مجله خبری امروز

روانشناسی رنگ اتاق خواب

بهترین رنگ مناسب اتاق خواب کدام هستند؟ | استاده


معمولا و در حالت عادی یک شخص آخرین محیطی که چشمانش بسته می‌شود و به خواب می‌رود، و اولین جایی که بعد از بیدار شدن از خواب مشاهده می‌کند، در کل فضای خانه و به صورت ریزبینانه‌تر، محیط اتاق خواب است. به همین منظور قصد داریم انواع رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی و تاثیری که می‌توانند بر روی خواب و رفتار انسان داشته باشند را برای شما تشریح کنیم.

 

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

انواع رنگ‌ها به جهت بررسی به دو دسته کلی رنگ‌های تیره و روشن تقسیم می‌شوند. سپس رنگ‌های هر دسته را به زیردسته های سرد و گرم تقسیم می‌کنیم.

 

تاثیر رنگهای تیره در اتاق خواب 


با انتخاب رنگ‌های طیف تیره که امروزه به آن دارک مُد (Dark mode) نیز گفته می‌شود، دو حالت کلی برای بیننده به وجود می‌آید:

 

تم تیره برای اتاق خواب

 

یک؛ شخص احساس راحتی، مالکیت و عدم بی‌قراری کرده و محیط را از آنِ خود می‌داند که در این حالت تمام خستگی‌های خود را بیرون اتاق رها شده می‌بیند. کمی که در محیط قرار گرفت حس می‌کند مدت زمان زیادی در آن محل قرار داشته است و به سرعت با شرایط خو می‌گیرد؛ این موضوع هم پیامد مثبت در پی دارد و هم منفی. پیامد مثبت آن همانطور که گفته شد، سرعت تطابق بالا و راحتی بی حد و مرز، و پیامد منفی آن وابستگی به رنگ‌های تیره که باعث می‌شود در آینده شرایط انتخابی وی در زمینه رنگ‌ها محدودتر شود.

 

دو؛ شخص به محض ورود به اتاق با رنگ‌های تیره دچار احساس اضطراب و ناامنی کرده و به شدت خود را درگیر گذشته می‌بیند. در این حالت نه تنها احساس راحتی از وی سلب می‌شود، بلکه با گذشت زمان بر استرس‌های دورنی وی افزوده می‌شود. برای این که این موضوع این دسته از افراد را دچار مشکل نکند، بهتر است نور فراوانی به محیط تزریق شود تا زمانی که وقت خواب فرا رسید شخص با اختیار خود به تاریکی محیط بیافزاید؛ نه از روی اجباری که محیط به وی تحمیل می‌کند.

 

بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی اتاق خواب – خدمات بازسازی ساختمان کاسیان

در مجموع باید بیان کنیم تعداد افرادی که برای اتاق خواب از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند کم کم رو به افزایش است و این موضوع دلیلی جز حرکت به سمت دکوراسیون‌های مدرن ندارد. البته هستند افرادی که برای تغییر و تنوع دست به استفاده از این رنگ‌ها می‌برند. اگر شما نیز قصد دارید چنین انتخابی را امتحان کنید، بهتر است یک شب را در هتلی با این شرایط سپری کرده و حال و هوای محیط این چنینی را از نزدیک ببینید.

 

تاثیر رنگهای روشن اتاق خواب 

انتخاب اکثر افراد برای رنگ آمیزی یا چیدمان اتاق خواب استفاده از رنگ‌های روشن است. این رویه در ابتدا به صورت یک عادت و سپس بر اساس نظریه‌های روانشناسی ادامه پیدا کرده است. بیشتر افرادی که از آن‌ها سؤال می‌شود چرا رنگ روشن برای اتاق خوابتان انتخاب کردید، این جمله را بیان می‌کنند که مگر می‌شود به اتاق خواب رنگ تیره زد! دلیل این حرف نیز نگرش منفی نسبت به رنگ‌های تیره در میان عموم افراد جامعه است. چرا که بسیاری رنگ‌های تیره را نشانه افسردگی، ماتم و یا هنجار شکنی می‌دانند تا یک سلیقه شخصی.

 

 

بهترین رنگ اتاق خواب

 

اما رنگ‌های روشن، به نوبه خود سهم بیشتری در احساس خوشایند بودن محیط را بازی می‌کنند. به طور مثال تمام اتاق‌های استراحت مادرانی که فرزندان خود را در بیمارستان متولد می‌کنند روشن می‌باشد تا هر گونه تجمع آلودگی یا وجود ناهنجاری در محیط بلافاصله رویت شده و از بین برود. در محیط خانه نیز به همین صورت است؛ اتاق خواب با استفاده از رنگ روشن حس سر زندگی، روشنایی، شفافیت و همین طور نظافت را بیان می‌کند. اما انتخاب یک رنگ از میان طیف‌های رنگی موجود در دسته رنگ‌های روشن کار ساده‌ای نیست چرا که در پس هر یک از رنگ‌ها، دنیایی از حرف‌ها نهفته است.

 

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

برای انتخاب رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی نوبت بررسی رنگ‌های سرد و گرم است. ابتدا باید بدانیم که به چه رنگ‌هایی گرم و چه رنگ‌هایی سرد می‌گویند.

 

 • رنگ‌های سبز، آبی، فیروزه‌ای، نقره‌ای و ترکیب هر یک از آن‌ها با سفید به طوری که پایه رنگ حفظ شود را جز دسته رنگ‌های سرد طبقه بندی می‌کنند.

مطالب | جذابیت رنگ فیروزه ای در دکوراسیون داخلی منزل

ذات این رنگ‌ها آرامش بخش است و خاصیت اطمینان در خود دارا می‌باشند. برای اینکه در انتخاب رنگ اتاق خواب از لحاظ روانشناسی رنگ‌های سرد را انتخاب کنید، کار سختی پیش رو ندارید؛ چرا که پیش زمینه روحیات اکثر افراد این نوع رنگ‌ها را به خوبی درک کرده و با آن کنار می‌آید.

 

 • رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد و طلایی و ترکیب آن‌ها با یکدیگر (و نه سفید) جز دسته رنگ‌های گرم تلقی می‌شوند. هیجان، انرژی، انگیزش و بی‌قراری از ویژگی‌های درونی این دسته است که با اضافه کردن رنگ سفید و تلطیف آن‌ها می‌توان درجه این خاصیت‌ها را کاهش داد.

نکات طراحی اتاق خواب | جدیدترین رنگ اتاق خواب | اویم شاهانه

 

 • در بین این رنگ‌ها تعدادی رنگ میانه هم وجود دارند که خاصیت‌های منحصر به خودشان را دارا می‌باشند. مثلاً ارغوانی، بنفش و مانند این‌ها، نه جز سردها محسوب می‌شوند نه جز گرم‌ها. به آن‌ها رنگ‌های میانی گفته می‌شود.

دکوراسیون اتاق خواب ارغوانی | گلچینی از دکوراسیون اتاق خواب ارغوانی

 

 • رنگ‌هایی هم که از آن‌ها با نام رنگ خنثی یاد می‌شود تأثیری در رنگ‌های سرد و گرم ندارند؛ مانند: قهوه‌ای، خاکستری، توسی و مانند این‌ها.

رنگ خاکستری برای اتاق خواب | 40 دکوراسیون اتاق خواب با رنگ خاکستری یا طوسی

رنگهای گرم برای اتاق خواب

در این قسمت به بایدها و نبایدهای استفاده از رنگ‌های گرم در اتاق خواب از نظر روانشناسی می‌پردازیم.

فرض کنید می‌خواهید اتاق خوابتان را نارنجی، قرمز، زرد یا صورتی نمایید:

اگر شخصی زود رنج و حساس هستید، اگر شخصیتی دارید که به سرعت عصبانی می‌شوید و اگر اتاق خواب را برای یک نوجوان در حال بلوغ آماده می‌کنید (دور بودن از هیجانات برای نوجوانان در سنین بلوغ توصیه اکید می‌شود)، به هیچ وجه رنگ‌های نارنجی و قرمز برای اتاق شما مناسب نیستند.

اما در میان این رنگ‌ها صورتی و زرد ممکن است به کارتان بیاید. هر چند در این بخش صورتی بیشتر برای رنگ اتاق خواب دخترانه مناسب بوده و برای جنسیت مردها همخوانی ندارد و تنها رنگ زرد می‌باشد که مسرت‌بخش و شادی‌آور است.

دکوراسیون صورتی برای اتاق خواب دخترانه و دنیای فانتزی و افسانه ای آن ها - ایده چین

اما استفاده از صورتی‌های بسیار ملایم که به گل بهی و رنگ‌های روشن مشابه نزدیک هستند، برای اتاق آقایان مجرد نیز پیشنهاد می‌شود.

اتاق افراد متأهل نیز به سبک و سلیقه بانوان در منزل طراحی شده و رنگ‌های صورتی انتخاب اول آن‌هاست. دلیل خوبی هم برای این کار دارند؛ چرا که ارضای احساسات کودک درونشان با این رنگ امکان‌پذیر می‌شود. هر چه خانم‌ها در خانه آرامش داشته باشند، خانه رؤیایی‌تری برای همسرانشان خواهند ساخت. پس هنگام انتخاب رنگ اتاق خواب نظر خانم‌ها را در اولویت قرار دهید! 


آبی یا سبز، نقره‌آبی یا فیروزه‌ای، انتخاب‌های بی‌نظیر برای اتاق‌های خواب افراد مجرد و یا متأهل، دختر یا پسر، کوچک یا بزرگ هستند. گویی تمام این رنگ‌ها برای اتاق خواب ساخته شده‌اند. البته افرادی که تعصب خاصی نسبت به رنگ‌های دیگر دارند، شاید این مطلب برایشان خوشایند نباشد؛ اما باید بدانند که علم روانشناسی برای آرامش و راحتی روح و روانشان این رنگ‌ها را پیشنهاد می‌دهد. آبی‌ها با طیف‌های متنوع، و سبزها علاوه بر اتاق خواب در سالن‌های نشیمن و حتی ادارات نیز قابل استفاده هستند. در کل می‌توان گفت رنگ‌های سرد مناسب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق خواب‌ها هستند.

 

نکاتی مهم در ترکیب بندی رنگ ها مختلف ، برای ایجاد یک دکوراسیون عالی - مبلمان منزل و اداری درینو

 

از میان رنگ‌های میانی و خنثی نیز تنها رنگ‌های میانی را بررسی می‌کنیم که در بین آن‌ها رنگ بنفش با ترکیب‌های روشن آن را برای اتاق خواب پیشنهاد می‌دهیم. چرا که به رنگ‌های سرد نزدیک می‌شود.

رنگ‌های خنثی نیز با توجه به اسمشان انتخاب صحیحی برای اتاق خواب نیستند؛ مگر اینکه این رنگ‌ها به دیوارهای خانه شما تحمیل شده باشند.

 

 • رنگ مناسب اتاق خواب زن و شوهر


رنگ مناسب اتاق خواب زن و شوهر، رنگی است که صفا و صمیمیت و آرامش را در کنار هم داشته باشد. اولین نکته در انتخاب رنگ مناسب، سلیقه طرفین است.

 • در برخی از رنگ‌ها مثل رنگ سفید، معمولا سلیقه زن و شوهر یکسان است. شما می‌توانید از این رنگ با خیال راحت در اتاق خواب خود استفاده کنید.
 • یکی دیگر از رنگ‌های پرطرفدار، رنگ کرم است. این رنگ حس خوبی به افراد می‌دهد و می‌توانید این رنگ را حتی در ترکیب با رنگ قهوه‌ای در اتاق خواب استفاده کنید.
 • رنگ‌های روشن و ملایم مثل آبی روشن و سبز روشن، چیزی جز آرامش ندارند. اگر به دنبال زیبایی اتاق در کنار آرامش هستید، این رنگ‌ها به شما پیشنهاد می‌شود.

چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است ؟ – خریدمگ

 • تاجایی که می‌توانید بهتر است از رنگ‌های نارنجی و قرمز به عنوان رنگ اصلی اتاق خواب استفاده نکنید؛ چرا که این رنگ‌ها برای اتاق خواب مناسب نیستند و بهتر است در مکان‌های دیگر استفاده شوند‌. البته می‌توانید در دکوراسیون اتاق و به صورت محدود از آن‌ها استفاده کنید.
 • رنگ‌های طوسی و نقره‌ای نیز رنگ‌های بسیار شیکی برای اتاق زن و شوهر به شمار می‌روند که می‌توانید از کنار هم قرار دادن رنگ‌های نقره‌ای، سفید، طوسی و صورتی، ترکیب بسیار شیکی برای اتاق بدست آورید. استفاده از رنگ مشکی نیز سلیقه‌ای است و به روحیات طرفین بستگی دارد.

 

 • رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه

همیشه رنگ‌ صورتی به عنوان رنگ دخترانه شناخته می‌شود و این به دلیل حس لطافت و آرامشی است که رنگ صورتی القا می‌کند. بنابراین رنگ صورتی و مخصوصا صورتی کمرنگ می‌تواند گزینه‌ی خیلی خوبی برای اتاق دخترانه باشد.

استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم مثل آبی کمرنگ و سبز کمرنگ نیز به شدت پیشنهاد می‌شود.

نارنجی به فرد هیجان می‌دهد و در صورت علاقه به این رنگ می‌تواند در اتاق خواب استفاده شود؛ البته رنگ پر ریسکی است و در استفاده درست از آن باید دقت شود.

رنگ زرد احساسات را در دختر برانگیخته می‌کند و در استفاده از آن مخصوصا در سنین جوانی و نوجوانی باید دقت شود. ترکیب زرد و طوسی می‌تواند یکی از ترکیبات شیک و قشنگ برای اتاق خواب دختر باشد.

 

رنگ اتاق خواب دخترانه و نکاتی که باید در دکوراسیون آن رعایت شوند | توکامگ


رنگ سفید برای اتاق دخترانه به شدت پیشنهاد می‌شود. در کنار آن می‌توانید از رنگ‌های دیگر نیز استفاده کنید.
اگر قصد استفاده از رنگ بنفش را در اتاق دارید، در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید. بنفش در حد معقول، رنگ مناسبی برای اتاق دخترانه است. اما بیش از حد، آرامش را سلب می‌کند و خواب را مختل.
رنگ قرمز تا حد ممکن بهتر است زیاد در اتاق خواب استفاده نشود؛ چرا که باعث القای خشم و هیجان زیاد می‌شود. اگر تمایل به استفاده از رنگ قرمز در اتاق دارید، بهتر است در دکوراسیون استفاده شود.

 

 • رنگ مناسب اتاق خواب پسرانه

طراحی رنگ اتاق خواب با توجه به قوانین 2020

برای اتاق خواب پسر نوجوان یکی از گزینه‌های مناسب، رنگ آبی است که علاوه بر علاقه‌ای که به این رنگ دارند، حس آرامش را نیز القا می‌کند. استفاده از رنگ نارنجی نیز هیجان را زیاد می‌کند و می‌توانید ار آن استفاده کنید.

 

 • رنگ مناسب اتاق خواب کودک

اتاق خواب پسرانه و طراحی دکوراسیون آن - میچینم - مجله ی دکوراسیون و مبلمان


پیدا کردن رنگ مناسب اتاق خواب کودک نیز بسیار مهم است. رنگ مناسب در روحیات، خلق و خو و همچنین تمرکز و یادگیری او تاثیر زیادی می‌گذارد.

استفاده از رنگ‌های نارنجی و قرمز به عنوان رنگ اصلی اتاق خواب توصیه نمی‌شود؛ مخصوصا قرمز. رنگ قرمز حس خشم را در کودک القا می‌کند و بهتر است در دکوراسیون به صورت محدود از این رنگ استفاده شود، نه به عنوان رنگ اصلی.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۱۶
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی