مجله خبری امروز

میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم مانند سال های گذشته با توجه به قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» تعیین می شود. بخش مهمی از جمعیت کار کشور را کارمندان دولتی تشکیل می دهند که در ادارات و ارگان های مختلف مشغول به فعالیت هستند. این افراد از حقوق و مزایای مناسبی برخوردار هستند که یکی از این مزایا همین پرداخت عیدی است. هر ساله با نزدیک شدن به انتهای سال مبلغی به عنوان عیدی به حساب این کارمندان واریز می شود تا بتوانند برخی از هزینه های ورود به سال نو را با استفاده از آن تامین نمایند. عیدی کارکنان دولت ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل افزایش داشته است. این افزایش به دلیل وجود فاکتورهای گوناگونی هم چون افزایش میزان حقوق، تورم و موارد این چنینی دیگر است که همگی در تعیین این مبلغ تاثیرگذار هستند. البته این افزایش و به روز شدن میزان عیدی هر ساله بر اساس همین فاکتورها اتفاق می افتد.

 

میزان عیدی امسال بازنشستگان چقدر است؟

عیدی کارکنان دولت

علاوه بر کارمندان دولت، کارگران هم از این مزیت برخوردار بوده و در انتهای هر سال عیدی دریافت می کنند. البته نحوه محاسبه عیدی سال 1401 برای کارگران و کارمندان دولت متفاوت بوده و مبلغ این عیدی هم برای آن ها فرق دارد. در این مطلب تفاوت عیدی کارمند و کارگر از جنبه های مختلف را مورد بررسی قرار داده و جدول عیدی کارگران و کارکنان دولت را برای شما قرار خواهیم داد تا اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. موضوع مهم دیگر در این مورد زمان دریافت پاداش آخر سال کارکنان دولت در سال ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ یا همان عیدی شان می باشد. در واقع این کارکنان می خواهند با اطلاع داشتن از زمان دقیق دریافت این عیدی ها، نسبت به انجام برنامه ریزی لازم اقدام نمایند.

 

نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱

عیدی کارمندان و کارگران سال 1400 چقدر است


هم اکنون میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ تعیین شده و این افراد می توانند به راحتی از این مبلغ آگاهی داشته باشند. اما نکته مهم در این باره که ممکن است برای شما جای سوال باشد، نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱​ است. به عبارت دیگر ممکن است بخواهید بدانید که مبلغ عیدی کارکنان به چه صورت محاسبه می شود و چه فاکتورهایی در تعیین آن نقش دارند. همان طور که گفتیم علاوه بر کارکنان دولت، کارگران هم از این مزیت برخوردار بوده و عیدی دریافت می کنند. اما محاسبه میزان عیدی کارکنان و کارگران با استفاده از روش های متفاوتی انجام می گیرد. در این جا نحوه محاسبه عیدی سال 1401 را هم برای کارکنان و هم برای کارگران توضیح خواهیم داد. بنابراین با توجه به شغل و موقعیت خود می توانید از روش متناسب برای محاسبه عیدی استفاده کرده و این مبلغ را به دست آورید.

 

 

نحوه محاسبه عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱

عیدی و پاداش کارگران و کارمندان دولت در سال ۹۹ + جدول، زمان واریز، نحوه  محاسبه و جزییات - ایمنا

 

عیدی کارمندان دولت در سال 1401 بر اساس قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» تعیین شده و به آن ها پرداخت می گردد. این قانون در سال 1374 تصویب شده و ساز و کار مناسب در این زمینه ایجاد نموده است. مفاد از قانون عبارت است از : «دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می ‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، به طور‌ مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید. این امر شامل کلیه وزارتخانه ‌ها، سازمان ‌ها، مؤسسات و شرکت ‌های دولتی می شود. مشمولان قانون استخدام نیرو های مسلح و غیر نظامیان ‌ارتش و نیرو های انتظامی مشمول این قانون می‌گردند». بر اساس این قانون، پاداش آخر سال کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ هر چه قدر که باشد، چه نقدی و چه غیر نقدی باید برای همه کارکنان به صورت مساوی در نظر گرفته شده و به آن ها پرداخت شود.

 

هر ساله طبق قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» که مفاد آن را بیان کردیم، جلسه هیئت وزیران تشکیل شده و تصمیم گیری برای تعیین مبلغ عیدی انجام می شود. تصمیم گیری جهت مشخص نمودن میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم در جلسه ای که هیئت وزیران در این مورد تشکیل داده اند، انجام گرفته و این مبلغ تعیین شده است. مشخص نمودن مبلغ عیدی این دسته از کارکنان بر اساس عوامل گوناگونی مانند میزان حقوق آن ها، نرخ تورم و فاکتورهای این چنین دیگر انجام شده است. بر اساس محاسبه عیدی سال 1401 که توسط هیئت وزیران طبق قانون فوق انجام گرفته است، این مبلغ 1 میلیون و 500 هزار تومان برای هر کارمند برآوره شده است. به عبارت دیگر، هر کارمند دولت می تواند در پایان سال روی دریافت این مبلغ به عنوان عیدی خود حساب کند. معمولا مبلغ نهایی دریافتی عیدی کارکنان کم تر از این مقدار نخواهد بود.

 

البته مراحلی که تا این جا برای محاسبه پاداش آخر سال کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ بیان کردیم، مراحل اولیه و روتین این کار می باشند. در واقع با مشخص شدن این مقدار می توان بودجه لازم برای پرداخت آن را در بودجه سراسری که قرار است بسته شود، در نظر گرفت. اما در ادامه تغییراتی در این روش محاسبه شاهد خواهیم بود. این تغییرات معمولا مثبت بوده و با افزایش مبلغ نهایی عیدی همراه هستند. چرا که ضرایب دیگری هم بر روی این مبلغ تصویب شده تاثیر داده می شوند و در نهایت مبلغ نهایی به دست خواهد آمد. برای مثال، میزان عیدی کارکنان در سال قبل 1 میلیون و 200 هزار تومان تصویب شده بود که بعد از اعمال ضرایب به عدد 1 میلیون و 500 هزار تومان رسید. پس با توجه به این موضوع می توان انتظار داشت عیدی کارمندان دولت در سال 1401 هم بیش از مبلغ 1 میلیون و 500 هزار تومانی باشد که تصویب اولیه گردیده است.

 

محاسبه عیدی کارگران با دوازده ماه کار در سال 1401

جزییات تازه از میزان عیدی امسال کارگران


طبق قانون «عیدی و پاداش سالانه کارگران»، کارفرمایان وظیفه دارند در پایان هر سال حداقل مبلغی برابر با حقوق دو ماه کاری کارگران را به عنوان عیدی به آن ها پرداخت نمایند. جهت محاسبه میزان نهایی این عیدی، مبلغ روزانه را می توان آخرین مزدی که کارگران دریافت کرده اند، در نظر گرفت؛ به شرط آن که این مبلغ از مبلغی برابر با سه ماه کاری با حداقل دستمزد فراتر نرود. همان طور که می بینید، عیدی کارگران برعکس عیدی کارکنان دولت در سال 1401 ثابت نبوده و برای همه کارگران هم یکسان نیست. البته همان طور که گفته ایم، این روش محاسبه عیدی برای ان دسته از کارگرانی است که 12 ماه سال را کار کرده اند. در ادامه فرمول محاسبه عیدی ها را برای شما آورده ایم.

 

عیدی کارگران با دوازده ماه کار

 

  • حداقل عیدی کارگران برای سال 1401  :  مزد روزانه کارگر * 60 = 88500 * 60 = 5310000

 

  • حداکثر عیدی کارگران برای سال 1401  :  مزد روزانه کارگر * 90 =  88500 * 90 = 7965000

 

با محاسبه عیدی سال 1401 برای کارگران بر اساس فرمول های مربوطه و قانون «عیدی و پاداش سالیانه کارگران»، مشاهده می شود که حداقل مبلغ عیدی برای این افراد 5 میلیون و 310 هزار تومان و حداکثر عیدی برای آن ها 7 میلیون و 965 هزار تومان خواهد بود.

 

 محاسبه عیدی کارگران با کم تر از دوازده ماه کار در سال 1401

مبلغ عیدی امسال کارگران اعلام شد


در بخش قبل روش محاسبه عیدی برای کارگرانی که 12 ماه سال را کار کرده اند، توضیح دادیم. همان گونه که قابل مشاهده است، عیدی این افراد بیش تر از میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ است. البته این موضوع در کنار حقوق پایین تر کارگران نسبت به کارمندان دولتی و هم چنین زحمت بیش تر آن ها قابل درک است. اما باید دقت داشته باشید که محاسبه عیدی کارگرانی که کم تر از دوازده ماه در سال را کار می کنند، با فرمولی متفاوت انجام خواهد شد. عیدی این کارگران به صورت کامل بر مبنای 60 روز کاری در نظر گرفته می شود. هر چه میزان کار آن ها کم تر باشد، مبلغ نهایی عیدی هم به همین میزان کاهش پیدا خواهد کرد. در ادامه فرمول محاسبه میزان عیدی امسال برای این کارگران را برای شما آورده ایم.

 

عیدی کارگر با کمتر از دوازده ماه کار

 

  • عیدی نهایی  :  مزد روزانه کارگر * 60 * (12 / تعداد ماه های کاری فرد)

 

  • مثال: عیدی برای کارگری با 8 ماه کار  :  88500 * 60 * ( 12 / 8) = 3540000


پس طبق فرمول محاسبه عیدی سال 1401 برای کارگران، عیدی فردی که تنها 8 ماه از سال را کار کرده است برابر با 3 میلیون و 540 هزار تومان خواهد بود. این مبلغ برای کارگرانی با ماه های کاری دیگر هم با همین فرمول و به شکل بالا محاسبه می شود.

 

میزان عیدی امسال کارمندان و کارگران+فرمول و نحوه محاسبه | شهرآرانیوز

 

تفاوت عیدی کارمند و کارگر


در بخش قبل نحوه محاسبه میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ و هم چنین مبلغ این عیدی برای کارگران را توضیح دادیم. بنابراین اکنون شما بسته به این که کارمند دولت هستید یا در کارگاه خاصی کار می کنید، به راحتی می توانید میزان عیدی دریافتی خود را محاسبه نمایید. اما همان طور که تا این جا هم متوجه شده اید، تفاوت هایی بین عیدی کارگران و کارمندان از جنبه های مختلف وجود دارد. در این بخش تعدادی از مهم ترین تفاوت های عیدی کارکنان دولت در سال 1401 با عیدی کارگران را برای شما آورده ایم. این وجو تفاوت عیدی کارمند و کارگر شامل موارد زیر می شوند.

 

عیدی کارمندان بر اساس قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» مصوب سال 1374 محاسبه و پرداخت می گردد. اما این کار برای عیدی کارگران بر اساس قانون «عیدی و پاداش سالانه کارگران» مصوب سال 1370 انجام می شود.
 عیدی کارمندان دولت در جلسه هیئت وزیران تعیین خواهد شد و بر اساس قانون مذکور، این مبلغ برای همه کارمندان دولت یکسان خواهد بود. اما محاسبه عیدی سال 1401 کارگران بر اساس فرمول های موجود در قانون مربوطه مشخص می شود و برای همه کارگرها یکسان نیست. هم چنین، کارگرانی که کم تر از دوازده ماه سال را کار می کنند هم به نسبت ماه هایی که کار نکرده اند، عیدی کم تری دریافت خواهند کرد.
 به طور معمول، عیدی تعیین شده برای کارگران در هر سال بیش تر از عیدی مشخص شده برای کارکنان دولتی است. این موضوع به دلیل حقوق کم تر آن ها، سختی کار بیش تر و فاکتورهای تاثیر گذار دیگر اتفاق می افتد.
 با توجه به این که یک سری ضرایب بر روی عیدی کارمندان تاثیر داده می شود، پاداش آخر سال کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ مقداری بیش تر از میزان تعیین شده در جلسه هیئت وزیران می باشد.

 

 عیدی کارمندان


عیدی این دسته از کارگران با کسانی که همه 12 ماه سال را کار می کنند، متفاوت است. اما این موضوع برای کارکنان دولت صادق نبوده و میزان عیدی کارکنان دولت در سال 1401 برای همه آن ها به یک اندازه است. زیرا اولا این موضوع در قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» بیان شده و مقرر گردیده که میزان عیدی چه نقدی و چه غیرنقدی باید برای همه کارمندان یکسان باشد. از طرف دیگر، کارکنان دولت موظف هستند 12 ماه سال را در اداره یا سازمان مربوطه مشغول به فعالیت باشند. پس مانند کارگران از نظر زمان کارکرد به دسته های مختلف تقسیم نمی شوند. در نتیجه، پاداش آخر سال کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم برای همه آن ها ثابت است.

 

میزان عیدی امسال بازنشستگان چقدر است؟ > پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی

عیدی کارمندان دولت برای سال ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱

 

  • میزان عیدی تعیین شده برای هر کارمند  :  1 میلیون و 500 هزار تومان

 

زمان واریز عیدی کارکنان دولت ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱


نکته مهم دیگر که در رابطه با عیدی کارمندان حائز اهمیت است، زمان پرداخت این عیدی ها می باشد. با توجه به این که در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به سال جدید، هزینه های گوناگونی برای خانواده ها ایجاد می شود، استفاده از این مبالغی که به عنوان عیدی به حساب شان واریز می شود تا حد زیادی کمک کننده است. به همین دلیل، این افراد می خواهند از زمان دقیق واریز عیدی کارکنان دولت در سال 1401 اطلاع داشته تا بتوانند برای استفاده از آن برنامه ریزی نمایند. در این رابطه باید بگوییم که عیدی های کارمندان دولت به طور معمول در بهمن ماه واریز می شود؛ اگر چه امکان دارد در برخی مواقع انجام این فرآیند به اسفند ماه هم منتقل شده و با کمی تاخیر پرداخت گردد. اما در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، پاداش آخر سال کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ در روزهای آخر بهمن ماه به حساب شان واریز می شود.

 

زمان واریز عیدی کارکنان دولت 

 

در سال گذشته عیدی کارکنان دولت بین روزهای 26 ام تا 30 ام بهمن ماه به حساب شان واریز گردید. امسال هم به احتمال زیاد عیدی آن ها در همین بازه زمانی برای شان پرداخت شود. اما زمان پرداخت عیدی کارگران با زمان دریافت این مبلغ برای کارکنان دولت متفاوت است. همان طور که میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم با این مقدار عیدی برای کارگران تفاوت دارد. عیدی کارگران معمولا در ماه های بهمن و اسفند پرداخت می گردد و زمان دقیقی برای آن وجود ندارد. اما در بیش تر موارد سعی می شود عیدی آن ها نهایتا تا 20 ام اسفند پرداخت گردد. پس با توجه به این موضوع، می توان انتظار داشت عیدی کارمندان نهایتا تا روزهای آخر بهمن ماه و عیدی کارگران هم نهایتا تا پایان دهه اسفند ماه به حساب شان واریز گرد.

 

میزان عیدی کارگران چقدر است و چه زمانی پرداخت می‌شود؟ + فیلم

نتیجه گیری:

عیدی کارکنان دولت در سال 1401 هم مثل سال های قبل در اواخر سال و هنگام نزدیک شدن به شروع سال جدید به حساب شان واریز می شود. مبلغ این عیدی طبق قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» و در جلسه ای که هیئت وزیران تشکیل می دهند، مشخص می گردد. میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم اکنون تعیین شده و 1 میلیون و 500 هزار تومان برای هر کارمند در نظر گرفته شده است. کارگران هم مانند کارکنان دولتی از این مزیت برخوردار بوده و در انتهای سال عیدی دریافت می کنند. اما محاسبه عیدی سال 1401 کارگران با روش انجام این کار برای کارمندان دولتی تفاوت داشته و بر اثر قانون «پاداش و عیدی سالیانه کارگران» تعیین می شود. این عیدی برای همه کارگران یکسان نبوده و بستگی به میزان کارکردشان دارد. زمان واریز پاداش آخر سال کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم در روزهای آخر بهمن ماه خواهد بود.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۰/۲۶
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی