مجله خبری امروز

آیین‌های خرافی ازدواج در ایران

خرافه های رایج در ایران

هر جامعه‌ای از مجموعه آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود برخورداراست که بخشی از آن آمیخته با خرافات است. این خرافات در آداب و مراسم ازدواج نمود بیشتری دارد.
از آنجا که خاستگاه و ریشه این مراسم در باورهای اعتقادی هر جامعه است، طبیعی است در این مراسم شاهد رفتاری باشیم که ریشه در احساس و عاطفه انسان‌ها دارد که به آن خرافه می‌گویند. در خرافه، رویدادها و حوادثی که با هم ارتباط منطقی ندارند، به یکدیگر ربط داده یا علت و معلول یکدیگر می‌شوند.

در کشور ما نیز در کنار تنوع مراسم ازدواج، مجموعه‌ای از اعتقادات و رفتارهای خرافی دیده می‌شود که البته امروزه با بالارفتن سطح دانش اجتماعی تا حدودی این اعتقادات رنگ باخته یا از بین رفته است.

این رفتارها با وجود این‌که در برخی از قومیت‌ها و جوامع اجتماعی حمایت می‌شود ولی در میان اغلب مردم رفتاری غیرعقلانی و فاقد منطق و استدلال است. به‌عنوان مثال در تهران قدیم دختران با ردشدن از کمان پنبه‌زنی، تکاندن سفره عقد بر سر خود، برداشتن از حنای سر عروس، سبزه گره‌زدن، خوردن نقل عروسی و... سعی در بازکردن بخت خود برای ازدواج داشته‌اند. همچنین برداشتن یک وسیله از منزل داماد در شب عروسی که به منزله مسلط شدن عروس بر داماد است، از جمله این اعمال خرافی است.

 

گردو شکستن

مرکز صادرات بادام زمینی به ترکیه ، کشورهای عربی و اروپا شرکت زرین | مرکز  فروش و صادرات بادام پسته گردو فندق کشمش انجیر قیسی ایرانی

یکی از رسم‌هایی که در گذشته در یزد مرسوم بوده و امروزه هم تا حدودی مرسوم است رسم گردو شکستن است که در ظهر جمعه هر هفته انجام می‌شود به این شکل که دختران دم‌بخت یک کیسه گردو یا بادام و یک عدد قفل را که بسته‌اند همراه پیرزن یا زنی که نزدش قرآن می‌خواندند برمی‌داشتند و به طرف مسجد جامع راه می‌افتادند. وقتی به نزدیکی مسجد می‌رسیدند، مقداری قند، نبات یا شیرینی را به عنوان هدیه و کام شیرینی به خادم مسجد می‌دادند و خادم در ورودی مسجد را برای آنها باز می‌کرد تا بتوانند مراسم گردو شکستن را انجام دهند. اصل این رسم این‌گونه است که دختران با بالارفتن از مناره مسجد در هر پله‌ای که بالا می‌رفتند، یک عدد گردو یا بادام زیر پا می‌گذاشتند و می‌شکستند تا به بالای مناره می‌رسیدند و اگر گردو یا بادام زیاد می‌آمد، آن را به فال نیک می‌گرفتند. این رسم هنوز هم وجود دارد و در پله‌های مسجد جامع یزد، پوسته‌های گردو و بادام دیده می‌شود.

بیرون کردن دختران

خرید و قیمت جارو سنتی گیلانی(کولوشی جارو) از غرفه گیله مرد | باسلام

یکی از مراسم ازدواج در استان گیلان «نارنج‌زنی» است. به این صورت که هنگام ازدواج، داماد نقل و سکه بر سر عروس می‌پاشد، بعد نارنج یا پرتقالی به طرف او می‌اندازد. آنگاه عروس و داماد دور چاه می‌گردند. عروس سکه‌ای به نشانه خوشبختی در چاه می‌اندازد و پس از آن درخت توتی در خانه می‌نشانند. همچنین در گیلان دختران دم‌بخت را غروب چهارشنبه‌سوری با جارو می‌زنند و از خانه بیرون می‌اندازند به این امید که تا سال بعد ازدواج کنند. البته این در استان‌های دیگر نظیر مازندران هم وجود دارد.

سبزه گره زدن

به جای گره زدن سبزه‌ها "نهال" بکارید - ایسنا

سبزه گره زدن همچنان امروزه در سراسر کشور انجام می‌شود. گره‌زدن سبزه در روز سیزدهم فروردین از جمله رسومی است که اغلب دختران دم‌بخت به آن پایبندند. قاعده آن به این شکل است که دختران در این روز دو ساقه سبز را به شکل هفت به هم گره می‌زنند و نیت می‌کنند. می‌گویند در هنگام گره‌زدن اگر گره باز یا پاره شود حاجت‌شان روا نمی‌شود.

 

آش ابودردا

غذاها – سبزوار

در قدیم برخی از شیرازی‌ها شب چهارشنبه سوری به سعدیه رفته و د‌ر آب حوض ماهی آب‌تنی می‌کردند و با جام دعا و چهل کلید آب به سر می‌ریختند. این کار هم به خاطر سلامتی و هم به خاطر مهدگرمی انجام می‌شد.

همچنین رسم است که دختران دم‌بخت در این شب برای بخت‌گشایی به زیارت حضرت احمد بن‌موسی شاهچراغ(ع) می‌روند. فالگوش ایستادن در چهارشنبه سوری نیز نزد زنان شیرازی مرسوم است و زنی که بخواهد فالگوش بایستد چادر سر کرده، نیت می‌کند و در گوشه‌ای در کوچه می‌ایستد و بر اساس گفته عابران تفأل می‌زند. اگر گفته را مطابق میلش دید، خود را به مراد رسیده می‌داند.

رسم است بعضی از زنان برای برآورده‌شدن حاجت در زیر منبر مسجد جامع شیراز حلوا درست می‌کنند. از جمله مراسم دیگری که شیرازی‌ها دارند پخت آشی است به نام «آش ابودردا»؛ بعضی معتقدند وسایل اولیه این آش باید حتما از راه گدایی تأمین شود. این آش را هم به خاطر درمان بیماری و هم به خاطر بخت‌گشایی می‌پزند.

در شب چهارشنبه‌سوری در شیراز رسم است دختران دم‌بخت ابریشم هفت رنگ به کمر بسته و صبح روز چهارشنبه کودک نابالغی را وامی‌دارند که ابریشم را باز کند به این نیت که گره از بختشان باز شود.

باز رسم است در شیراز دخترهای بخت بسته به محل معروفی به نام «خانه سید ابوتراب» - که در داخل شهر در کوچه «شیشه‌گرها» واقع شده است - می‌روند و زیر درخت کهنسالی که در آن خانه وجود دارد حلوا می‌پزند و بین فقرا تقسیم می‌کنند و از صاحب آن خانه یعنی سید ابوتراب که گویا سید بزرگواری بوده و 600 سال قبل از این می‌زیسته و صاحب کرامت بوده حاجت می‌خواهند.

عبور از کمان پنبه‌زن

پنبه‌زنی که پنبه‌اش زده شد! - صبح امروز خراسان رضوی

یکی از اعتقادات تهرانی‌ها قدیم در بخت‌گشایی دختر، این بود که وقتی پنبه‌زنی را به خانه می‌آوردند و مشغول کار می‌شد، پس از مدتی که کار می‌کرد، با تمهیدی از او می‌خواستند که دست از کار بکشد و برای صرف چای به داخل خانه آید، در این زمان به سرعت دختر دم‌بخت را می‌آوردند و به طوری که پنبه زن نبیند، دختر را از میان کمان پنبه‌زنی عبورش می‌دادند و اعتقاد داشتند که به زودی زه کمان هنگام کار پنبه‌زن پاره می‌شود و به این ترتیب بخت دخترشان هم بازمی‌گردد.‌

پلوی عروسی

انواع پلوها

دخترها، قیمه پلویی می‌پختند و ته مانده پلوی عروسی را با آن قاطی می‌کردند و به فقرا می‌دادند که بختشان باز شود. همچنین از حنای سر عروس به اندازه یک فندق برمی‌داشتند و با رنگ و حنا قاطی می‌کردند و سر دختر خانه مانده می‌بستند. مادران از حنای سر عروس در مراسم حنابندان، به اندازه‌ای کوچک برمی‌داشتند و با نیت آن‌که دخترانشان عروس شوند بر سر آنها می‌مالیدند.

از دیگر رسم‌هایی که در تهران قدیم باب بود این‌که دختر یا پیرزنی از خویشان قفلی را می‌بستند و سه، چهارراه دورتر از خانه پیرزن از مردی که اسمش محمد یا علی بود، می‌خواست با کلید قفل را باز کند. با بازشدن قفل در حاجت دختر مورد نظر برای ازدواج برآورده می‌شد.

نون و پنیر آوردیم...

ایده‌هایی برای تزیین نون پنیر سبزی سفره افطار :: بخار مگ

یک رسم معمولا در میان تمام مناطق کشور هست که هنگام بردن عروس از خانه پدری رایج است یاران داماد شیئی را از خانه عروس برمی‌دارند که ممکن است ظرف، تابلو، گلدان یا هر چیز دیگر باشد. در میان کردهای خراسان شمالی رسم است که قبل از بردن عروس معمولا پدر یا برادر دستمالی را که در درون آن نان و پنیر نهاده شده است بر کمر عروس می‌بندد، می‌گویند این کار (نان و پنیر به کمر عروس بستن) وظیفه پدرعروس است ولی اغلب این کار را به پسر بچه‌ای محول می‌کنند... برای بستن نان و پنیر به کمر عروس چیزهایی از قبیل بردن خیر و برکت به خانه داماد ذکر کرده‌اند.‌ چون عروس تازه از راه رسیده و از سوراخ سمبه‌های خانه خبری ندارد پس بهتر است اولین غذای داماد را از خانه خود همراه داشته باشد تا در ضمن تشکری هم از داماد به عمل آمده باشد.

علاوه بر موارد فوق، در مورد فلسفه نان و پنیر به کمربستن می‌توان به این دو مورد اشاره کرد. نخست این که خانواده عروس از سر نداری و فقر دخترشان را شوهر نداده‌اند و دوم این که بیانگر این مفهوم باشد عروس از خانه پدری با یک لقمه نان ساده و پنیر راهی خانه داماد شده است و غرور و تکبر و زیاده‌خواهی را از خود دور کند و زندگی را در کام خود و داماد تلخ نکند.

قبل از بیرون بردن عروس از خانه پدری باید هدیه‌ای به دایی داده شود تا اجازه خروج دهند. آنگاه عروس را بر اسب سوار می‌کنند. در جلوی عروس، پسر بچه‌ای بر اسب سوار می‌شود. آنان معتقدند با این کار نخستین فرزند عروس و داماد، پسر می‌شود سپس داماد با اسب به پیشواز عروس می‌رود.

مردم دست‌زنان و شادی‌کنان، همراه با آوای سرنا، دهل و کف‌های ممتد به طرف خانه داماد حرکت می‌کنند. حالا عروس و داماد سوار بر دو اسب هستند. بالا بلندتر از همه پیش می‌روند و مردم بر گردشان حلقه زده‌اند. معمولا قبل از رسیدن به خانه داماد در محلی وسیع و هموار عروس سوار بر اسب می‌ماند.

داماد از اسب به زیر می‌آید و سیب، انار و قندهایی که در یک سینی چیده شده است در دست می‌گیرد. داماد انار یا سیب اول را برمی‌دارد و در جیبش می‌گذارد تا به عروس تقدیم کند. همه مردم آنسوتر از عروس منتظر گرفتن سیب و انار و قندهای عروسی‌اند. شوق جوانان برای گرفتن سیب و انارهای عروسی تماشایی است. چون جوانان بر این باورند؛ آنان که انار را بگیرند زودتر داماد می‌شوند.

روز جشن تولد 

چرا روز تولدمان را با وجود یک‌سال پیرتر شدن جشن می‌گیریم؟ | اقتصاد آنلاین

بنابر خرافه ، ازدواج در روز جشن تولد “بد” است اما اگر پسر و دختر هر دو در یک روز متولد شده باشند ، ازدواج آن دو در این روز مبارک است ؛ گرچه آن ها باید یکی دو سال از هم جدا بمانند .

باران

بارش باران تا روز یکشنبه در قم ادامه دارد - ایرنا

بنابر اعتقاد اهل خرافه در آمریکا ، همانطور که قطرات باران نمادی از اشک است ، اگر در مراسم عروسی هوا بارانی شد کار بدان جا منتهی می شود که عروس در تمام مراحل زناشویی خود گریان می باشد و اضافه می کنند که “ازدواج در روزهای اندوه ، یک عمر پشیمانی و ندامت به بار می آورد” .

ازدواج دوباره 

ازدواج مجدد | زمان مناسب و آمادگی برای ازدواج مجدد

آلمانی ها اعتقاد دارند که شب عروسی مردی که زن قبلی اش مرده است ، روح آن زن حضور پیدا می کند و اگر با این ازدواج موافق باشد به زندگی مشترک آن زن و مرد آسیبی نخواهد رسید .

حلقه ازدواج

حلقه نامزدی ست | گالری ماندگار

از همان ابتدا حلقه ازدواج به عنوان “یکی شدن” زن و مرد محسوب شده است و اصولا حلقه به معنای “همیشگی بودن” است و دلیل آنکه حلقه را در انگشت چهارم دست چپ می کنند نیز دلیلی قدیمی دارد و بی ارتباط با خرافه نیست . از قرار معلوم قرن ها بود که فکر می کردند از این انگشت رگی به طرف قلب می رود و بنابراین مناسب ترین انگشت برای سمبل عشق و محبت محسوب می شد .

اهل خرافه معتقدند اگر در مراسم عروسی ، حلقه ازدواج از انگشت بیافتد ، نحس است و فقط عاقد و کسی که قرار است عقد را ثبت کند باید آن را از روی زمین بردارد در غیر اینصورت ، عروس و داماد زندگی خوشی نخواهند داشت .

3 . غالبا معتقدند اگر بعدها زن حلقه ازدواجش را گم کند زندگی زناشویی آن ها “بد” خواهد شد و برای اینکه این حادثه رخ ندهد باید شوهر بلافاصله حلقه دیگری برای او بخرد و با دست خود به انگشت زنش کند !!!

عروس

320 تاج و اکسسوری عروس ideas | short wedding hair, wedding veil vintage,  flower crown hairstyle

همیشه دور و بر عروس خانم خرافات های زیادی وجود داشته است به ندرت می توان کشوری را در جهان یافت که در مراسم ازدواج کارهایی را با دقت فراوان و برای حصول اطمینان از شادکامی عروس و داماد انجام ندهند .

در پس متن شعر گونه ی زیر که مربوط به کفش و لباس عروس است ، خرافه ای نهفته است ؛

چیزی کهنه ، چیزی نو ، چیزی عاریه ، چیزی آبی

بنابر خرافه باید کفش یا دستمال عروس ، چیزی کهنه باشد .

چیزی آبی یعنی اینکه عروس نباید لباس آبی رنگ بپوشد ، لیکن باید تاکید کرد برای اطمینان از نیک بختی عروس اگر هم رنگ آبی می پوشد ، رنگ آبی آسمانی باشد .

پاشیدن نقل

خرید و قیمت نقل های رنگی زیبا(نیم کیلو) از غرفه آجیل خشکبار تنقلات  سید(ارسال رایگان بالای200) | باسلام

پاشیدن نوعی خوراکی ریز ، معمولا برنج یا نقل و یا کاغذهای رنگی بر سر عروس و داماد خوشبخت خرافه دیگری است که می گوید روزی زاد و ولد فراوان را برای عروس و داماد فراهم می آورد . گرچه میهمانان حاضر در مجلس عروسی خیلی تلاش می کنند که مطمئن شوند حتما نقل بر سر عروس و داماد پاشیده اند اما خرافه دیکته می کند که باید نقل یا نظایر آن در اطراف آن دو بیفتد و اگر به آنها اصابت کند نحس است .

زین اسب

زین کیفر ZÜRICH - فروشگاه لوازم ورزشی هانتکس

در آذربایجان در هنگام انجام مراسم عقد ، عروس خانم را بر روی زین اسبی که کنار سفره عقد قرار دارد ؛ سوار می کنند و اعتقاد دارند که به این وسیله عروس خانم بر شوهر خود مسلط می شود .

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان طرح نقره برنجی مدل نگار - 524 - کاخ عروس

آینه و شمعدان عروسی حتما باید با پول داماد خریداری شده باشد و در تمام مدت خواندن خطبه عقد ، عروس خانم باید فقط و فقط خود را در آینه نگاه کند و داماد باید شمع طرف عروس خانم و عروس خانم باید شمع طرف آقا داماد را روشن کند ؛ ولی خاموش کردن شمع ها بعد از مراسم و قبل از آنکه سوختن شمع ها به اتمام برسد ، باید با پاشنه کفش عروس خانم صورت بگیرد .

کیک عروسی

عروسی که کیک مراسمش را به مهمان ها فروخت! | ساعدنیوز

کیک عروسی یکی از ویژگی های مراسم عروسی بوده است و مظهر باروری و خوش شانسی تلقی می شده است .

در گذشته رومی ها معتقد بودند که باید برای خوشبختی و رونق در زندگی ، تکه ای کیک بالای سر عروس و داماد خرد کنند و مدارک و شواهد نشان می دهد که اول بار چینی ها بودند که رسم هدیه کیک عروسی به دوستان و خویشان حاضر در مراسم و یا غایبین را باب کرده اند . آن ها معتقد بودند این کار برای همه خوشبختی می آورد .اهل خرافه معتقدند اگر عروس کوچکترین نقشی در تهیه کیک داشته باشد “بسیار بد” است و اصولا نباید قبل از مراسم جشن از آن حتی بچشد زیرا خیلی زود مهر و محبت شوهر را از دست خواهد داد !!!

این مراسم که عروس و داماد باید برای هم کیکی عروسی ببرند ، مبین آن است که آن دو مایلند در هر چیزی میان خود سهیم باشند و خرافه اخطار می کند اگر داماد بخواهد این کار را به تنهایی انجام دهد آن دو صاحب فرزند نخواهند شد .

اهل خرافه معتقدند که نباید تعارف قطعه ای از کیک عروسی را رد کرد و باید حتما از آن خورد و به عروس توصیه می شود تکه ای از آن را برای خود نگه دارد زیرا زن بدین وسیله مطمئن می شود که شوهرش به او وفادار خواهد ماند !!!

آداب عقد 

آداب و رسوم مراسم عقد در محضر | مدارک مورد نیاز برای عقد | نحوه برگزاری  مراسم (شیکس مد)

هنگام انجام آداب عقد ، زن های طلاق گرفته و شوهر مرده و همچنین زنانی که زندگی مرفه و موفقی نداشته و به اصطلاح خوشبخت نباشند را به اتاق عروس خانم راه نمی دهند و آمدن این قبیل از زنان را به اتاق عروس بد یمن می دانند و تا پایان خطبه عقد ، زنان خوشبخت خانواده و یا دوستان ، بالای سر عروس قند می سایند تا زندگی عروس را شیرین مثل قند بکنند و همزمان با ساییدن قند ، یک نفر از اقوام عروس خانم با نخ هفت رنگ مشغول دوختن پارچه ای می شود و معتقدند هفت افسون را باطل و زبان مادر و خواهر شوهر را با این عمل می بندند و می گویند ؛ ” زبان مادر شوهر ، خواهر شوهر ، جاری و پدر شوهرم را بستم” .

 

وسایل لازم برای سفره عقد

سفره عقد چه وسایلی دارد؟ + فلسفه
قرآن ، جانماز ، قدح شربت ، نان سنگک بزرگ ، خوانچه اسپند ، نان و پنیر و سبزی ، گردو ، جیوه ، کاسه آب که رویش یک برگ سبز می باشد ، دو کله قند که در موقع خواندن خطبه بالای سر عروس می سایند ، میوه و شیرینی ، هفت جواهر که در هاون می کوبند .

مغز یک فندق را درآورده در آن جیوه می ریزند و سوراخ آن را با موم می گیرند و آن را همراه عروس می کنند تا همانطوری که جیوه در فندق می لرزد دل داماد برای عروس بتپد .

هفت جواهر و جیوه برای سفید بختی است ، آب روشنایی است ، برگ سبز خرمی است ، عسل و روغن برای این است که چرب و شیرین باشد . اسپند شگون دارد .

نان و پنیر و سبزی برکت دارد و هرگاه اهل مجلس از آن بخورند هیچ وقت دندان درد نمی گیرند .

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۰۱
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی