مجله خبری امروز

تپش قلب چیست؟

علت تپش قلب چیست؟ - وبلاگ اسنپ دکتر


تپش قلب به ‌عنوان یک آگاهی و حس کلی از ضربان قلب تعریف می‌شود که ممکن است خیلی آرام، خیلی سریع و یا نامنظم باشد. ممکن است احساس کنید که ضربان قلبتان در قفسه سینه یا کمرتان خیلی محکم، سریع یا نامنظم می‌زند. تپش قلب علائم بسیار زیادی از جمله استرس‌های کوتاه‌مدت و طولانی‌ مدت تا آریتمی قلبی (ضربان قلب نامنظم) را شامل می‌شود. این علائم ممکن است هشداردهنده باشند ولی همیشه نشان‌دهنده مشکل قلبی جدی نیستند.

برخی بیماران اغلب موارد، در شب و هنگامی که بر روی تخت خود دراز کشیده‌اند و هیچ موضوع دیگری حواسشان را پرت نمی‌کند، احساس می‌کنند که قلبشان برای لحظه‌ای نبض ندارد. اما در بعضی افراد به صورت ناگهانی ضربان قلب برای چند دقیقه کوتاه، بالا میرود؛ به عبارتی آنها دچار تپش قلب کوبنده خواهند شد.

 

علت تپش قلب چیست؟


تاکی کاردی زمانی اتفاق می افتد که قلب شما ناگهان خیلی سریع شروع به تپیدن کند. اگر در اثر ورزش، استرس یا تب اتفاق بیفتد، معمولاً جای نگرانی نیست و نیازی به درمان ندارد. اما اگر ادامه داشته باشد، یک نوع آریتمی به نام تاکی کاردی فوق بطنی است که حتما می بایست برای درمان آن به متخصص قلب مراجعه کنید.

بیماری های قلبی

با بیماری‌های قلبی و درمان آن بیشتر آشنا شوید


برخی بیماری قلبی مثل ایسکمی قلبی، بیماری های دریچه ای مختلف از جمله افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال، نارسایی قلبی و میوکاردیت ها، پریکاردیت و آریتمی های قلبی .

 

 • کم خونی

هنگامی که تعداد سلول های خونی قرمز کم می شود و یا به عبارتی هموگولوبین فرد کاهش می یابد، بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند. نام این شرایط خاص را کم خونی می گویند و یکی از راه هایی که بدن سعی در جبران این مشکل دارد بالا بردن ضربان قلب است تا به کمک آن بتواند اکسیژن موجود در گردش خون بدن را بالا ببرد. در نتیجه این کم خونی مشکل تپش قلب برای فرد به وجود می آید.


 

 • پرکاری تیروئید

تیروئید غده‌ای است که عملکرد آن بطور مستقیم بر روی عملکرد قلب تاثیر می‌ گذارد و در این میان پر کاری تیروئید می‌ تواند منجر به تپش قلب در بیماران مبتلا به این بیماری شود.

 

 • دارو ها

برای درمان بیماری ها و مشکلات حوزه سلامتی انسان تنوع بسیار زیادی از مواد دارویی و دارو های مختلف وجود دارد. این دارو ها علاوه بر تاثیر مثبت خود بر روی بیماری های خاص، عوارض جانبی متعددی نیز دارند که برخی از آن ها ناخواسته هستند. یکی از عوارض جانبی احتمالی برای بعضی از دارو ها افزایش تپش قلب است.این دارو ها عبارت است از قرص‌های لاغری، برخی دارو‌های سرفه و سرماخوردگی، بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون تیروئید، دیگوکسین و داروهای درمان آسم.

 

 • بالا بودن کلسترول خون و فشارخون

بالا بودن کلسترول خون، فشارخون بالا و کم تحرکی و چاقی و اضافه وزن از عوامل تپش قلب هستند و کسانی که چربی اضافه بخصوص در ناحیه شکمی دارند؛ بیش از دیگران به بیماریهای قلبی دچار می شوند. چرا که چربی‌ های اشباع شده به علت رسوب در دیواره عروق باعث تشدید بیماری‌ های قلبی می شوند.

 

چربی خون بالا: علائم، عوارض، کاهش و درمان - متخصص قلب و عروق در کرج

 

 • پایین آمدن قند خون

با پایین آمدن قند خون، فرایند‌هایی در بدن اتفاق می‌افتد تا ذخایر قند در بدن آزاد شوند. طی این فرایند با ترشح هورمون‌های آدرنالین توسط توسط غدد فوق کلیوی و گلوکاگون توسط قسمتی از لوزالمعده ذخایر قند در بدن آزاد می‌شوند. در این میان ترشح آدرنالین در بدن خود باعث تپش قلب و عرق کردن می‌شود.

 

 • رژیم غذایی

ایجاد یک تغییر جدید در رژیم غذایی ممکن است موادی را وارد بدن فرد کند که به آن آلرژی دارند و در نتیجه این اتفاق تپش قلب به وجود خواهد آمد. این تغییرات رژیم غذایی می توانند بر موارد دیگری نظیر سطح قند خون تاثیر بگذارد که خود عامل دیگری برای افزایش ضربان قلب افراد به شمار می رود.به عنوان مثال نوشیدنی های انرژی زا نظیر رد بول نیز می توانند مسئول به وجود آمدن تپش قلب در افراد باشند.

 

 • کم شدن آب بدن

کاهش الکترولیت‌های مربوط به کم آبی در بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش داده و در نتیجه ضربان نامنظم و تپش قلب بالا می‌رود.

 

رفع کم آبی بدن با درمان های خانگی
 

 • تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی مانند بارداری، قاعدگی و یائسگی: یکی از علل شایع ابتلا به تپش قلب در زنان تغییرات هورمونی است. در واقع در کنار علل غیر قلبی از جمله استرس، اضطراب، مصرف دارو‌های خاص، مشکلات مربوط به غده تیروئید، ترس و ورزش سخت، تغییرات هورمونی که در اثر بارداری، عادت ماهانه و یائسگی در آنان ایجاد می‌شود می‌تواند علت تپش قلب در زنان باشد.

 

تشخیص تپش قلب کوبنده بی خطر


تپش قلب
اگر تپش قلب کوبنده تکرار شود، متخصص قلب و عروق برای بررسی علت اصلی آن، هولتر قلبی را پیشنهاد می دهد.

هولتر مانیتور، دستگاهی قابل حمل است که می‌توانید آن را به‌مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در جیب یا یک کیسه در اطراف گردن یا کمرتان حمل کنید. الکترودها قفسه سینه شما را به سیم‌های مانیتور وصل می‌کنند تا ریتم قلب شما را ثبت کند.

مانیتور پایش رویداد یا event monitor می تواند ریتم قلب را برای مدت طولانی‌تری (حدود یک ماه) ثبت ‌کند. البته در این روش بیمار هر زمان که احساس کند ضربان قلب غیر طبیعی دارد، مانیتور را فعال می‌کند.

 

درمان تپش قلب کوبنده

علت تپش قلب کوبنده و ناگهانی چیست؟ - دکتر مرعشی زاده


با توجه به شدت علائم و دلایل اصلی محکم زدن قلب، متخصص قلب معمولا یکی از سه روش زیر را توصیه می‌کند:

 

۱- مراقبت‌های پیشگیرانه (برای تپش قلب خفیف)

سعی کنید سیگار کشیدن، مصرف کافئین بیش از حد و الکل را از رژیم روزانه خود حذف کنید. نفس‌کشیدن عمیق و یوگا را تمرین کنید، خواب کافی داشته‌باشید و به‌طور منظم ورزش کنید. به‌طور کلی روزانه برنامه‌های منظمی را برای رسیدگی به سلامتی‌تان داشته‌باشید.

 

۲- مصرف دارو

پزشک ممکن است داروهای ضد آریتمی مثل بتابلاکر و یا مسدودکننده کانال کلسیم قلب را برایتان تجویز کند. هر دو این داروها سابقه خوبی دارند. در بعضی مواقع این داروها خیلی مؤثر عمل نمی‌کنند و داروهای آریتمی قوی ‌تری نیاز است تا به‌طور مستقیم بر روی کانال‌های پتاسیم و سدیم قلب تأثیر بگذارند.

 

۳- اَبلیشین قلب

در این روش سیم‌هایی بلند قابل انعطاف (کاتتر) را از طریق رگ‌های موجود در پا وارد قلب می‌کنند تا محل ایجاد ضربان غیر طبیعی را بررسی کنند. سپس با ارسال امواج رادیویی، مسیر غیر عادی مورد نظر را از بین می برند. این روش در شرایطی بسیار مؤثر است که پزشک نوعی از آریتمی را در قسمت مشخصی از قلب (مثل تاکی‌کاردی فوق بطنی) تشخیص داده ‌است. دیگر روش‌ها شامل کاردیوورژن (شوک‌ الکتریکی به قلب که می تواند منجر به از بین رفتن نامنظمی قلب شود) و دیفیبلاتور کاشتنی (نوعی باطری است که درون قلب کار گذاشته می شود. این دستگاه می تواند نامنظمی های قلب را تشخیص داده و در صورت لزوم  با ایجاد شوک هایی، آنها را برطرف کند) می‌شود.

گاهی بهترین درمان محکم زدن قلب، آرامش است!

 

ابلیشن قلب برای از بین بردن آریتمی | کلینیک قلب سلامت

 

علل اصلی تپش قلب در هنگام خواب

 

 •  استرس یا تشویش

فاکتورهای زیادی هستند که می توانند عامل تپش قلب هنگام خواب باشند. افزایش تشویش یا سطح استرس می تواند باعث آزاد شدن هورمون هایی در خون شوند که ضربان قلب را افزایش می دهند.


استرس یکی از علت های رایج تپش قلب می باشند. در حقیقت 31 درصد از مشکلات ضربان قلب به علت عوامل ذهنی مثل استرس، عصبانیت یا آشفتگی های درونی رخ می دهد. افرادی که سبک زندگی آن ها با استرس همراه می باشد و اختلالات مربوط به تشویش دارند، در چنین شرایطی هنگام بیدار شدن از خواب با تپش قلب مواجه می شوند که معمولاً در شرایط استرس این اتفاق بد تر می شود و ممکن است که حتی خواب فرد را نیز به هم بریزد. 

افرادی که در خواب با تپش قلب مواجه می شوند ، معمولا علائم زیر را نیز دارند:

 • نگرانی مداوم
 • استراحت سخت
 • تنگی نفس
 • تنفس کم عمق و تند 
 • رژیم غذایی

رژیم غذایی می تواند تاثیر قابل توجهی روی کیفیت خواب داشته باشد . افرادی که دیر وقت شام می خورند ، معمولاً بیش از بقیه در خطر ابتلا به تپش قلب هنگام خواب می باشند.

برای کاهش استرس و اضطراب و داشتن خوابی راحت بهتر است از روش تمدد اعصاب مانند ؛ تمرینات نفس عمیق ، یوگا و مدیتیشن استفاده کنید

 

 مصرف قند قبل از خواب

مصرف غذاهای شیرین قبل از چرت یا قبل از خواب ، ممکن است که تپش قلب در خواب را به وجود بیاورد. بدن در این شرایط به آسانی قند و شکر را جذب می کند. مصرف چنین غذاهایی می تواند باعث افزایش قند خون گردد. قند اضافی در خون ممکن است عاملی برای آزاد شدن هورمون های استرس باشد.

 

مصرف کافئین

16 ضرر کافئین که شاید به گوشتان نخورده باشد • دیجی‌کالا مگ


مصرف کافئین همچنین ممکن است عاملی برای ضربان قلب نامنظم و تپش قلب در بعضی از افراد باشد. کافئین یک ماده تحریک کننده در چای، قهوه و نوشابه است و عاملی برای تپش قلب محسوب می شود.

همچنین ممکن است که علائم زیر را در فرد به وجود بیاورد : 

اضطراب و تشویش
خواب آلودگی
زمین خوردن

عصبانیت


 سعی کنید عادت مصرف کافئین در شب را تغییر دهید. 

 

 

داروهای آرامبخش قلب

مراقبت بعد از عمل بای پس قلب – دکتر سعید یزدانخواه فوق تخصص قلب و عروق در تهران

 

1- قرص تپش قلب و استرس پروپرانولول

از قرص تپش قلب و استرس پروپرانولول، به منظور کاهش فشار خون، کاهش درد قلب، جلوگیری از سردردهای میگرنی و برای به هم خوردن ضربان قلب استفاده می شود.

برای پیشگیری از حمله قلبی دوم، در افرادی که یک بار دچار حمله قلبی شده اند کاربرد دارد. این قرص با انسداد تکانه ها، باعث می شود ضربان قلب منظم بزند و فشار از روی قلب برداشته شود.

 

قبل از مصرف این قرص نبض و فشار خون خود را اندازه بگیرید و در صورتی که کمتر از 60 بود، قبل از خوردن قرص با پزشک خود مشورت کنید.

با مصرف این دارو با مشاهده هر گونه حساسیت یا وجود بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی عروقی، تندی ضربان قلب، دیابت، بیماری های کبدی و کلیوی، افسردگی و پرکاری تیروئید، آسم، برونشیت و آمفیزم، پیش از هر گونه عمل جراحی یا داندن پزشکی پزشک خود را از موارد زیر مطلع سازید.

 

 • عوارض جانبی مصرف قرص پروپرانولول

اگر به هر دلیل، تنگی نفس، خس خس سینه، سرد شدن کف دست ها و پاها، پایین آمدن ضربان قلب، سر گیجه یا سیاهی رفتن چشم ها، افزایش وزن، افسردگی، درد در نواحی قفسه سینه، تب، گلو درد، کبودی و خونریزی غیر عادی را مشاهده کردید، مصرف این دارو را قطع کنید و به پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

2- قرص تپش قلب و استرس دیازپام

از انواع قرص تپش قلب و اضطراب، می توان به قرص دیازپام اشاره کرد. به منظور کاهش ضربان قلب و استرس و خواب آوری از این قرص استفاده می شود. این دارو به شکل قرص، آمپول و شیاف یافت می شود. برای درمان تشنج و انقباضات عضلانی، برای درمان استرس، بی خوابی، و ترس از این دارو استفاده می شود.

 

کاربرد دیازپام و عوارض ، تداخل و نحوه مصرف آن + بارداری

 • عوارض جانبی مصرف قرص دیازپام

اگر کاهش قوای ذهنی، احساس خواب شدید، کاهش ضربان قلب، تکلم نامفهوم، نفس تنگی، عدم تعادل، گلو درد، تب، لرز، کبودی و یا خون ریزی های بی دلیل، زخم در دهان، از دست دادن حافظه، استرس، زردی پوست و چشم، پس از مصرف این دارو مشاهده شد، دارو را قطع کنید و به پزشک مراجعه نمایید.

 

 

3- قرص تپش قلب و استرس کلردیازپوکساید‏

کلردیازپوکساید یکی از بنزودیازپین های پرمصرف است که در درمان اضطراب و بی خوابی موثر است. این دارو همچنین در درمان قطع مصرف الکل و اضطراب قبل از جراحی مصرف می‌شود. کلردیازپوکساید به صورت ترکیب با داروهای دیگر نیز کاربرد دارد مانند کلدینیوم سی که ترکیب کلردیازپوکساید و کلدینیوم است.

 

 

عوارض جانبی مصرف قرص کلردیازپوکساید

افسردگی، خواب آلودگی، بی حالی، حالت خماری، آتاکسی، تغییرات نوار مغزی ‏‏(‏EEG‏)، زردی، بثورات پوستی، التهاب و ورم، یبوست، اختلالات قاعدگی و تغییر در میل جنسی از عوارض جانبی مصرف این قرص هستند. 

 

حقایق بیماری‌های قلبی در زنان
 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۰/۱۴
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی