراموش نکنید.

 

 

 

مجوز استفاده اضطراری

آشنایی با چین و جادبه های آن به همراه نقشه و عکس

 • چین

 

 • بحرین

 

 • امارات متحده عربی

 

 • انگلیس

 

 • آسیا

 

 • آفریقا

 

 • آمریکای جنوبی

 

 • اروپا
   
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۹/۱۰
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی