مجله خبری امروز

۲۷ آذر ۰۰ ، ۱۳:۰۰

کریسمس یا جشن نو میلادی

کریسمس یا جشن نو میلادی

فرق کریسمس و سال نو میلادی چیست - کجارو

کریسمَس (زبان انگلیسی: Christmas) یا نوئل (زبان فرانسوی: Noël) جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز ۲۵دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (ناحیه تاریخی فلسطین کنونی) و دیگر مکانها، به سبب پیروی از گاهشماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز هفت ژانویه برپا می‌کنند. کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را هم‌زمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

ایام ۱۲ روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز شده و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد. هرچند مهم‌ترین عید مذهبی در گاه‌شمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) است، بسیاری به‌خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی به حساب می‌آورند. با وجودی که این روز یک عید مذهبی شناخته می‌شود از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به‌طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم. کریسمس با آیین‌های ویژه‌ای به‌طور مثال آراستن یک درخت کاج، برگزار شده و شخصیتی به نام بابانوئل در آن نقشی مهم دارد.

 

معرفی ١٣ نماد کریسمس و رازهای جذاب آنها

 

ریشه لغوی


واژه کریسمس (به انگلیسی: Christmas)، به معنای «مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح» در حدود سال ۱۰۵۰ میلادی به صورت واژه Christes maesse به معنی «جشن مسیح»، وارد زبان انگلیسی قدیم شد و محققان معتقدند، گونه کوتاه‌تر آن یعنی Xmas شاید برای نخستین بار در قرن سیزدهم به کار رفته باشد. واژه قدیمیتر «یول» (Yule) احتمالاً از واژه آلمانی jōl یا انگلوساکسونی geōl که به جشن انقلاب زمستانی اشاره دارد، مشتق شده‌است.

واژه‌های متناظر در دیگر زبان‌ها چون، نَویداد (Navidad) در اسپانیایی، ناتاله (Natale) در ایتالیایی و نوئل (Noël) در فرانسوی، همگی معنای «میلاد» را تداعی می‌کنند و واژه آلمانی «وایناختِن» (Weihnachten)، به معنی «شب تقدیس‌شده» است.

 

تاریخ کریسمس ۲۰۲۲ چه روزی است؟ | آسمونی

 

ریشه تاریخی

 

مسیح در این موزاییک متعلق به قرن سوم میلادی، به شکل «سول اینویکتوس» یا خورشید شکست ناپذیر، خدای رومی به تصویر کشیده شده‌است.
آنچه پیرامون میلاد عیسی مسیح از مَتّی و لوقا نقل شده در انجیل برجسته‌تر است، نوشته‌های نخستین پیرامون مسیحیت چندین روز را برای تولد مسیح ذکر کرده‌اند. نخستین جشن ثبت شده برای کریسمس در رم در سال ۳۳۶ صورت گرفت.در رویکرد جنجالی مسیحیت آریانیسم در سده چهارم، کریسمس نقش مهمی دارد. در آغاز قرون وسطی، خاج‌شویان بر کریسمس سایه انداخت. این جشن با تاجگذاری کارل بزرگ در روز کریسمس در حدود سال ۸۰۰ کاملاً فراگیر شد. اما از آنجاکه مراسم با می‌خواری فراوان و دیگر رفتارهای ناشایست همراه شد، پارسایان در سده ۱۷ام میلادی کریسمس را ممنوع اعلام کردند این جشن در سال ۱۶۶۰ به عنوان یک تعطیلی رسمی باقی ماند اما با چشم بد و مایه بی آبرویی به آن نگاه شد. در آغاز سدهٔ ۱۹ میلادی، با پیدایش جنبش آکسفرد در کلیسای انگلیس، کریسمس دوباره رونق گرفت. چارلز دیکنز و دیگر نویسندگان با تأکید بر اینکه کریسمس یک جشن خانوادگی، مذهبی و وسیله‌ای برای دادن هدیه است جلوه اجتماعی تازه‌ای به آن بخشیدند و باعث فراموشی گذشتهٔ آن شدند.

 

انتخاب ۲۵ دسامبر

کریسمس و تاریخ برگذاری جشن سال نو میلادی در ایران به تقویم شمسی


در سدهٔ سوم میلادی، زادروز مسیح هم بسیار مورد توجه و هم بسیار مورد اختلاف بود. نزدیک به سال ۲۰۰ پس از میلاد، کلمنت اسکندریه چنین نوشت:

کسانی هستند که نه تنها سال میلاد سرورمان بلکه روز میلاد او را نیز تعیین کردن؛ و می‌گویند آن در ۲۸ امین سال آگوست و در ۲۵ ٱمین روز بشنس (ماه مصری برابر با ۲۰ می) رخ داده‌است… دیگران می‌گویند که او در ۲۴ام و ۲۵ام برموده (برابر با ۲۰ و ۲۱ آوریل) به دنیا آمده‌است.

در دیگر نوشته‌هایی که به آن دوران بازمی‌گردد، ۲۰ مه، ۱۸ و ۱۹ آوریل، ۲۵ مارس، ۲ ژانویه، ۱۷ نوامبر و ۲۰ نوامبر پیشنهاد شده‌است.

عوامل گوناگونی در برگزیدن ۲۵ دسامبر برای روز میلاد مؤثر است: نخست آنکه این روز در گاهشمار رومی، روز انقلاب زمستانی بود؛ دوم آنکه ۹ ماه پس از ۲۵ مارس بود. ۲۵ مارس روزی است که به اعتدال بهاری و تاریخ تشکیل نطفهٔ عیسی مسیح مربوط است.

 

کوکی کریسمس - طرز تهیه شیرینی کوکی کریسمس با تزئین های هیجان‌انگیز | ایران  کوکنکاتی جالب که درباره کریسمس نمی‌دانید + تصاویر

 

آیین‌های کریسمس


برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارد. اما مشترکات این مراسم این است که مسیحیان برای جشن گرفتن میلاد عیسی مسیح به کلیساها می‌روند، در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می‌کنند و در خیابان‌ها و کوچه‌ها دسته‌دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می‌نمایند.

همچنین در ایام کریسمس حراجی‌هایی برپا می‌شود و در روز باکسینگ در ۲۶ دسامبر، کارمندها از کارفرمای خویش هدیه دریافت می‌کنند.

 

درخت کاج

تاریخچه درخت کاج کریسمس | آسمونیتاریخچه اصلی درخت کریسمس و تزیینات آن
امروزه در تمام جهان درخت کاج و سرو نماد مهم کریسمس است. اما درخت سرو در آئینهای پاگان و فرهنگ قدیم ایران نیز بسیار مهم بوده و درخت جاودانگی تلقی می‌شده‌است. هنوز در بسیاری از نقاط ایران به درخت کاج با نگاه تقدس نگریسته می‌شود.با این حال کاج و سرو دو گونه جدا ولی با شباهت های فراوان می باشند.کاج برگ های سوزنی و سرو برگ های فلسی دارد.همینطور میوه های این دو گیاه هم متفاوت هستند.

 

تزئین درخت کریسمس با گوی

ایده های تزیین درخت کریسمس همراه با تصاویر زیبای آن | جدول یابچرا مسیحی ها در ایام کریسمس در خانه هایشان درخت می گذارند؟ - روزیاتو

آویزان کردن تاج گل به درخت کریسمس نیز یکی از تزئینات مهم برای این درخت است. اما جالب است بدانید که برای دکور کردن درخت کریسمس هیچ قانون خاصی وجود ندارد، تنها پیشنهاد می‌شود که به‌منظور جلوگیری از شلوغ شدن درخت، از انواع مختلف تاج گل، یعنی تاج گل‌های ساده و تزئینی، توأمان استفاده شود.
درنهایت به درخت گوی‌های تزئینی و زیورآلات مخصوصی که با دست‌ساخته شده‌اند، آویزان می‌کنند. زیورآلاتی که به شکل‌های مختلفی مانند درخت، قندیل‌های یخ، درخت و … ساخته می‌شوند و به زیبایی بیشتر این درخت کمک شایانی می‌کنند.

 

تاج گل

طرز تهیه تاج گل کریسمس از کاج. حلقه گل کریسمسقیمت و خرید تاج گل کریسمس Rundaotong-US ، تاج گل کاج زمستانی ، تاج جلو با  کاج مخروط ، پارچه ابریشمی پرمیوم و توت قرمز ، تزئین زمستانی را تقویت می کند
تاج گل یکی از موارد دکوراتیو در چیدمان و تزئین درخت کریسمس است. اما جالب است بدانید که از این تاج گل‌ها تنها به این منظور استفاده نمی‌شود و از آنها می‌توان در سایر نقاط خانه نیز بهره برد. مثلا آن ها را روی درب منزل نصب می کنند و یا از تاج گل به عنوان پایه شمع استفاده می کنند.

 

ریسه‌های براق

تزئین درخت کریسمسدکوراسیون زمستانی خانه | دی ۱۳, ۱۳۹۸ | مناسبتی | ODesign Studio |
درحالی‌که برای دکوراسیون کریسمس، از وسایل مختلفی استفاده می‌شود، اما شاید بتوان به جرات گفت که کار را همین ریسه‌های براق و زیبا تمام می‌کنند. از سوی دیگر استفاده از ریسه‌های براق، روشی ساده و کم‌هزینه است و در عین حال می‌تواند جلوه‌ای ویژه به آرایه راکد منزل ببخشد، به‌خصوص که اگر از ریسه‌های پهن استفاده شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که از این ریسه‌ها استفاده‌های گوناگونی می‌کنند؛ اولین کاربرد آن، آویزان شدن از درخت و یا نصب در بالای شومینه است. اما فرای این کار، می‌توان ریسه‌ها را به شکل مخروط پیچید و از آنها کاج‌های براق ساخت و در جای‌جای خانه مثلاً بر روی شلف و طبقه‌ها قرارداد. یا اینکه از ریسه‌ها، حلقه‌های تزئینی و چیزی شبیه به در کوب درست می‌کنند و به کمک قلاب آن را به درب نصب می کنند. برای درست کردن این حلقه‌ها، ریسه‌ها را به دور لوله‌های پی‌وی‌سی مهروموم می‌کنند و به‌راحتی یکی از وسایل دکوراتیو کریسمس را به وجود می‌آورند.

 

 

پارچه درخت کریسمس

قیمت و خرید دامن درخت کریسمس مخمل طلای سرخ 48 اینچ والری مادلین با پارچه  توری و گوزن های خز مصنوعی ، تزئین شده با تزئینات کریسمس (شامل نمی شود) برند  Valeryآموزش تصویری | آموزش دوخت دامن پارچه ای و فانتزی برای درخت کریسمس • باعلم

پارچه مخصوص پایه درخت است که در پای درخت کریسمس پارچه‌ای پهن‌شده است که معمولاً دایره‌ای شکل‌اند. جالب است بدانید که این پارچه می‌توانند شکل و جنس و رنگ‌های مختلفی داشته باشند. البته برای آنکه ظاهر زیبای درخت حفظ شود، از پارچه‌های ضخیم و پهن استفاده می‌کنند و اندازه‌ی آن را ۶ اینچ بیشتر از عرض درخت می‌گیرند تا دامن درخت کریسمس به زیبایی شکل بگیرد.

 

 

گل بنت قنسول

علت بیماری و مشکلات گیاه بنت قنسول - فروشگاه اینترنتی گل و گیاه ایران درختشرایط نگهداری گل بنت قنسول | انواع بنت قنسول | معرفی بنت قنسول | ایران درخت  - فروشگاه اینترنتی گل و گیاه ایران درخت
گل بنت قنسول طبیعی یا گل کریسمس، هم یکی از المان‌های مخصوص روز کریسمس است. از این گل برای تزئین درخت، بر روی در کوب و تاج گل استفاده می‌کنند. این گل در رنگ‌های قرمز، صورتی و سفید موجود است و یک گل خوش‌رنگ زمستانی است که در این جشن از آن به‌وفور استفاده می‌شود. حتی برخی از افراد، پارچه مخصوص درخت کریسمس را به شکل این گل سفارش می دهند تا حال و هوای منزل را به بهترین شکل، کریسمسی کنند.

 

روبان

یادبود کریسمس : یک هدیه ویژه برای برگزاری یک جشن کریسمس شاد و به یاد ماندنیگالری عکس رشد - کادو,کریسمس,روبان
روبان نیز عضو جدانشدنی از تزئینات کریسمس است. از روبان برای پیچیدن کادوها و تزئین درخت کریسمس استفاده می‌کنند، بیشتر آن‌ها را به شکل آبشار از بالای درخت آویزان می‌کنند و یا افقی دور درخت می‌پیچانند تا زیبایی آن را بیشتر کنند. حتی بعض از افراد، از روبان وسایل دکوراتیوی می سازند و آنها را به درخت آویزان می کنند.

 

جوراب های مخصوص کریسمس

خرید و قیمت جوراب کریسمس از غرفه پوشاک من و شما ارسال رایگان | باسلامخرید جوراب شاد و جذاب کریسمس زنانه مدل حیوانات 2020
به‌غیراز درخت، جوراب‌هایی که معمولاً به رنگ قرمز هستند نیز از المان‌های فراموش‌نشدنی کریسمس محسوب می شوند. این جوراب‌ها به همراه قلاب‌هایشان، علاوه بر زیباسازی فضا، برای قرار دادن برخی از هدایا نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

شمع های معطر کریسمس

شمع کریسمس شمع کریسمس با الگوی ناز موم عطر سویا با وزن سبک فلزیچهار اشتباه متداول در استفاده از شمع | ایندیپندنت فارسی


شما برای خوش‌بو سازی فضای خانه از چه چیزهایی استفاده می‌کنید، خوشبوکننده ها، عود یا شمع؟ در این روز باشکوه، از شمع‌های خوش عطر و بو در خانه استفاده می‌شود تا با روشن کردن آن، عطری خوش و درخور این جشن در خانه بپیچد.

 

انشا درباره کریسمس زیبا و کامل همراه با نتیجه گیری - مینویسم

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۹/۲۷
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی