مجله خبری امروز

خرافات تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا وجود دارد اما این باورهای غلط از فرهنگی به فرهنگی دیگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بیشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسی می آورد. یا مردم اسپانیا بر اساس یک سنت و باور قدیمی، نیمه شب جشن سال نو ۱۲ حبه انگور را به نیت خوش شانسی در ۱۲ ماه سال جدید میل می کنند.

در ایران برخی از قومیت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحویل سال نو، پول در دست بگیرید در تمام طول سال، جیبتان پر پول خواهد بود. یا مثلا بعضی اعتقاد دارند که اگر قیچی را باز و بسته کنید، در خانه مشاجره ای رخ خواهد داد و خوش یمن نیست، اگر در ابتدای صبح، گربه سیاه ببینید، بد یمن است یا به طور مثال، می گویند که برای در امان ماندن از چشم زخم باید در خانه اسفند دود کرد.

 

هند: گرفتن ناخن ها در شب

یکی از خرافه های کشور هند این است که می گویند اگر در شب ناخن های خود را بگیرید، اصلا خوب نیست و بد شانسی می آورد. همچنین هندی ها معتقدند در روز شنبه نباید موهای سر را کوتاه کرد.

جالب است که در ایران نیز این اعتقادات وجود دارد و فقط به جای شنبه، برخی اعتقاد دارند که در روز جمعه نباید موها را کوتاه کرد زیرا موجب توقف رشد آن می شود و در عوض بهتر است در روز چهارشنبه این کار را انجام داد.

توضیحی که اکنون برای باور نادرست ناخن گرفتن ارائه می دهند این است که در گذشته، چون بسیاری از خانه ها نور و روشنایی نداشته اند، به مردم گفته می شد که از ابزار و اشیاء تیز استفاده نکنند زیرا ممکن است به بدن خود آسیب برسانند.

روسیه: قرار دادن بطری خالی روی زمین

روس ها اعتقاد دارند که اگر بطری های خالی را روی زمین بگذارید، خوش شانسی می آورد. این باور از افسانه ای مربوط به سربازان روسیه در قرن ۱۹ میلادی گرفته شده است.

به گزارش مسکو تایمز، هنگامی که سربازان روس در شهر پاریس بودند، می توانستند با مخفی کردن بطری های نوشیدنی خود بر روی زمین، در هزینه هایشان صرفه‌جویی کنند زیرا فقط هزینه بطری هایی را پرداخت می کردند که روز میز بر جا مانده بود.

اروپا: به تخته کوبیدن

آمریکایی ها برای رفع بد یمنی روی چوب می زنند و اصطلاح «بزنم به تخته» را به زبان می آورند. این باور در واقع از اروپا به دیگر کشورهای جهان ورود کرده است. گفته می شود که در قرون وسطی، بسیاری از کلیساها ادعا می کردند که تکه ای از صلیب حضرت مسیح (ع) را دارند و معتقد بودند که زدن به روی چوب آن خوش شانسی می آورد.

این باور را ما هم در ایران داریم. وقتی می خواهیم به اصطلاح کسی چشم نخورد و از چشم زخم حسودان در امان باشد، حتما برایش روی تخته می زنیم.

ترکیه: جویدن آدامس در شب

بر اساس افسانه های ترکی، اگر کسی در شب آدامس بجود، گویی گوشت بدن مرده را می خورد. به همین خاطر، در ترکیه مردم به شدت توصیه و تاکید دارند که هرگز پس از تاریک شدن هوا آدامس نجوید.

ریشه این باور به هیچ عنوان مشخص نیست اما تقریبا همه مردم ترکیه از این کار اجتناب می کنند.

انگلستان: بیان واژه «خرگوش» در اولین روز از هر ماه

در انگلستان مردم برای خوش شانسی، در اولین روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان می آورند. این رسم تقریبا دویست سال است که در این کشور انگلیسی رواج دارد و گفته می شود از قرن ۱۹ شکل گرفته است.

بر اساس افسانه ها، اگر نخستین واژه ای که در اول صبحِ نخستین روز از هر ماه به زبان می آورید، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسیار خوش شانس خواهید بود. اگر به هر دلیلی اول صبح یادتان رفت این عبارت را به زبان بیاورید، می توانید شب پیش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنید.

 

صربستان: آب پاشیدن پشت سر مسافر

در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزیزانی که قرار است چند روزی خانه را ترک کنند، برای او آرزوی خوش یمنی و سلامت می کنند. آب به دلیل روشنایی و جاری بودن، خوش یمن بشمار می رود.

در ایران هم ما پشت سر فردی که به سفر می رود آب می پاشیم تا سالم و سلامت به مقصد رسیده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.

پرتغال: به‌عقب راه رفتن

برخی از مردم کشور پرتغال تصور می کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هیچ عنوان خوش یمن نیست و باور دارند با این کار شیطان متوجه می شود که شما کجا هستید و به کجا می خواهید بروید.

ژاپن: مخفی کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفی می کنند. دلیلش این است که انگشت شست در این کشور «انگشت والدین» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامی که در گورستان راه می روید، باید این انگشت را درون دست تا و مخفی کنید تا به این طریق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پیشگیری کنید.

آلمان: آب نوشیدن به سلامتی کسی

آلمانی ها معتقدند اگر یک لیوان آب را به سلامتی کسی بنوشید، در واقع بد یمنی و حتی مرگ را برای او آرزو کرده اید. این باور ژرمن ها در یونان باستان ریشه دارد. بر اساس افسانه های یونانی، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب می نوشند، رودی که به الهه فراموشی نسبت داده می شود. پس از نوشیدن از آب رودخانه، ارواح، پیش از ورود به دنیای اموات زندگی خود روی زمین را فراموش می کنند.

 

 

مصر: باز و بسته کردن قیچی بدون اینکه چیزی با آن برش دهید

در مصر، خرافات متعددی در رابطه با قیچی وجود دارد. اول اینکه، اگر قیچی را بدون بریدن چیزی، چند بار باز بسته کنید، نشانه خوبی نیست و ممکن است دعوا راه بیفتد یا مثلا می گویند اگر قیچی را باز در جایی رها کنید، بد شانسی می آورد.

هر دو خرافه رایج در مصر در ایران نیز وجود دارد و مادبزرگ ها همیشه تاکید داشتند که قیچی را باید بسته و سرجایش بگذارید تا ناراحتی به خانه نیاورد.

کره جنوبی: خوابیدن در اتاقی که پنکه روشن است

مرگ با پنکه یکی از کابوس های شهروندان کره جنوبی به شمار می رود. به همین خاطر آن ها هرگز در اتاقی در بسته که در آن پنکه روشن است نمی خوابند. آن ها تصور می کنند اگر فردی برای زمان طولانی در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دمای بدن، از دست رفتن آب بدن و حتی خفگی می شود.

ایتالیا: نوشتن نامه عاشقانه به ژولیت

سال هاست که مردم به ورونا سفر می کنند تا نامه های عاشقانه خود را برای ژولیت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که این کار برای عشقشان خوش شانسی به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنین می توانند از خانه باستانی Casa di Giulietta که از قرن ۱۴ میلادی برجا مانده دیدن کنند که اکنون به موزه تبدیل شده است.

گفته می شود که این خانه الهام بخش شکسپیر برای خلق داستان عاشقانه رومئو و ژولیت بوده است.

 

 

آدامس جویدن بعد از غروب

در ترکیه، آدامس جویدن پس از غروب آفتاب مترادف با جویدن گوشت بدن مرده است، به همین خاطر مردم ترکیه میلی به جویدن آدامس پس از غروب آفتاب ندارند.

قرار دادن چاپ استیک ها به صورت صاف

در ژاپن انجام این کار کاملاً بی ادبانه محسوب می شود و بر این عقیده هستند که شاید برای فرد خطر مرگ را به همراه داشته باشد و شما هیچ گاه نباید چاپ استیک را به صورت صاف و ایستاده روی غذا باقی بگذارید.

خارش بینی، علامت خبرهای بد

در بعضی از فرهنگ ها و کشور ها بر این عقیده هستند که خارش بینی نشان دهنده در راه بودن خبرهای بد و بد شانسی است و باور عمیقی نسبت به این مسئله دارند و خارش داخل بینی را نشان دهنده غم و مشکل می دانند.

برعکس گذاشتن نان در فرانسه

مردم فرانسه، نان را پشت و رو به روی میز قرار نمی دهند زیرا در دوران قرون وسطی نانواها نان مخصوص جلادها را سروته می گذاشتند و همه مردم مراقب بودند به آن نان دست نزنند تا سر خود را بابت یک قرص نان از دست ندهند. گرچه زمان زیادی از این دوران گذشته است اما هنوز در فرانسه نان را سرو ته می گذارند.

خاریدن دست و مشکل مالی

در ترکیه بر این عقیده هستند که اگر کف دست چپ را بخارانید، احتمالاً پول از دست می دهید یا باید بابت چیزی پول زیادی را پرداخت کنید اما اگر این اتفاق برای دست راست بیفتد، یعنی از لحاظ جسمانی وضعیت خوبی پیدا می کنید.

برگرداندن ماهی پخته شده

یکی از خرافات رایج که در بعضی از کشور ها مثل چین وجود دارد، این است که آن ها عقیده دارند نباید ماهی کاملاً پخته شده را برگردانید و برعکس کنید. همچنین استخوان آن را باید به آرامی از قسمت دم ماهی جدا کنید. در غیر این صورت دچار بدشانسی می شوید.

تکه نکردن رشته

مردم چین هرگز رشته و نودل را به تکه های کوتاه تر تقسیم نمی کنند زیرا طول رشته و نودل را به مثابه طول عمر می پندارند. در رستوران های آنها برای خوردن نودل از چوب مخصوص نودل استفاده می کنند و چاقو و چنگال نخواهید دید.

شکستن آینه و بدشانسی

در بعضی از کشور ها مثل روسیه بر این عقیده هستند که اگر آینه بشکند، ارواح پلید در خانه سرگردان خواهند شد و اتفاقات عجیب و غریب و خطرناکی رخ می دهد. پس باید خیلی مراقب باشید که این اتفاق برایتان رخ ندهد.

قرار دادن دو آینه مقابل یکدیگر

در کشور هایی مثل مکزیک، مردم بر این عقیده هستند که اگر دو آینه را مقابل یکدیگر قرار دهید، باعث باز شدن در روی شیاطین می شوید و احتمال این که خودتان به جهنم بروید، بالا خواهد رفت. پس بهتر است که هرگز این کار را نکنید.

نگه داشتن قسمت بالای کیک عروسی

عروس و دامادهای آمریکایی، قسمت بالای کیک عروسی را در فریزر نگاه می دارند تا سال بعد در سالگرد عروسی بخورند زیرا اعتقاد دارند، این قطعه کیک موجب خوشبخت شدنشان می شود و بنابراین این کار را انجام می دهند.

خرید کالسکه قبل از تولد بچه

یکی از خرافات رایج در انگلستان و کشور چین، این است که والدین هرگز نباید قبل از دنیا آمدن بچه برایش کالسکه بخرند، زیرا این اتفاق باعث بدشانسی می شود و حتی ممکن است جان جنین را به خطر بیندازد. پس باید از عوارض منفی آن دوری کرده و این کار را انجام ندهند.

مراقبت در حین حمل تورتیلا

مردم مکزیک در حین حمل نان تورتیلا بشدت مراقبند زیرا معتقدند اگر تکه ای نان تورتیلا بر زمین بیفتد، بزودی مهمان ناخوانده یا کسی که دوستش ندارند از راه می رسد و آنها باید او را تحمل کنند.

رفتن به خانه بعد از مراسم ختم

یکی دیگر از باور ها و خرافه هایی که در فیلیپین وجود دارد ، این است که افراد مستقیما بعد از مراسم ختم نباید به خانه بروند زیرا روح فرد مرده با آن ها همراه خواهد شد و آن ها را آزار می دهد. بهتر است که اول آلودگی های روی لباس خود را پاکسازی کنند و به جای دیگری بروند و بعد به سمت خانه راهی شوند.

ترس از عدد 13

اعداد مختلف معانی متفاوتی دارند و عدد 13 برای بعضی از مردم دنیا یک عدد شوم محسوب می شود. حتی بسیاری از هتل ها و ساختمان ها طبقه 13 ندارند و بر این عقیده هستند که این عدد شوم است و باعث اتفاقات بد می شود.

 

# موضوعات داغ :
مطالب پیشنهادی
خودکارهای کیان بسیار خوش‌دست و راحت!!برای مشاهده کلیک کنید

آموزش کد نویسی ربات و دوره 7 روزه رایگان | فرم را پر کنید

هر رنگی که بخواین برای نوشتن هست!!

اینجا رایگان ثبت‌نام کنید و در لحظه رایگان جایزه ببرید! (کلیک کنید)

کدخبر: 26226تاریخ انتشار  ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ ۲۳:۵۱:۱۰
آرشیو اخبار
 
اجتماعی
جالب‌ترین و احمقانه‌ترین خرافات رایج در جهان!
 ت ت   
برخی خرافات و باورهای عجیبی در میان مردم جهان وجود دارد، به نحوی که اغلب مردم کشورهای مختلف جهان به برخی از این باورهای عجیب اعتقاد ویژه ای دارند.


yektanet.com
جالب‌ترین و احمقانه‌ترین خرافات رایج در جهان!
به گزارش منیبان؛ یکی از معضلات همیشگی جوامع، مخلوط شدن حقایق و باورهای خرافی و کج فهمی ها می باشد. چه بسا باورهایی که پشتوانه ی مشخص و صحیحی نداشته، ولی مرور زمان آن را تا مرز یک اعتقاد مقدس پیش برده است. جالب است بدانید که در این دنیای مدرن با پیشرفت علم و تکنولوژی، هنوز هم بعضی از افراد باورهای جالبی دارند و زندگی خود را طبق خرافات پیش می برند

سوت زدن داخل خانه


yektanet.com
بیشتر بخوانید:
پدری که یک دست پسرش را قطع کرد و فروخت!
بعضی از افراد بر این عقیده هستند که اگر چتر را داخل خانه باز کنید باعث ایجاد بدشانسی می شود اما شاید نشنیده باشید که همین موضوع در مورد سوت زدن هم وجود دارد. بعضی از افراد بر این عقیده هستند که سوت زدن در محیط داخل خانه باعث ایجاد اتفاقات بد و وجود شیاطین در منزل می شود.

میخوای ماشینت رو تو ۴۵ دقیقه بفروشی و در لحظه تسویه کنی؟(فرم رو پر کن)

کاشت مو با روش BHT به صورت قسطی! (همین حالا فرم را پر کنید)

وام ۲۰ میلیونی بانک آینده فعال شد؛آنلاین و بدون چک و ضامن!

جشنواره فروش موتورسیکلت، فقط به مدت ۷ روز

آدامس جویدن بعد از غروب

در ترکیه، آدامس جویدن پس از غروب آفتاب مترادف با جویدن گوشت بدن مرده است، به همین خاطر مردم ترکیه میلی به جویدن آدامس پس از غروب آفتاب ندارند.

قرار دادن چاپ استیک ها به صورت صاف

در ژاپن انجام این کار کاملاً بی ادبانه محسوب می شود و بر این عقیده هستند که شاید برای فرد خطر مرگ را به همراه داشته باشد و شما هیچ گاه نباید چاپ استیک را به صورت صاف و ایستاده روی غذا باقی بگذارید.

خارش بینی، علامت خبرهای بد

در بعضی از فرهنگ ها و کشور ها بر این عقیده هستند که خارش بینی نشان دهنده در راه بودن خبرهای بد و بد شانسی است و باور عمیقی نسبت به این مسئله دارند و خارش داخل بینی را نشان دهنده غم و مشکل می دانند.

برعکس گذاشتن نان در فرانسه

مردم فرانسه، نان را پشت و رو به روی میز قرار نمی دهند زیرا در دوران قرون وسطی نانواها نان مخصوص جلادها را سروته می گذاشتند و همه مردم مراقب بودند به آن نان دست نزنند تا سر خود را بابت یک قرص نان از دست ندهند. گرچه زمان زیادی از این دوران گذشته است اما هنوز در فرانسه نان را سرو ته می گذارند.

خاریدن دست و مشکل مالی

در ترکیه بر این عقیده هستند که اگر کف دست چپ را بخارانید، احتمالاً پول از دست می دهید یا باید بابت چیزی پول زیادی را پرداخت کنید اما اگر این اتفاق برای دست راست بیفتد، یعنی از لحاظ جسمانی وضعیت خوبی پیدا می کنید.

برگرداندن ماهی پخته شده

یکی از خرافات رایج که در بعضی از کشور ها مثل چین وجود دارد، این است که آن ها عقیده دارند نباید ماهی کاملاً پخته شده را برگردانید و برعکس کنید. همچنین استخوان آن را باید به آرامی از قسمت دم ماهی جدا کنید. در غیر این صورت دچار بدشانسی می شوید.

تکه نکردن رشته

مردم چین هرگز رشته و نودل را به تکه های کوتاه تر تقسیم نمی کنند زیرا طول رشته و نودل را به مثابه طول عمر می پندارند. در رستوران های آنها برای خوردن نودل از چوب مخصوص نودل استفاده می کنند و چاقو و چنگال نخواهید دید.

شکستن آینه و بدشانسی

در بعضی از کشور ها مثل روسیه بر این عقیده هستند که اگر آینه بشکند، ارواح پلید در خانه سرگردان خواهند شد و اتفاقات عجیب و غریب و خطرناکی رخ می دهد. پس باید خیلی مراقب باشید که این اتفاق برایتان رخ ندهد.

قرار دادن دو آینه مقابل یکدیگر

در کشور هایی مثل مکزیک، مردم بر این عقیده هستند که اگر دو آینه را مقابل یکدیگر قرار دهید، باعث باز شدن در روی شیاطین می شوید و احتمال این که خودتان به جهنم بروید، بالا خواهد رفت. پس بهتر است که هرگز این کار را نکنید.

نگه داشتن قسمت بالای کیک عروسی

عروس و دامادهای آمریکایی، قسمت بالای کیک عروسی را در فریزر نگاه می دارند تا سال بعد در سالگرد عروسی بخورند زیرا اعتقاد دارند، این قطعه کیک موجب خوشبخت شدنشان می شود و بنابراین این کار را انجام می دهند.

خرید کالسکه قبل از تولد بچه

یکی از خرافات رایج در انگلستان و کشور چین، این است که والدین هرگز نباید قبل از دنیا آمدن بچه برایش کالسکه بخرند، زیرا این اتفاق باعث بدشانسی می شود و حتی ممکن است جان جنین را به خطر بیندازد. پس باید از عوارض منفی آن دوری کرده و این کار را انجام ندهند.

مراقبت در حین حمل تورتیلا

مردم مکزیک در حین حمل نان تورتیلا بشدت مراقبند زیرا معتقدند اگر تکه ای نان تورتیلا بر زمین بیفتد، بزودی مهمان ناخوانده یا کسی که دوستش ندارند از راه می رسد و آنها باید او را تحمل کنند.

رفتن به خانه بعد از مراسم ختم

یکی دیگر از باور ها و خرافه هایی که در فیلیپین وجود دارد ، این است که افراد مستقیما بعد از مراسم ختم نباید به خانه بروند زیرا روح فرد مرده با آن ها همراه خواهد شد و آن ها را آزار می دهد. بهتر است که اول آلودگی های روی لباس خود را پاکسازی کنند و به جای دیگری بروند و بعد به سمت خانه راهی شوند.

ترس از عدد 13

اعداد مختلف معانی متفاوتی دارند و عدد 13 برای بعضی از مردم دنیا یک عدد شوم محسوب می شود. حتی بسیاری از هتل ها و ساختمان ها طبقه 13 ندارند و بر این عقیده هستند که این عدد شوم است و باعث اتفاقات بد می شود.

آویزان کردن نان

در بعضی از کشور ها مثل فرانسه بر این عقیده هستند که اگر نان از قسمت بالا به پایین آویزان شود، نشان دهنده بدشانسی و اتفاق بد خواهد بود. در رستوران های فرانسه و ایتالیا هرگز چنین اقدامی را انجام نمی دهند؛ حتی هنگام پختن آن هم به شدت این مسئله را رعایت می کنند.

قرار دادن کلید روی میز

در کشور هایی مثل سوئد بر این عقیده هستند که اگر کلید را روی میز غذاخوری بگذارید، اتفاقات بدی که برایتان رخ می دهد. بهتر است که هرگز این کار را انجام دهید؛ درغیر این صورت باید منتظر بدشانسی ها باشید.

مصرف گوشت بز برای خانم ها

در بعضی از کشور ها مثل رنادا بر این عقیده هستند که مصرف گوشت بز توسط خانم ها باعث می شود که شبیه به مردها ریش در بیاورند. پس زنان نباید این کار را انجام دهند.

دستشویی پرنده و خوش شانسی

یکی دیگر از خرافات بسیار عجیب که ریشه در کشور روسیه دارد، این گونه مطرح می کند که دستشویی پرندگانی مثل مرغ دریایی یا کبوتر روی یک فرد، برایش خوش شانسی می آورد و باعث ایجاد احساس خوب در آن ها خواهد شد.

شبنم صبحگاهی برای پوست

در بعضی از کشور ها مثل اسکاتلند و ایرلند بر این باور هستند که شبنم صبحگاهی برای پوست فواید بسیار زیادی دارد؛ البته فقط شبنم صبحگاهی ماه اول می، که به شدت پوست را زیبا می کند و رطوبت پوست را تامین می کند. کافی است که یک قطره از آن را روی پوستتان قرار دهید.

گوسفند سیاه

در کشور های اروپایی گوسفند سیاه را علامت بدشانسی می دانند و از آن به شدت دوری می کنند. این باور چندین سال است که در بین مردم وجود دارد.

گردنبندی از چیلی

مردم منطقه کالابریا که در قسمت نوک چکمه ایتالیا قرار دارد، معتقدند کسی که گردنبندی با مدال فلفل چیلی داشته باشد از چشم زخم دور می ماند.

کوتاهی مو در روز شنبه

یک باور رایج در بین مردم هند این است که مو و ناخن خود را روز شنبه کوتاه نکنند. در غیر این صورت بدشانسی زیادی برایشان اتفاق خواهد افتاد.

کوتاه کردن ناخن هنگام شب

در کشور هایی مثل ژاپن بر این عقیده هستند که گرفتن ناخن هنگام شب بد شانسی زیادی خواهد داشت. حتی می تواند عامل مرگ فرد هم باشد و آن ها این کار را فقط هنگام روز انجام می دهند و به شدت به آن باور دارند.

تبریک تولد قبل از روز تولد

احتمالا بسیاری از شما فکر می کنید چه بهتر که روز تولد هر کسی را زودتر تبریک بگویید اما در آلمان مردم بر این باور هستند که تبریک تولد روز قبل از تولد فرد، باعث بدشانسی او می شود.

حتی چند ساعت قبل از آن هم نباید این کار را انجام داد و باید صبر کنند تا تاریخ دقیق تولد فرد برسد.

 

 

خرافه های رایج درایران

1. شانس و اقبال
شانس و اقبال در حقیقت عنوان موهومی است که از مغز کسانی تراوش می کند که علل حوادث را نمی دانند لذا ناچار می شوند برای راضی ساختن وجدان خود آنها را به دست یک سلسله عوامل نامرئی و خرافی بسپارند، مثلًا قهرمانی که در بازیهای ورزشی دچار شکست می شود برای جبران ضعف خود می گوید شانس و اقبال حریف، بلند بود که پیروزی نصیب او گردید و من تیره بخت و بداقبال بودم که با شکست روبرو شدم.

2. رمّالی
یکی از باورهای غلط برخی از مردم عقیده به رمال است که موجب سودجویی گروهی شیاد شده است با نام های عوام فریبانه دعانویس و.. . که گاهی صدها هزار تومان از گرفتاران اخاذی می کنند آنها برای افراد گرفتار و دردمند به غلط روزنه امید ایجاد می کنند و مردم گاهی به اشتباه فکر می کنند آنها نقشی در رفع مشکلات جامعه دارند. زنی می گفت بخت مرا بسته بودند چند سال پیش یک رمالی باز کرد. زن دیگری می گفت هر مشکلی که داشته باشید این رمال ها حل می کنند خواهرم با شوهرش اختلاف داشت رمّال به او گفت اگر تا چهل روز سرمه ی مرمر به چشمانت بکشی، شوهرت با پای خودش به دنبالت می آید او این کار را کرد و نتیجه خوبی گرفت.

3. آداب خرافی عقد و عروسی
از عقاید خرافی رایج در ایران این است که باید در مراسم عقد شرایط زیر وجود داشته باشد:

1. زن هایی که حاضر می شوند باید سفید بخت باشند.

2. دو شمع یکی برای عروس و دیگری برای داماد.

3. آینه باشد و عروس در هنگام عقد به آینه نگاه کند.

4. در لباس گره نباشد و عروس بند لباس خود را باز کند تا گره در کارش نخورد.

5. اشیاء سرسفره عقد باید امور زیر باشند:

قرآن- جانماز- شربت و نان سنگک بزرگ- خوانچه اسفند- نان و پنیر و سبزی- کلّه قند که به هنگام عقد بر سر عروس بسایند- میوه و شیرینی- دو تخم مرغ یکی برای عروس و دیگری برای داماد برای بچه دار شدن- برای بستن زبان مادر شوهر و خواهرشوهر یک نفر بالای عروس با نخ هفت رنگ زبان مادر شوهر و خواهر شوهر را می دوزد- یک قفل را باز و بسته می کنند و بعد از خطبه آن را قفل می کنند تا شب عروسی نباید کسی آن را باز کند برای اینکه تا زمان عروسی داماد با زن دیگر آشنا نشود- پس از مراسم عقد آب بر سر عروس می ریزند و شمع را عروس خاموش می کند.

برخی معتقدند اگر در مراسم عروسی حلقه ازدواج از انگشت بیفتد، نحس است و فقط عاقد یا کسی که قرارداد عقد را ثبت می کند باید آن را از روی زمین بردارد در غیر این صورت عروس و داماد زندگی خوشی نخواهند داشت.

برخی معقتدند اگر زن حلقه ازدواجش را گم کند زناشویی آنها «بد» خواهد شد و برای آن که این حادثه روی ندهد باید شوهر بلافاصله حلقه دیگری برای او بخرد و با دست خود آن را به انگشت زنش کند!

برخی معقتدند که اگر دختری را پس از انجام مراسم عقد بر سر جای عروس خانم بنشانند بخت اش باز می شود و به زودی شوهر می کند.

برخی معتقدند اگر عروس کوچکترین نقشی در تهیه کیک داشته باشد بسیار بد است و اصولًا نباید قبل از مراسم جشن از آن بچشد زیرا خیلی زود مهر و محبت شوهر را از دست خواهد داد.

این مراسم که عروس و داماد باید با هم کیک عروسی را ببرند، مبین آن است که آن دو مایلند در هر چیزی میان خود سهیم باشند و خرافه اخطار می کند اگر داماد بخواهد این کار را به تنهایی انجام دهد آن دو صاحب فرزند نخواهند شد!

اهل خرافه معتقدند نباید تعارف قطعه ای از کیک عروسی را رد کرد و باید حتماً از آن خورد و به عروس توصیه می شود تکه ای از آن را برای خود نگاه دارد زیرا زن بدین وسیله مطمئن می شود که شوهرش به او وفادار خواهد ماند.

در مراسم ازدواج نیز خرافاتی وجود دارد. مانند «گربه را دم حجله باید کشت» و چشم و هم چشمی های غیر عقلانی در مراسم خرید عقد و وسایل و.. . و یا اعمال غیر منطقی که جنبه دینی نیز دارند، مانند ولیمه دادن که گاه همراه با قرض گرفتن از دیگران و زحمت و مشقت فراوان و حتی با کسب حرام همراه می شود.

برخی از زنان برای آن که شوهرشان به فکر دیگران نیفتد. و محبتش زیاد شود دعا می گیرند یا برای حل مشکلاتشان که باید با تدبیر و منطق و مشورت حل شود به فالگیر و رمال و.. . متوسل می شوند.

4. عدد سیزده
عدد سیزه نزد بسیاری از ملتها نحس است.

ریشه نحوست عدد سیزده این است که یونانیان قدیم عقیده داشتند خدایان دوازده تا هستند و کارهای مردم را انجام می دهند، ناگهان خدای سیزدهمی بوجود آمد و یکی از خدایان را کشت و نظام امور را بر هم زد از این رو ملت یونان عدد سیزده را نحس می دانستند.[1]

نحوست عدد 13 با کشورگشایی اسکندر به بسیاری از ممالک و جوامع بشری سرایت کرد.

5. سیزده بدر
مراسم خرافی سیزده بدر به اصحاب رس که در قرآن به آن اشاره شده است بر می گردد. که دوازده شهر داشته اند: و در هر شهری بتی داشتند و درختان صنوبر را پرستش می کردند. صنوبر منبع درآمد خوبی برای آنها بود در اول هر سال به 12 شهر می رفتند و مراسم به پا می کردند روز سیزده همه به بیابانی می رفتند و مراسم سیزده و جشن و پایکوبی را در آن جا برگزار می کردند.[2]

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۰/۱۹
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی