مجله خبری امروز

1.موزه میراث روستایی گیلان
موزه میراث روستایی گیلان کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید  بدانید - کجاروموزه میراث روستایی گیلان | آدرس ، عکس و معرفی (1400) ☀️ کارناوال

موزه میراث روستایی گیلان | آدرس ، عکس و معرفی (1400) ☀️ کارناوالتخریب بیش از ۷۰ درصدی ابنیه در موزه میراث روستایی گیلان - ایسنا


موزهٔ میراث روستایی گیلان، در زمینی، به مساحت حدود ۲۶۳ هکتار، در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ جادهٔ رشت به تهران واقع شده‌است. فکر تأسیس موزه، پس از زمین لرزهٔ خرداد۱۳۶۹ خورشیدی، در گیلان که روند تخریب بناهای سنتی را شدت بخشید، شکل گرفت. بخش معماری این موزه، مجموعه‌ای است که قدمت بناهای آن به‌طور متوسط به ۱۵۰ سال می‌رسد. هدف موزهٔ میراث روستایی گیلان، تنها انتقال بناهای روستایی نیست، بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشته‌ای است که در روستاهای گیلان وجود داشته‌است. در این مجموعه، علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، سایر عناصر فرهنگی مربوط به ابزارهای زندگی و کار، خوراک، پوشاک و… هم به نمایش درخواهد آمد. مساحت مجموعه موزه‌ای، بالغ بر ۴۵ هکتار است، که در هستهٔ مرکزی سایت، قرار گرفته‌است.

این موزه که یک اکو موزه خوانده می شود، در پارک جنگلی سراوان رشت و در استان گیلان واقع شده است. موزه ی میراث روستایی در زمینی به مساحت 260 هکتار قرار دارد. فاز اولیه ی مطالعات مقدماتی موزه ی مذکور از اوایل سال 1381 آغاز شده و نخستین کارگاه طرح مذکور در حوزه ی فرهنگی و معماری جلگه ی شرق سپید رود نیز در اردیبهشت 1384 راه اندازی گردید.

 

 

2.موزه رشت (باستان‌شناسی و مردم شناسی)

موزه رشت کجاست | موزه مردم شناسی رشت | موزه باستان شناسی رشت | ایران کجاستموزه مردم شناسی رشت

احداث موزه معماری و مردم شناسی شرق گیلان | خبرگزاری ایلناموزه رشت


این موزه در شهر رشت و در خیابان طالقانی (بیستون)، روبروی زایشگاه دکتر فامیلی واقع شده است. بازدید از این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهر امکان پذیر می باشد. ساختمان این موزه بنایی با قدمت 70 ساله می باشد، که در یک زیر زمین به وسعت 700 متر مربع و با زیر بنای حدود 560 متر مربع قرار گرفته است. گفته شده بنای مذکور در گذشته متعلق به شخصی به نام « میرزا حسین خان کسمایی» بوده است. وی آزادی خواه، شاعر و نیز روزنامه نگاری مشهور بود. همچنین این شخص را از رجال دوره ی مشروطیت و نهضت جنگل نیز معرفی نموده اند. در حدود سال 1349 هجری شمسی، این بنا توسط وزارت فرهنگ و هنر وقت، خریداری شده است. آنگاه مرمت و بازسازی های لازم در آن صورت گرفته است.

 

3.موزهٔ تاریخ چای لاهیجان (مقبره کاشف السلطنه)

موزه تاریخ چای ایران لاهیجانموزه تاریخ چای کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

آرامگاه کاشف السلطنه (موزه تاریخ چای) - سایت گردشگری ایرانآشنایی با موزه تاریخ چای ایران - همشهری آنلاین


موزه تاریخ چای لاهیجان یا آرامگاه کاشف‌السلطنه در شهر لاهیجان روی تپه‌ای از چای جای دارد. ابتدا - بنا به وصیت کاشف السلطنه مزار وی که از مرمر سیاه بود بدون سقف و حفاظ، در میان بوته‌های چای قرار داشت. اما اندکی بعد مقرر گردید که ۲ درصد درآمد چای به ساخت مقبره‌ای در خور شأن او اختصاص یابد. از سال ۱۳۵۵ ه‍.ش بنای فعلی به سبک معماری غربی، تهیه و به همت انجمن آثار ملی به شکل کنونی با اسکلتی از بتون و نمای سنگ تیشه‌ای طوسی رنگ با زیربنای ۵۱۲ متر مربع ساخته شد.

از سال ۱۳۷۱ هـ. ش کل مجموعه به سازمان میراث فرهنگی کشور واگذار گردید و سالن مستطیل شکل نسبتاً وسیعی که در جوار برج آرامگاه بود برای احداث موزه تاریخ چای ایران در نظر گرفته شد. این طرح با پیشنهاد، نظارت و اجرای میراث فرهنگی و با غرفه بندی و بهره‌گیری از تزیینات سنتی چوبی بسیار زیبا، در دو طبقه پلکانی شکل، در شهریور ماه ۱۳۷۵ هـ. ش به پایان رسید. این مجموعه هم‌اکنون با داشتن ادوات و وسایل سنتی و تخصصی مربوط به چای و مدارکی مربوط به چگونگی فعالیت‌های پدر چای ایران، همه روزه پذیرای بسیاری از افراد بومی و نیز گردشگران است.

اندکی بعد دو درصد از درآمد چای را جهت ساخت آرامگاهی در شان ایشان اختصاص دادند. این بنا به سبک معماری غربی طراحی و ساخته شده بود. و دارای اسکلتی از بتن مسلح و نمایی از سنگ تیشه ای طوسی رنگ و نیز زیر بنای حدود 512 متر مربع می باشد. در سال 1371 هجری شمسی کل این مجموعه به سازمان میراث فرهنگی کشور واگذار گردید، و محیط ساختمانی مستطیل شکل همجوار با برج آرامگاه به احداث موزه ی تاریخ چای ایران اختصاص یافت. این مجموعه امروزه با داشتن ادوات، وسایل سنتی و تخصصی در خصوص چای و نیز مدارکی در ارتباط با چگونگی فعالیت های شخص کاشف السلطنه همه روزه پذیرای گردشگران داخلی، خارجی و نیز بومیان منطقه می باشد.

 

 

 

4.موزه نظامی بندر انزلی (کاخ میان پشته بندرانزلی)

کاخ موزه نظامی بندر انزلی - مجله مِستر بلیطویلاجار - کاخ میان پشته و موزه نظامی انزلی - 1049

هتل های نزدیک کاخ موزه نظامی میان پشته بندر انزلی, هتل در کاخ موزه نظامی  میان پشته بندر انزلی به همراه رزرو آنلاینکاخ میان پشته سابق، موزه نظامی کنونی، کاخ موزه میان پشته (کاخ موزه نظامی  انزلی)، بندر انزلی، ایران | لست سکند


کاخ میان پشته یا موزه نظامی انزلی در زمان پهلوی اول، در وسط باغ وسیعی که یک طرف آن مشرف به دریاست، در جای کاخ سوخته چوبی خوشتاریا ساخته شد. بدنه آن از سنگ قواره بلوک و به صورت دوجداره ساخته شده‌است. این کاخ دارای ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی است، سقف کلیه اتاق‌ها از بتن آرمه بوده و سقف داخلی دارای گچبریهای زیبا و برجسته استاد محمود همدانی و پدرش می‌باشد.

نجاری این کاخ را استاد مینوئی و استاد باقر قزوینی انجام داده‌اند، دو ردیف پلکان بدون پایه یادگار هنر حاج سلیمان شاروتی می‌باشد که به سرسرای طبقه دوم منتهی می‌شود. این کاخ در سال ۱۳۴۸ به نیروی دریایی واگذار و در سال ۱۳۵۷ تبدیل به موزه شد. بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۴ این موزه بازگشایی گردید. انواع اسلحه‌های جنگلی، شکاری، امنیتی و انواع سلاح‌های سرد و انواع ماکت ناوها وکشتی‌های جنگی و تفریحی و صنعتی و ابزار کشتیرانی و دریایی، همچنین لوازم شخصی متعلق به رضا پهلوی و تابلوهای نقاشی و هدایا در این موزه نگهداری می‌شود. این بنا با شماره ۱۵۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همه روزه پذیرایی بازدیدکنندگان می‌باشد.

 

5.موزه مردم‌شناسی فومن

موزه مردم شناسی رشت؛ آدرس، تلفن، ساعت کاری، تصاویر و نظرات کاربران | نقشه و  مسیریاب بلدمعرفی تاریخچه موزه فومن+ آدرس+ عکس| جاهای دیدنی گیلان | کوچیتا

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلانموزه مردم شناسی فومن


موزه فومن از زیر مجموعه‌های موزه رشت بوده که در طبقه همکف ساختمان اداره کل ارشاد اسلامی شهرستان فومن قرار گرفته‌است. اشیای این موزه مرتبط با حوزه مردم‌شناسی منطقه و شهرستان فومن می‌باشد.

موزه ی مردم شناسی ماسوله که در 63 کیلومتری شهرستان رشت واقع شده است، در سال 1381 تاسیس شد. این موزه دارای سه بخش از مجموعه اشیاء مربوط به فرهنگ مردم ماسوله می باشد. در بخش اول اسناد و وسیله های مربوط به یکصد سال پیش ِ منطقه ی ماسوله و اطرافش به نمایش نهاده شده است. بخش دوم نیز دارای اسناد و وسایل مربوط به دو قرن قبلِ منطقه ی ماسوله و روستاهای اطراف آن می باشد. بخش سوم موزه نیز دارای آثار چهار قرن اخیر است. اثاثیه ها، ابزار و آلات جنگی، صنایع دستی مختلف، وسایل شکار و .... که نشانگر سبک زندگی مردم منطقه است، در این موزه به نمایش درآمده است.

 

6.موزه و نمایشگاه اسناد تاریخی رودبار

موزه های گیلان به طور رایگان پذیرای بازدیدکنندگان می شوند5مهر ماه بازدید از موزه های گیلان رایگان است | گیلان مصور


موزه اسناد تاریخی رودبار شامل دست نوشته‌های علما و بزرگان دینی گیلان، نفیس‌ترین نسخ خطی قرآنی، اسناد و… در محل کاخ ناهارخوران رودبار که از بناهای مربوط به دوره پهلوی است قرار دارد. این موزه در تاریخ دوم خرداد سال ۱۳۹۵ توسط معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی وقت افتتاح شد.

 

 

7.موزه فرهنگ و آموزش دبیرستان حکیم نظامی (شهید مرحبا) شهر آستارا

آموزش و پرورش آستارا تعطیلی موزه حکیم نظامی را تکذیب کرد - ایرناگشت و گذاری کوتاه در موزه‌ مدرسه حکیم‌ نظامی آستارا + تصاویر

نخستین موزه تخصصی فرهنگ و آموزش شمال کشور در آستارا


دبیرستان شهید مرحبا از مهم‌ترین و قدیمیترین مدارس شناخته شده در شهرستان آستارا بوده و با توجه به نوع معماری و شیوه ساخت آن و همچنین نقل و قول‌های منطقه تاریخی قدمت بنا به دوره پهلوی بازمی‌گردد. این بنا در تملک اداره آموزش و پرورش شهرستان آستارا بوده و توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.

این موزه نماد و گنجینه‌ای از هویت، تاریخ، آموزش و فرهنگ مردم مرزنشین این شهرستان است. در اردیبهشت ۱۳۹۵ هم‌زمان با هفته میراث فرهنگی در محل مدرسه قدیمی حکیم نظامی این شهرستان که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، گشایش یافت.

 

8.نگارسرا یا موزه امامزاده عون بن علی (ع) شهر تاریخی ماسوله

مجموعه امامزاده عون ماسوله مرمت شدجاذبه‌های گردشگری مذهبی شهرک تاریخی ماسوله - ایسنا

بقعه عون بن علی ماسوله : عکس، نقشه و نظرات مسافران | رومیتامعرفی آستان مقدس امامزاده عون بن علی (علیه السلام) ـ ماسوله


در زمان حاضر مجموعه‌ای از نشان‌ها و مدال‌های یکصد سال اخیر با موضوعات ورزشی، نظامی، فرهنگی و … در موزه عون بن علی (ع) ماسوله به نمایش درآمده‌است. مجموعه اسناد و اموال موجود در این دو بنا توسط اهالی و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی ماسوله اهدا شده‌است.

از جمع اموال فرهنگی موجود در موزه پایگاه میراث فرهنگی ماسوله را می‌توان به مجموعه اسناد تاریخی، مجلدات قران خطی، تصاویر مردم شناختی، ابزار آلات سنتی، قدیمی‌ترین ضریح چوبی امامزاده عون و ستون هش تپر مسجد رواق ماسوله اشاره نمود.

 

 

9.موزه شوکتی ماسوله

موزه ماسوله بار دیگر پذیرای گردشگران می شود - ایرناگردشگری در روستای ماسوله «فرهنگی» می‌‌شود/ رفع یک تهدید - خبرگزاری مهر |  اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency


خانه موزه شوکتی از مجموعه موزه پایگاه میراث فرهنگی ماسوله با کمک مالکین این خانه تاریخی و همچنین موزه عون بن علی (ع) از این مجموعه، با مساعدات هیئت امنای امامزاده و دو مجموعه دار فرهنگی – آقایان مهران اشراقی و فرهاد شرفی و البته اهتمام و تولی‌گری پایگاه میراث فرهنگی ماسوله راه اندازی و مدیریت می‌شود.

 

 

10.موزه ماهی‌شناسی و آبزیان

موزه آبزیان رشتشیطان دریا در گنجینه آبزیان موزه مرکزی | آستان نیوز - پایگاه اطلاع رسانی  آستان قدس رضوی - حرم مطهر امام رضا علیه السلام


این موزه متعلق به مرکز تحقیقات علوم شیلاتی و فنون دریایی دکتر کیوان (وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان) بوده و در شهرستان لنگرود، بندر چمخاله، طبقه همکف ساختمان اداری مرکز تحقیقات علوم شیلاتی و فنون دریایی دکتر کیوان واقع شده‌است.

بیش از ۹۰۰ گونه از نمونه‌های تاکسیدرمی آبزیان بومی آب‌های شمال، آب‌های داخلی و آب‌های جنوب ایران، ماهیان پرورشی رایج در کشور، گونه‌های تزئینی و همچنین انواع گونه‌های نرمتنان و سخت پوستان دریایی و اقیانوسی در این موزه نگهداری می‌شوند. علاوه بر اینها در این موزه شیوه‌های سنتی و جدید صید آبزیان و ادوات مرتبط با آن‌ها در آب‌های شمال، داخلی و جنوب کشور معرفی می‌گردد.

 

 

11.موزه تاریخ طبیعی رشت

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شیراز | Iran Attractions Informموزه تاریخ طبیعی تبریز


این موزه در سال ۱۳۵۷ در ساختمان اداره کل حفاظت محیط زیست استان تأسیس گردید، راه اندازی و تجهیز گردید.

قسمتهای این موزه عبارتند از:

بخش دیوارنماها یا بازسازی زیستگاه‌ها، این بخش دارای ۶ صحنه از زیستگاه‌های ویژه استان (مناطق حفاظت شدهاستان) است، که در هر صحنه سعی شده با بهره‌گیری از تکنیک دیوارنماسازی، نمایی از همین زیستگاه و طبیعت خاص را به نمایش درمی‌آورد.

بخش پرندگان که شامل چند غرفه یا ویترین است که در آن‌ها پرندگان شکاری، ماکیان سانان و پرندگان شاخه‌نشین در مجموع به تعداد ۸۰ گونه و پرندگان آبزی به تعداد ۴۵ گونه به نمایش درآمده‌است.

 

12.موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان۲۱ هزار شی تاریخی در موزه رشت ساماندهی شده است - ایرنا


این موزه متعلق به مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان است و در کیلومتر ۷ جاده رشت-تهران، روبروی دانشکده تربیت بدنی واقع شده‌است.

در این موزه در حال حاضر بیش از ۷۰۰ نمونه دستگاه و ادوات و تجهیزات قدیمی و نیز نمونه‌های گیاهی و تاکسیدرمی و همچنین نمونه‌هایی از آبزیان بومی آب‌های شمال وجود دارد، به علاوه برخی از ادوات مورد استفاده در شیوه‌های سنتی و جدید کشاورزی و همچنین شیلات و صید معرفی می‌گردد و نیز لازم است ذکر شود که قبل از این و طی سال‌های اخیر در قالب عکس تصویر، اسناد یا ادواتی در مناطق و نقاط مختلف به صورت پراکنده نگهداری می‌شدند و یکی از مهم‌ترین اهداف اقدام به تأسیس این موزه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، گردهم آوردن این ادوات، تجهیزات و اسناد به صورت مجموعه‌ای منظم و در کنار هم و حفظ و حراست از آن‌ها بوده‌است.

 

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۹/۲۴
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی