مجله خبری امروز

بازیگران فوت شده در سال 1400

جامعه بازیگران در سال 1400 به‌دلیل فوت بزرگان این عرصه لطمه سختی خورد. برخی از بازیگران درگذشته در سال ۱۴۰۰ به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دنیا رفتند. و برخی دیگر به دلیل بیماری‌های مختلف چشم از جهان فروبستند.

 

 • آزاده نامداری

عکس شوهر سابق آزاده نامداری بر سر سفره عقد | عکس جشن تولد لاکچری همسرسابق آزاده نامداری

تاریخ فوت: 7 فروردین 1400
علت فوت: مسمومیت دارویی
سن: 37 سالگی

«آزاده نامداری» از مجریان زن توانمند کشورمان بود که تهیه‌کنندگی برنامه‌های تلویزیونی‌اش را هم برعهده می‌گرفت. هفته دوم نوروز 1400 با انتشار خبر کشف جسد آزاده نامداری در منزل سکونتش شوک بزرگی به جامعه ایران وارد شد. او در ابتدای نوروز با ویدئویی سال نو را به همه هموطنانش تبریک گفته بود. اما پس از یک هفته براساس شواهد موجود در منزلش خبر از خودکشی او به گوش می‌رسید.

آزاده نامداری 9 آذر ماه 1363 در سنقر متولد شد. از 19 سالگی در شبکه استانی کرمانشاه به عنوان مجری فعالیت هنری خود را آغاز کرد. سپس با ورود به تهران و حضور در برنامه‌های شبکه تهران رفته رفته به شهرت رسید. دلیل اصلی فوت آزاده نامداری مشخص نیست. برخی از متخصصین آن را مسمومیت دارویی و برخی دیگر خودکشی ناشی از افسردگی دانسته‌اند.

 

 • محسن قاضی مرادی 

بیوگرافی محسن قاضی مرادی + آثار و علت درگذشت - ایمنا

تاریخ فوت: 25 فروردین 1400
علت فوت: بیماری پارکینسون
سن: 79 سالگی

«محسن قاضی مرادی» از بازیگران درگذشته در سال ۱۴۰۰ است. او 11 شهریور ماه 1320 در تهران متولد شد و در سال 1351 با یک فیلم سینمایی کار هنری خود را آغاز کرد. از آثار شناخته شده او در تلویزیون و سینما باید «همه بچه‌های من»، «شمعدونی»، «چمدان»، «دختر شیرینی فروش»، «سگ کشی»، «سوغات فرنگ»، «دایره زنگی» و «همه چی آرومه» را نام برد. محسن قاضی مرادی پس از چندین سال تحمل درد و رنج بیماری پارکینسون سرانجام در سن 79 سالگی به‌دلیل عوارض بیماری در منزل از دنیا رفت.

 

 • بیژن افشار

بیژن افشار - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تاریخ فوت: 20 اردیبهشت 1400
علت فوت: ابتلا به ویروس کرونا
سن: 54 سالگی

«بیژن افشار» از بازیگران فوت شده در سال ۱۴۰۰ است که با ابتلا به ویروس منحوس کرونا دار فانی را وداع گفت. او 16 اسفند ماه 1345 در تهران متولد شد. از آثار شناخته شده بیژن افشار می‌توان به «شهریار»، «مختارنامه»، «بی‌گناهان»، «معمای شاه»، «مربای شیرین» و «در وجه حامل» اشاره کرد.

 

 • مسعود ولدبیگی

مسعود ولدبیگی، از چهره‌پردازان سینمای ایران درگذشت | Journalism is not a Crime - Supporting Journalists in Iran

تاریخ فوت: 21 اردیبهشت 1400
علت فوت: ایست قلبی
سن: 85 سالگی

«مسعود ولدبیگی» چهره‌پرداز شناخته شده کشورمان و پدر «سحر ولدبیگی» یکی از هنرمندان درگذشته سال 1400 است. او 6 شهریور ماه 1314 در کرمانشاه متولد شد. از آثار معروف این هنرمند پیشکسوت که چهره‌پردازی آن‌ها را برعهده داشت می‌توان «از کرخه تا راین»، «زشت و زیبا»، «دوئل»، «مختارنامه»، «ستایش 1»، «کوچک جنگلی» و «معراجی‌ها» را نام برد. مسعود ولدبیگی به دلیل ایست قلبی ناشی از عوارض بیماری دار فانی را وداع گفت.

 

 • عبدالوهاب شهیدی 

درباره عبدالوهاب شهیدی | مردی که آواز را زندگی کرده است - ایرنا

تاریخ فوت: 22 اردیبهشت 1400
علت فوت: سکته قلبی
سن: 98 سالگی

نام «عبدالوهاب شهیدی» از موسیقی‌دانان، خوانندگان و آهنگسازان برجسته کشورمان در لیست هنرمندان فوت شده در سال 1400 قرار گرفته است. او 1 مهر ماه 1301 در اصفهان متولد شد و از همان دوران کودکی توسط پدرش با موسیقی آشنا شد. عبدالوهاب شهیدی به تدریس آواز مشغول بود و بدون شک باید ایشان را از بزرگان نوازندگی عود در ایران دانست. ایشان در 20 اردیبهشت ماه 1400 دو روز پس از تزریق واکسن کرونا دچار بیماری قلبی شدند و به دلیل سکته قلبی از دنیا رفتند.

 

 • بابک خرمدین 

بابک خرمدین کیست؟ + بیوگرافی، فهرست آثار، فیلم ها و جوایز | شهرآرانیوز

تاریخ فوت: 25 اردیبهشت 1400
علت فوت: قتل توسط پدر و مادرش
سن: 46 سالگی

«بابک خرمدین» یکی دیگر از هنرمندان درگذشته سال 1400 محسوب می‌شود. فوت او با سروصدا همراه بود و تا حد زیادی باعث ایجاد ترس و وحشت عمومی شد. بابک خرمدین 1 مهر ماه 1353 در تهران متولد شد و در تاریخ 25 اردیبهشت ماه 1400 توسط والدین خود به قتل رسید. با پیدا شدن جسد تکه تکه شده او توسط یک مامور شهرداری در نزدیکی منزلشان، پلیس آگاهی پدر و مادرش را بازداشت کرد. سرانجام این بازداشت با اعتراف پدر بابک خرمدین به قتل فرزندش همراه بود. شنیده‌ها حاکی از آن است که پدر بابک خرمدین به تازگی پس از ماه‌ها زندانی بودن در همان مکان به مرگ طبیعی از دنیا رفت.

 

 • میرصلاح حسینی 

میرصلاح حسینی» بازیگر مختارنامه درگذشت | شهرآرانیوز

تاریخ فوت: 2 تیر 1400
علت فوت: بیماری سرطان حنجره
سن: 73 سالگی

«میرصلاح حسینی» از بازیگران فوت شده در سال 1400 است که بیماری سرطان او را از پا درآورد. از آثار شناخته شده این هنرمند عزیز می‌توان به «مختارنامه»، «راه شب»، «هزاردستان»، «آژانس دوستی»، «گل‌های داوودی»، «ولایت عشق»، «مادر»، «تعطیلات تابستانی» و «کلاهی برای باران» اشاره کرد.

 

 • حمیدرضا صدر

حمیدرضا صدر درگذشت- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

تاریخ فوت: 25 تیر 1400
علت فوت: بیماری سرطان
سن: 65 سالگی

«سید حمیدرضا صدر» که اکثر ما او را یک مفسر ورزشی می‌دانیم از چهره های مشهور درگذشته سال 1400 به‌شمار می‌آید. او علاوه‌بر کارشناسی فوتبال یک منتقد سینما و نویسنده چیره‌دست بود. حمیدرضا صدر 30 فروردین ماه 1335 در مشهد متولد شد. از آثار برجسته او به عنوان نویسنده می‌توان به کتاب‌های «روزی روزگاری فوتبال»، «درآمدی بر تاریخ سینمای ایران»، «پسری روی سکوها»، «نیمکت داغ» و جدیدترین اثر او که پس از اطلاع بیماری‌اش نوشته شد، اشاره کرد.

 

 • فرزانه معصومیان

بیوگرافی فرزانه معصومیان گوینده رادیو با عکس و علت فوت

تاریخ فوت: 12 مرداد 1400
علت فوت: ویروس کرونا
سن: 52 سالگی

«فرزانه معصومیان» گوینده خوش صدای رادیو قربانی جدید کرونا از میان هنرمندان در سال 1400 است. او گویندگی رادیو را از سن 26 سالگی به عنوان خبرخوان شروع کرد. سپس به عنوان گوینده اصلی با رادیو ایران، رادیو جوان، رادیو پیام و رادیو تهران همکاری داشت. فرزانه معصومیان علاوه‌بر گوینده، مدرس سخنوری بود. او در دانشگاه شریف و دانشکده خبر به عنوان مدرس فن بیان تدریس انجام می‌داد.

 

 • ارشا اقدسی

ارشا اقدسی را شبانه کشتند! +عکس جنجالی

تاریخ فوت: 13 مرداد 1400
علت فوت: حادثه بدلکاری
سن: 39 سالگی

«ارشا اقدسی» از هنرمندان فوت شده در سال 1400 است که جان خود را در راه بدلکاری از دست داد. او از بدلکاران موفق و حرفه‌ای ایران و شاگرد «پیمان ابدی» بود. ارشا اقدسی با تاسیس «گروه بدلکاری 13» در صحنه‌های اکشن فیلم‌های بین‌المللی زیادی حضور داشت. او 6 مرداد ماه 1400 در بیروت سر صحنه فیلمبرداری یک فیلم خارجی دچار حادثه شدیدی شد. متاسفانه تلاش پزشکان کارساز نبود و ارشا اقدسی عزیز در تاریخ 13 مرداد 1400 با اهدای چندین عضو به بیماران دار فانی را وداع گفت.

از سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی ارشا اقدسی در ایران که به عنوان بدلکار در آن‌ها حضور داشت می‌توان به «پایتخت 6»، «هوش سیاه»، «مسیر انحرافی»، «قلب یخی 3»، «سقوط آزاد»، «روزهای زیبا»، «نشانی»، «پسر آدم دختر حوا»، «پنجاه کیلو آلبالو»، «گشت ارشاد»، «رخ دیوانه»، «عصر یخبندان»، «هزارپا» و «قانون مورفی» اشاره کرد.

 

 • آیدین الفت 

Magiran | روزنامه اعتماد (1400/05/16): بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، آیدین الفت هنرمند عرصه موسیقی درگذشت

تاریخ فوت: 14 مرداد 1400
علت فوت: ویروس کرونا
سن: 48 سالگی

از دیگر هنرمندان فوت شده در سال 1400 باید به «آیدین الفت» آهنگساز کار درست ایرانی اشاره کرد. او مجهزترین مرکز تولید آثار موسقیایی کشورمان را با نام «استودیو شهر صدا» تاسیس کرد. و توانست رشته صدابرداری را در دانشگاه علمی کاربردی برای علاقه‌مندان این حرفه بیاورد. از عناوین شغلی که آیدین الفت در آن‌ها مهارت داشت باید صدابرداری، طراحی صدا، خوانندگی، نوازندگی پیانو، آهنگسازی، کارگردانی تئانر و شاعری را نام برد.

 

 • امیر نیکیار

امیر نیکیار بازیگر طنز درگذشت - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

تاریخ فوت: 16 مرداد 1400
علت فوت: بیماری سرطان
سن: 69 سالگی

«امیر نیکیار» بازیگر شخصیت محبوب آقا نیکی یکی از بازیگران درگذشته در سال ۱۴۰۰ به‌شمار می‌آید. او از بنیان‌گذاران طنز نمایشی بعد از انقلاب اسلامی بود که با برنامه «جنگ هفته» به بازی در آثار طنز روی آورد. یکی دیگر از آثار مشهور و شناخته شده امیر نیکیار سریال «قطار ابدی» به کارگردانی رضا عطاران است.

 

 • علی سلیمانی 

علی سلیمانی از زاویه‌ای دیگر - ایسنا

تاریخ فوت: 21 مرداد 1400
علت فوت: ابتلا به ویروس کرونا
سن: 50 سالگی

«علی سلیمانی» یکی از بازیگران نام‌آشنا تلویزیون و سینمای کشورمان است. متاسفانه باید نام این هنرمند شناخته شده را در لیست بازیگران فوت شده در سال 1400 قرار بدهیم. علی سلیمانی علاوه‌بر بازیگری، به حرفه مجری‌گری و طراحی دکور هم مشغول بود. از آثار معروف او در تلویزیون و سینما می‌توان «داستان یک شهر»، «روشن‌تر از خاموشی»، «اشک‌ها و لبخندها»، «سقوط یک فرشته»، «وضعیت سفید»، «عصر پاییزی»، «سفر در خانه»، «دادستان»، «در مدت معلوم»، «به وقت خماری» و «تنگه ابوقریب» را نام برد.

 

 • فرشته طائرپور 

شبی برای فرشته طائرپور در تصویر سال - ایمنا

تاریخ فوت: 26 مرداد 1400
علت فوت: ویروس کرونا
سن: 68 سالگی

«فرشته طائرپور» تهیه‌کننده و فیلم‌نامه نویس مشهور ایرانی است که در سال 1400 به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. اکثر آثار خاطره‌انگیز و به‌یاد ماندنی سال‌های گذشته توسط خانم طائرپور تهیه شده‌اند. برخی از این آثار شناخته شده عبارتند از «گلنار»، «مدرسه پیرمردها»، «یکی بود یکی نبود»، «زن دوم»، «نخودی»، «پاتال و آرزوهای کوچک»، «سازهای ناکوک» و «خداحافظ دختر شیرازی». فرشته طائرپور اولین زن ایرانی بود که به عنوان داور جشنواره فیلم فجر انتخاب شد. از دیگر خدمات او به جامعه هنرمندان و بازیگران باید به حضورش در خانه سینمای ایران اشاره کرد.

 

 • شاهرخ غلامرضاپور

صفحه‌ی شخصی شاهرخ غلامرضاپور

تاریخ فوت: 29 شهریور 1400
علت فوت: خودکشی
سن: 30 سالگی

«شاهرخ غلامرضاپور» یکی دیگر از هنرمندان فوت شده در سال 1400 است که با خودکشی به زندگی خود پایان داد. این هنرمند و ورزشکار جوان کشورمان با بازی در تیم‌های فجرسپاسی، مس کرمان و مسجد سلیمان به شهرت دست پیدا کرد. در تاریخ 29 شهریور ماه 1400 او به بالای دکل استادیوم برازجان رفته و خود را به پایین پرتاب می‌کند. از دلایل این اقدام شاهرخ غلامرضاپور اطلاعی در دست نیست. فقط می‌توان به آخرین استوری او در شب قبل از حادثه با مضمون خداحافظی و دیدار به قیامت اشاره کرد.

 

 • سیامک اطلسی

گریه های سوزناک همسر سیامک اطلسی در مراسم خاکسپاری او | عکسهای سیامک اطلسی

تاریخ فوت: 4 مهر 1400
علت فوت: ویروس کرونا
سن: 85 سالگی

از دیگر بازیگرانی که در سال ۱۴۰۰ فوت کردند، باید به «سیامک اطلسی» اشاره کرد. او یکی از بازیگران پیشکسوت ایرانی بود که در حرفه دوبلوری هم فعالیت می‌کرد. سیامک اطلسی با اسم اصلی «عزت اطلسی‌فر» از بازیگران درگذشته در سال ۱۴۰۰ است که با وجود تزریق دو دز واکسن کرونا با درگیری شدیدی به این بیماری مبتلا شد و از بین ما رفت. از آثار شناخته شده او در سینما و تلویزیون می‌توان به «پدرسالار»، «کلانتر 2»، «مختارنامه»، «تعبیر وارونه یک رویا»، «هشت و نیم دقیقه»، «از یادها رفته»، «مردی بدون سایه»، «ملک سلیمان» و «روز واقعه» اشاره کرد.

 

 • فتحعلی اویسی 

درباره فتحعلی اویسی - ایرنا

تاریخ فوت: 13 مهر 1400
علت فوت: عارضه مغزی
سن: 75 سالگی

«فتحعلی اویسی» هنرمند پیشکسوت و دوست داشتنی ایرانی از بازیگران فوت شده در سال 1400 به‌شمار می‌آید. او فعالیت هنری خود را از سال 1357 با فیلم سینمایی «قدغن» آغاز کرد. اما با نقش خاطره‌انگیز «کیومرث کاووسی» در سریال «بدون شرح» برای همیشه در یادها ماندگار شد. با درگذشت بازیگر معروف در سال 1400 شوک بزرگی به جامعه هنرمندان و طرفداران این کمدین کشورمان وارد شد. برخی از آثار شناخته شده او در تلویزیون و سینما عبارتند از «سربداران»، «پس از باران»، «ولایت عشق»، «باغچه مینو»، «کمربندها را ببندیم»، «دست بالای دست»، «بشارت منجی»، «مومیایی 3»، «چارچنگولی»، «افراطی‌ها»، «کلاهی برای باران» و «بله برون».

 

 • عزت الله مهرآوران

عزت الله مهرآوران بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت - ایرنا

تاریخ فوت: 17 مهر 1400
علت فوت: ابتلا به ویروس کرونا و سکته قلبی
سن: 72 سالگی

 «عزت الله مهرآوران» یکی از این بازیگران فوت شده ایرانی است که پس از ابتلا به ویروس کرونا به‌دلیل عوارض ناشی از آن دچار سکته قلبی شد. این بازیگر شناخته شده و دوست داشتنی کشورمان 1 اردیبهشت ماه 1328 در مسجد سلیمان متولد شد.
از آثار معروف عزت الله مهرآوران در سینما و تلویزیون می‌توان به «مرد عوضی»، «مومیایی 3»، «بانوی من»، «خوابم میاد»، «پیامک از دیار باقی»، «وضعیت سفید»، «مسیر انحرافی»، «دزد و پلیس»، «لیسانسه‌ها»، «پدرپسری» و «بچه مهندس 4» اشاره کرد. همچنین او با بازی در سریال‌های نمایش خانگی همچون «هیولا»، «می‌خواهم زنده بمانم» و «خوب بد جلف: رادیواکتیو» خوش درخشید.

 

 

 • ایران درودی

ایران درودی، نقاشی که از میان نور می‌گذشت - BBC News فارسی

تاریخ فوت: 7 آبان 1400
علت فوت: عوارض بیماری
سن: 85 سالگی

ایران درودی، نقاش معروف ایرانی، یکی دیگر از هنرمندان درگذشته سال 1400 محسوب می‌شود. او علاوه بر نقاشی، به حرفه‌های کارگردانی، نویسندگی، نقد هنری و تدریس در دانشگاه نیز مشغول بود. ایران درودی از پیشگامان نقاشی معاصر ایران محسوب می‌شود و فضای آثارش را شبیه به نقاشی‌های سالوادور دالی و ماکس ارنست می‌دانستند. این هنرمند در شهریور 1400 به بیماری کرونا مبتلا شده بود، اما بهبود یافت. در 7 آبان 1400 پس از اینکه در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان دی بستری شد، پس از چند ماه بیماری از دنیا رفت.

 

 • زهره فکورصبور

سریالی که زهره فکورصبور با مرگش، بازی در آن را نیمه‌تمام رها کرد (+عکس)

تاریخ فوت : ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

علت فوت : نامشخص

سن : 43

زهره فکورصبور متولد ۱ فروردین ۱۳۵۷ بازیگر اهل ایران بود. او اولین بار در نیمهٔ دههٔ ۱۳۷۰ در سریال غبار نور مقابل دوربین رفته بود، اما این سریال با چند سال تأخیر از تلویزیون پخش شد. او در یک قسمت از مجموعه تلویزیونی آژانس دوستی و سپس در سریال روزگار جوانی ایفای نقش کرد. کاشانه و همسفر ساختهٔ قاسم جعفری محصول اواخر دههٔ ۱۳۷۰ بود که فکورصبور در آن‌ها بازی کرد و سریال مسافری از هند (۱۳۸۲) ساخته همین کارگردان محبوبیت او را بیشتر کرد.

فکورصبور در دو سریال ریحانه و نرگس ساختهٔ سیروس مقدم ایفای نقش کرد و در سال ۱۳۸۸ در سریال دلنوازان مقابل دوربین رفت. در دههٔ ۹۰ هم در مجموعه‌هایی مانند پایتخت ۳ به کارگردانی سیروس مقدم و دو فصل سریال دردسرهای عظیم ساخته برزو نیک‌نژاد بازی کرد. فکورصبور از ابتدای دههٔ ۱۳۸۰ با فیلم بوی گل سرخ وارد سینمای ایران شد، اما به اندازهٔ تلویزیون در سینما موفق نبود. بازی در پنج فیلم سینمایی در کارنامه او ثبت شده‌است. آخرین حضور وی در تلویزیون با دنگ و فنگ روزگار در سال ۱۳۹۸ به کارگردانی جواد مزدآبادی بود.

فکورصبور در ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ درگذشت. علت مرگ وی هنوز مشخص نیست. زهره فکورصبور در حالی درگذشت که مشغول بازی در مجموعهٔ تلویزیونی بی‌همگان به کارگردانی بهرنگ توفیقی بود.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۲۳
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی