مجله خبری امروز

مردم جهان از چه چیزهایی بیشتر می‌ترسند؟

فوبیا چیست؟

احساس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای است که به‌دلیل ترس‌هایی واقعی یا خیالی ایجاد می‌شود. گاهی این ترس برای فردِ دچار فوبیا غیرقابل‌تحمل است. حتی گاهی این افراد تصور می‌کنند عاملی که موجب ترس و وحشت آنها شده است، زندگی‌شان را تهدید می‌کند. باوجود این، از دیدگاه دیگران، این ترس‌های غیرعادی و غیرمنطقی بسیار جالب هستند. در ادامه، فهرستی شامل 12 مورد از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا را معرفی کرده‌ایم؛ 

 

1.تریپوفوبیا (Trypophobia)

 • ترس از الگوهای نامنظم یا خوشه‌ای، سوراخ‌های کوچک یا حفره‌ها

هر آنچه که در مورد ترایپوفوبیا (Trypophobia) یا ترس از سوراخ های کوچک باید بدانید

انزجار زیست‌شناختی و ترس‌های آموخته‌شدهٔ فرهنگی دلایل اصلی «تریپوفوبیا» هستند. تریپوفوبیا ترسی شدید و غیرمنطقی از سوراخ‌ها و حفره‌هاست.
این ترس برای افراد عادی، غیرمنطقی و عجیب به‌نظر می‌رسد. فرد مبتلا به این فوبیا صرفا با دیدن یا فکر کردن به سوراخ‌ها دچار وحشت‌زدگی یا حملات پانیک می‌شود. در نتیجه، این افراد از چیزهایی مانند مرجان، اسفنج، پوست، گوشت، شانهٔ عسل خشک‌شده و هر چیز دیگری که از سوراخ‌ها تشکیل شده باشد، دوری می‌کنند. برای این افراد، سوراخ‌ها ظاهری نفرت‌انگیز و ناخوشایند دارند و آنها برای دوری از این سوراخ‌ها هر کاری می‌کنند.

 

2.اِروفوبیا (Aerophobia)

 •  ترس از پرواز

ترس از پرواز چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟ | کلیک

تقریبا ۶٫۵ درصد جمعیت جهان به «اروفوبیا» یا ترس از پرواز دچار هستند. این ترس معمولا با ترس‌های دیگری مرتبط است، ترس‌هایی مانند آگورافوبیا (Agoraphobia، ترس از ناتوانی در فرار [از مکان‌های باز]) و تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا (Claustrophobia، ترس از فضاهای کوچک و محدود). طبیعی است که این ترس بر زندگی کاری و شخصی فرد تأثیر می‌گذارد، زیرا مسافرت هوایی برای او غیرممکن است. در این افراد حتی فکر کردن به پرواز هم می‌تواند موجب پریشانی شدید شود و حالت‌هایی مانند حالت تهوع و حملهٔ پانیک را در آنها ایجاد کند.

 

3. میسوفوبیا (Mysophobia)

 •  ترس از میکروب‌ها

ترس از آلودگی: شایع‌ترین نوع اختلال وسواس

«میسوفوبیا» ترس بیش‌ازحد از میکروب‌ها و آلودگی‌هاست. این فوبیا معمولا با اختلال وسواس فکری و عملی (اختلال وسواس جبری، obsessive compulsive disorder) ارتباط نزدیکی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به میسوفوبیا به اختلال وسواس جبری نیز دچار هستند که در نتیجهٔ آن ممکن است در حمام کردن یا شستن دست‌های‌شان زیاده‌روی کنند. این ترس ناسالم و بیمارگونه از میکروب‌ها موجب می‌شود که فرد از آلودگی موادغذایی یا تماس پیدا کردن با مایعات بدن افراد اطراف خود نیز بترسد. میسوفوبیا عوارض فراوانی دارد، زیرا این افراد تلاش می‌کنند که از موقعیت‌های اجتماعی دوری کنند. انزوا از نشانه‌های معمول این فوبیاست. این فوبیا می‌تواند موجب فوبیاهای دیگری مانند آگورافوبیا و انواع اختلالات اضطراب شود.

 

4.کلاستروفوبیا (Claustrophobia)

 •  ترس از فضاهای کوچک ،تنگنا هراسی

کلاستروفوبیا چیست | علت و درمان ترس از فضای بسته [تنگناهراسی]

«کلاستروفوبیا» نیز یکی از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا است. تقریبا ۵ تا ۷ درصد جمعیت جهان به این فوبیا دچار هستند. این فوبیا معمولا با ترس از خفگی یا محدودیت مرتبط است. متخصصان و دانشمندان مطالعات فراوانی دربارۀ این فوبیا انجام داده‌اند، ولی متأسفانه تنها ۲ درصد افراد مبتلا به این فوبیا به‌دنبال درمان آن هستند. معمولا کلاستروفوبیا با کلیسروفوبیا (Cleithrophobia / ترس شدید از در دام افتادن و در جایی گیر افتادن) اشتباه گرفته می‌شود.

 

 

5.استرافوبیا (Astraphobia)

 •  ترس از تندر و رعدوبرق

ترس سگ ها از رعد و برق || چرا سگ ها از رعد و برق می ترسند؟

طوفان و رعدوبرق پدیده‌ای طبیعی است که در بسیاری از بخش‌های جهان اتفاق می‌افتد. طوفان می‌تواند به‌شدت موجب ناتوانی و آزار افراد مبتلا به «استرافوبیا» شود. بیشتر افراد مبتلا به این فوبیا کودکان هستند؛ البته گاهی این فوبیا تا بزرگ‌سالی نیز ادامه پیدا می‌کند. حتی وحشی‌ترین و درنده‌ترین حیوانات نیز به‌شدت از تندر و آذرخش می‌ترسند و پنهان شدن واکنشِ دفاعی طبیعی آنهاست. نام دیگر استرافوبیا «برونتوفوبیا» (Brontophobia) است. این فوبیا تقریبا ۲ درصد مردم آمریکا را درگیر کرده است. خوشبختانه این فوبیا قابل‌درمان است و روش‌های درمانی فراوانی برای آن وجود دارد.

 

6.سینوفوبیا (Cynophobia)

 • سگ‌هراسی

ترس از سگ، نشانه ها و نحوه درمان آن | یکتاپرس

«سینوفوبیا» یا ترس شدید از سگ‌ها یکی از رایج‌ترین فوبیاهای حیوانات در سرتاسر جهان است. تقریبا ۳۶ درصد افراد مبتلا به این فوبیا سعی می‌کنند این ترس خود را درمان کنند و بیشتر آنها از گربه نیز می‌ترسند. ترس شدید از سگ‌ها مشکل‌سازتر از ترس از عنکبوت‌ها یا مارهاست، زیرا سگ‌ها بیشتر از این جانواران در مناطق مسکونی و محیط اطراف ما حضور دارند. زنان تقریبا ۷۵ درصد از افراد دچار سینوفوبیا را تشکیل می‌دهند؛ البته این ترس در مردان نیز وجود دارد. معمولا این ترس در کودکی شروع می‌شود، ولی بیماران زیادی نیز وجود دارند که این ترس آنها در دوران بزرگ‌سالی ایجاد شده است.

 

7.آگورافوبیا (Agoraphobia)

 • ترس از فضاهای باز یا شلوغ

ترس از فضای باز چه دلیلی دارد؟ نحوه درمان و پیشگیری از آن چگونه است؟

تقریبا از هر ۱۰۰ آمریکایی، ۲ نفر به «آگورافوبیا» مبتلا است. این فوبیا مشکلات زیادی در زندگی فرد ایجاد می‌کند، زیرا موجب می‌شود که از رفتن به مرکزخرید، بازار، تئاتر و سایر مکان‌های شلوغ و همچنین زمین‌های باز اجتناب کند. این افراد صرفا با فکر کردن یا دیدن چنین فضاهایی (که حس می‌کنند فرار کردن از آنها دشوار است) دچار وحشت شدید می‌شوند. آگورافوبیا دور باطلی ایجاد می‌کند، زیرا فردِ مبتلا از ایجاد حملهٔ پانیک می‌ترسد و همین افکار او منجر به حملهٔ پانیک می‌شوند. محدود کردن فعالیت‌ها و دوری کردن و رفتار اجتنابی به بخشی از زندگی این افراد تبدیل می‌شود. بنابراین افسردگی یکی از نشانه‌های رایج این فوبیاست.

 

8.آکروفوبیا (Acrophobia)

 • ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع | علل، نشانه ها و درمان فوبیای ارتفاع

ترس از ارتفاع یا «آکروفوبیا» یکی از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا است. این فوبیا ترسی غیرمنطقی از ارتفاع و سقوط است (حتی زمانی که فرد در ارتفاع زیادی قرار ندارد). آکروفوبیا موجب می‌شود که فرد به‌شدت مضطرب یا وحشت‌زده شود و نتواند از جایی که از آن بالا رفته است، پایین بیاید. در مواردی از آکروفوبیا، حتی زمانی که فرد از صندلی بالا و پایین می‌رود نیز دچار حملهٔ پانیک می‌شود. تقریبا ۱۰ درصد مردم آمریکا به آکروفوبیا دچار هستند.

 

9.اوفیدیوفوبیا (Ophidiophobia)

 • ترس از مار

ریشه ترس از مار و نحوه بر خورد آن - شفقنا زندگی

ترس از مار یا «اوفیدیوفوبیا» دومین حیوان‌هراسی یا زوفوبیایِ (zoophobia) رایج در جهان است که در فهرست ما، درست بعد از رایج‌ترین فوبیا قرار می‌گیرد. این فوبیا تقریبا در یک‌سوم بزرگ‌سالان وجود دارد. ترس از مار نیز در تکامل ما ریشه دارد، چون ترس از مارهای سمی برای بقای ما ضروری است. اوفیدیوفوبیای شدید می‌تواند بر زندگی فرد تأثیر نامطلوبی بگذارد، زیرا موجب می‌شود که از پیاده‌روی و چادر زدن در طبیعت و فعالیت‌های مشابه اجتناب کند. حتی ممکن است فرد از مارها و سایر خزندگان موجود در فروشگاه‌های حیوانات خانگی نیز بترسد.

 

10.آراکنوفوبیا (Arachnophobia)

 • عنکبوت هراسی

Earth Defense Force: Iron Rain تصاویر ۱۰۸۰p جدیدی دریافت کرد (خطر عنکبوت‌ هراسی)

عنکبوت‌هراسی یا «آراکنوفوبیا» از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا است. این فوبیا ترس شدید و بیش‌ازحد از عنکبوت‌ها یا سایر تنندگان (عنکبوتیان) مانند عقرب‌ها است. عنکبوت‌هراسی یکی از رایج‌ترین فوبیاهای حیوانات در جهان به‌شمار می‌رود. معمولا علت این ترس تکاملی است، زیرا بعضی از گونه‌های عنکبوت‌ها مرگ‌بار هستند و این ترس واکنشی طبیعی در انسان برای زنده ماندن است. معمولا افراد مبتلا به آراکنوفوبیا تلاش زیادی می‌کنند تا مطمئن شوند محیط آنها خالی از عنکبوت است. این وسواس و تلاش آنها موجب می‌شود که زحمت و دردسر زیادی برای خود ایجاد کنند.

 

 

11.تری پانو فوبیا

 • ترس از تزریق

آمپول - چگونه ترس از آمپول را کنار بگذاریم ؟

ترس از تزریق یا فوبیای آمپول، وضعیتی است که باعث می شود بسیاری به خاطر آن از درمان های پزشکی و بیمارستان ها اجتناب کنند. این ترس که بیش از 10 درصد مردم جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند دیگر فوبیا ها قابل درمان است.

افراد مبتلا به فوبیای تزریق، در شرایط بیمارستانی دچار تپش قلب و اضطراب بالا می شوند و حتی در هنگام تزریق از هوش می روند. از آنجایی که این ترس و این علائم برای فرد آزاردهنده است، مبتلایان به تری پانو فوبیا سعی می کنند که به طور کلی از مراجعه به درمانگاه و پزشک خودداری کنند.

 

 

12.آگورافوبیا

 • ترس از تنها ماندن

ترس از تنهایی و درمان آن به چه صورت است؟ - مرکز مشاوره مکث

آگورافوبیا شامل ترس از تنها ماندن در موقعیت یا مکانی است که فرار ممکن است دشوار باشد. این نوع فوبیا ممکن است شامل ترس از مناطق شلوغ، فضاهای باز، یا موقعیت هایی باشد که احتمالاً باعث ایجاد حمله پانیک می شود. مردم شروع به اجتناب از این رویدادهای محرک می کنند، گاهی اوقات تا جایی که به طور کامل خانه خود را ترک نمی کنند. تقریباً یک سوم افراد مبتلا به اختلال هراس دچار آگورافوبیا می شوند. آگورافوبیا معمولاً بین اواخر نوجوانی و اواسط دهه 30 ایجاد می شود. دو سوم افراد مبتلا به آگورافوبیا زنان هستند. این اختلال اغلب به صورت یک حمله پانیک خود به خود و غیرمنتظره شروع می شود که پس از آن منجر به اضطراب در مورد احتمال وقوع حمله دیگری می شود.

 

 

 

فوبیاها یکی از شایع ترین انواع اختلالات روانی هستند و می توانند در عملکرد و آسایش فرد اختلال گسترده ای ایجاد کنند. خوشبختانه درمان های ایمن و موثری برای درمان انواع مختلف فوبیا در دسترس هستند که شامل روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از هردوی این ها باشد.

درمان مناسب برای هر فوبیا، بستگی به عوامل مختلفی از جمله علائم و شدت ترس فرد از موضوع دارد. پس بهتر است قبل از هرچیز با یک پزشک یا روانشناس متخصص در زمینه ی فوبیا مشورت کنید تا یک برنامه درمان مناسب برای شما تنظیم کند. 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۰۸
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی