مجله خبری امروز

۱۵ اسفند ۰۰ ، ۱۲:۲۳

دمنوش

انواع دمنوش گیاهی برای کاهش استرس


دمنوش نعنا 


بهترین دمنوش گیاهی برای کاهش استرس و اضطراب و آرام‌بخش اعصاب دمنوش نعنا است. وقتی دچار استرس هستید احساس می‌کنید عضلات شما منقبض شده‌اند و شما تحت فشار هستید، نوشیدن دمنوش نعنا این خاصیت را دارد که عضلات شما را آرام می‌کند و شما را از تنش دور می‌کند.

نعنا گیاهی فاقد کافئین است که مصرف دمنوش آن قبل از خواب سبب اختلال در خواب نمی‌شود و شما می‌توانید ضمن کم شدن استرس خواب راحتی هم داشته باشید. تنها نکته‌ای که در مورد چای نعنا باید بدانید این است که درصورت باردار بودن نباید دمنوش نعنا استفاده کنید. چون باعث سقط جنین می‌شود.

 

طرز تهیه دمنوش نعنا


برای تهیه‌ی این دمنوش آرام‌بخش باید نعنای تازه را از ساقه جدا کنید، بشویید و در یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و با حرارت غیر مستقیم دم کنید. می‌توانید از نعنای خشک هم استفاده کنید. در صورتی‌که نعنای خشک استفاده می‌کنید مقدار یک قاشق چایخوری نعنا برای یک لیوان آب جوش کفایت می‌کند.

 

 

 

دمنوش اسطوخدوس 


 یکی از دمنوش های گیاهی عالی برای آرامش اعصاب اسطوخودوس است. اسطوخودوس اثرات تثبیت کننده‌ی خلق وخو دارد و باعث کاهش استرس و آرامش اعصاب می‌شود. نام دیگر این گیاه لاوندر است. به دلیل تاثیر زیاد این دمنوش بعضی افراد از دمنوش اسطوخودوس به‌عنوان لورازپام گیاهی یاد می‌کنند.

در مورد استفاده از دمنوش اسطوخودوس یک نکته را به خاطر داشته باشید که این گیاه به‌دلیل کم کردن  رطوبت، باعث خشکی مغز می‌شود. پس سعی کنید شب‌ها از آن استفاده نکنید.


طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس 


برای تهیه دمنوش اسطوخودوس به یک لیوان آب جوش که کمی سرد شده است و یک قاشق چای‌خوری اسطوخودوس خشک شده نیاز دارید. اسطوخودوس را داخل آب و روی حرارت غیر مستقیم دم کنید و بعد از صاف کردن میل کنید.

 

 

 

دمنوش بابونه 


دمنوش بابونه ضد تپش قلب، ضد استرس و آرام‌کننده‌ی اعصاب است. اگر جزو کسانی هستید که سر جلسه امتحان استرس دارید به شما توصیه می‌کنیم به جای قرص ضد استرس برای امتحان یک فنجان دمنوش بابونه را جایگزین کنید.

در استفاده از دمنوش بابونه به نکات زیر توجه داشته باشید.

دمنوش بابونه دارای طبع گرم است و در افراد با طبع گرم به‌خصوص جوانان مضر است.
دمنوش بابونه در سالمندی به‌عنوان یک تقویت کننده موثر در سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود.
زنان باردار نباید دمنوش بابونه را در سه ماهه‌ی اول بارداری مصرف کنند.


طرز تهیه دمنوش بابونه 


برای تهیه این دمنوش می‌توانید یک قاشق چای‌خوری بابونه خشک یا مقداری گل بابونه‌ی تازه را با آب جوشیده سرد شده دم کنید. برای دم کردن حتما باید حرارت غیر مستقیم باشد، یعنی قوری را روی کتری در حا ل جوش بگذارید یا روی یک توری بر شعله‌ی گاز قرار دهید. قبل از استفاده هم دمنوش را از صافی رد کنید.

 

 

دمنوش مرزنجویه 


بادرنجویه گیاهی از خانواده‌ی نعناییان است که طعم مطلوب و دلپذیری دارد. دمنوش این گیاه برای بی‌قراری و بی‌خوابی بسیار موثر است و می‌تواند علاوه بر کاهش استرس به‌عنوان دمنوش آرامبخش شبانه مصرف شود.

گیاه بادرنجویه سطح کورتیزول خون را کاهش می‌دهد و از این طریق باعث آرامش فرد و حتی فروکش کردن عصبانیت نیز می‌شود.

 

طرز تهیه دمنوش بادرنجویه 

 

یک قاشق چای خوری بادرنجویه را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و روی آن یک نعلبکی قرار دهید. بعد از مدت ۱۰ دقیقه دمنوش آماده است. همچنین مثل دمنوش‌های قبلی می‌توانید آن را با حرارت غیر مستقیم دم کنید.

 

 

دمنوش به 


به یکی از میوه‌های خوشبو است که با داشتن انواع ویتامین‌های گروه  B و مواد معدنی می‌تواند استرس را کم کند و آرامش را به شما برگرداند. برای استفاده از به می‌توانید میوه یا برگ آن را دم کنید. هر دو خاصیت ضد استرس دارند.

 

طرز تهیه دمنوش به 
برای تهیه این دمنوش باید به را بشویید و رنده کنید. بعد داخل یک سینی یا روی پارچه پهن کنید تا خشک شود. بعد از خشک شدن داخل ماهیتابه بدون روغن تفت دهید تا کمی رنگ آن تغییر کند. سپس آن را داخل شیشه بریزید و در جای خنک نگهداری کنید. هر زمان که خواستید یک قاشق چایخوری از آن را مانند چای معمولی دم کنید.

 

 

دمنوش چای سبز 
چای سبز یک  داروی ضد استرس گیاهی که خواص دیگر آن ضد التهاب و چربی سوزی است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان و پلی فنول و ال‌تیانین است. پلی فنول و ال‌تیانین موجود در چای سبز باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.


آیا می‌دانید در استفاده بی‌رویه از چای سبز چه محدودیت‌هایی وجود دارد؟
یکی از محدودیت‌های استفاده از چای سبز به دلیل کافئین موجود در چای سبز است. لذا توصیه می‌شود، دمنوش چای سبز را قبل از خواب مصرف نکنید، چون سبب بی‌خوابی می‌شود.
مصرف زیاد از حد چای سبز باعث پایین رفتن فشار خون و قند خون می‌شود.
استفاده‌ی دائم از چای سبز باعث آسیب رساندن به بافت کبد می‌شود.


طرز تهیه دمنوش چای سبز 


آماده کردن دمنوش چای سبز با انواع دیگر دمنوش تفاوتی ندارد و باید با آب جوشیده و حرارت غیر مستقیم  به مدت ۱۰ دقیقه دم شود. در تهیه این دمنوش توجه کنید که زیاد ماندن آن روی حرارت یا جوشیدن باعث تلخ و بد مزه شدن دمنوش  می‌شود.

 

 

 

دمنوش گل محمدی 


دمنوش گل محمدی عطر بسیار دلپذیر دارد، خواب‌آور است و استرس و اضطراب را تا حد زیادی کم می‌کند. اگر شغل پر تنشی دارید به شما توصیه می‌کنیم روزانه صبح‌ها یک فنجان دمنوش گل محمدی میل کنید. این کار باعث می‌شود بر استرس کاری غلبه کنید.

 

طرز تهیه دمنوش گل محمدی

 

برای تهیه دمنوش چند عدد گل تازه یا خشک شده را داخل قوری محتوی آب جوش بریزید و بگذارید دم بکشد. قبل از استفاده آن را از صافی رد کنید و میل کنید. می‌توانید یک قاشق چای‌خوری عسل هم به دمنوش اضافه کنید.

 

 

 

 

 

دمنوش بهار نارنج


مصرف بهارنارنج تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می‌برد. عرق بهارنارنج خاصیت آرام‌بخشی و ضد تشنج دارد. بهارنارنج برای رفع کم‌خونی یا بی‌خوابی نیز مفید است، برای این منظور باید قبل از خواب عرق یا دَم‌کرده آن را بنوشید. بهارنارنج، سردرد‌های عصبی و میگرنی را نیز کاهش می‌دهد.

 

 

دمنوش به لیمو


به‌لیمو خاصیت آرام‌بخشی، ضد تشنج و ادرارآوری دارد و در رفع سرگیجه و تپش قلب نیز موثر است.

 

طرز تهیه دمنوش به‌لیمو


برای تهیه دمنوش به‌لیمو باید یک قاشق غذاخوری به‌لیمو را در یک قوری حاوی ۲ لیوان آب جوش به همراه مقداری نبات دَم کنید.
 

 

دمنوش چای میوه گل نسترن


با ۱۵ عدد میوه گل نسترن یک دمنوش آرام‌بخش تهیه کنید. این چای با طبیعتی معتدل و تا حدی خشک؛ سرشار از ویتامین C بوده، در پیش‌گیری و درمان سرماخوردگی موثر است. میوه گل نسترن، فشارخون را کم کرده؛ ورم و درد کلیه را التیام و آن را شستشو می‌دهد؛ معده را تقویت می‌کند و اثرات ضد اسهالی دارد.

 

دمنوش چای سفید 


چای سفید نیز مانند چای سبز بدون تخمیر تهیه می‌شود و در مقایسه با آن طعم ملایم‌تری دارد. خوشبختانه این چای نیز خواص بی‌شماری دارد و برای سلامتی مفید است. چای سفید کاهش دهنده کلسترول و فشارخون، ضدویروس و ضدباکتری، تقویت کننده لثه، کاهش دهنده قندخون، ضدسرطان، آرام‌بخش اعصاب، مقوی قلب و عروق، مقابله کننده با پوکی استخوان و مبازره کننده با آنفلوانزا است.

 

دمنوش نعناع فلفلی


نعناع فلفلی باعث تسکین بدن و افزایش هوش می‌شود. این سبزی معطر به خوبی با چای (چای سبز و سفید) ترکیب شده و طعم خوب و دلچسبی به آن می‌دهد. نعناع تقویت کننده و نیروبخش است، به هضم غذا کمک و عملکرد معده، کبد، صفرا و روده ها را کنترل می‌کند. از این گذشته این سبزی معطر ضد درد بوده و با حالت تهوع مقابله می‌کند.

 

 

دمنوش چای گزنه


گیاه گزنه طبیعتی گرم و خشک دارد و اثر آن در کاهش قند خون، سال‌هاست که به اثبات رسیده است. این گیاه، ضد صفرا و سنگ کیسه صفرا بوده؛ غلظت خون را کاسته؛ چربی خون را پایین می آورد؛ و با شستشوی کلیه، بـسـیـاری از بـیماری‌هایش را بهبود می‌دهد.گزنه، همچنین، ضد سرطان، ضد خونریزی، زیادکننده شیرمادر، برطرف کننده خستگی، ضد ریزش موی سر و مفید در درمان بیماری‌های پروستات است.

 

 

دمنوش بیدمشک


شاید تابه‌حال برای درمان سردرد و یبوست از عرق بیدمشک استفاده کرده باشید.

اما این را هم بدانید که در صورت مصرف عرق بیدمشک می‌توانید آرامش خود را بیابید.زیرا در درمان استرس از عرق بیدمشک استفاده می‌شود.

 

 

دمنوش شانکپورشپی


اگر استرس زیادی دارید و یک شخصیت استرسی هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از گیاه دارویی آرام‌بخش شانکپورشپی هست.

یک گیاه دارویی که برای بی‌خوابی هم بسیار مناسب هست. 

 

 

دمنوش گشنیز


در بین انواع گیاهان آرام‌بخشی که تا الآن ذکر کردیم شاید تعجب کنید که گشنیز طبعی سرد دارد. اما در صورت استفاده از تخم گشنیز باعث تقویت قلب شما می‌شود.

مطمئناً در افزایش حس آرام‌بخش بودن روان و اعصاب شما تأثیرگذار هست.

 

 

گیاه شقایق 


استفاده از گلبرگ شقایق برای حس آرامش داشتن در طول روز گزینه خوبی است. برای پی بردن از میزان و نحوۀ مصرف باید طبق نظر متخصص طب سنتی که شرایط شمارا بررسی می‌نماید، عمل نمایید.

 

 

روغن بنفشه


روغن بنفشه یک آرام بخش طبیعی خانگی است که به درمان استرس، افسردگی و بی خوابی کمک می کند.

برای درمان استرس و بی خوابی می توانید مقداری روغن بنفشه را در دستگاه بخور بریزید تا عطر آن در فضا پخش شده و باعث آرامش اعصاب شود.

 

 

دمنوش آویشن

 

آویشن طبع گرمی دارد و برای تقویت روان و حفظ آرامش تأثیر خوبی دارد. علاوه بر اینکه جزء داروهای گیاهی آرام‌بخش است، برای دستگاه و سیستم گوارشی بدن بسیار مناسب است. 

 

 

دمنوش شیرین‌بیان


این داروی گیاهی آرام‌بخش با دارنده یک هورمون قوی برای جلوگیری از استرس و کاهش اضطراب هست.

با تنظیم کردن مقدار قند خون بدن انسان شرایط را برای حفظ آرامش و آرام کردن اعصاب انجام می‌دهد. 

ریشه شیرین بیان دارای یک هورمون طبیعی جایگزین برای کورتیزون است که می تواند بدن را در معرض شرایط استرس زا قرار داده با تنظیم قند خون، انرژی لازم برای مقابله با شرایط استرس زا را در بدن فراهم می کند.

برخی دانشمندان ادعا می کنند که شیرین بیان مایع مغزی نخاعی را تحریک می کند و موجب آرامش اعصاب می شود.

 

 

دمنوش دانه‌های چیا


امگا 3 دارای ترکیباتی هست که در تقویت اعصاب به‌خوبی عمل می‌کند.

برای کاهش استرس و درمان نگرانی‌ها و بهبود عملکرد سیستم عصبی گزینه خوبی است.

 

 

دمنوش بلوبری


بلوبری حاوی مقادیر بالای انواع ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست که به عنوان یک آرام بخش های طبیعی شناخته می شوند و به درمان استرس و اضطراب کمک می کنند.


 
دمنوش زغال‌اخته


زغال اخته سرشار از ویتامینC و فلاونوئیدهاست که به بهبود سلامت مغز و آرامش اعصاب کمک کرده و برای درمان استرس و اضطراب مفید می باشد.

 

 

دمنوش مریم‌گلی


برای مصرف این گیاه هم باید مقداری از گلبرگ آن (طبق نظر متخصص طب سنتی) را در آب جوش بریزید. سپس دم کشیدۀ این دم‌نوش را مطابق با نظر متخصص طب سنتی میل کنید. البته باید این دم‌نوش را بعد از وعده غذایی میل کنید. 

 

دمنوش سنبل‌الطیب


سنبل‌الطیب دارای موادی هست که برای انواع مشکلات اعصاب و روان – استرس – اضطراب و افسردگی – تقویت سیستم عصبی و همچنین کم‌خوابی و بی‌خوابی بسیار مناسب است.

طبع گرم و خشک آن باعث می‌شود بعد از میل کردن دم‌نوش آن حس خوبی به شما دست بدهد.

هر شب قبل از خواب یک لیوان دمنوش سنبل الطیب مصرف کنید، فراموش نکنید که زیاده روی در مصرف دمنوش سنبل الطیب باعث خواب آلودگی و بی اشتهایی می شود.

نکته مهم: کودکان زیر 12سال، زنان باردار و افرادی که از داور های ضد افسردگی استفاده می کنند، بهتر است از مصرف سنبل الطیب اجتناب کنند.

 


دمنوش جینسینگ


جینسینگ یکی دیگر از بهترین آرام بخش های گیاهی برای درمان استرس و افسردگی می باشد. همچنین تحقیقات نشان داده که جینسینگ به درمان سندروم خستگی مزمن هم کمک می کند.

فراموش نکنید که زیاده روی در مصرف جینسینگ می تواند باعث بی خوابی شود.

 

 

دمنوش زردچوبه


کوکورمین موجود در زردچوبه یکی از قوی ترین آرام بخش های گیاهی است که به درمان اضطراب کمک می کند.

همچنین زردچوبه سرشار از آنتی اکسیدان است و چون خواص ضد التهابی دارد به درمان اضطراب و علائم آن کمک می کند.

 

 

دمنوش زنجبیل


زنجبیل یکی دیگر از دارو های گیاهی آرام بخش طبیعی قوی است که به درمان استرس کمک می کند.

 


مواد غذایی مفید و مناسب برای آرامش اعصاب


عسل


مواد مغذی موجود در عسل باعث آرامش اعصاب می شوند و به همین دلیل عسل به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان استرس و اضطراب محسوب می شود.

هر شب قبل از خواب یک لیوان آب ولرم که یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را در آن حل کرده اید بنوشید تا راحت تر بخوابید.

 

 

 بادام


بادام حاوی مقادیر بالای آهن، اسید های چرب سالم و ویتامین E است که نقش مهمی در درمان استرس و اضطراب دارند.

 

 

گردو


مقادیر بالای ملاتونین موجود در گردو باعث افزایش ملاتونین در خون شده و به عنوان یک آرام بخش طبیعی به درمان بی خوابی کمک می کند.

 

 

 شکلات تلخ


آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تلخ با بهبود جریان خون به مغز و افزایش سروتونین خون علاوه بر اینکه عملکرد مغز را بهبود می بخشند، به عنوان یک آرامش بخش طبیعی به درمان استرس و افسردگی کمک می کنند.

در یک مطالعه مشخص شد افرادی که شکلات تلخ 74٪ را دو بار در روز برای دو هفته مصرف کردند، سطح هورمون های استرس از جمله کاتاکولامین ها و کورتیزول در بدن آن ها کاهش چشمگیری داشته است.

 

 

 ماست


پروبیوتیک ها یا باکتری های سالم موجود در انواع ماست با از بین بردن رادیکال های آزاد به سلامت مغز کمک کرده و به درمان استرس و اضطراب کمک می کنند.

 


سبزیجات و میوه های مقوی برای آرامش اعصاب
 

 

موز


موز حاوی مقادیر بالای اسید آمینه ی تریپتوفان است که در بدن به سروتونین تبدیل شده و به درمان استرس و اضطراب کمک می کنند.

 

مرکبات 


مرکبات سرشار از از ویتامین C هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و با جلوگیری از التهاب در بدن به آرامش اعصاب و درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

 

هلو
 

مقادیر بالای منیزیم موجود در هلو باعث تقویت اعصاب شده و به درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

 

فلفل دلمه ای زرد

 

فلفل دلمه ای زرد حاوی مقادیر بالای ویتامین B6 بوده که سطح سروتونین خون را افزایش داده و به درمان استرس و افسردگی کمک می کند.

 

هندوانه
 

هندوانه سرشار از ویتامین B6 است که با افزایش هورمون های شادی آور باعث آرامش شده و به درمان خستگی، استرس و افسردگی کمک می کند.

 

بادمجان
مطالعات نشان داده که اسکوپولیتین موجود در بادمجان میزان سروتونین خون را تنظیم کرده و به عنوان یک آرامش بخش طبیعی به درمان افسردگی کمک می کند.

 

اسفناج
مقادیر بالای روی و منیزیم موجود در اسفناج استرس و اضطراب را کاهش داده و برای درمان افسردگی مفید هستند، همچنین مصرف اسفناج برای درمان بی خوابی نیز مفید می باشد.

 

 

 

در استفاده از دمنوش گیاهی برای کاهش استرس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟


درصورتی‌که داروی شیمیایی برای بیماری دیگری استفاده می‌کنید، بین زمان استفاده از دارو و دمنوش گیاهی حداقل دو ساعت فاصله‌ی زمانی بگذارید.
درصورتی‌که باردار هستید حتما با پزشک معالج خود در مورد استفاده از دمنوش‌های گیاهی مشورت کنید.
استفاده از دمنوش‌های گیاهی آرام‌بخش و ضد اضطراب به‌صورت بی رویه ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر منفی بگذارد.
داروهای گیاهی ممکن است باهم تداخل داشته باشد، یا اثرات آن‌ها کم شود. پس هیچوقت چند گیاه را برای تهیه دمنوش با هم ترکیب نکنید.
در تهیه‌ی گیاهان دارویی دقت کنید یا آن را از جای معتبری خرید کنید. چون ممکن است ناخالصی موجود در گیاهان موجب مسمومیت یا عوارضی دیگر شود.
تدابیر استفاده و دم کردن دمنوش‌های گیاهی چیست؟
دم کردن حتما باید روی حرارت غیر مستقیم باشد و از جوشیدن آن جلوگیری شود.
برای دم کردن دمنوش‌ها از قوری چینی یا شیشه‌ای استفاده کنید.
از طعم دهنده‌ی دیگری در تهیه‌ی دمنوش استفاده نکنید و آن را با طعم خاص خودش میل کنید.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۱۵
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی