مجله خبری امروز

خرافات تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا وجود دارد اما این باورهای غلط از فرهنگی به فرهنگی دیگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بیشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسی می آورد. یا مردم اسپانیا بر اساس یک سنت و باور قدیمی، نیمه شب جشن سال نو ۱۲ حبه انگور را به نیت خوش شانسی در ۱۲ ماه سال جدید میل می کنند.

در ایران برخی از قومیت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحویل سال نو، پول در دست بگیرید در تمام طول سال، جیبتان پر پول خواهد بود. یا مثلا بعضی اعتقاد دارند که اگر قیچی را باز و بسته کنید، در خانه مشاجره ای رخ خواهد داد و خوش یمن نیست، اگر در ابتدای صبح، گربه سیاه ببینید، بد یمن است یا به طور مثال، می گویند که برای در امان ماندن از چشم زخم باید در خانه اسفند دود کرد.

 

هند: گرفتن ناخن ها در شب

چرا نباید شب ناخن بگیریم؟

 

یکی از خرافه های کشور هند این است که می گویند اگر در شب ناخن های خود را بگیرید، اصلا خوب نیست و بد شانسی می آورد. همچنین هندی ها معتقدند در روز شنبه نباید موهای سر را کوتاه کرد.

جالب است که در ایران نیز این اعتقادات وجود دارد و فقط به جای شنبه، برخی اعتقاد دارند که در روز جمعه نباید موها را کوتاه کرد زیرا موجب توقف رشد آن می شود و در عوض بهتر است در روز چهارشنبه این کار را انجام داد.

توضیحی که اکنون برای باور نادرست ناخن گرفتن ارائه می دهند این است که در گذشته، چون بسیاری از خانه ها نور و روشنایی نداشته اند، به مردم گفته می شد که از ابزار و اشیاء تیز استفاده نکنند زیرا ممکن است به بدن خود آسیب برسانند.

 

روسیه: قرار دادن بطری خالی روی زمین

 

روس ها اعتقاد دارند که اگر بطری های خالی را روی زمین بگذارید، خوش شانسی می آورد. این باور از افسانه ای مربوط به سربازان روسیه در قرن ۱۹ میلادی گرفته شده است.

به گزارش مسکو تایمز، هنگامی که سربازان روس در شهر پاریس بودند، می توانستند با مخفی کردن بطری های نوشیدنی خود بر روی زمین، در هزینه هایشان صرفه‌جویی کنند زیرا فقط هزینه بطری هایی را پرداخت می کردند که روز میز بر جا مانده بود.

 

اروپا: به تخته کوبیدن

بزن به تخته - بنیاد فرهنگی پژوهشی افشین طباطبایی

آمریکایی ها برای رفع بد یمنی روی چوب می زنند و اصطلاح «بزنم به تخته» را به زبان می آورند. این باور در واقع از اروپا به دیگر کشورهای جهان ورود کرده است. گفته می شود که در قرون وسطی، بسیاری از کلیساها ادعا می کردند که تکه ای از صلیب حضرت مسیح (ع) را دارند و معتقد بودند که زدن به روی چوب آن خوش شانسی می آورد.

این باور را ما هم در ایران داریم. وقتی می خواهیم به اصطلاح کسی چشم نخورد و از چشم زخم حسودان در امان باشد، حتما برایش روی تخته می زنیم.

 

ترکیه: جویدن آدامس در شب

۸ تأثیر جویدن آدامس بر بدن که نمی‌دانستید

 

بر اساس افسانه های ترکی، اگر کسی در شب آدامس بجود، گویی گوشت بدن مرده را می خورد. به همین خاطر، در ترکیه مردم به شدت توصیه و تاکید دارند که هرگز پس از تاریک شدن هوا آدامس نجوید.

ریشه این باور به هیچ عنوان مشخص نیست اما تقریبا همه مردم ترکیه از این کار اجتناب می کنند.

 

انگلستان: بیان واژه «خرگوش» در اولین روز از هر ماه

خرگوش لوپ ، همه چیز درباره نگهداری و آشنایی با این نژاد | پت جان، عاشق  حیوانات خانگی

در انگلستان مردم برای خوش شانسی، در اولین روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان می آورند. این رسم تقریبا دویست سال است که در این کشور انگلیسی رواج دارد و گفته می شود از قرن ۱۹ شکل گرفته است.

بر اساس افسانه ها، اگر نخستین واژه ای که در اول صبحِ نخستین روز از هر ماه به زبان می آورید، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسیار خوش شانس خواهید بود. اگر به هر دلیلی اول صبح یادتان رفت این عبارت را به زبان بیاورید، می توانید شب پیش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنید.

 

صربستان: آب پاشیدن پشت سر مسافر

 

در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزیزانی که قرار است چند روزی خانه را ترک کنند، برای او آرزوی خوش یمنی و سلامت می کنند. آب به دلیل روشنایی و جاری بودن، خوش یمن بشمار می رود.

در ایران هم ما پشت سر فردی که به سفر می رود آب می پاشیم تا سالم و سلامت به مقصد رسیده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.

 

پرتغال: به‌عقب راه رفتن

 

برخی از مردم کشور پرتغال تصور می کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هیچ عنوان خوش یمن نیست و باور دارند با این کار شیطان متوجه می شود که شما کجا هستید و به کجا می خواهید بروید.

ژاپن: مخفی کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفی می کنند. دلیلش این است که انگشت شست در این کشور «انگشت والدین» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامی که در گورستان راه می روید، باید این انگشت را درون دست تا و مخفی کنید تا به این طریق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پیشگیری کنید.

 

آلمان: آب نوشیدن به سلامتی کسی

چرا باید آب را ناشتا خورد؟ / معجزه ای به نام خوردن آب ناشتا - خبرآنلاین

آلمانی ها معتقدند اگر یک لیوان آب را به سلامتی کسی بنوشید، در واقع بد یمنی و حتی مرگ را برای او آرزو کرده اید. این باور ژرمن ها در یونان باستان ریشه دارد. بر اساس افسانه های یونانی، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب می نوشند، رودی که به الهه فراموشی نسبت داده می شود. پس از نوشیدن از آب رودخانه، ارواح، پیش از ورود به دنیای اموات زندگی خود روی زمین را فراموش می کنند.

 

 

مصر: باز و بسته کردن قیچی بدون اینکه چیزی با آن برش دهید

چرا قیچی را نمی توان باز نگه داشت: یک علامت و معنی آن - قیچی

در مصر، خرافات متعددی در رابطه با قیچی وجود دارد. اول اینکه، اگر قیچی را بدون بریدن چیزی، چند بار باز بسته کنید، نشانه خوبی نیست و ممکن است دعوا راه بیفتد یا مثلا می گویند اگر قیچی را باز در جایی رها کنید، بد شانسی می آورد.

هر دو خرافه رایج در مصر در ایران نیز وجود دارد و مادبزرگ ها همیشه تاکید داشتند که قیچی را باید بسته و سرجایش بگذارید تا ناراحتی به خانه نیاورد.

 

کره جنوبی: خوابیدن در اتاقی که پنکه روشن است

پیامدهای خوابیدن جلوی باد پنکه و کولر - بهار نیوز

مرگ با پنکه یکی از کابوس های شهروندان کره جنوبی به شمار می رود. به همین خاطر آن ها هرگز در اتاقی در بسته که در آن پنکه روشن است نمی خوابند. آن ها تصور می کنند اگر فردی برای زمان طولانی در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دمای بدن، از دست رفتن آب بدن و حتی خفگی می شود.

 

ایتالیا: نوشتن نامه عاشقانه به ژولیت

متن نامه عاشقانه + مجموعه جملات زیبا برای نامه عاشقانه برای عشق و همسر

سال هاست که مردم به ورونا سفر می کنند تا نامه های عاشقانه خود را برای ژولیت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که این کار برای عشقشان خوش شانسی به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنین می توانند از خانه باستانی Casa di Giulietta که از قرن ۱۴ میلادی برجا مانده دیدن کنند که اکنون به موزه تبدیل شده است.

گفته می شود که این خانه الهام بخش شکسپیر برای خلق داستان عاشقانه رومئو و ژولیت بوده است.

 

فرانسه: برعکس گذاشتن نان در فرانسه

نان، نعل و چتر؛ نگاهی به ریشه‌های مشهورترین خرافات فرانسوی + عکس- اخبار  رسانه ها تسنیم | Tasnim

مردم فرانسه، نان را پشت و رو به روی میز قرار نمی دهند زیرا در دوران قرون وسطی نانواها نان مخصوص جلادها را سروته می گذاشتند و همه مردم مراقب بودند به آن نان دست نزنند تا سر خود را بابت یک قرص نان از دست ندهند. گرچه زمان زیادی از این دوران گذشته است اما هنوز در فرانسه نان را سرو ته می گذارند.

 

ترکیه: خاریدن دست و مشکل مالی

آیا خارش کف دست نشانه پول‌دار شدن است؟

در ترکیه بر این عقیده هستند که اگر کف دست چپ را بخارانید، احتمالاً پول از دست می دهید یا باید بابت چیزی پول زیادی را پرداخت کنید اما اگر این اتفاق برای دست راست بیفتد، یعنی از لحاظ جسمانی وضعیت خوبی پیدا می کنید.

 

چین: برگرداندن ماهی پخته شده

بهترین روش پخت ماهی جهت جذب امگا 3

یکی از خرافات رایج که در بعضی از کشور ها مثل چین وجود دارد، این است که آن ها عقیده دارند نباید ماهی کاملاً پخته شده را برگردانید و برعکس کنید. همچنین استخوان آن را باید به آرامی از قسمت دم ماهی جدا کنید. در غیر این صورت دچار بدشانسی می شوید.

 

چین: تکه نکردن رشته

طرز تهیه رشته پلو با مرغ مرحله به مرحله • دونفره

مردم چین هرگز رشته و نودل را به تکه های کوتاه تر تقسیم نمی کنند زیرا طول رشته و نودل را به مثابه طول عمر می پندارند. در رستوران های آنها برای خوردن نودل از چوب مخصوص نودل استفاده می کنند و چاقو و چنگال نخواهید دید.

 

روسیه: شکستن آینه و بدشانسی

تعبیر خواب آینه | دیدن شکستن آینه ، خرید آینه در خواب {از نظر معبران اسلامی}

در بعضی از کشور ها مثل روسیه بر این عقیده هستند که اگر آینه بشکند، ارواح پلید در خانه سرگردان خواهند شد و اتفاقات عجیب و غریب و خطرناکی رخ می دهد. پس باید خیلی مراقب باشید که این اتفاق برایتان رخ ندهد.

 

مکزیک: قرار دادن دو آینه مقابل یکدیگر

اعتقادات و خرافات حیرت آور مردم در سرتاسر دنیا - بیا تو صفا

در کشور هایی مثل مکزیک، مردم بر این عقیده هستند که اگر دو آینه را مقابل یکدیگر قرار دهید، باعث باز شدن در روی شیاطین می شوید و احتمال این که خودتان به جهنم بروید، بالا خواهد رفت. پس بهتر است که هرگز این کار را نکنید.

 

آمریکایی: نگه داشتن قسمت بالای کیک عروسی

بهترین روش نگهداری کیک عروسی برای سالگرد ازدواج | قنادی ناتلی

عروس و دامادهای آمریکایی، قسمت بالای کیک عروسی را در فریزر نگاه می دارند تا سال بعد در سالگرد عروسی بخورند زیرا اعتقاد دارند، این قطعه کیک موجب خوشبخت شدنشان می شود و بنابراین این کار را انجام می دهند.

 

انگلستان: خرید کالسکه قبل از تولد بچه

کالسکه و کریر - خرید جدیدترین انواع کالسکه بچه | قیمت عالی

یکی از خرافات رایج در انگلستان و کشور چین، این است که والدین هرگز نباید قبل از دنیا آمدن بچه برایش کالسکه بخرند، زیرا این اتفاق باعث بدشانسی می شود و حتی ممکن است جان جنین را به خطر بیندازد. پس باید از عوارض منفی آن دوری کرده و این کار را انجام ندهند.

 

مکزیک: مراقبت در حین حمل تورتیلا

توزیع ۷۳۵ کارت نان مهربانی توسط دفتر آستان قدس رضوی ایلام - فارس

 

مردم مکزیک در حین حمل نان تورتیلا بشدت مراقبند زیرا معتقدند اگر تکه ای نان تورتیلا بر زمین بیفتد، بزودی مهمان ناخوانده یا کسی که دوستش ندارند از راه می رسد و آنها باید او را تحمل کنند.

 

فیلیپین: رفتن به خانه بعد از مراسم ختم

آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران به چه صورت برگزار می‌شود؟ | آنلاین ترحیم

 

یکی دیگر از باور ها و خرافه هایی که در فیلیپین وجود دارد ، این است که افراد مستقیما بعد از مراسم ختم نباید به خانه بروند زیرا روح فرد مرده با آن ها همراه خواهد شد و آن ها را آزار می دهد. بهتر است که اول آلودگی های روی لباس خود را پاکسازی کنند و به جای دیگری بروند و بعد به سمت خانه راهی شوند.

 

سوت زدن داخل خانه

آموزش سوت زدن به روش های مختلف


بعضی از افراد بر این عقیده هستند که اگر چتر را داخل خانه باز کنید باعث ایجاد بدشانسی می شود اما شاید نشنیده باشید که همین موضوع در مورد سوت زدن هم وجود دارد. بعضی از افراد بر این عقیده هستند که سوت زدن در محیط داخل خانه باعث ایجاد اتفاقات بد و وجود شیاطین در منزل می شود.

 

 

ژاپن: قرار دادن چاپ استیک ها به صورت صاف

۱۹ رفتار عجیبی که در کشورهای دیگر عادی محسوب می شود - روزیاتو

در ژاپن انجام این کار کاملاً بی ادبانه محسوب می شود و بر این عقیده هستند که شاید برای فرد خطر مرگ را به همراه داشته باشد و شما هیچ گاه نباید چاپ استیک را به صورت صاف و ایستاده روی غذا باقی بگذارید.

 

خارش بینی، علامت خبرهای بد

خارش بینی - علل خارش در داخل یا خارج بینی

در بعضی از فرهنگ ها و کشور ها بر این عقیده هستند که خارش بینی نشان دهنده در راه بودن خبرهای بد و بد شانسی است و باور عمیقی نسبت به این مسئله دارند و خارش داخل بینی را نشان دهنده غم و مشکل می دانند.

 

ترس از عدد 13

13 دلیل برای نحس بودن عدد 13| مجله خبری سفرمی

اعداد مختلف معانی متفاوتی دارند و عدد 13 برای بعضی از مردم دنیا یک عدد شوم محسوب می شود. حتی بسیاری از هتل ها و ساختمان ها طبقه 13 ندارند و بر این عقیده هستند که این عدد شوم است و باعث اتفاقات بد می شود.

 

فرانسه: آویزان کردن نان

تعبیر خواب نان | دیدن نان خشک،نان بیات در خواب〚از دید معبران مختلف〛

 

در بعضی از کشور ها مثل فرانسه بر این عقیده هستند که اگر نان از قسمت بالا به پایین آویزان شود، نشان دهنده بدشانسی و اتفاق بد خواهد بود. در رستوران های فرانسه و ایتالیا هرگز چنین اقدامی را انجام نمی دهند؛ حتی هنگام پختن آن هم به شدت این مسئله را رعایت می کنند.

 

سوئد: قرار دادن کلید روی میز

چرا کلیدها جایی روی میز ندارند: علائم ، فنگ شویی و عقل سلیم - مبلمان

در کشور هایی مثل سوئد بر این عقیده هستند که اگر کلید را روی میز غذاخوری بگذارید، اتفاقات بدی که برایتان رخ می دهد. بهتر است که هرگز این کار را انجام دهید؛ درغیر این صورت باید منتظر بدشانسی ها باشید.

 

رنادا: مصرف گوشت بز برای خانم ها

خواص گوشت بز: ۲۸ خاصیت گوشت بز برای سلامتی - مجله کسب و کار بازده

در بعضی از کشور ها مثل رنادا بر این عقیده هستند که مصرف گوشت بز توسط خانم ها باعث می شود که شبیه به مردها ریش در بیاورند. پس زنان نباید این کار را انجام دهند.

 

روسیه :دستشویی پرنده و خوش شانسی

چگونه عروس هلندی را حمام کنیم ( شستشو دهیم ) ؟ + عکس – کوروک

یکی دیگر از خرافات بسیار عجیب که ریشه در کشور روسیه دارد، این گونه مطرح می کند که دستشویی پرندگانی مثل مرغ دریایی یا کبوتر روی یک فرد، برایش خوش شانسی می آورد و باعث ایجاد احساس خوب در آن ها خواهد شد.

 

اسکاتلند و ایرلند: شبنم صبحگاهی برای پوست

عکس های بسیار زیبا از شبنم های صبحگاهی

در بعضی از کشور ها مثل اسکاتلند و ایرلند بر این باور هستند که شبنم صبحگاهی برای پوست فواید بسیار زیادی دارد؛ البته فقط شبنم صبحگاهی ماه اول می، که به شدت پوست را زیبا می کند و رطوبت پوست را تامین می کند. کافی است که یک قطره از آن را روی پوستتان قرار دهید.

 

اروپا: گوسفند سیاه

چالش let's talk (گوسفند سیاه ـ اپلیکیشن زبانشناس ـدوره (vip) - تالار  زبانشناس

در کشور های اروپایی گوسفند سیاه را علامت بدشانسی می دانند و از آن به شدت دوری می کنند. این باور چندین سال است که در بین مردم وجود دارد.

 

کالابریا: گردنبندی از چیلی

فروشگاه ‫اینترنتی‬ ‫آستین| Upset pepper necklace‬

مردم منطقه کالابریا که در قسمت نوک چکمه ایتالیا قرار دارد، معتقدند کسی که گردنبندی با مدال فلفل چیلی داشته باشد از چشم زخم دور می ماند.

 

هند: کوتاهی مو در روز شنبه

کوتاه کردن مو و ناخن در چه روز‌هایی از ماه قمری مناسب است؟

یک باور رایج در بین مردم هند این است که مو و ناخن خود را روز شنبه کوتاه نکنند. در غیر این صورت بدشانسی زیادی برایشان اتفاق خواهد افتاد.

 

آلمان: تبریک تولد قبل از روز تولد

متن تبریک تولد (عاشقانه، رسمی و خودمونی) | ۸۰ پیام زیبای تولدت مبارک

احتمالا بسیاری از شما فکر می کنید چه بهتر که روز تولد هر کسی را زودتر تبریک بگویید اما در آلمان مردم بر این باور هستند که تبریک تولد روز قبل از تولد فرد، باعث بدشانسی او می شود.

حتی چند ساعت قبل از آن هم نباید این کار را انجام داد و باید صبر کنند تا تاریخ دقیق تولد فرد برسد.

موافقین ۰ مخالفین ۱ ۰۰/۱۰/۱۹
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی