مجله خبری امروز

۰۲ اسفند ۰۰ ، ۱۱:۵۸

18 دریاچه بزرگ و عمیق جهان

1.دریاچه گریت اسلیو

دریاچه گریت اسلیو کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید -  کجارو

دریاچه گریت اسلیو (Great Slave) نه تنها دهمین دریاچه بزرگ جهان است، بلکه همچنین عمیق‌ترین دریاچه آمریکای شمالی با حداکثر عمق ۶۱۴ متر است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ در مناطق شمالی کانادا است. طول این دریاچه ۴۸۰ کیلومتر و عرض آن از ۱۹ تا ۱۰۹ کیلومتر است و مساحت ۲۸۹۳۰ کیلومتر مربع را در برمی‌گیرد. «هی ریور» اصلی‌ترین رود ورودی به این دریاچه و رود «مکنزی» اصلی‌ترین رود خروجی از آن است. سطح این دریاچه در بیشتر روز‌های سال یخ زده است.

2.دریاچه مالاوی 

دریاچه مالاوی؛ بزرگ‌ترین آکواریوم آب شیرین جهان

دریاچه مالاوی، که آن را در موزامبیک دریاچه «نیاسا» و در تانزانیا «لاگو نیاسا» می‌نامند، یک دریاچه دیدنی در آفریقا است. تانزانیا، موزامبیک و مالاوی کشور‌های حوضه این دریاچه هستند. این دریاچه نهمین دریاچه بزرگ جهان با مساحت کل ۳۰.۰۴۴ کیلومتر مربع است. دریاچه مالاوی همچنین دومین دریاچه عمیق در آفریقا می‌باشد.

طول این دریاچه ۵۷۹ کیلومتر، عمق متوسط آن ۲۹۲ متر و حداکثر عمق آن ۷۰۶ متر است. رودخانه «روهوهو» اصلی‌ترین رود ورودی به این دریاچه و رودخانه «شایر» اصلی‌ترین رود خروجی از آن است. این دریاچه به دلیل داشتن بیشترین تعداد گونه‌های ماهی دنیا شهرت فراوانی دارد.

3.دریاچه خرس بزرگ 

♦️دریاچه خرس بزرگ که در جنوب... - Dokhtarooneh / Girlish | Facebook

دریاچه «خرس بزرگ» (Great Bear) در ۲۰۰ کیلومتری جنوب مدار شمالگان در مناطق شمال غربی کانادا واقع شده است. طول آن ۳۲۰ کیلومتر و عرض آن تا ۱۷۵ کیلومتر است. عمیق‌ترین نقطه این دریاچه ۴۴۶ متر است. عمق متوسط دریاچه ۷۱.۷ متر است. دریاچه خرس بزرگ ۲۶ جزیره دارد که مساحتی برابر با ۷۵۹.۳ کیلومتر مربع را در برمی‌گیرند. جریان اصلی خروجی این دریاچه، رودخانه «خرس بزرگ» است. سطح این دریاچه در ارتفاع ۱۸۶ متری از سطح دریا قرار دارد و به دلیل دمای سرد غیرقابل تحمل در ماه‌های زمستان مشهور است.

4.دریاچه بایکال

دریاچه بایکال | قدیمی‌ترین دریاچه جهان | عمیق‌ترین دریاچه جهان | سیبری |  مجله دلتا

دریاچه بایکال «دریاچه طبیعت» نیز نامیده می‌شود و در مناطق جنوبی سیبری در روسیه قرار دارد. دریاچه بایکال بزرگترین دریاچه آب شیرین غیرمنجمد دنیا از نظر حجم است و حدود ۲۰درصد از آب شیرین دنیا را در خود جای داده است. بایکال همچنین یکی از زلاترین و شفاف‌ترین دریاچه‌های جهان به حساب می‌آید. مساحت آن ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع است. همچنین بزرگترین دریاچه از نظر حجم و عمیق‌ترین دریاچه جهان است. عمق متوسط این دریاچه ۷۴۴.۴ متر است و عمیق‌ترین نقطه آن ۱۶۴۲ متر است. اصلی‌ترین رودخانه‌های ورودی به این دریاچه رودخانه‌های بارگوزین، سلنژ و آنگورا هستند.

5.دریاچه تانگانیکا

دریاچه تانگانیکا - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دریاچه «تانگانیکا» بزرگترین دریاچه آفریقا است. رودخانه‌های مالاگاری، روزیزی و کالامبو این دریاچه را تغذیه می‌کنند. این دریاچه از نظر حجم، دومین دریاچه عمیق و دومین دریاچه آب شیرین در جهان است.

حوضه این دریاچه تا بوروندی، تانزانیا، زامبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو گسترده شده است. مساحت آن ۳۲.۸۹۳ کیلومتر مربع، عمق متوسط آن ۵۷۰ متر و حداکثر عمق آن ۱۴۷۰ متر است.

6.دریاچه میشیگان 

دریاچه میشیگان در بهار به یک منظره سورئال تبدیل می‌شود! (عکس)

میشیگان دومین دریاچه بزرگ آمریکای شمالی و بزرگترین دریاچه‌ای است که به طور کامل فقط درون یک کشور (ایالات متحده) قرار گرفته است. مساحت آن ۵۷۸۰۰ کیلومتر مربع است. طول آن ۴۹۴ کیلومتر و ۱۹۰ کیلومتر عرض دارد و بیش از ۲،۵۷۵ کیلومتر خط ساحلی دارد. عمق متوسط دریاچه ۸۵ متر است. حداکثر عمق آن ۲۸۲ متر است. منشأ آن را به فعالیت‌های یخچال‌های طبیعی مربوط می‌دانند.

7.دریاچه هیوران 

دریاچه هیوران

دریاچه هیوران در مرز آمریکا و کانادا واقع شده و یکی از دریاچه‌های بزرگ آمریکای شمالی است. این دریاچه چهارمین دریاچه بزرگ جهان و سومین دریاچه بزرگ آب شیرین جهان محسوب می‌شود. مساحت آن ۵۹،۵۹۶ کیلومتر مربع است. دریاچه هیوران ۳۳۱ کیلومتر طول و ۲۹۵ کیلومتر عرض دارد. عمیق‌ترین نقطه دریاچه ۲۲۹ متر و عمق متوسط آن ۵۹ متر است. جزیره «مانیتولین» که بزرگترین جزیره دریاچه‌ای جهان محسوب می‌شود نیز در این دریاچه قرار دارد. «تنگه مکنزی» و رودخانه «سنت ماری» جریان‌های ورودی اصلی به این دریاچه می‌باشند.

8.دریاچه ویکتوریا

دریاچه و آبشار ویکتوریا از عجایب شگفت‌انگیز آفریقا | تیشینه همسفر باهوش شما

دریاچه ویکتوریا بزرگترین دریاچه آفریقا و بزرگترین دریاچه گرمسیری جهان است که مساحتی بالغ بر ۶۹۴۸۵ کیلومتر مربع را اشغال می‌کند و به نام ملکه ویکتوریا نامگذاری شده است. رودخانه «کاگرا» ورودی اصلی به این دریاچه می‌باشد. دریاچه ویکتوریا با عمق متوسط ۴۰ متر و حداکثر عمق ۸۴ متر نسبتاً کم عمق است. این دریاچه دارای ۸۴ جزیره است.

9.دریاچه سوپریور

دریاچه سوپریور ،بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در جهان::آوازه-ویزا کانادا

ریاچه «سوپریور» از نظر مساحت بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان و سومین دریاچه بزرگ دنیا از نظر حجم است. این دریاچه یکی از دریاچه‌های بزرگ آمریکای شمالی با مساحت ۸۲، ۴۱۴ کیلومتر مربع است.

حداکثر عمق این دریاچه ۴۰۶ متر است. اصلی‌ترین جریان‌های خروجی از این دریاچه رود‌های «سن ماریز» و «سو لاکس» می‌باشند. آب این دریاچه وارد دریاچه هیوران می‌شود.

10.دریاچه خزر 

حقایق جالب درباره دریای خزر؛ بزرگ ترین دریاچه جهان - کجارو

دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است. این دریاچه همچنین بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی در جهان است که مساحت آن ۳۷۱۰۰۰ کیلومتر مربع است و دارای ۷۸۲۰۰ کیلومتر مکعب آب است. دریای خزر همچنین سومین دریاچه عمیق در جهان است. عمیق‌ترین قسمت دریاچه ۱۰۲۵ متر است و عمق متوسط آن ۲۱۱ متر است. ایران، قزاقستان، ترکمنستان، روسیه و آذربایجان کشور‌های حوضه این دریاچه هستند. رودخانه‌های ولگا، اورال، ترک و کورا برخی از ورودی‌های مهم این دریاچه هستند. این دریاچه هیچ جریان خروجی ندارد.

11.دریای مرده 

دریای مرده کجاست ؟ - مهاجرت | راهنمای مهاجرت | مشاور مهاجرت |  کانادا|انگلستان|گرجستان|دومینیکا

دریای مرده در مرز بین کشورهای فلسطین و اردن قرار گرفته است. برخلاف اسمش یک دریا نیست بلکه دریاچه ایست که غلضت نمک و مواد معدنی آن بیشتر از دریاچه های مشابه در جهان است. دریای سیاه نقش قابل توجهی در تاریخ ایفا کرده است. همان دریایی است که به اذن خداوند حضرت موسی (ع) توانست بر روی آن راه برود. علت این نام گزاری بر روی دریاچه شوری بالای آن بوده است که موجب گشته که زندگی موجودات میکروسکوپی و بسیاری از دیگر موجودات به طور دائمی درون آن غیر ممکن شود. آب آن ۱۰ برابر شورتر از آب اقیانوس هاست.

دریای مرده با ارتفاع ۴۲۳ متر پایین تر از سطح دریا پست ترین نقطه زمین محسوب می شود. به علت غلضت بالای نمک موجود در آن و شوری زیاد انسان نمی تواند زیر آب شنا کند و هرچه تلاش کند روی سطح آن شناور می ماند. گفته می شود آب و شن های آن خاصیت درمانی دارند و برای بیماری هاس پوستی و ساخت لوازم درمانی پوست از آن ها استفاده می شود.

12.دریاچه کراتر 

دریاچه کراتر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این دریاچه بخشی از یک کاسه آتشفشانی از کوه های Mazama به عمق ۶۵۵ متر را پر کرده که حدود ۷۷۰۰ سال پیش به وجود آمده‌ است. هیچ رودخانه‌ ای به دریاچه وارد یا از آن خارج نمی ‌شود و تبخیر آب از سطح دریاچه به وسیله بارش باران و برف جبران می‌ شود، به گونه‌ ای که کل حجم آب دریاچه در هر ۲۵۰ سال جایگزین می ‌شود.

دریاچه کراتر هفتمین و یا نهمین دریاچه پست جهان لقب می گیرد. درون دریاچه یک ویژگی منحصر به فرد وجود دارد و آن پیرمرد دریاچه است، درختی که یک قرن از عمر آن می گذرد. همچنین دو جزیره جداگانه نیز درون آن قرار دارد.

13.دریاچه آبراهام 

دریاچه ی آبراهام در کانادا | جاذبه های کانادا

دریاچه آبراهام در کشور کانادا قرار دارد. در نگاه اول ممکن است فکر کنید که صدها عروس دریایی زیر پایتان یخ زده اند اما نگران نباشید آن ها تنها حباب هایی از جنس متان هستند. پس از مصرف کردن برگ ها، گیاهان و اجساد موجودات توسط باکتری ها گاز متان تولید می شود و در فصل های گرم سال حباب های تولید شده به سطح دریاچه می آید. اما در هنگام سرما و دمای -۳۰ درجه آب یخ می زند و حباب ها تنها تا سطح یخ زده بالا میایند و تا گرم شدن هوا و ذوب شدن یخ ها همان جا محبوس می مانند. به خاطر داشته باشید که این حباب ها به شدت قابل اشتعال هستند و در صورت جرقه زدن هنگام آزاد سازیشان بلافاصله آتش می گیرند.

14.دریاچه تال

دریاچه تال در فیلیپین... - Secret World

تال دریاچه آب شیرین است که در منطقه Batangas کشور فیلیپین قرار دارد. سومین دریاچه پهناور کشور و همچنین دریاچه مورد علاقه عکاسان است. کوچکترین قله آتشفشانی جهان (قله تال) درون آن قرار گرفت است. تال ۳۳ بار فوران آتشفشانی داشته و دومین کوه فعال آتشفشانی در فیلیپین به ‌شمار می‌ آید. تمامی این فوران ‌ها در جزیره آتشفشان متمرکزند که جزیره‌ ای در نزدیکی دریاچه تال است. خود این جزیره آتشفشان، دارای دریاچه‌ی دیگر به نام Main Crater است و باز درون این دریاچه نیز جزیره‌ دیگری به نام ولکان پوینت قرار دارد.

15.دریاچه پنج گل 

زلال ترین آب کره زمین را در کجا می‌توان دید؟ | معرفی ۵ منطقه برای عاشقان  غواصی - چمدان - رسانه سفر، گردشگری و میراث فرهنگی

یکی از زیباترین و محبوب ترین دریاچه ها در میان دریاچه های پارک ملی Jiuzhaigou کشور چین، دریاچه پنج گل است که در سراسر جهان شناخته شده و سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان را به خود جلب می کند. دریاچه در ارتفاع ۲۴۷۲ متری از سطح دریا قرار گرفته و عمق آن تنها ۵ متر است. این موجب شده تا انعاکس رنگارنگ منظره در آن صحنه ای خیره کننده را رقم بزند که نمی توانید از آن چشم بردارید. نکته ای که دریاچه ی پنج گل را ویژه کرده پیدا بودن کف آن است. حتی ماهی های ریزی که در آن شنا می کنند هم به وضوح قابل مشاهده هستند، همین است که دریاچه ی گل را به بهشتی در قلب چین تبدیل کرده است.

16.دریاچه خال خالی 

دریاچه خال‌خالی، شگفتی طبیعی جهان خلقت - لنز اجتماعی

اوسویوس شهری زیبا در استان بریتیش کلمبیا در کانادا است که دریاچه خال خالی درون آن قرار دارد. خال های آن هرکدام یک رنگ متفاوت دارند و از فاصله دور نیز دیده می شوند. دریاچه بالاترین غلضت مواد معدنی از جمله، منیزیم، سولفات، کلسیوم و سولفات سدیم و همچنین نقره و تیتانیوم را دارد. علت اصلی این رنگ ها سوفات منیزم است که در فصل تابستان کریستالی می شود.

17.دریاچه هیلیر 

برکه صورتی استرالیا و داستان پشت آن+تصاویر - ایسنا

نام یک دریاچه آب شور در لبه جزیره میدل در نزدیکی ساحل جنوبی استرالیای غربی است. این دریاچه به خاطر داشتن رنگ صورتی معروف است و یک ساحل باریک و بلند آن را از اقیانوس منجمد جنوبی جدا می ‌کند. تاکنون دلیل این پدیده مشخص نشده است اما احتمال داده میشود جلبکی به نام دینالیالا و هلیوباکتریوم دلیل آن باشد.

18.دریاچه پلیتویک 

پارک ملی دریاچه‌ های پلیتویک کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید  بدانید - کجارو

پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک از شانزده دریاچه تشکیل شده‌است و یکی از مکان‌های توریستی قدیمی در کرواسی است. این دریاچه ‌ها توسط سه کوهستان بزرگ محاصره شده‌ اند و آب آنها نیز از همین کوهستان‌ ها تامین می ‌شود. به خاطر چشم انداز بی نظیر و رنگارنگش به عنوان زیباترین در لیست زیباترین دریاچه های جهان قرار گرفته است. هر ساله ۱.۲ میلیون نفر به بازدید از این پارک ملی می پردازند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۰۲
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی