مجله خبری امروز

پنیر پیتزا (به انگلیسی: Pizza cheese) شامل چندین نوع پنیر و محصول لبنی است که برای استفاده در تهیه پیتزا تولید می‌شود.

انواع پنیر پیتزا : آشنایی کامل با ۹ پنیر پیتزای کش دار برای پیتزا – شرکت لبنیاتی همسفر

پنیر پیتزا شامل پنیر اصلاح و فراوری شده مانند پنیر موزارلا و غیره است. اصطلاح پنیر پیتزا، می‌تواند به هر نوع پنیر مناسب برای تهیه پیتزا اشاره داشته باشد. متداول‌ترین نوع پنیر مورد استفاده برای پیتزا عبارت‌اند از پنیرهای موزارلا (حدود ۳۰ درصد)، پروولون، چدار و پارمیزان است. علاوه بر این، پنیرهای امنتال، رومانو و ریکوتا نیز اغلب به عنوان طعم دهنده و همچنین در تولید پنیر پیتزا برای تولید انبوه پیتزا استفاده می‌شوند.برخی از پنیرهای پیتزایی که برای تولید انبوه پیتزا استفاده می‌شوند، پس از تولید منجمد می‌شوند و به‌همان صورت نیز حمل و نقل می‌شوند.

 

پنیر پیتزا، به منظور داشتن کیفیت بهینه در قهوه‌ای شدن، آب شدن، کشش و محتوای چربی و رطوبت، فرآوری می‌شود. مطالعه‌ها و آزمایش‌های مختلفی پیرامون بررسی اثر روغن نباتی روی فرایند تولید و فراوری،دناتوره شدن پروتیین آب پنیر و عوامل دیگر موثر بر کیفیت پنیر، انجام شده‌است.

 

انواع پنیر پیتزا

پنیر و انواع آن


مطابق تعریف فرهنگ لغت غذا و آشپزی، پنیر پیتزا مخلوط دلمه بسته پنیر، مشابه با موزارلا است که از شیر گاو تهیه می‌شود که برای تهیه پیتزا استفاده می‌شود و تاحدی دارای آب کمتری نسبت به پنیر موزارلا است. اغلب پنیرهای پیتزا شامل ۹۵ درصد پنیر موزارلا هستد و تفاوت اصلی آنها میزان رطوبت و چگالی چربی است.

 

دسته‌بندی پنیرها بر اساس میزان رطوبت

 

 • پنیر پیتزا با رطوبت کم:

رطوبت موجود در این نوع پنیرها حدود 13 تا 34 درصد می‌باشد. انواع پنیرهایی که در این دسته قرار می‌گیرند شامل پنیر دومان، پنیر پارمیجانو (پارمسان)، پنیر ریکوتای خشک، پنیر گجی توست، پنیر میزوست می‌باشند.

 

 • پنیر با رطوبت متوسط:


این نوع پنیر دارای 34 تا 45 درصد رطوبت می‌باشد و شامل پنیر ادام، پنیر سفید فتا، پنیر سوئیس، پنیر چدار، پنیر لیقوان می‌باشد.

انواع پنیر پیتزا با کیفیت در بازار ایران خرید و فروش انواع پنیر پیتزا | پنیر پیتزا ایران

 • پنیر با رطوبت زیاد:


پنیرهای با رطوبت زیاد 45 تا 55 درصد رطوبت دارند. پنیرهایی که در این دسته قرار می‌گیرند شامل موتزارلا، پنیر کممبر، پنیر محلی، پنیر پیتزا، پنیر آبی می‌باشند.

 

 • پنیرهایی با رطوبت خیلی زیاد:


رطوبت موجود در این نوع پنیرها 80 تا 85 درصد می‌باشد و شامل پنیر کاتیج، پنیر ریکوتا، پنیر ایمپاستاتا، پنیر نوفشاتل، پنیر خامه‌ای است.

 

پنیر پیتزا چیست؟


در ایران دو نوع پنیر پیتزا تولید می‌شود:

نوع اول: پاستافیلا (همان موزارلا) که همان پنیر پیتزای اصلی می‌باشد.

نوع دوم: پنیر پیتزای پروسس

فروش انواع پنیر پیتزا - استان البرز

پنیر پیتزای پروسس دارای چربی و پروتئینی است که منشأ لبنی دارد؛ مانند روغن کره، کازائین و کازئینات؛ اما اگر از نوع گیاهی باشد، منشأ چربی آن گیاهی و پروتئین آن لبنی می‌باشد.

به خاطر داشته باشید پنیر موزارلا از نوع کم‌چرب دارای 18 درصد چربی و در نوع پرچرب 22 درصد چربی، 17 درصد پروتئین و 1 درصد نمک می‌باشد.
پنیر پروسس دارای 15 درصد چربی، 18 درصد پروتئین و یک درصد نمک است. اگر پنیر پروسس دارای چربی گیاهی باشد، پروتئین آن 17 درصد خواهد بود.

 

انواع پنیرها

 • پنیر پیتزا پارمزان

پنیر پارمزان چیست؟ با موارد استفاده این پنیر خوشمزه آشنا شوید


نوعی پنیر سفید و قدیمی در ایتالیا می‌باشد که از شیر گاو تهیه می‌شود.

دو نوع پنیر پارمزان وجود دارد. نوع اول کهن و نوع دوم جوان.

پارمزان کهن طعمی بسیار عالی دارد و هزینه آن نیز بیشتر می‌باشد.
از پنیر پارمزان در سوپ‌ها، سس‌ها، خوراک‌های با برنج، پاستا ها و غذاهای داخل فر استفاده می‌شود.

 

 • چدار

پنیر پیتزا چدار موزارلا ویژه ارکیده – 500 گرم – ارکیده آنلاین


پنیر چدار یک نوع پنیر انگلیسی می‌باشد که تکه های بریده شیر را روی هم قرار می‌دهند به همین دلیل به این اسم مشهور می‌باشد. چدار پنیری سفت است که از شیر گاو تهیه می‌شود و به رنگ‌های زرد یا نارنجی می‌باشد.

 

 • بوترکیزه

انواع پنیر و چگونگی استفاده از آنها


بوترکیزه یک نوع پنیر آلمانی است که چرب بود و در انواع چربی‌های 40، 50 و 60 درصد تولید می‌شود. از این نوع پنیر برای غذاهای داخل فر استفاده می‌شود که طعم بسیار عالی دارد. همچنین می‌توان از آن در سالاد و یا به‌صورت ورقه‌ای برای صبحانه استفاده کرد.

 

 • توفو

توفو چیست و چه خواصی دارد؟ | ستاره


پنیر توفو از شیر سویا تهیه می‌شود و اصلاً کلسترول ندارد. چربی توفو بسیار خوب است و خواص زیادی دارد و در اکثر رژیم‌هایی غذایی از این نوع پنیر برای صبحانه یا برای سالاد استفاده می‌شود.

 

 • پنیر پیتزا موتزارلا

انواع پنیر موزارلا و ویژگی‌های آن | مجله غذا


پنیر موتزارلا یا موزارلا نوعی پنیر ایتالیایی می‌باشد که از شیر گاو یا گاومیش تهیه می‌شود. این پنیر بسیار کش می‌آید و در صبحانه، عصرانه و غذاهای پاستایی، لازانیا، سوپ و سالاد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 • فتا

پنیر فتا را بیشتر بشناسید


این نوع پنیر در ایران تولید می‌شود که ریشه یونانی دارد. این پنیر شبیه پنیر لیقوان ایرانی می‌باشد. در سالاد های یونانی این پنیر به شکل مکعب‌های کوچک استفاده می‌شود. موارد استفاده دیگر از این پنیر در سالاد، غذاهای سرد و صبحانه می‌باشد.

 

 • گودا

پنیر زرد ؛ فرق بین پنیر گودا و چدار برای پیتزا + مصرف انواع پنیر ورقه ای زرد - فال و خواب


گودا یک پنیر هلندی می‌باشد که از شیر خام تهیه می‌شده است. امروزه پنیر گودا از شیر پاستوریزه تهیه می‌شود که دارای 48 درصد چربی در ماده خشک می‌باشد. از پنیر گودا در غذاهایی که در داخل فر پخته می‌شوند استفاده می‌شود.

 

 • پروولون

پنیر پروولون (Provolone) چیست؟ - Delkhoshi.com


پنیر پروولون دارای ظاهری با پوسته براق و طلایی رنگ می‌باشد. طعم‌های متفاوتی دارد و بسیار کش می‌آید. انواع مختلفی از آن وجود دارد مانند عطر دار یا بدون عطر، ملایم یا ادویه‌دار. این نوع پنیر به‌عنوان دسر و برای پخت غذا مناسب می‌باشد.

 

 • پنیر فیلا

پنیر پیتزا فیلا فیلا


فیلا یعنی کش‌دار بودن که نوعی پنیر پیتزای پروسس می‌باشد. خاصیت آن نسبت به پنیرهای دیگر بیشتر است. خاصیت ذوب بالایی دارد و راحت بر روی پیتزا کش می‌آید و آب نمی‌اندازد. این پنیر باید 5 دقیقه آخر پخت پیتزا به آن اضافه شود.
نگهداری از آن باید در یخچال معمولی در دمای 4 الی 8 درجه سانتی گراد باشد.

 


ترکیبات پنیر پیتزا 

 1. انرژی
 2. کربوهیدرات
 3. قند ساده
 4. چربی
 5. فیبر رژیمی
 6. پروتئین
 7. کلسیم
 8. فسفر
 9. سدیم
 10. پتاسیم
 11. ریبوفلاوین
 12. نیاسین
 13. تیامین
 14. فولات
 15. سلنیوم

آشنایی با انواع پنیر پیتزا و ویژگی‌های هر یک - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency


سعی کنید پنیر پیتزا را هم‌زمان با سبزیجات مصرف کنید تا مواد ناسالم آن کمتر جذب خون شود.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۱/۲۰
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی