مجله خبری امروز

مهریه

مهریه؛ ماده و تبصره‌بردار نیست! - ایرنا

مالی است که به هنگام عقد نکاح شرعا و عرفا و قانونا، ازطرف مرد به زن پرداخت می گردد و صداق، صداقیه، کابین و فرض هم نامیده می شود.

از جمله حقوق مالی که به موجب عقد ازدواج به زن تعلق می گیرد ، مهریه یا مهر می باشد. به موجب ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی : ” به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید”.

همانگونه که از این ماده مشخص می شود ، به محض اینکه عقدی میان طرفین واقع شد ، زن مالک مهر می شود و هیچ چیز نمی تواند جلوی این مالکیت را بگیرد .

هرچند که در عمل ، بسیار اتفاق می افتد که زن موقع طلاق بخواهد این مهریه را مطالبه کند ؛ اما او از زمان عقد و هر زمان که بخواهد می تواند مهریه را مطالبه کند .

به هرحال ، مسائلی همچون رابطه نامشروع ، نشوز زن یا عدم تمکین و یا هر عمل دیگری از جانب زن ، مانع از استحقاق زن نسبت به مهریه نیست. البته در برخی از شرایط ، زن مستحق مهریه نیست .

 

مشاوره حقوقی - مشاوره حقوقی آنلاین | گروه وکلای سنا

 

مهریه‌های عجیب همیشه جنجالی و خبرساز بوده‌اند. به صورت عرفی مهریه نوعروسان تعدادی سکه، سفر زیارتی یا هر دوی این موارد است و تعداد سکه‌ها نیز با توجه به موارد متفاوتی تعیین می‎ شود، اما چند سال قبل، یک عروس‌خانم برای این که شوهرش پایش را کج نگذارد، مهریه‌ای مانند قسمتی از بدن شوهر تعیین کرد! جنجال مهریه‌ای مثل قلب داماد یا دست و پای آنها، باعث شد حقوقدانان به موضوع واکنش نشان دهند و مشخص شد این مهریه‌ها قابل مطالبه نیست. بعد از آن مهریه‌هایی مثل لپ‌تاپ، مرجان دریایی، تابلوی نقاشی و ... مد شد. حالا هم مهریه تازه‌عروسی که بیت‌کوین تعیین کرده، خبرساز شده است.

 

مهریه‌های عجیب و غریب دختران ایرانی!

 • مهریه لپ‌تاپی

 

مهریه ۱۰۰ لپ‌تاپی به اجرا گذاشته شد


برخی مهریه‌ها گرچه نامتعارف نیستند، اما عجیب و غریب هستند. زن جوان در راهرو‌های دادگاه راه می‌رفت تا نوبتش شود. وقتی منشی او را صدا زد، با عصبانیت روی صندلی نشست. چند دقیقه بعد جوان لاغراندامی وارد دادگاه شد و نزدیک زینت نشست. قاضی از زن جوان خواست دلایلش را برای دادخواست طلاق بگوید. زن جوان در حالی که همچنان عصبانی بود، گفت: من مهندس کامپیوتر هستم و تا قبل از ازدواج با جاوید زندگی خوبی داشتم. موقعیت‌های شغلی فراوان با درآمد بالا هم داشتم. نمی‌دانم چه شد که عاشق او شدم و ازدواج کردیم. اوایل زندگی معمولی و خوبی داشتیم، اما بعد از دو سال فهمیدم شوهرم معتاد است و مواد مصرف می‌کند. چند بار قهر کردم تا ترک کند، ولی فایده نداشت. الان هم طلاق و هم مهریه‌ام را کامل از او می‌خواهم.

وقتی قاضی در مورد مهریه سوال کرد، زن جوان مدعی شد:، چون عاشق کامپیوتر و شغلم هستم مهریه من ۱۰۰ لپ‌تاپ آخرین مدل روز است. او باید تمام مهریه را بدهد و ۱۰۰ لپ‌تاپ را از او می‌گیرم. با صدور رای طلاق، جاوید مجبور به خرید ۱۰۰ لپ‌تاپ به عنوان مهریه همسرش شد.

 • کامیون‌های گل برای مهریه

 

سرانجام مهریه‌های عجیب و غریب؛ از یک میلیون گل رز تا بال مگس! | شهرآرانیوز


زن جوان در کرمان برای طلاق به دادگاه رفت و توانست از همسرش جدا شود. زن جوان پس از این که از همسرش جدا شد، از دادگاه تقاضا کرد شوهرش مهریه‌اش را که یک میلیون شاخه گل رز بود به او بدهد. وکیل این زن به دادگاه گفت هزینه هر شاخ گل رز حداقل ۴۰۰۰ تومان است و موکلم از همسر سابق می‌خواهد هزینه یک میلیون شاخه گل رز را به او بپردازد و با واریز چهار میلیارد تومان، مهریه را پرداخت کند.

مرد جوان وقتی شنید همسرش درخواست وجه گل‌ها را کرده، به دادگاه مراجعه و اعلام کرد حاضر است تمام یک میلیون شاخه گل رز را تهیه کند و در اختیار همسرش قرار دهد. این مرد مدعی بود از شهر‌های پرورش گل هر شاخه رز را ۵۰۰ تومان می‌خرد و حاضر نیست چهارمیلیارد تومان به همسرش بپردازد.

سرانجام مرد جوان یک میلیون شاخه گل رز قرمز را از چند شهر با ۵۰۰ میلیون تومان خرید و با کامیون برای همسر سابقش فرستاد.

 

 • ۱۰۰ تابلوی نقاشی مهریه همسر مرد نقاش

تابلو نقاشی ،معرفی زیباترین و پرفروش ترین انواع آن[آبان1400] - مجله آنلاین لوازم خانگی ما


مهران گالری نقاشی‌هایش را برپا کرده و خوشحال بود که توانسته هنرش را به نمایش بگذارد. در اولین گالری، شقایق کارهایش را می‌بیند و عاشق هنر مهران می‌شود. سه ماه بعد دختر جوان به عقد مرد نقاش درمی‌آید و مهریه‌اش را ۱۰۰ تابلوی نقاشی از منظره تعیین می‌کند که آقاداماد باید خودش بکشد. آن‌ها خیلی زود فهمیدند که با هم تفاهم ندارند و عروس‌خانم مهریه‌اش را خواست و درخواست طلاق داد.

شقایق از دادگاه خواسته بود مهریه‌اش را یکجا به او بدهند، اما مرد نقاش اعلام کرد نمی‌تواند ۱۰۰ تابلو را در زمان کمی آماده کند و تحویل دهد. به همین خاطر قاضی رای داد او تا ۱۰۰ ماه، هر ماه یک تابلوی نقاشی از منظره به همسرش بدهد.

 

 • ۲ چشم مرد تاجر مهریه عروس جنجالی

مردان چشم آبی | مجله پزشکی دکتر سلام


وقتی روبه‌روی قاضی ایستاد درباره علت دادخواست طلاقش گفت: در سفر دوبی با مرد رویاهایم آشنا شدم. او پسر تاجری معروف بود. وقتی از سفر برگشتیم هومن به خواستگاری‌ام آمد و قرار شد ۵۰۰۰ سکه مهریه‌ام باشد. می‌دانستم آن قدر پول دارند که در یک ساعت بتوانند مهریه‌ام را بدهند. برای این که هومن همیشه برایم بماند از او خواستم دو چشمش را هم به عنوان مهریه به من بدهد.
به دور از چشم فامیل به دفترخانه رفتیم و همسرم دو چشمش را مهر من کرد. بعد از چند ماه به مشکل خوردیم و به مادرشوهرم گفتم چشم‌های پسرت را درمی‌آورم و آن‌ها تازه متوجه شدند هومن چشم‌هایش را به عنوان مهریه به من داده است. حالا هم مهرم را می‌خواهم.

با احضار مرد تاجر او به قاضی گفت: سارا عشق اول و آخر من است. نمی‌خواستم از دستش بدهم. برای همین شرطش را قبول کردم و چشمانم را مهر او کردم. زنم حساس است و هر ساعت من را چک می‌کند و خواب و خوراکم را گرفته است. من تمام حق‌های قانونی مانند حق طلاق، حضانت و حتی خروج از کشور را به او دادم تا خیالش راحت باشد، اما او این قدر اذیتم می‌کند که نه از زندگی چیزی می‌فهمم نه از تجارت، حالا هم می‌خواهم از او جدا شوم.

قاضی بعد از شنیدن حرف‌های زن و مرد جوان با توجه به این‌که امکان سلب حیات یا نقص عضو به عنوان مهریه قانونی و شرعی نبود، مرد تاجر را تنها به پرداخت سکه‌های طلا محکوم کرد.

 

 • ۱۹۷۸ توپ ورزشی مهریه تنیسور زن

سلاطین تنیس


برای طلاق وقتی روبه‌روی قاضی نشست خودش را ورزشکار حرفه‌ای رشته تنیس معرفی کرد و گفت: تنیس را حرفه‌ای بازی می‌کردم و شناخته‌شده بودم. با همسرم در باشگاه آشنا شدم و ازدواج کردیم. برای این که نشان دهم مادیات برایم مهم نیست ۱۹۷۸ توپ تنیس را به عنوان مهریه تعیین کردم. اوایل از زندگی راضی بودم تا این که از ورزش حرفه‌ای خداحافظی کردم و بیشتر به زندگی می‌رسیدم. آن موقع تازه فهمیدم که من و همسرم به درد زندگی مشترک نمی‌خوریم و بعد از هفت سال تقاضای طلاق دارم.

همسر این زن که ابتدا راضی به طلاق‌دادن نبود، وقتی او مهریه‌اش را بخشید، حاضر به جدایی شد و همسرش را طلاق داد.

 

 • مرجان‌های دریایی را می‌خواهم

مرجان های دریایی | زندگی مرجان ها چگونه است | مرجان ها گیاه هستند یا جانور


برای سفر تفریحی به شمال رفته بود که مرد آرزوهایش را دید و عاشق او شد. بعد از بازگشت از سفر قرار ازدواج گذاشتند و خیلی زود سر خانه و زندگی‌شان رفتند. هنوز شش ماه نگذشته بود که به اختلاف خوردند. هر روز جنگ اعصاب و دعوا. سرانجام هم راهی به غیر دادگاه خانواده و طلاق برای پایان دادن به این قهر و دعوا‌ها پیدا نکردند. نیلوفر در جلسه دادگاه به قاضی گفت: فکر می‌کردم مرد رویاهایم را پیدا کردم، چون او را در سفر شمال دیدم و زندگی با او را رویایی می‌دیدم ۵۰۰۰ مرجان دریایی را به عنوان مهریه تعیین کردیم. بعد ازدواج رفتار سعید عوض شد و او دیگر مرا دوست نداشت. تندخو شده بود. هر کاری کردم رفتارش عوض نشد و مجبورم کرد از او جدا شوم. حالا هم مهریه‌ام را می‌خواهم و او باید ۵۰۰۰ مرجان دریایی را بدهد. از مهریه‌ام نمی‌گذرم و باید آن را بدهد. این مهریه به خاطر مالیت نداشتن قابلیت دریافت نداشت.

 

 • ۱۲۰۰ نان بربری مهریه زن میانسال

محکومیت مردی به پرداخت مهریه 1200 نان بربری


زن جوان به دادگاه خانواده تهران آمد و در شکایتی از همسر بی‌مسئولیت خود تقاضای پرداخت مهریه‌اش را کرد. این زن به قاضی پرونده گفت: شوهرم بی‌مسئولیت است و هیچ مسئولیتی را در زندگی قبول نمی‌کند. چهار سال است که ازدواج کرده‌ایم، اما این مرد با کارهایش لج من را درآورده. فقط مهریه‌ام را می‌خواهم و قصد جدایی ندارم.

قاضی وقتی از زن پرسید مهریه‌اش چیست با پاسخی عجیب روبه‌رو شد و زن جوان ادعا کرد مهریه‌اش ۱۲۰۰ نان بربری است. قاضی با احضار همسر این زن از او خواست که مهریه را بپردازد که مرد ۲۹ساله گفت: من همسرم را طلاق نمی‌دهم و مهریه او را هم پرداخت نمی‌کنم. او لجباز است و با این کار‌ها می‌خواهد لج من را دربیاورد.

قاضی پس از شنیدن حرف‌های مرد او را ملزم کرد که مهریه همسرش را بپردازد. مرد جوان هم یکجا ۱۲۰۰ نان بربری برای همسرش خرید و مهریه او را پرداخت.

 

 • حفظ دیوان حافظ

آخرین خبر | شهیدی که دیوان حافظ را حفظ بود


«هر دوی ما عاشق شعر و ادبیات بودیم. در جلسه‌های شعرخوانی با هم آشنا شدیم و کم‌کم علاقه بین ما به وجود آمد. قرار ازدواج گذاشتیم و چون مادیات برایم مهم نبود، مهریه‌ام را حفظ دیوان حافظ قرار دادم. خیلی زیبا بود و یک کار فرهنگی هم محسوب می‌شد. شوهرم در ابتدای زندگی خیلی خوب بود، اما کم‌کم سرد شد و اجازه نمی‌داد به جلسات شعر و جمع‌های دوستانه بروم. او مرا در خانه حبس می‌کرد. برای همین درخواست طلاق دارم.»

این‌ها صحبت‌های شیدای ۲۸ساله در جلسه دادگاه بود که تصور می‌کرد با مرد رویاهایش ازدواج کرده. حالا برای جدایی از او به دادگاه خانواده آمده بود. وقتی قاضی صحبت‌های او و همسرش را شنید آن‌ها را به مشاور معرفی کرد، اما نظر مشاور هم این بود که آن‌ها نمی‌توانند با هم زندگی کنند. به همین خاطر حکم طلاق صادر شد. اما به خاطر این که مهریه شیدا مالیات نداشت قرار شد خودش مهریه‌ای را تعیین کند که قابل پرداخت باشد.

 

 • ۱۰۰ هزار لیتر بنزین

روزانه� 4 میلیون و 100 هزار لیتر سوخت در استان مرکزی توزیع می‌شود- اخبار استانها تسنیم | Tasnim


این مهریه عجیب نیز در دفاتر عقد به ثبت رسیده است. این مهریه نیز درصورت مطالبه از سوی زوجه، اگر نظام اقتصادی بنزین یک منطقه را با مشکل مواجه کند می‌تواند از سوی دادگاه باطل شود.

 

مهریه های حاشیه ساز و جالب خانم های بازیگر

 • مهناز افشار

مهناز افشار - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


مهناز افشار پر سروصداترین مهریه را در کشور داشت. مرضیه برومند در مصاحبه ای اعلام کرد که خانم بازیگر که همان افشار باشد دوبرابر بودجه تئاتر کشور پشت قباله اش ملک دارد. بعد از آن، افشار حسابی شاکی شد و در تماسی به برومند گفت که مهریه اش 10 شاخه گل نرگس است که اگر همان هم شما را اذیت می کند، تقدیم تئاتر ایران می کنم. که برومند هم جواب داده: «نیازی به گل ندارد اما می تواند بنز زیرپایش را برای خانه تئاتر بفروشد!» جالب این جاست که کمی بعد یاسین رامین همان مهریه دهنده بزرگ، مصاحبه ای کرد و در آن گفت که مهریه 5 شاخه گل نرگس بوده است.

 • یکتا ناصر

آبروی شوهر یکتا ناصر رفت | ارتباط سحر قریشی با شوهر یکتا ناصر فاش شد

منوچهر هادی کارگردان سریال عاشقانه ها و  یکتا ناصر چند سال پیش با هم دیگر ازدواج کردند. مدتی قبل منوچهر هادی  در مصاحبه ای اعلام کرد که مهریه همسرش فقط 5 سکه بهارآزادی بوده است. آن ها سال 1394 باهم ازدواج کردند که ماحصل این زندگی، فرزندشان سوفیا است.

 • بهنوش بختیاری

بیوگرافی بهنوش بختیاری و همسرش محمدرضا آرین با عکس

یکی از عجیب ترین نمونه سلبریتی ها، بهنوش بختیاری است. او در مصاحبه ای اعلام کرد که بدون عروسی، آرایش کردن و حتی خرید طلا و حلقه به محضر رفته و پس از عقد رفته اند سرخانه شان، تا زندگی را آغاز کنند. مهریه ای هم که توافق شده، 14 سکه بهار آزادی بوده است. اما نکته جالب این ازدواج، همسر اوست که در طی این سال ها همیشه از رسانه ها فراری بوده و بسیاری از مردم به دنبال شناخت او هستند. شاید دلیل اصلی پیگیری مردم، خاطره های عجیب و غریب بهنوش از همسرش است که اوج این خاطرات، داستان منت کشی برای بازگشت شوهرش به زندگی بود. البته بختیاری در آخرین مصاحبه اش اعلام کرده که در اوج لذت از زندگی دو نفره به سر می برد و حسابی حالش خوب است. خدارا شکر.

 • نرگس محمدی

عکس جدید از نرگس محمدی بعد از مدتها/لاغری خانم بازیگر همه را شوکه کرد+

نرگس محمدی اولین بار بحث ازدواجش در برنامه دورهمی مطرح شد، وقتی که در جواب مهران مدیری گفت خواستگار ندارد. بعد از آن خبری از او نشد تا برنامه تئاتری که در مشهد داشت. تئاتری مشترک با علی اوجی. گویا همان زمانی که مشهد بودند باعلی اوجی عقد کردند و مدتی بعد هم، ازدواج آن ها رسما اعلام شد. نرگس محمدی مهریه خود را 110 سکه عنوان کرد که آن هم اصرار خود آقای همسر بوده است.

 • ویدا جوان

ویدا جوان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ویدا جوان برخلاف رسم و رسوم ایرانی ها خودش از ایلا تهرانی خواستگاری کرد. ایلا هم که اصلا انتظار خواستگاری نداشت بالافاصله قبول کرد! البته برای این که به خانواده ها هم احترام بگذارند، مراسم آشنایی ترتیب دادند که البته آن هم متفاوت بود. ایلا به جای گل و شیرینی با کتاب سعدی و دو جلد از کتاب های هوشنگ به مراسم خواستگاری رفت. اما ته هنری بازی شان، مهریه ویدا جوان است. 7111 شاخه گل رز هلندی به رنگ های سفید، قرمز و زرد .

 • نیوشا ضیغمی

نیوشا ضیغمی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آرش پولادخان متولد اصفهان و در کار تجارت نقره است. نیوشا ضیغمی که تحمل نمی کرده خانواده ها برسر مهریه در مراسم خواستگاری چانه بزنند همان اول کار را راحت و مهریه اش را 1 سکه بهار آزادی عنوان کرده است.

 

 • بهاره رهنما

بیوگرافی کامل بهاره رهنما+ ازدواج و عکسهای خانوادگی اش
 

بهاره رهنما ازدواج اولش با پیمان قاسم خانی بود. اما ازدواج دومش بود که حسابی خبرساز شد. او برای ازدواج مجدد، مراسم عروسی گرفت و عکس هایش به وفور در اینترنت دیده می شد. امیرخسرو عباسی همسردوم رهنماست و مدیریت یک برند آرایشی معروف را به عهده دارد. رهنما او را حاج آقا خطاب می کند و تنها شرط ازدواجی که شوهرش گذاشته، نماز اول وقت است. رهنما مهریه خاصی ندارد و به قول خودش یک هدیه بین خودشان است اما حق طلاق، مسکن، حضانت و... را از شوهرش گرفته.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۱۸
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی