مجله خبری امروز

طلاق در ایران

قوانین طلاق در ایران بر پایه فقه اسلامی و صدور حکم دربارهٔ طلاق در چارچوب صلاحیت دادگاه خانواده است. در حقوق ایران، طلاق تنها به اراده مرد واقع می‌شود البته در هنگام عقد میتوان این تصمیم را به زن واگذار کرد.

طلاق رجعی چگونه است؟ شرایط این طلاق به چه نحوی است؟ وکیل خانواده گروه وکلای آسا.

 

قانون طلاق

در قوانین ایران و فقه اسلامی طلاق یک ایقاع (عمل حقوقی یکجانبه) است که از سوی مرد یا نماینده او واقع می‌شود. یعنی پایان رابطه ازدواج ناشی از اراده مرد است نه اراده مشترک طرفین. حتی در طلاق خلع و مبارات که با توافق زوجین انجام می‌شود این توافق انگیزهٔ طلاق است و صیغهٔ طلاق را شوهر اجرا می‌کند.و در طلاقی که به درخواست زن واقع می‌شود نیز همین وضعیت برقرار است و این دادگاه است که شوهر را وادار به طلاق می‌کند و اگر خودداری کرد حاکم شرع با ولایتی که دارد به جای شوهر صیغهٔ طلاق را اجرا می‌کند.

 

در جمهوری اسلامی ایران، مرد با مراجعه به دادگاه حق تقاضای طلاق دارد. زن نیز در شرایط خاصی می‌تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق کند. بعضی از این شرایط عبارت‌اند از:

 • ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در یک سال بدون عذر موجه

 

 • اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلای آن به یکی از مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده‌است.

 

 • محکومیت قطعی زوج به بیش از پنج‌سال حبس

حبس تأدیبی یا حبس موقت چند سال است؟

 • ضرب و شتم یا سوء رفتار زوج که برای زوجه غیرقابل تحمل است.

 

 • ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی و جسمانی

 

 • مرد حق طلاق را هنگام عقد به زن داده باشد.

 

برای رسمیت طلاق خواندن صیغه طلاق در حضور دو مرد شاهد لازم است.

ثبت طلاق" در دفترخانه‌های ازدواج و طلاق محدود می‌شود/ ثبت 4000 طلاق در یک دفترخانه با تبانی!- اخبار حقوقی و قض - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim

در قوانین ایران به پیروی از فقه امامیه سه شیوه برای وقوع طلاق ذکر شده‌ست:

روش اول:

خواست مرد است؛ در مادهٔ ۱۱۳۳ قانون مدنی ایران آمده‌است که: «مرد هر وقت که بخواهد می‌تواند زن خود را طلاق دهد».

 

روش دوم :

تقاضای طلاق توسط زن از دادگاه

 

روش سوم:

طلاق توافقی زن و شوهر که به طلاق خلع و مبارات معروف است و نوع خاصی از طلاق با شرایط خاص خود محسوب می‌شود.

همه چیز درباره حق طلاق

انتقاداتی که به اختیار نامحدود مرد در انجام طلاق گرفته می‌شد باعث شد تا قانون حمایت خانواده ۱۳۴۶ صدور گواهی عدم امکان سازش از سوی دادگاه را پیش از انجام طلاق لازم بداند و شرایطی هم برای درخواست صدور این گواهی مقرر شده بود. البته مشخص نبود که آیا این قانون اختیار نامحدود مرد در طلاق را از بین برده یا خیر. یعنی مرد می‌تواند بدون وجود شرایطی که در این قانون آمده درخواست طلاق بدهد یا نه.

تا اینکه قانون حمایت خانواده ۱۳۵۴ به تصویب رسیده و به‌طور صریح ماده ۱۱۳۳ را نسخ کرده و تلاش کرد تا نوعی تساوی را در امور ازدواج و طلاق بین زن و مرد برقرار کند. در این قانون آزادی مرد در طلاق محدود به موارد خاصی شده و پنج شرط دیگر علاوه بر شرایط ماده ۱۱ قانون حمایت خانواده ۱۳۴۶ برای امکان درخواست طلاق اضافه شد که عبارت بودند:

1.از زندانی شدن زن یا مرد برای دوره‌ای مشخص

2.اعتیاد

3.ازدواج مجدد مرد بدون رضایت زن

4.ترک زندگی خانوادگی از طرف هریک از آن‌ها

5.محکومیت قضایی هر یک از آن‌ها که موجب لطمه به حیثیت خانوادگی دیگری شود.

علاوه بر موارد قانون ۱۳۴۶، در قانون ۱۳۵۴ این توضیح آمد که ماده ۱۱ هم برای زن و هم برای مرد اعتبار دارد.

اقسام طلاق در حقوق ایران - موسسه حقوقی بیان امروز | مشاوره حقوقی | موسسه حقوقی

با وقوع انقلاب اسلامی و با تصویب قانون دادگاه‌های مدنی خاص (۱۳۵۸) برخی از مواد قانون حمایت خانواده ۱۳۵۴ نسخ شد. در ماده ۳ این قانون آمده بود: «موارد طلاق همان است که در قانون مدنی و احکام شرع مقرر گردیده ولی در مواردی که شوهر به استناد ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی تقاضای طلاق می‌کند، دادگاه بدواً بر حسب آیه کریمهٔ … مورد را به داوری ارجاع می‌کند و در صورتی که بین زوجین سازش حاصل نشود اجازهٔ طلاق را به زوج خواهد داد». به این ترتیب در ایران امروز مردی که بخواهد همسرش را طلاق بدهد ابتدا باید به دادگاه رجوع کند و دادگاه هم سعی به سازش بین او و همسرش خواهد کرد و اگر این اتفاق نیفتد اجازهٔ طلاق را صادر خواهد کرد.

 

زن نیز در دو حالت می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند:

1.اینکه در زمان ازدواج یا پس از آن، از شوهر وکالت برای طلاق گرفته باشد. اعطای چنین وکالتی به عنوان یک شرط ضمن عقد ازدواج رایج است و در این حالت زن به نیابت و نمایندگی از شوهر طلاق را اجرا می‌کند.

2.اینکه یکی از شرایط مقرر در قانون مدنی برای درخواست طلاق زن وجود داشته باشد.

این شرایط به‌طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند؛

 • خودداری یا عجز شوهر از دادن نفقه
 • عسر و حرج که به معنی دشواری غیرقابل تحمل زندگی مشترک است
 • نیز مفقودالاثر شدن شوهر برای بیش از چهار سال.

عسر و حرج شامل موارد متعددی از جمله ابتلای شوهر به بیماری‌های مسری صعب‌العلاج، ضرب و شتم یا سوء معاشرت مستمر، محکومیت به حبس ۵ سال یا بیشتر، ترک زندگی خانوادگی، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی می‌شود.

علائم، علل و درمان اعتیاد به مواد مخدر - درمانکده

به در خواست زن :


درخواست‌های طلاق بر اساس اینکه چه کسی آن را ارائه کرده باشد به سه دسته تقسیم می‌شوند و عبارت اند از: طلاق به درخواست مرد، طلاق به درخواست زن و طلاق توافقی.

برای درخواست‌های طلاق از سمت زن، قانون‌گذار شرایطی را پیش‌بینی کرده که زن نیز در صورت وجود آن شرایط بتواند تقاضای طلاق خود را به دادگاه ارائه کند. این شرایط عبارت اند از: خودداری یا ناتوانی شوهر نسبت به پرداخت نفقه - عسر و حرج زن - غیبت شوهر - ازدواج مجدد شوهر بدون رضایت زن - وکالت زن در طلاق (که به نام حق طلاق شناخته می شود.)

 

مثلا در هنگامی که شوهر بدون اجازه همسر اول، اقدام به ازدواج دائم مجدد و عقد همسر دوم نماید، تنها حق قانونی زن همین حق طلاق بوده که در ان زن وکالت می یابد خود را مطلقه نماید. البته این قانون مورد انتقاد بسیاری از حقوقدانان نیز قرار گرفته چرا که در این گونه موارد مرد هیچ گونه مشکلی با این مسئله نداشته و اقدام ازدواج بدون رضایت همسر نشان می دهد که خود به گونه ای خواهان این موضوع می باشد.

 

به درخواست مرد:


با توجه به قانونی که در ایران هست حق طلاق با مرد است و مرد هر موقع که بخواهد می‌تواند همسر خود را طلاق بدهد و باید گفت که نارضایتی زوجه در این موضوع هیچ تأثیری نخواهد داشت اما در مورد مهریه و نفقه باید تماماً رضایت زوجه باشد. در مورد حضانت باید گفت که دادگاه تعیین‌کننده این موضوع می‌باشد.

راه های طلاق از طرف زن - روش های طلاق گرفتن به درخواست زن

1. تعهدات مذهبی


از نظر عده ای دین به عنوان مهمترین علت طلاق مورد بحث قرار گرفت.

عدم اعتقادات مذهبی، ناشی از پذیرش سریع فرهنگ غربی، دلیل اصلی افزایش آمار طلاق در کشور ایران است.

بنیان فرهنگ ایرانی پایبندی به اعتقادات دینی است و کم رنگ شدن این باورها می ‌تواند بر کشوری که فرهنگش به آنها بستگی دارد فاجعه بار باشد.

وقتی بنیان ازدواج ضعیف می ‌شود، عواملی مانند اعتیاد، تحریک‌ پذیری و بی‌ وفایی این فرهنگ را به خطر می ‌اندازد. من فکر می کنم طلاق را می ‌توان عوارض بیماری در جامعه به نام “محو باورهای مذهبی” دانست.

 

2.تغییر نگرش نسبت به زندگی مشترک


کاملا مشخص است که جامعه سنتی ایران به یک ذهنیت مدرن تبدیل شده است.

پدیده زندگی با هم توسط افراد مجرد یا مطلقه نوعی ازدواج به نام ازدواج سفید محسوب می‌ شود و این عمل با عقاید فرهنگی و مذهبی ایران مغایرت دارد.

اگرچه جامعه ایران فرزندان این سبک زندگی را به رسمیت نمی ‌شناسد، اما این شیوه ‌ای است که به طور فزاینده‌ ای شیوع یافته است و نشان‌ دهنده بی ‌توجهی آشکار به ارزشهای سنتی است که روزگاری حاکم بودند.

تکامل ارزش ها و نگرش ها عامل احتمالی این تحول فرهنگی است و این قبیل اقدامات بی ‌سابقه جشن های طلاق را به همراه داشته است.

در حالی که طلاق به طور سنتی تا کمتر از یک دهه پیش باعث شرمساری شهروندان ایرانی بود، این مراسم اکنون امری عادی محسوب شده و طلاق به عنوان یک تابو محسوب نمی ‌شود. بسیاری از ایرانیان می ‌ترسند که کشور و فرهنگ آن شاهد افزایش شدید نرخ طلاق به عنوان ویژگی ایران پست مدرن باشد.

ماجرای عجیبی به نام «جشن طلاق»! - ایسنا

3.رفاه طلبی و فردگرایی از مهم ترین دلایل طلاق در ایران است


در فرهنگ ‌های فردگرایانه، شهروند بدون در نظر گرفتن منافع همسر یا خانواده خود به دنبال منافع خود است!

این موضوعی است که در مشاوره های خانواده بسیار دیده می شود و در حال افزایش است، یعنی منافع من به منافع خانواده ارجعیت دارد و این با تعریف خانواده از نظر روانشناسی منافات دارد.

در شدیدترین موارد، ازدواج مانعی برای چنین خودشکوفایی تلقی می شود. لذتی که از وفاداری به یک شخص حاصل می شود اهمیت کمتری دارد و در عوض نیاز به حفظ خود و صعود اجتماعی جایگزین می شود. به عنوان مثال ممکن است یک خانم هر سال مدل تلفن همراه، جواهرات و ماشین خود را به روز کند تا همگام با دوستانش باشد.

اگر شوهرش برای او اتومبیل نخرد و نیازهای مادی وی به طور کامل برآورده نشود، منجر به اختلافات خانوادگی می شود. بخشش و صبر اهمیت خود را در فرهنگی از دست می‌ دهند که افراد فقط می خواهند “پیشرفت کنند”!

این افراد به دلایل بسیار زیادی نیاز به حضور در مشاوره روانشناسی دارند تا موارد زیادی توسط روانشناس به آنها آموزش داده شود!

 

4.مشکلات اقتصادی دیگر علت طلاق در ایران است


فشارهای اقتصادی از جمله مواردی است که بیشتر افراد به آنها اشاره کرده اند.

فقر و بارهای مسئولیت مالی می تواند عشق و ازدواج را تحت فشار قرار دهد و به ویژه اینکه زنان از تحمل شرایط اقتصادی سخت ابراز انزجار می‌ کنند.

اگر نیازهای مالی یک زن در خانه برآورده نشود، از طریق روش های مختلف به دنبال تأمین آن می ‌باشد که از آنها می توان به اشتغال زنان به صورت تمام وقت ،اشتغال پاره وقت ، روسپیگری و فحشا اشاره کرد.

 

5.شبکه های مجازی یکی از دلایل طلاق در ایران است

معرفی برخی شبکه های اجتماعی پاک +دانلود پاورپوینت | ندای اصفهان

این نوع اعتیاد می تواند افراد در سنین مختلف را هدف قرار داده و زندگی آنها را نابود کند.

بسیاری عنوان کردند که معرفی و استفاده بیش از حد شبکه‌ های اجتماعی به یک اپیدمی (همه گیری) تبدیل شده است و تلفن‌ های همراه، دسترسی به اینترنت و شبکه های مجازی از جمله عواملی هستند که منجر به بی اعتمادی و از بین رفتن احساسات می شوند

همسری که از ابرز محبت در خانه راضی نبوده، می‌ تواند عضو شبکه اجتماعی شود که در آن احساس خوشامدگویی و عاطفه را احساس کند. زن و مرد احساس می کنند از وفاداری همسر خود مطمئن نیستند و منجر به افزایش انواع خیانت می ‌شود که رایج ترین آن خیانت احساسی عاطفی می باشد.

شبکه های مجازی بی اعتمادی بین زن و شوهر را برانگیخته و منجر به فرسودگی ذهنی و روحی زوجین شده است.

البته هیچ کس منکر مزایای بی شمار شبکه های اجتماعی در آموزش، کارآفرینی و افزایش درآمد خانوار نیست، بلکه موضوع اصلی این بحث به استفاده بیش از حد و نادرست از فضای مجازی اشاره دارد.

 

6.فیلم ‌های ماهواره ‌ای دیگر دلیل طلاق در ایران می باشد


بسیاری عنوان کردند که تولید فیلم ‌های ماهواره ای بنیان خانوادگی را تضعیف می کند.

وقتی فردی در زندگی واقعی خود روابط و رفتارهای به تصویر کشیده شده در فیلم ‌ها را ندارد، سعی می کند از این رفتارها تقلید کند.

بسیاری از فیلم‌ های ماهواره ‌ای نتیجه مثبتی از تخلفات زناشویی را به تصویر می کشند که در صورت عدم بهبود زندگی خانوادگی، بی ‌وفایی می تواند منجر به ثبات شود! چنین تصویر نادرستی از واقعیت ‌های خیانت خانوادگی به تفسیر وظایف همسر آسیب می ‌رساند.

در نهایت دوبله فیلم نشان می ‌دهد که درگیر شدن با بی‌ وفایی و خیانت رفتاری قابل قبول و حتی امری عادی است.

 

7.تربیت خانوادگی از مهمترین عامل طلاق در ایران است (بدون شک)

هر خانواده‌ ای به فرزندان خود یاد نمی دهد که به دیگران احترام بگذارند و به آنها توجه کنند:

جوانان امروزی در یک محیط کودک محور پرورش یافته ‌اند که در آن والدین به فرزندان خود تسلیم می شوند و آنها را نازپرورده می ‌کنند.

این کودکان به بزرگسالانی تبدیل شده ‌اند که ساز و کارهای مقابله ای را نیاموخته ‌اند و توانایی تأخیر در رضایت را ندارند. این جوانان به دلیل حفظ نوع سبک زندگی و ذهنیت تربیتی خود، عملکرد صحیح را در ازدواج دشوار می ‌دانند.

افرادی که نسبت به همسر و خانواده خود احساس مسئولیت نمی کنند، به احتمال زیاد مسئولیت های خود در خانه را به نفع سبک زندگی آزاد و اجتماعی کنار می ‌گذارند. به همین دلیل سبک تربیت فرزند اشتباه یکی از مهم ترین دلایل طلاق در ایران است.

پیشگیری و مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق - سازمان بهزیستی

8.دخالت ‌های خانوادگی هم یکی از عوامل طلاق در کشور ایران است 


بیشتر افراد شرکتت کننده در جلسه های مشاوره قبل طلاق دخالت خانواده‌ ها را مهمترین عامل تأثیرگذار در زندگی زوجین عنوان کردند!

در گذشته، خانواده ها با هم زندگی می کردند و به نوعی نتیجه آن دخالت کمتر والدین بود. امروزه، اگرچه خانواده ها دور از یکدیگر زندگی می کنند و والدین فرزندان خود را کمتر می بینند، اما دخالت والدین افزایش یافته است.

مادران نگران این هستند که فرزندانشان چه چیزی خورده اند، کجا رفته اند و چه کرده اند؟؟؟

در گذشته، اگر زنی شوهرش را ترک می کرد تا به خانه پدرش برگردد، هیچ‌ کس او را حمایت نمی کرد. دخالت والدین همه گیرتر شده است زیرا فرزندان از استقلال اقتصادی یکسانی برخوردار نیستند و در نتیجه تصمیمات آنها اغلب توسط خانواده هایشان تعیین می شود.

البته مشکلات با خانواده همسر هم یکی از دلایل طلاق در ایران است که بسیار دیده می شود، در واقع اگر راه های مدیریت رابطه با خانواده همسرتان را ندانید زندگی مشترک شما در معرض خطر بسیار بزرگی قرار دارد.

 

9.عدم رضایت از رابطه جنسی دیگر علت طلاق در ایران است

رابطه جنسی سالم و منظم می تواند زن و شوهر را نزدیک هم نگه دارد، به همین خاطر مشاور ازدواج تاکید زیادی روی آن دارد!

بسیاری تایید کردند که انگیزه اصلی ازدواج رابطه جنسی است که با همسرشان دارند. 

نمایش خشونت جنسی به تصویر کشیده شده در فیلم های پورنوگرافی در افزایش طلاق در ایران نقش داشته است.

یک مراجعه ‌کننده اظهار داشت که شوهرش مرتبا فیلم های پورنوگرافی تماشا می کند و سپس از همسرش می خواهد رفتارهای جنسی مشابه رفتار خانم های پورنو داشته باشد. اگر او اطاعت نمی کرد، او را کتک می زد.

علی رغم داشتن اطلاعات فراوان به موجب تماشای فیلم ‌های پورنوگرافی، دلیل دیگر کاهش رضایت زناشویی این است که تماشای فیلم های پورنوگرافی انتظارات غیرواقعی از زندگی اتاق خواب را به زوجین منتقل می کند و می تواند موجب بروز اعتیاد به رابطه جنسی شود.

در واقع تمایلات جنسی نسل جوان به دلیل تحول فرهنگی تغییر کرده ‌است و سلیقه آن‌ها با فرهنگ و سنت ایرانیان سازگار نیست.


10.خونسردی عاطفی


بسیاری برآورده ساختن نیازهای عاطفی را یکی از مهمترین عوامل موثر در ازدواج پایدار و موفق می دانند. بنابراین، ازدواج بدون رابطه عاطفی بعید است که شامل قدردانی متقابل باشد و در نهایت از هم می ‌پاشد:

خانمی می‌ گفت:

من بارها و بارها از خانه خارج شدم تا در خیابان با کسی ملاقات کنم که بگوید مرا بسیار دوست دارد و از زیبایی من تعریف کند. من می دانستم که این دروغ های سطحی و محض است، اما در زندگی خود چنین واژه هایی را از همسرم نشنیده بودم و آماده شنیدن برخی از این کلمات حتی در اتومبیل یک مرد غریبه بودم

خونسردی عاطفی و آشنا نبودن با نیازها خانم ها در رابطه عاطفی (البته در مورد آقایان هم صدق می کند) از مهمترین عامل طلاق در ایران است.

 

11.خیانت زناشویی دیگر عامل طلاق در ایران است .

حقایقی درباره خیانت - ایسنا
جای تعجب نیست که وجود روابط جنسی خارج از ازدواج منجر به طلاق می شود.

اینکه دلیل خیانت زن و مرد به هم چیست موضوعی طولانی است اما این را یادتان باشد بیشتر ازدواج هایی که در آن خیانت جنسی رخ می دهد به طلاق ختم می شوند.

در واقع خیانت زناشویی بدون شک از مهمترین عامل طلاق در ایران است که در هر مرحله ای از زندگی مشترک می تواند اتفاق بیفتد اما اگر با کمک یک روانشناس خوب بتوانند روش های بخشیدن خیانت را آموزش ببینند،امیدی به نجات زندگی مشترک آنها وجود دارد.

 

12.روابط نامشروع دیگر تابو محسوب نمی شوند.

اتفاقاتی در جامعه افتاده است که از آن بی خبر مانده ایم، باورهایی در ذهن بسیاری نقش بسته است که لرزه بر اندام می اندازد.

وقتی یک زن یا مرد صریحا می گوید، “همانطور که همسرم روابط خارج از خانه داشت و مرا در خانه راضی نمی کرد، من هم به دنبال روابط خارج از ازدواجمان بودم.” یعنی متاسفانه دیگر تابویی به نام حرمت و عفت بین آنها وجود ندارد!

 

13.اعتیاد هم از شایع ترین علت طلاق در ایران است


سو مصرف مواد مخدر منجر به بیکاری مردان و مشکلات اقتصادی در میان خانواده ها می شود، نیازی به گفتن نیست که تهدید جسمی و روانی هم برای اعضای خانواده است.

به ویژه اعتیاد به کریستال (شیشه) منجر به خشونت شدید در خانه می شود، تا حدی که زنان ترجیح می دهند شوهرشان به معتاد به تریاک باشد. همچنین اعتیاد در زنان افزایش یافته و سهم عمده ای در جدایی و طلاق در ایران داشته است.

 

14.بیماری های روانی دیگر عامل طلاق در ایران می باشد.


چندین نفر اظهار داشتند که بی ثباتی روانی عاملی است که در بسیاری از طلاق ‌ها نقش دارد.

بیماری هایی مانند افسردگی و اختلال اضطراب بسیار تاثیر داشته ‌‌اند. چنین اختلالاتی گاه پنهان است. آنها بدون درمان باقی می ‌مانند و منجر به اختلافات زناشویی و طلاق می شوند.

یک مرد افسرده یا مبتلا به اختلال دو قطبی که از بیماری روحی خود آگاهی ندارد و تحت درمان نیست ممکن است از همسر، فرزندان یا شغل خود بیزار شود و منجر به بیکاری، اختلافات زناشویی و در نهایت طلاق شود.

در هر صورت وجود بیماری های روانی در یکی از زوجین می تاند منجر به جدایی آنها طبق طلاق توافقی یا دادگاهی شود.


15.افزایش توانمندی زنان یک علت طلاق در ایران است! 


امروزه، زنان از استقلال مالی بیشتری نسبت به همتایان سنتی خود برخوردار هستند.

استقلال مالی، همراه با آگاهی از حقوق قانونی آنها، اعتماد به نفس را افزایش داده و آنها را واداشته است به دنبال جبران بی عدالتی های اجتماعی و فردی باشند

وقتی زنی درآمد دارد و حقوق خود را درک می کند، ذاتاً کمتر از شوهرش اطاعت می کند که با نقش های سنتی ازدواج و انتظارات در ایران مغایرت دارد.

به همین دلیل یکی از شایع ترین علت های طلاق در ایران را می توان رشد شخصی اجتماعی خانم ها در کنار نگاه سنتی آقایان و نوع زندگی ایرانیان دانست.

 

16.ازدواج در سنین پایین 


ازدواج در سنین کم و معایب آن | خبرگزاری ایلنا

بیشتر ازدواج ها و به تبع آن، طلاق ها در سنین پایین که شخصیت فرد هنوز به طور کامل شکل نگرفته است، اتفاق می افتد.

هنگامی که یک زن و شوهر با هم رشد می کنند، هرکدام شروع به شناخت انتظارات فردی و خواسته های خود از زندگی می کنند

به ویژه با توجه به افزایش وابستگی آنها به والدین در سال های اخیر، بسیاری از جوانان از نظر ثبات اقتصادی و بلوغ اجتماعی، صلاحیت ازدواج یا بچه ‌دار شدن را ندارند، به همین خاطر ازدواج در سنین پایین در جامعه امروز ما یکی از مهم ترین دلایل طلاق در ایران است که کمتر به آن توجه می شود.

با این حال بهترین سن ازدواج برای هر فرد و خانواده متفاوت است و باید توسط متخصص ازدواج مورد بررسی قرار بگیرد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۱/۱۷
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی