مجله خبری امروز

۲۵ دی ۰۰ ، ۱۱:۱۶

ماجراهای تن تن و میلو

تن‌تن (فرانسوی: Tintin‎) شخصیت خیالی در مجموعه داستان‌های کامیک ماجراهای تن‌تن است که توسط کارتونیست بلژیکی هرژه (به فرانسوی:Hergé) نوشته شده‌است.

 

ماجراهای تن‌تن - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادشخصیت ها

 

 • تن‌تن

ویلموتس؛ تن تن در سرزمین عجایب(عکس) :: ورزش سه

اولین حضور خود را در تن‌تن در شوروی (۱۹۲۹–۱۹۳۰) به عنوان روزنامه‌نگاری در حال گزارش از بلشویک‌های روسیه شوروی با سگ وفادار خود میلو انجام داد و به زودی به یک گزارشگر تحقیقاتی و جنایتکار تبدیل شد که کنجکاوی او را به سمت محافل خطرناک قاچاقچیان مواد مخدر و مزدوران می‌کشاند.

او خبرنگارِ زیرک بلژیکی است، که در یک سری از ماجراهای جذاب و خطرناک قرار می‌گیرد. وی قهرمان اصلی مجموعه داستان‌های تن‌تن است و از این روی اغلب موضوعی اتفاقی که اکثراً مربوط به کار خبرنگاری وی می‌شود وی را در سیر اتفاقاتی عجیب، توطئه‌های پی در پی و اکتشافات بزرگی قرار می‌دهند.

تن‌تن دارای شخصیتی پاک و خوش طینت و شجاع است و از این روی از دیگر شخصیتهای سری کتابهای تن‌تن شخصیتی ساده‌تر و جسورتر دارد.

 

میلو (برفی)

درباره شخصیت میلو در ماجراهای تن تن | هدیه فروشی بگو سیب

میلو جذابیت خاصی به داستان می‌دهد. میلو، سگ باهوش تن‌تن، در ماجراجویی‌ها به تن‌تن کمک می‌کند.

 

 • کاپیتان هادوک

آشنایی با شخصیت ها ( قسمت اول - کاپیتان هادوک دوست داشتنی ) » کلوپ هواداران تن تن و میلو

از اصلی‌ترین شخصیت‌ها در سری ماجراهای تن‌تن و میلو است. او بعد از میلو، بهترین دوست تن‌تن شناخته می‌شود. هادوک یک کلمه فرانسوی است که ریشه‌ای انگلیسی دارد. این کلمه نام نوعی ماهی روغنی است که معمولاً به صورت دود داده شده مصرف می‌شود. این ماهی در هر دو سوی اقیانوس اطلس پرطرفدار است. ناخدا هادوک به گرگ پیر دریا نیز ملقب است. نام کوچک ناخدا در داستان تن‌تن و پیکاروها و تن‌تن و هنر الفبا به کار رفته‌است.

 

 • پروفسور کلکولس

پروفسور تورنسل - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پروفسور تریفون تورنُسِل شخصیتی نابغه و در عین حال گیج در ماجراهای تن‌تن و میلو است. او دوست مشترک تن‌تن و کاپیتان هادوک است. وی دانشمند و مخترع خارق‌العاده‌ای است که به نوعی دچار کم شنوایی و همین‌طور دچار حواس‌پرتی است. در طول ماجراهای تن‌تن، مشکل شنوایی پروفسور تورنسل طنز زیادی را به وجود می‌آورد. نام پروفسور تورنسل از یک نوع گل آفتابگردان گرفته شده‌است.او اغلب یک آونگ در دست دارد.

پروفسور تورنسل همچنین شخصیتی انسان‌دوست دارد و به میلو سگ تن‌تن نیز همیشه محبت می‌کند. پروفسور تورنسل اختراعات فراوانی کرده‌است که اختراعاتش داستان‌های مهیجی در ماجراهای تن‌تن پدید می‌آورد. داستان‌های گنج‌های راکام، سرزمین طلای سیاه، روی ماه قدم گذاشتیم، ماجرای تورنسل و تن‌تن و پیکاروها به نوعی وابسته به اختراعات پروفسور است.

 

 • تامسون و تامپسون

دوپون و دوپونه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دوپون و دوپونه (به فرانسوی: Dupond et Dupont) یا تامسون و تاپسون (به انگلیسی: Thomson and Thompson) ( بعضی ترجمه‌های فارسی با نام دوپون و دوپونه) دو شخصیت خیالی ماجراهای تن‌تن و میلو هستند. در این مجموعه، ایشان دو کارآگاه ناکارآمد اداره پلیس هستند که با تن‌تن، کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل آشنایی و دوستی دورادوری دارند. با وجودی که نام‌های خانوادگی متفاوتی دارند و ظاهراً با یکدیگر نسبت فامیلی ندارند، ظاهری مشابه مانند برادران دوقلو دارند و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. تنها راه شناخت دوپونت و دوپونط از روی تاب سبیلشان هست. دست کم در دو جلد از داستان‌های تن‌تن از این دو نفر به عنوان دوقلو و برادر یاد می‌شود.

 

 • راستاپوپولوس

آشنایی با شخصیت ها ( قسمت هشتم - راستاپوپولوس- دشمن شماره 1 تن تن ) » کلوپ هواداران تن تن و میلو

روبرتو راستاپاپولوس منفی‌ترین شخصیت در ماجراهای تن‌تن و میلو است. او سلطان قاچاق مواد مخدر است و به شیوه‌های مختلف پدیدار می‌گردد. او برای نخستین بار در کتاب سیگارهای فرعون توسط هرژه آفریده شد. سرانجام او در قسمت ۲۴ و آخر، تن‌تن و هنر الفبا، در حالی که مشغول اعدام تن‌تن و ناخدا هادوک بود توسط راموناش نقاش و هنرمند جامائیکایی که بالاجبار و از سر فقر و گرسنگی به یکی از زیردستان او تبدیل شده بود به درّه پرتاب شده و کشته می‌شود. در داستان تن‌تن و هنر الفبا راستاپاپولوس با کمی جرّاحی پلاستیک و با گذاشتن نام جعلی اندادین آکاس خود را یک مغناطیس کار معرّفی می‌کند.

 

 • بیانکا کاستافیوره

بیانکا کاستافیوره - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بیانکا کاستافیوره خواننده مهربان، مغرور، پرافاده و بی خیال ایتالیایی سری ماجراهای تن‌تن و میلو است. وی که عاشق جواهرات و محبوبیت است، شخصیتی مهربان دارد و اپرا فاوست را یک معجزه و عامل موفقیت خود می‌داند. کاپیتان هادوک از کاستافیوره متنفر است و او را عفریته خطاب می‌کند، اما همیشه مقابل وی احترام را حفظ می‌کند اما پروفسور تورنسل عاشق اوست و در داستان جواهرات کاستافیوره گل رز سفیدی را که پرورش داده بود به افتخار کاستافیوره «بیانکا» (در زبان ایتالیایی به معنی سفید) می‌نامد. او برای نخستین بار در داستان عصای اسرارآمیز توسط هرژه آفریده شد. داستان جواهرات کاستافیوره در مورد این شخصیت می‌باشد.

 

 

 • ژنرال آلکازار

تویتر \ Nader TAKMIL HOMAYOUN على تویتر: "در صفحات اول کتاب، تن‌تن، به طور اتفاقی ژنرال آلکازار را می‌بیند. پیش از این، تن‌تن در "گوش شکسته" با او آشنا شده بود. آلکازار

 

ژنرال آلکازار یکی از شخصیتهای تخیلی پدیدآمده توسط هرژه و از ژنرال‌های آمریکای لاتین در مجموعه داستان‌های ماجراهای تن‌تن و میلو است که همیشه درگیر مبارزات قدرت و کودتاهای متعدد در سن تئودوروس، کشور خود، می‌باشد. رقیب اصلی او در این زمینه ژنرال تاپیوکا است که قدرت دائماً بین این دو دست به دست می‌شود. ژنرال آلکازار برای اولین بار در داستان گوش شکسته وارد سری ماجراهای تن‌تن و میلو شد.

 

 

تاریخچه

تن تن و میلو - Home | Facebook


هرژه در اوایل برای ساختن شخصیت اولیه تن‌تن از شخصیت و رفتارهای برادر کوچکش به نام پل رمی که افسر ارتش بلژیک بود استفاده و الگوبرداری فراوان کرد اما بعدها این رویه تغییر کرد و رابطه دو برادر شکرآب شد و هرژه به حدی از برادرش پل نفرت پیدا کرد که در کتاب ماجرای تورنسل شخصیت منفور سرهنگ اسپونز را از وی آفرید. با اینهمه هم تن‌تن و هم سرهنگ اسپونز با تمام تفاوتهای فیزیکی واخلاقیشان دارای مدل موی همانندی بودند که یادآورنده خاطره پل برای هرژه بود. با مرگ هرژه در سال ۱۹۸۳ میلادی، آخرین ماجرای تن‌تن به نام تن‌تن و هنر الفبا که به صورت نیمه‌کاره و در حد اتودهای سیاه و سفید ابتدایی کشیده شده بود، با همان وضع ابتدایی به زبان فرانسه و بعدها به صورت تکمیل شده توسط همکاران هرژه در سال ۱۹۸۶ چاپ و منتشر شد. ترجمهٔ انگلیسی این کتاب در سال ۱۹۹۰ به بازار کتاب عرضه شد. اولین کتاب‌های تن‌تن به این دلیل که با رگه‌های نژادپرستی و باشکوه نشان دادن استعمار اروپاییان همراه بود مورد انتقاد قرار گرفت. هرژه بعد از چندی این انتقادات را پذیرفت و از دههٔ ۱۹۳۰ به بعد کتاب‌های تن‌تن لحن متفاوتی پیدا کرد و حامل پیام‌های بشردوستانه شد. در سال ۱۹۴۶ هرژه با کمک یکی از دوستانش مجله تن‌تن را به راه انداخت که بلافاصله با استقبال شدید مردم روبه‌رو شد.

 

تبعیض نژادی، استعمار

بازی جدیدی بر اساس شخصیت تن تن در دست ساخت است


در سالهای اولیه انتشار مجموعه کتاب‌های تن‌تن، مضامین نژادپرستانه یا مضامینی که در آنها از استعمار اروپائیان ستایش می‌شد، مورد انتقاد سازمانهای حقوق بشر و ضداستعماری قرار گرفت و سرانجام هرژه این انتقادات را پذیرفت و از دهه ۱۹۳۰ به بعد داستان‌های کتاب‌های تن‌تن لحن متفاوتی پیدا کرد و حامل پیام‌های بشردوستانه شد. اولین کتابی که چهره‌ای جدی و سیاسی از تن‌تن ارائه داد کتاب نیلوفر آبی بود که در سال ۱۹۳۶ به چاپ رسید. در این کتاب که برخی آن را یکی از بهترین کارهای هرژه می‌دانند، هرژه مطالعات تاریخی وسیعی در مورد تاریخ جنگ چین و ژاپن انجام داد و از کمک‌های دوست خود ژانگ جونگرن که یک دانشجوی چینی در بلژیک بود بهرهٔ زیادی برد. وی برای قدردانی از کمک‌های دوستش شخصیت چونگ چن چنگ را در کتاب نیلوفر آبی بر مبنای او آفرید.

در این کتاب هرژه از ژاپن و تلاش استعمار غرب و شرق برای به بردگی کشیدن توده‌های مردم مخصوصاً در کشور چین انتقاد شدید کرد. اما همین انتقادهای تند که در این کتاب از ژاپنی‌ها به عمل آمد باعث نوعی کلیشه شد که ژاپنی‌ها افرادی گناهکار و بی‌رحم هستند.

بعدها هرژه تغییراتی در چاپ‌های بعدی از کتاب‌های اولیه‌اش که مضامینی نژادپرستانه داشتند ایجاد کرد. برخی از این تغییرات به تقاضای ناشران کتاب‌ها صورت گرفت که برای نمونه می‌توان از تغییر رنگ پوست سیاه‌پوستان بزهکار به سفید در نقاشی‌های کتاب تن‌تن در آمریکا نام برد که به تقاضای ناشر آن در آمریکا صورت گرفت یا در کتاب ستارهٔ اسرارآمیز به یک آمریکایی بزهکار و بدذات به نام آقای بلومن اشتاین اشاره شد که یک نام فامیل کاملاً یهودی است. در چاپ‌های بعدی کتاب ستاره اسرار آمیز، هرژه نام وی را به آقای بوهل وینکل که نامی ساختگی است تغییر داد.

 

داستان:

استیکر لپ تاپ لیمونی | استیکر عکس پرسنلی تن تن در ماه


جلد اول: تن‌تن و شوراها یا فرار از شوروی در سال ۱۹۴۵ به چاپ رسید و چند سال بعد به صورت رنگی به چاپ رسید و با استقبال فراوانی روبرو شد. داستان در مورد تن‌تن خبرنگار جوان است که از طرف مجلهٔ قرن بیستم به شوروی فرستاده می‌شود تا اطلاعاتی را در مورد کمونیست‌های شوروی بدست آورد و در این راه با خطرات زیادی روبرو می‌شود.

جلد دوم: تن‌تن برای ساخت مستند حیات وحش به کشور کنگو سفر می‌کند و با قاچاق الماس در آفریقا مبارزه می‌کند.


فیلم و سریال

رقمی عجیب برای خرید نقاشی تن تن -آموزشگاه نقاشی راه کمال الملک‏


در سال ۱۹۶۱ اولین فیلم ماجراهای تن تن تحت عنوان راز پشم طلایی ساخته شد.
در سال ۱۹۶۴ دومین قسمت این فیلم به نام پرتغال های آبی ساخته شد که نقد های منفی نصیبش شد.
در همان سال، یک انیمیشن سینمایی بر اساس کتاب ماجرای تورنسل به همین نام، ساخته شد.
در سال ۱۹۶۹ انیمیشن سینمایی تن‌تن و معبد خورشید ساخته شد که برپایه داستان معبد خورشید بود.
در سال ۱۹۷۱ انیمیشن سریالی دیگری، به نام تن‌تن و دریاچه کوسه‌ها ساخته شد.
در سال ۱۹۹۱ انیمیشن سریالی ماجراهای تن تن ساخته شد که بر اساس داستان های این شخصیت بود.
در سال ۲۰۰۳ ، مستندی برپایه شکل گیری شخصیت تن تن با عنوان من و تن‌تن منتشر شد.
در سال ۲۰۱۲ انیمیشن ماجراهای تن‌تن به کارگردانی استیون اسپیلبرگ برنده جایزه بهترین انیمیشن سال ۲۰۱۲ از مراسم گلدن گلوب شد.
قسمت دوم این انیمیشن قرار است با محوریت داستان معبد خورشید به کارگردانی پیتر جکسون ساخته شود.
یک فیلم کوتاه در قالب دو قسمت به عنوان ماجراهای تن تن: روی ماه قدم گذاشتیم ساخته و منتشر شد که بر اساس داستان روی ماه قدم گذاشتیم می‌باشد.

 

 

ماجراهای تن‌تن و میلو

ماجراهای تن تن و میلو؛ راز اسب شاخدار - زومجی

 • تن‌تن در سرزمین شوراها (۱۹۳۰)
 • تن‌تن در کنگو (۱۹۳۱)
 • تن‌تن در آمریکا (۱۹۳۲)
 • سیگارهای فرعون (۱۹۳۴)
 • گل آبی (۱۹۳۶)
 • گوش شکسته (۱۹۳۷)
 • جزیره سیاه (۱۹۳۸)
 • عصای اسرارآمیز (۱۹۳۹)
 • خرچنگ پنجه‌طلایی (۱۹۴۱)
 • ستاره اسرارآمیز (۱۹۴۲)
 • راز اسب شاخدار (۱۹۴۳)
 • گنج‌های راکهام (۱۹۴۴)
 • هفت گوی بلورین (۱۹۴۸)
 • معبد خورشید (۱۹۴۹)
 • سرزمین طلای سیاه (۱۹۵۰)
 • هدف کره ماه (۱۹۵۳)
 • روی ماه قدم گذاشتیم (۱۹۵۴)
 • ماجرای تورنسل (۱۹۵۶)
 • کوسه‌های دریای سرخ (۱۹۵۸)
 • تن‌تن در تبت (۱۹۶۰)
 • جواهرات کاستافیوره (۱۹۶۳)
 • پرواز شماره ۷۱۴ (۱۹۶۸)
 • تن‌تن و پیکاروها (۱۹۷۶)
 • تن‌تن و هنر الفبا (۱۹۸۶، ناتمام)
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۰/۲۵
مجله امروز

نظرات  (۱)

۲۵ دی ۰۰ ، ۱۱:۲۴ https://tablosazi.com/

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی