مجله خبری امروز

چهارشنبه سوری چیست و چه وسایلی مناسب آن است؟

چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که از غروب آخرین سه‌شنبه ماه اسفند، تا پس از نیمه‌شب تا آخرین چهارشنبه سال، برگزار می‌شود و نورافشانی و پریدن از روی آتش مشخصه اصلی آن است. این جشن، نخستین جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است که با آتش بازی و برخی رفتارهای نمادین دیگر، به‌صورت جمعی در فضای باز برگزار می‌شود و یکی از آداب و رسوم قدیمی ما ایرانیان است که هر ساله آن را جشن می گیریم.

وسایل مناسب چهارشنبه سوری

5 وسیله آتش بازی پرطرفدار و بی خطر چهارشنبه سوری - تاپ فایو


هر ساله و در مراسم چهارشنبه سوری تعداد زیادی از افراد به دلیل استفاده از وسایل محترقه غیر استاندارد و لوازم آتش بازی غیر ایمن ، آسیب های جبران ناپذیری را به خود و یا اطرافیان خود وارد می کنند . با توجه به آمارهای سال گذشته در ایران بیش از ۲ هزار نفر مصدوم و ۶ نفر در مراسم سه شنبه آخر سال کشته شده اند .


در ادامه با هم با ۵ وسیله آتش بازی پرطرفدار و ایمن برای اجرای چهارشنبه سوری آشنا می شویم:

 

1) فشفشه

فشفشه تولد ، سفارش آنلاین | کیک ساز

فشفشه شکل دار یا ساده یکی از لوازمی است که بسیار جالب طراحی شده و به جای ترقه های پرخطر می توانید از آنها استفاده کنید. بچه ها از صدا و نور آتش بازی و نورافشانی شاد و خوشحال می شوند. فشفشه ها همان طور که می دانید از وسایل آتش بازی بی خطر و زیبا هستند که بچه ها آنها را خیلی دوست دارند و به راحتی میتوان از آن استفاده کرد.

 

2) کهکشان آتش بازی

بسته ویژه مراسمات و جشن ها

در شب چهارشنبه سوری بچه ها عاشق رنگ آتش هستن که همه جا را روشن و زیبا می کند. مواد محترقه بی‌خطر کهکشان ها برای همه از بچه ها گرفته تا بزرگترها زیبا و مهیج هستند. شما می توانید در کنار هم از دیدن کهکشان های زیبا و پرنور استفاده کنید.

 

3) آبشار آتش بازی

آبشار توسکا نارگستر (آبشار گرم) – فروش لوازم آتش بازی و وسایل نورافشانی

یکی دیگر از وسایل آتش بازی بی خطر برای چهارشنبه سوری آبشار ها با ارتفاع های مختلف هست که بسیار جذاب می باشند. از آبشار گرم و سرد حتی در مجالس عروسی و جشن ها نیز استفاده می کنند. اگر می خواهید دل بچه های خوشگل و زیبای خود را شاد کنید می توانید برایشان آبشار های زیبا و پرنور را بخرید و آنها را در مراسمات خود استفاده کنید.

 

4) منور دستی

مشخصات، قیمت و خرید مشعل امداد و نجات مدل SS-01 | دیجی‌کالا

منورهای رنگی نیز یکی دیگر از وسایل نورافشانی برای استفاده در چهارشنبه سوری می باشد. این منورها به هنگام روشن شدن در تاریکی زیبایی خاصی به آسمان می بخشند و می توانند اوقات خوشی را برای یک تفریح خانوادگی رقم بزنند.

 

 

5) بالون آرزو

بالن آرزوها چیست؟ آموزش نحوه روشن کردن و خطرات آن

بالون آرزوها ابتدا در شرق آسیا و در مراسم های مهم استفاده می شد. این بالون‌های کاغذی به خصوص در تعداد زیاد بسیار سرگرم کننده و جذاب هستند. به گونه ای که حتی تا ساعت می توانند افراد زیادی را مجذوب تماشای خود کنند. بسیاری از مردم دنیا معتقدند که پرواز دادن این بالن ها خوش شانسی به همراه دارد. به دلیل بی خطر بودن این وسیله می تواند جایگزین ترقه های پرخطر امروزی باشد .

 

خودتان وسیله آتش بازی بسازید !

هنگامی که سن شما از حدی بگذرد، دیگر فشفشه بازی برایتان چندان لذت بخش و هیجان انگیز نخواهد بود!

اینجاست که باید علم خود را به سیم آتشزا بروزرسانی کنید! این شاید مربوط به شیمی پایه باشد ولی به سادگی با استفاده از آن می‌توانید آتش بازی زیبا و واقعا چشمگیری را برای جشن های ملی و مذهبی راه بیاندازید.

 

چهارشنبه سوری با آتش بازی کم خطر


سیم آتشین از اکسیداسیون سریع آهن و کربن می‌گیرد. با توجه به اینکه سیم های معرفی شده دارای رشته های بسیار نازک هستند، سطح گسترده ای از سیم ها در معرض اکسیداسیون قرار می گیرد. پس از اینکه سیم ظرفشویی آتش می‌گیرند، آهن با اکسیژن واکنش داده و به Fe2O3 و Fe3O4 تبدیل می‌شود.
سیم آتشین هزاران تکه سیم آتشین را به اطراف پرت می‌کند. پس اکیدا از استفاده از سیم آتشین در مکان هایی که امکان آتشسوزی و انفجار وجود دارد خودداری کنید. همچنین موقع آتشبازی برای به حداقل رساندن خطرات سوختگی حتما از کلاه و عینک ایمنی و دستکش های مخصوص استفاده کنید. همچنین موقع آتش بازی تنها از لباس های پنبه ای و پشمی استفاده کنید و از پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی و قابل اشتعال و ذوب شدن بپرهیزید.

 

چگونه چهارشنبه سوری بی خطری داشته باشیم؟

چهارشنبه سوری»؛ رسم گمشده‌ای در میان دود و انفجار - ایمنا

 

با رعایت نکات ایمنی می‌توانیم هم از شادی جشن دیرینه چهارشنبه‌سوری لذت ببریم و هم از خطرات احتمالی آن دوری کنیم.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: در مراسم چهارشنبه‌سوری کبریت و موارد آتش‌زا را از دسترس کودکان دور نگه داریم زیرا بیش از نیمی از آسیب دیدگان این مراسم، هنگام آتش‌ بازی دچار آسیب شده‌اند.

حسن فخرایی افزود: هرسال مصادف با چهارشنبه آخر سال شاهد بعضی از اتفاقات در جامعه هستیم که گا‌ه منجر به نقص عضو یا مرگ افراد می‌شود.

او ادامه داد: استفاده از مواد آتش‌بازی هرگز همراه با ایمنی نبوده است و حتی در صورتی‌که کاملاً مراقبت صورت گیرد حوادث در کمین کسانی است که این مواد را می‌سازند یا از آن استفاده می‌کنند.

 

حوادث چهارشنبه‌سوری را به مشکلات کرونا اضافه نکنیم

 

آسیب به دست‌وپا را از آسیب‌های شایع در مراسم چهارشنبه‌سوری نام برد و عنوان کرد: شدیدترین آسیب‌ها نیز مربوط به‌صورت و چشم است که درمان آسیب‌های چشمی بسیار طولانی است و حتی ممکن است ماه‌ها و سال‌های بعد ادامه یابد و منجر به تخلیه چشم و یا نابینایی شود.

 

با رعایت نکات ایمنی زیر هم از شادی جشن دیرینه چهارشنبه‌سوری لذت ببریم و هم از خطرات احتمالی آن دوری کنیم.

۱- از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال این‌ها چه در واحد‌های مسکونی و چه در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنیم.

۲- کبریت و مواد آتش‌زا را از دسترس کودکان دور نگه داریم.

۳- از پارک اتومبیل در کوچه‌ها و معابر تنگ خودداری کنیم زیرا آتش‌بازی در نزدیکی وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند در صورت کمترین نشت و حتی در شرایط عادی این وسایل را تبدیل به بمبی می‌کند که چاشنی انفجار آن کشیده شده است.

۴- حتی‌الامکان درِ محل‌هایی مانند انبارداری، زیرزمین، بالکن، پشت‌بام و ... را که ممکن است فرزندتان ترقه‌ها و مواد محترقه و منفجره را در این محل‌ها نگهداری کنند قفل کنیم، از رفت‌وآمد فرزندان خود به این مکان‌ها جلوگیری و این محل‌ها را روزانه بررسی کنیم.

۵- از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و برای چاشنی از الکل بر روی آتش جدا خودداری کنیم.

۶- از قرار دادن ظروف تحت‌فشار ازجمله کپسول، اسپری، حشره‌کش‌ها و ... بر روی آتش بپرهیزیم.

۷- از پرتاب فشفشه و موشک بر روی شاخه درخت‌ها، پشت‌بام و بالکن منازل خودداری کنیم.

۸- وجود یک کپسول خاموش‌کننده آتش‌نشانی پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است.

۹- هیچ‌گاه مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهیم، زیرا در صورت انفجار ذرات آن به اطراف پرتاب‌، و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

۱۰-از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی پرهیز کنیم.

۱۱-در صورت بروز هرگونه آتش سوزی و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی به سرعت افراد مسن و کودکان و دیگر افراد را از محل حریق به‌جای امن انتقال دهیم.

۱۲-در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با تلفن ۱۲۵ با ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی تماس بگیریم و موضوع را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهیم و در صورت آسیب دیدن فرد یا افراد به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهیم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۱۲/۲۴
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی