مجله خبری امروز

مراحل خواستگاری تا ازدواج

خواستگاری

شربت مناسب خواستگاری

برای انتخاب شربت مناسب خواستگاری به ذائقه مهمان هایتان نیز باید توجه کنید البته به دلیل عدم شناخت کافی درباره خانواده طرف مقابل طبیعی است که نتوانید شربتی را انتخاب کنید که مطابق با سلیقه آن ها باشد اما شما باید این نکته را به خوبی رعایت کنید که شربتی را انتخاب کنید که عموم مردم به آن علاقه دارند.

طرز تهیه چهار نوع شربت رنگ و مجلسی

نکته بعدی توجه به ظاهر شربت است. درست است که طعم شربت در اولویت قرار دارد اما ظاهر شربت پیش از هر چیزی توجه افراد را به خود جلب می کند به همین دلیل نیز تهیه شربت به صورت دو رنگ ایده بسیار جالبی است که به وسیله آن می توانید هنر خود را نیز به نمایش بگذارید.

 

انتخاب میوه 

عکس و ایده چیدن میوه در ظرف مستطیلی


کوچک و یا خیلی بزرگ باشد تا مهمان ها راحت تر آن را میل کنند.
انتخاب میوه های بدون لک
انتخاب میوه های فصلی (توجه داشته باشید که در انتخاب میوه نباید به سراغ میوه هایی بروید که خوردن آن ها دشوار باشد.)

 

شیرینی خواستگاری

چند نکته مهم در انتخاب گل و شیرینی خواستگاری - لیست متخصصان در نیازیتو


انتخاب شیرینی خشک: زیرا دیزاین آن راحت تر خواهد بود و از طرفی دیگر نیز معمولا خانواده داماد شیرینی تر را برای جلسه خواستگاری انتخاب می کنند.


آزمایش ازدواج

 • آزمایش تالاسمی
 • آزمایش عدم اعتیاد
 • آزمایش بررسی بیماری سفلیس

آزمـایش به‌هم رسیدن! - همشهری آنلاین


مشاوره ازدواج

تحقیقات نشان داده است که مشاوره قبل از ازدواج برای همه زوجین حتی کسانی که هیچ مشکلی با هم ندارند هم ضروری است. قبل از ایجاد تعهد ازدواج انجام چند جلسه مشاوره بسیار ضروری است تا به زوجین کمک کند افکار، عقاید و انتظاراتشان را در یک فضای امن و زیر نظر یک متخصص با یکدیگر به اشتراک بگذارند و مشکلاتی را که احتمالا بعد از ازدواج پیدا خواهند کرد، و راه برخورد با آن ها را بیابند. در این جلسات مباحث مهمی مثل مسائل مالی، فرزندان و صمیمیت – سه موضوع اصلی مورد مناقشه- مورد بحث قرار می گیرند و اگر اختلافی در این زمینه باشد بررسی می گردد.

صفر تا صد مشاوره ازدواج -هزینه مشاوره ازدواج - مراحل مشاوره ازدواج - مزایای مشاوره ازدواج

مباحثی که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شوند

۱- میزان صمیمیت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

۲- بررسی جذابیت جنسی در مشاوره پیش از ازدواج

۳- بررسی تعهد و وفاداری در جلسات مشاوره قبل از ازدواج

۴- بررسی تیپ های شخصیتی در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

۵- مشخص کردن نیازهای دو طرف در مشاوره قبل از ازدواج

۶- مسائل احساسی و عاطفی دو طرف در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

۷- شناخت اخلاقیات، دیدگاه ها و باورهای دو نفر در جلسات مشاوره قبل از ازدواج

۸- سوالات مربوط به زندگی مشترک

 


بله برون

تزیین دفتر بله برون

این مراسم کمی از خواستگاری مفصل تر است و معمولاً به فاصله چند روز بعد از آن برگزار می شود. میزبان این مراسم مثل خواستگاری، خانواده عروس است. با این تفاوت که فک و فامیل عروس و داماد، تعداد بیشتری از بستگان شان را به این مراسم دعوت می کنند در ضمن توی این مراسم، قول و قرارهای نهایی برنامه عقد و عروسی گذاشته می شود.

 

1.خرید گل و شیرینی از طرف خانواده داماد، برای حضور در این مراسم ضروری است. حتی بعضی خانواده ها رسم دارند که یک انگشتر به عنوان «نشان» برای عروس می آورند.

 

2.توی این مراسم درباره میزان مهریه، شیر بها، وضعیت شغل داماد، مسکن و تاریخ عقد و عروسی و جزییات این برنامه ها بحث خواهد شد. از قبل خودتان را آماده کنید.

 

3.خوب نیست که پدر و مادرتان یک چیز بگویند و شما یک چیز دیگر. قبل از این که مراسم شروع شود، حرف تان را با بزرگ تر ها یکی کنید.

 

4.برای تاریخ عقد و عروسی، یک زمان بندی داشته باشید. ماه های عزا و مناسبت های دینی را در نظر بگیرید. 

تزیین کادوی بله برون

5.جواب های شما به سوال های خانواده مقابل، معیار تصمیم گیری آن ها است. پس دروغ نگویید «نمی توانم » راست خیلی بهتر از « می توانم» خالی بندی است.

 

6.تمام قول و قرارهای بله بران شفاهی است و اگر فردا روز کسی زیر قولش زد، غیر از شاکی شدن کار دیگری نمی توانید بکنید. بنابراین بهترین کار این است که تمام قول و قرارها را سر عقد رسمی و محکم کنید.


7.مهریه مهم ترین مساله ای است که در شب بله بردان در باره اش حرف زده می شود. قول الکی ندهید اول به تعداد سکه ها فکر کنید، و سپس قیمت آن ها را توی ذهن تان محاسبه کنید یا یک ضرب و تقسیم می شود فهمید که پیشنهاد خانواده عروس در باره مهریه در قد و قواره داماد هست یا نه. گول «کی داده کی گرفته» را نخورید، به عندالمطالبه بودنش فکر کنید!

 

8.تعداد مهمان های بله بران از خواستگاری بیشتر است ولی این دلیل نمی شود که برنامه را زیادی رسمی کنید یک پذیرایی ساده شامل میوه و شیرینی و چای، کافی است.

 

9.بچه؟ توی این برنامه بچه نداریم. آنها را نگه دارید برای عقد و عروسی. بهتر هم است هی مدام توی دست و پا نیستند. شلوغ پلوغ هم نمی شود. همه چیز آرام تر و بی سر و صداتر برگزار خواهد شد.

مراسم بله برون چیست؟ (صفر تا صد رسومات بله برون)

 


نامزدی

نامزدی در فرهنگ لغت توافق نامه رسمی ازدواج است. وقتی از نامزد شدن دو نفر با هم صحبت می کنیم منظور ما تعهد این دو نفر به ازدواج با هم است. نامزدی هنگامی شروع می شود که زن و مرد تصمیم به ازدواج گرفته باشند. معمولا قبل از شروع نامزدی، هر دو طرف برای مدتی در یک رابطه دوستانه بوده اند. دوران نامزدی همراه با رد و بدل شدن حلقه بین زوجین است. این حلقه باعث ایجاد یک تعهد اخلاقی بین زوجین می شود. در واقع حلقه سمبل وفاداری و پیوند زوجین است.

ایده برای جشن نامزدی، برگزاری جشن نامزدی - ژاویز
در قوانین ایران
قواعد راجع به نامزدی در مواد ۱۰۳۵ تا ۱۰۴۰ قانون مدنی آمده و از مواد ۹۰ تا ۹۵ قانون مدنی سوئیس الهام گرفته‌است. به موجب این مقررات نامزدی یک عقد جایز است و هر یک از دو طرف می‌توانند آن را فسخ کرده و از ازدواج صرفنظر کنند. با این حال در صورتی که شخصی نامزدی را بدون علت موجهی بر هم زند، شخص دیگر می‌تواند مخارج متعارفی را که برای ازدواج متحمل شده از او مطالبه کند.همچنین درصورت برهم‌خوردن نامزدی، هر یک از دو شخص و والدین آن‌ها می‌توانند هدایایی را که در دوران نامزدی به یکدیگر داده‌اند باز پس گیرند.

در مسیحیت
نامزدی در مسیحیت با توجه به ریشه یهودی آن، از لحاظ تعهد همچون ازدواج می‌باشد.

 

لباس نامزدی
لباس نامزدی در واقع نوعی لباس شب است اما معمولاً یا پر زرق و برق‌تر است و یا مدل پیچیده‌تری دارد که می‌توانید بر اساس سلیقه خود مدل ساده و یا مدلی نزدیک به لباس عروس برای آن انتخاب کنید. در میان گزینه‌هایی مثل کت و دامن و بلوز و دامن و کت و شلوار و پیراهن، پیراهن را توصیه می‌کنیم.

اجاره لباس نامزدی شیک در اصفهان


عقد

خدمات تشریفات مراسم عقد شامل موارد زیر می شود:

 • گل آرائی
 • دیزاین
 • موسیقی کلاسیک و پیانو
 • پذیرایی عصرانه و یا شام
 • اجرای عقد محضری رسمی
 • عکاسی و فیلمبرداری
 • دیزاین و خدمات تشریفات عقد

باغ عقد | باغ عقد با عقد محضری

 

در زمان برگزاری مراسم عقد معمولا تمامی اقوام و فامیل درجه یک حضور خواهند داشت و کم و زیاد شدن این افراد بستگی به تصمیمات عروس و داماد دارد ولی در هر صورت مراسم عقد چیزی نیست که زوجین بخواهند به سادگی از کنار آن رد شوند بلکه همانطور که گفته شد می خواهند اولین مراسم پیوند عاشقانه خود را بسیار مجلل و با شکوه برگزار کنند بنابراین باید مکان مناسبی را برای برگزاری مراسم عقد خود انتخاب کنند.

 

 

جهازبرون

مراسم جهاز برون از گذشته‌های دور رواج داشته و هنوز هم بسیار مرسوم می‌باشد. جهاز برون نیز یکی از جشن‌های جذابی است که تنها خانم‌های فامیل در آن شرکت دارند.

این جشن معمولا به این صورت می‌باشد که تعدای از فامیل نزدیک داماد مانند مادر، خواهر، خاله و عمه در بردن جهاز به خانه عروس و داماد، به خانواده‌ی عروس کمک ‌می‌کنند. هدف از این جشن بررسی جهازی است که خانواده دختر تهیه می‌کنند.‌

 

مراسم جهاز بران و آداب آن | آداب و رسوم جهاز برون. خدمات آرایشگاه زنانه بانوآرا | ارائه کننده تمامی خدمات آرایشگاه های زنانه | معرفی خدمات آرایشگاه زنانه

 

برای شرکت در مراسم جهاز برون بهتر است که از همراه کردن بچه‌های کوچک و کودک خود داری کنیم. شیطنت‌ها و بازی گوشی‌های آن‌ها ممکن است به وسایل و جهاز عروس جوان ناخواسته آسیبی وارد نماید. ‌معمولا بعد از چیدمان منزل عروس و بعد از پذیرایی از مهمان‌ها، مراسم را با  پای کوبی و شادی به پایان می‌رسانند.

 

حنا بندون

مراسم حنابندان از مراسم‌هایی است که پیش از شب عروسی برگزار می‌شود. این مراسم در برخی از شهرهای ایران و در میان بعضی از قومیت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به شکل خاص خودشان برگزار می‌شود. البته این روزها که برگزاری مراسم عروسی با دردسر زیادی همراه است، خیلی از افراد بسیاری از مراسم‌های پیش و پس از عروسی را حذف می‌کنند.

 

خرید ارزان گیفت عروسی طرح حنابندان - [با تخفیف]

 

اما حنابندان از آن مراسم‌هایی است که به دلیل خاص بودن هنوز طرف‌‌داران خود را دارد. حتی در برخی از حنابندان‌ها به دلیل خودمانی بودن بیشتر از شب عروسی به عروس و داماد و مهمانان خوش می‌گذرد.

به طور عمومی، در این مراسم خانواده داماد در منزل حنا را تهیه و تزئین می‌کنند و با جشن و پایکوبی به خانه عروس می‌برند. حنابندان در خانه عروس بر پا می‌شود و هزینه پذیرایی از مهمانان با پدر عروس است.


عروسی

مکانی برای برگزاری مراسم عروسی که میتواند تالار عروسی، سالن یا باغ تالار پذیرایی باشد.

 

 • نورپردازی های مکان برگزاری مراسم

 

نورپردازی در مراسم عروسی | تشریفات عروسی رامیلا

 

 • ماشین عروس و تزئینات آن

 

ایده تزیین ماشین عروس | تزیین ماشین عروس - تزئین ماشین عروس

 • آتلیه (عکاسی،فیلمبرداری از مراسم)

 

آتلیه عکاسی عروس - آتلیه عکاسی عروس و داماد | استودیو لنزو

 • شمع آرایی

 

ایده های شمع آرایی | آسمونی

 • گل آرایی

 

گل آرایی چیست | معرفی جامع سبک های گل آرایی

 • موسیقی برای مراسم

 

موزیک مجالس و مراسم | تشریفات عروسی رامیلا

 • پذیرایی از مهمان ها

 

چند ایده خلاقانه برای پذیرایی از مهمان- بسته پذیرایی مراسم با میوه باکس

 • صندلی ها و چیدمان جایگاه مهمان ها

 

گل آرایی مراسم | پرنسا گیفت

 • آرایشگاه عروس

 

بهترین سالن زیبایی و آرایشگاه عروس در تهران - تشریفینو

 • آرایشگاه داماد

 

ویژگی ها و خدمات آرایشگاه های داماد - ویرگول

 • دسته گل عروس

 

دسته گل عروس را چگونه انتخاب کنیم؟ | مجله اینترنتی لباس،مد،فشن و زیبایی زیپ

 • کیک عروسی

 

عروسی که کیک مراسمش را به مهمان ها فروخت! | ساعدنیوز

 • سفره عقد

 

تزیینات سفره عقد

 • کارت دعوت عروسی

 

50 مدل کارت دعوت عروسی 2022 جذاب و ساده | (کارت عروسی با طراحی زیبا)


پاتختی

منظور از نام پاتختی نشاندن عروس به صندلی و جایگاه مخصوص در جشن و مراسم است. این جشن که به فاصله ی یک روز از شب عروسی برگزار می‌گردد، به ‌صورت یک جشن عصرانه است که در طی آن خانواده، اقوام و آشنایان عروس و داماد در آن حضور پیدا کرده و هدایایی را به رسم یادبود با خود می‌برند. طبق یاد بود هایی که از گذشته پیرامون مفهوم این مراسم به جا مانده است می‌توان گفت که عروس در این روز با افتخار و فخری ویژه در حضور سایر دختران جوان به تخت بخت خود تکیه می‌زند. این تکیه زدن با افتخار عروس در روز پاتختی خود بر جایگاهش نشانگر این است که عروس شب قبل را به صورت باکره بوده و آن شب را پشت سر گذاشته است.
لازم به ذکر است که جشن پاتختی فقط مختص حضور زنان بوده و آقایان نمی‌توانند شرکت کنند.

 

فوت و فن های مراسم پاتختی را می دانید؟

 

ساعت برگزاری و پذیرایی در مراسم پاتختی

پاتختی یک میهمانی ساده و دور همی است که بعد از ظهر در طول ساعات 16 الی 19 تدارک دیده شده و بر پا می‌شود. پذیرایی این مراسم به‌ صورت کیک، میوه، شیرینی، نوشیدنی‌‌‌‌های فصل و گاهی چای است.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۰/۱۲
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی