مجله خبری امروز

کلاه قرمزی

کلاه قرمزی برای همیشه تنها شد- اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

کلاه‌قرمزی نام شخصیت عروسکی ایرانی است که توسط ایرج طهماسب و حمید جِبِلّی خلق و توسط مرضیه محبوب طراحی و ساخته شده‌است. فیلم‌های ساخته‌شده براساس این شخصیت از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. کلاه‌قرمزی با نزدیک به سه دهه فعالیت در عرصهٔ سینما و تلویزیون، از یک عروسک به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل شد که توانست مخاطبان بسیاری در بین نسل‌های گوناگون به‌ویژه متولدین دههٔ ۱۳۶۰ بیابد.

این شخصیت عروسکی اولین بار در مجموعه‌ای تلویزیونی به نام جغجغه و فرفره ظاهر شد که در ابتدای دههٔ ۱۳۷۰ پخش می‌شد و سپس در سه فیلم سینمایی کلاه‌قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳)، کلاه‌قرمزی و سروناز (۱۳۸۱) و کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه (۱۳۹۱) بازی کرد. در این فاصله کلاه قرمزی در یک مجموعه ۴ اپیزودی با نام کلاه قرمزی در فرنگ (۱۳۸۵) در شبکه نمایش خانگی حضور پیدا کرد.

کلاه‌قرمزی از سال ۱۳۸۸ با همراهی چند عروسک دیگر در قالب جُنگ نوروزی دوباره به تلویزیون راه یافت و در آن سال پرمخاطب‌ترین برنامهٔ نوروزی شد.

همچنین ویژه‌برنامه‌های کلاه‌قرمزی در عیدهایی نظیر فطر و قربان یا دیگر مناسبت‌ها مثل روز مادر و نیمهٔ شعبان هم پخش می‌شوند.

 

زندگی‌نامه

گلچین «کلاه قرمزی» را در آی‌فیلم ببینید iFilm - آی فیلم 


دو روایت از زندگی کلاه‌قرمزی و نحوهٔ ورودش به برنامه وجود دارد: روایت مجموعهٔ تلویزیونی و روایت فیلم کلاه‌قرمزی و پسرخاله.

در روایت نخست، کلاه‌قرمزی شاگرد کفاشی است که در یکی از قسمت‌های برنامه به‌عنوان مهمان در برنامه حضور پیدا کرده‌بود و کفش‌های آقای مجری را که واکس زده بود برای وی آورده‌بود. اما او که پسری بازیگوش، پُرشروشور اما خوش‌قلب است که بلد نیست درست حرف بزند، به‌طوری‌که با صدایی عجیب و با تلفظ اشتباه کلمات، مدام آب دهانش را روی صورت آقای مجری (یا به قول خودش "آقای مُرجی") می‌ریخت. با سماجت در برنامه می‌مانَد و حضورش را در برنامه تثبیت می‌کند.

در روایت دوم، یعنی روایت فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله، کلاه‌قرمزی که در شهرستان زندگی می‌کند کودکی است که از مدرسه اخراج شده و از ادامهٔ تحصیل بازمانده‌است.پس از این که به چند کار دست می‌زند و در همه‌شان ناموفق است، او که تنها مانده‌است، با دیدن اتفاقی آقای مجری در تلویزیون داخل ویترین یک مغازه و شنیدن حرف‌های محبت‌آمیز از او راهی تهران می‌شود که «همکار مجری» شود. اما آقای مجری او را جدی نمی‌گیرد و طردش می‌کند. او ساعت‌ها و روزها در خیابان‌ها سرگردان می‌شود تا در نهایت با سماجت دل آقای مجری را نرم می‌کند و همکار مجری می‌شود.

 

 

بازگشت دوباره کلاه قرمزی

احتمالاً مجموعه کلاه قرمزی در لیست برنامه‌های نوروز 98 قرار خواهد گرفت! - دینو


پس از سال‌ها دوری از تلویزیون کلاه‌قرمزی در نوروز سال ۱۳۸۸ در قالب ویژه‌برنامهٔ نوروزی و به همراه عروسک‌های دیگر بار دیگر به صفحهٔ تلویزیون بازگشت و توانست پرمخاطب‌ترین برنامهٔ تلویزیون آن سال شود. پس از آن اما هر سال تا سال 97(این برنامه از سال98 به خاطر مشکل عوامل با صدا و سیما دیگر ساخته نمیشود) (به جز سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶) پخش این برنامهٔ نوروزی با اما و اگرهای فراوان همراه می‌شود، برای مثال تابستان سال ۱۳۹۱ ناگهان شایع شد که شخصیت جیگر ممنوع‌التصویر شده‌است اما این شخصیت عروسکی در نوروز ۱۳۹۲ دوباره در تلویزیون نمایش داده شد.

 

 

 • آقای مجری  :  آقای مجری با بازی ایرج طهماسب یکی از معدود شخصیت‌های غیر عروسکی این مجموعه است که نکات اخلاقی و تربیتی را به بچه‌ها گوش زد می‌کند.

خندوانه» بازگشت اما «کلاه قرمزی» نه/ به عصر «قجر» بازمی‌گردیم؟ - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

با وجودی که آقای مجری جدی‌ترین شخصیت این مجموعه است اما هیچ‌کدام از شخصیت‌های عروسکی در مجموعهٔ کلاه‌قرمزی او را جدی نمی‌گیرند؛ مثلاً جیگر می‌آید و کف خانه را می‌کند یا فامیل دور درست زمانی که آقای مجری در حال صحبت با مخاطبان است زیر پای او رخت می‌شوید.

 

شخصیت‌ها:

 

 • کلاه‌قرمزی : بچه عروسکی بازیگوش و تنبل و خوش قلب

(ایفای نقش     مرحومه دنیا فنی‌زاده / شیما بخشنده)
(صداپیشه       حمید جبلی)

آخرین خبر | سکانس خاطره انگیز از فیلم سینمایی «کلاه قرمزی»

 

 • پسرخاله  : شخصیتی بسیار جدی و جوانمرد و بسیار قانع و از خودگذشته داشت که گویی نماینده طبقه کارگر در این مجموعه است و دوستان کارگر زیادی دارد که همگی دارای این خصوصیات هستند . از دیگر خصوصیات این شخصیت کمک به سالمندان و فقرا است.

(ایفای نقش     مرضیه محبوب )
(صداپیشه       حمید جبلی ، محمدرضا هدایتی)

 

 

 • فامیل دور  :  فامیل دور اهل شهری به نام دور است. کار و شغل او "در" است، و کارهایش با "در" سر و کار دارد. برای درها اهمیت بسیار زیادی قائل است و برای مثال دوست ندارد کسی درب جایی را باز بگذارد یا آن‌را محکم باز کند یا ببندد.

قسمت جدید «کلاه قرمزی» نیمه شعبان پخش می‌شود - تلویزیون - خبر و گزارش - iCinema - آی سینما؛ اخبار سینمای ایران و جهان

یکی از تکیه‌کلام‌های او شعری است که آن‌را در موقعیت‌های گوناگون و حتی گاهی بی‌ربط می‌خواند: «که با این درد اگر در بند در مانند، درمانند.» او مردی عامی، تعارفی، زودرنج و بذله گوست با مهر پدری فراوان نسبت به فرزندش.

فامیل دور با شخصیتی به نام دوره ازدواج کرد و پس از ۲ سال بچه دار شد و نام بچه خود را بچه فامیل دور گذشت .

(ایفای نقش     محمد لقمانیان )
(صداپیشه       بهادر مالکی )

آنچه در «کلاه قرمزی 93» گذشت/ خاله ازت متنفرم! - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

 

 

 • دختر همسایه  :  دختر همسایه، دختر همسایه آقای مجری است که معمولاً به آقای مجری سپرده می‌شود.وی به خانمی به نام فرشته‌( فرشته جون)علاقه دارد و گاها پیش آقای مجری از او تعریف می کند و یا غیبت می کند. تکه کلامش "دست و جیغ و هورای بلند" است.

(ایفای نقش    شیما بخشنده)

(صداپیشه      نگار استخر)

دختر همساده (@dokhtar_hamsade) / Twitter

 

 

 • جیگر  : جیگر نام شخصیت عروسکی است که شکل یک کره الاغ ساخته شده.جیگر ساده، خوش‌قلب و کمی تندخو است. با وجود اینگه او در درک مسائل کند است اما تلاش می‌کند تا جایی که می‌تواند به دیگران کمک کند، اگرچه تلاشش معمولاً نتیجهٔ عکس می‌دهد.

پایان «کلاه قرمزی» نوروزی/ جیگر به سینما سلام می‌کند؟ - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

جیگر زود عصبانی می‌شود و از به کار بردن نام خر یا الاغ برای خودش خوشش نمی‌آید و حتی به کلماتی مثل خرکیف، خرمهره، خرگوش نیز واکنش نشان می‌دهد. جیگر بعضی از حرفهایش را سه بار تکرار می‌کند (مانند پاسخش به اسم خر، جیگرم جیگرم جیگرم). جیگر علاقهٔ زیادی به خوردن سُس دارد.

(ایفای نقش      عیسی یوسفی‌پور)

(صداپیشه         کاظم سیاحی)

 

 

 

 • گابی  :  گابی یک گاو عروسکی است که در روستا به همراه بی بی زندگی می‌کرده .او بسیار خوش‌اشتهاست و علاقهٔ زیادی به نون خشک و سبزیجات دارد؛ بادگلوهای بی‌اختیار او (یا بقول خودش شِکِلفِک) مخصوصاً وسط نمایش گاهی باعث رنجیدن بقیه عروسک‌ها می‌شود.

 

آقای گابی - نمایش محتوای تولیدات ویژه - صدا و سیمای آبادان

گابی، عاطفی، ساده، رک، راستگو، حساس و شدیداً قلقلکی است و از اینکه دیگران به او دست بزنند خوشش نمی‌آید. او برای فامیل دور احترام زیادی قائل است و برخلاف دیگر شخصیت‌ها او را "آقای دور" خطاب می‌کند، اما برعکس گاهی سر به سر جیگر میگذارد و او را "خر" مینامد. گابی کمی شُل صحبت می‌کند، لهجه‌ای من دراوردی دارد و چون مدرسه نرفته معنای بعضی از واژه‌ها را نمی‌داند.

(ایفای نقش     علی سرابی  )

(صداپیشه       حسین نعیمی ذاکر )

 

 • پسرعمه زا  :  پسر عمه زا، پسر عمه کلاه قرمزی است که در روستای کلاه‌قرمز آباد زندگی می‌کرده و برای دیدن کلاه قرمزی و در روزهای عید نوروز به شهر آمده و در خانه مجری ماندگار شده و وارد داستان‌های کلاه قرمزی شده.

خاطرات صداپیشه پسرعمه‌زا از مجموعه کلاه قرمزی

پسرعمه زا شخصیتی شر و شیطان و سر به هواست که می‌تواند مابازاهای بیرونی هم داشته باشد. پسر عمه زا در ابتدا به زبان فارسی مسلط نبود و مجری صحبت های وی را متوجه نمی شد اما به مرور بهتر شد. او به شکل خاص با دختر همسایه لج است، و گاه بعد از بگو مگو از او میپرسد که چرا هیچوقت در خانه خودشان نیست.

(ایفای نقش     امیر سلطان‌احمدی )

(صداپیشه       محمدرضا هدایتی )

 

 • ببعی  :  او گوسفندی است که بیشتر به زبان انگلیسی و گاهی فارسی حرف می‌زند. از جمله مشخصه‌های او تکرار کردن بعضی از عبارت‌هایی است که دیگران می‌گویند.ببعی آقای مجری را به انگلیسی ترجمه می‌کند aigry (آیگری).

پخش قسمت جدید «کلاه قرمزی» در شب میلاد امام حسین علیه السلام | شبکه دو

ببعی مثل جیگر و دیو عیدی بی بی به کلاه قرمزی است.ببعی گوسفندی سفید است که به زبان انگلیسی مسلط است و در بیشتر جملات خود از کلمات انگلیسی استفاده می‌کند. ببعی وقتی کلمه "سیر داغ" (معمولا از طرق فامیل دور) را می شنود گمان می کند که "sit down " است و سریع عکس‌العمل نشان می‌دهد.البته کمی هم به زبان فارسی حرف می‌زد. او بعضی وقت ها ادای تکرار را در می آورد و جملات آنها را به آرامی تکرار میکند.

(ایفای نقش     بنفشه صمدی )

(صداپیشه       محمد بحرانی )

 

 • آقای همساده  :  آقای همساده نام انسان عروسکی است که نماد یک همسایه خوش‌ قلب ولی بدشانس را در این مجموعه تلویزیونی بر عهده دارد که به اتفاقات بد زندگی‌اش می‌خندد.

آقای هم ساده - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در حالیکه اتفاقاتی که تعریف می‌کند بسیار دور از باور هستند و احتمال وقوع آن‌ها غیرممکن است، به نظر او این اتفاقات خیلی ساده است و ممکن است برای هرکسی پیش بیاید.این شخصیت خیلی صحبت می‌کند.

(ایفای نقش   شیما بخشنده)

(صداپیشه     محمد بحرانی )

 

 

 • گیگیلی  :  گیگیلی دوست کلاه قرمزی و بسیار تنبل است و به بازی‌های کامپیوتری و هر فعالیتی که حرکت بدنی نیاز ندارد علاقه دارد. خانواده او نیز بسیار تنبل هستند و همین تنبلی مایه طنز در این شخصیت است، او و خانواده اش در انجام کارهایشان بسیار کند و خونسرد هستند و همین موضوع برایشان دردسرهای بسیاری را ایجاد می‌کند.

UNES Twitter પર: "اگه جذابترین مرد سال 2019 اینه پس گیگیلی تو کلاه قرمزی هم جذابترین مرد ایرانه #JohnLegend https://t.co/WRmHdCR9iN" / Twitter

 

 • عزیزم ببخشید  :  عزیزم ببخشید فرزند لطفاً نام شخصیت عروسکی است که توسط فامیل دور به مخاطبان معرفی شد. این شخصیت از همان روزهای نخست توانست محبوبیت زیادی در میان بینندگان پیدا کند.او خدمتکار فامیل دور است که برای کمک به او در پرورش بچهٔ فامیل دور استخدام شده.

سریال کلاه قرمزی | دانلود و تماشای آنلاین با بالاترین کیفیت | فیلیمو

عزیزم که جزئی‌نگری و انجام کارها درست با همان جزئیات و سلیقهٔ کارفرما شهره است با این جزئی‌نگری مفرطش و سؤال‌پرسیدن‌های بی‌پایانش عموماً کارفرمایش را چنان کلافه می‌کند که شخص از خواسته‌اش پشیمان می‌شود.او هنرمند نیز هست و علاوه‌بر خدمتکاری، به سینی‌نوازی هم می‌پردازد. سینی او سینی فلزی‌ای است که ساز ضربیِ اوست که از پدرش، لطفاً، به او به ارث رسیده و آن را از خود جدا نمی‌کند به‌طوری‌که همان‌طور که آن را به زیر بغل زده به رخت‌خواب می‌رود و می‌خوابد.

(ایفای نقش     علی پاکدست)

(صداپیشه        احسان کرمی)

 

 • بچه فامیل دور  :  بچهٔ فامیل دور نام شخصیتی عروسکی از مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی است که 

این شخصیت شباهت زیادی به پدرش فامیل دور دارد.
از تکیه‌کلام‌های این شخصیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
"چه شده؟""کیه کیه درّرررر میزنه؟؟ کیه کیه درّرررر میزنه؟؟""پیششششتونک ""شیر داغ... شیرداغ""پدرررررررر... پدررررررر""چه جوری بودم؟؟"

 

بچه فامیل - Posts | Facebook

 

 • دیبی  : در واقع دیوبچه‌ای است که همراه با والدینش در زیر زمین زندگی می‌کرد ولی چون آب‌های زیر زمین تمام شدند همراه والدینش به سطح زمین آمد و بعد هم که به عنوان عیدی به کلاه‌قرمزی رسید.

پدر دیبی!


دیبی هنوز کودک است و بسیار ماچی به‌طوری‌که ملتمسانه از دیگران می‌خواهد که ببوسندش. او که همه‌چیز را وارونه می‌فهمد، وارونه نیز عمل می‌کند، به عنوان مثال اگر بگویی بنشین می‌ایستد و اگر بگویی بایست، می‌نشیند. همین‌طور هر کاری که بگویی نکند را می‌کند و بالعکس.یکی از مشهورترین جمله‌های او «ازت متنفرم» است که با احساسی عمیق می‌گوید و منظورش این است که «دوستت دارم».او آب زیاد دوست دارد.از دیگر ویژگی‌های دیبی خندیدن شدیدش است که منجر به غلتیدن بر روی زمین می‌شود.

(ایفای نقش     مهناز خطیبی)

(صداپیشه       هوتن شکیبا )

 

 

 • قوچ  :   چیزی حدود ۱۰۵ بچّه دارد که عدد دقیقش «از شمار در رفته»، چون کلّه‌اش می‌خارد همه را شاخ می‌زند، راه پیمودنش پران‌پران و پوی‌پوی است، خوراکش دو پر ریحان و دو پر گشنیز کوهی است و اگر ترب هم گیر بیاورد «تا قلّه می‌رود»، گهگاه بیت‌هایی حماسی می‌خواند و پارسی‌گوی بدی نیست، چهره‌اش زخم دارد که پیدا نیست در «جنگ تربچگان» از گرگ خورده یا در ادامه همان جنگ از اژدها یا چون یکی از فرزندان را در آغوش داشته و سر فرزندش خاریده، زده!

قصّه‌های خیلی کوتاهِ بی‌سرانجام تعریف می‌کند و در خواب خودبه‌خود جوش می‌آورد و سر و صدا می‌کند و حرف‌هایش را شمرده می‌آغازد و تند و نامفهوم به پایان می‌برد.

 

قوچی»؛ عضو جدید خانواده «کلاه قرمزی» شد - ایمنا

 

 

 • گدا  :  این شخصیت، فقیری است که با لهجه محلاتی  به شکلی ماهرانه کمک دریافت میکند تا در دبی ویلا بخرد و برای سفر و تفریح به پاریس، میلان، رم، تورنتو و کپنهاگ میرود! برای تهیه جت اسکی پسرش و پیانوی دخترش دچار مشکل است! او همچنین از کوچکی ویلای دوبی خود شکایت دارد!

از تکیه‌کلام‌های این شخصیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فقیرِم! غریبِم! کمک کن! نمیرِم!

 

نمایش محتوای تولیدات ویژه - صدا و سیمای آبادان

 

فیلم‌های سینمایی

 

 • کلاه‌قرمزی و پسرخاله

 

از «کلاه قرمزی» تا «شهر موش‌ها»؛ خاطره‌بازی در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان - خبرآنلاین


کلاه‌قرمزی و پسرخاله اولین فیلم سینمایی ساخته شده براساس شخصیت کلاه‌قرمزی بود. این فیلم در سال ۱۳۷۳ اکران شد و در عرض حدود سه ماه با قیمت بلیط میانگین ۸۰ تومان توانست در اکران تهران به رقم ۱۷۱ میلیون تومان دست یابد. یعنی با احتساب میانگین بلیط ۵۰۰ تومانی در سال ۱۳۸۱ رقم فروش فیلم کلاه‌قرمزی و پسرخاله چیزی حدود ۱ میلیارد تومان و با در نظر گرفتن بلیط ۱۰۰۰۰ تومانی سال ۱۳۹۸ تقریبا ۴۰ میلیارد تومان می‌شود، پس می توان این فیلم را پرمخاطب ترین و پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران قلمداد کرد. بنابران گفته می‌شود که این فیلم با احتساب تورم، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است.

 

 

 • کلاه‌قرمزی و سروناز

 

فیلم کلاه قرمزی و سروناز (1381)

کلاه‌قرمزی و سروناز دومین فیلم سینمایی براساس شخصیت کلاه‌قرمزی بود که در سال ۱۳۸۱ اکران شد. گفته می‌شود که با میانگین بهای بلیط ۵۵۰ تومان موفق شد نزدیک به ۵۵۰ میلیون تومان بفروشد و به پرفروش‌ترین فیلم سال ۸۱ تبدیل شود.

 

 

 • کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه


تیوال فیلم کلاه قرمزی و بچه ننه
کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه سومین فیلم سینمایی بر اساس شخصیت کلاه‌قرمزی است که در ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ اکران شد و در دو روز نخست در حالی بود که فقط در ۱۲ سینما در حال اکران بود توانست به فروش ۱۰۲ میلیون تومان دست یابد.

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۹/۲۸
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی