مجله خبری امروز

۰۵ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۵:۳۲

ترکیب رنگ لباس در مهمانی رسمی

ترکیب رنگ لباس در مهمانی رسمی

لباس مجلسی رنگ شاد ؛ انتخابی مناسب برای خانم های جوان | سورپلاس


همواره این سوال در ذهن بسیاری از خانم‌ها و آقایان وجود دارد که برای یک مهمانی رسمی و غیررسمی چه نوع لباسی و با چه رنگ‌هایی مناسب است. زیرا نوع لباس پوشیدن و رنگ لباس در هر مهمانی اهمیت زیادی دارد‌؛ و به آداب اجتماعی افراد مربوط می‌شود. اینکه ما بتوانیم تشخیص دهیم در هر مهمانی رسمی و غیررسمی چه بپوشیم، باعث می‌شود ما فردی جذاب‌تر و مقیدتر به آداب به نظر برسیم. مهمانی‌ها انواع مختلف دارند؛ مانند مهمانی‌های رسمی، غیررسمی، خودمانی، دورهمی، جشن‌های خاص و غیره. یقیناً نمی‌توان برای تمام این مهمانی‌ها از یک سبک لباس و ترکیب رنگ استفاده کرد و باید در هر مهمانی لباس مناسب و مخصوص همان مهمانی را بپوشیم.

ترکیب رنگ مخصوص هر مهمانی از نکات قابل ملاحظه‌ای است که در دوره‌های طراحی لباس باید به هنرجوها آموزش داد. مثلاً اگر برای آقایان قصد داریم طراحی لباس مخصوص یک مهمانی رسمی را انجام دهیم، بهتر است رنگ‌های تیره را برای کت و شلوار انتخاب کنیم.

 

ترکیب رنگ لباس «آقایان» در مهمانی‌های رسمی: 


1. رنگ کت

9 رنگ کت و شلواری که باید در کمد خود داشته باشید
اولین و مهم‌ترین لباسی که باید انتخاب کنید کت خوب است. در انتخاب آن خیلی دقت کنید و سعی کنید بهترین جنس را انتخاب کنید که سال‌ها برای شما بماند. جنس‌های پارچه موهر، پشم و ماراتیا بهترین گزینه هستند. برای رنگ حتماً مشکی انتخاب کنید و اگر واقعاً مجبور بودید سرمه‌ای تیره یا مخمل هم از گزینه‌هایی است که می‌تواند تا حدودی خوب باشد.

 

2. رنگ پاپیون و کراوات

انواع کراوات و پاپیون | کدام یک بهتر است؟ - سرای پادشاهان آرسام
دومین آیتم، انتخاب پاپیون و کراوات است که باید در انتخاب آن خیلی دقت شود. زیرا یک اشتباه می‌تواند تیپ‌تان را به هم بزند. پاپیون‌های سنتی مثل پاپیون مشکی، ابریشمی، ساده یکی از انتخاب‌های شما است. ولی انتخاب‌های جدیدتری دارید. می‌توانید از مدل‌های دالبردار جدید با رنگ سرمه‌ای هم استفاده کنید. اگر در یک مراسم رسمی قصد استفاده از کراوات را دارید بهتر است کراوات ساده را انتخاب کنید. رنگ کراوات خیلی فرق نمی‌کند؛ اما کراوات‌های طرح‌دار معمولاً مناسب مهمانی‎های خیلی رسمی نیست.


3. رنگ شلوار

راهنمای انتخاب شلوار رنگی مردانه و ست کردن لباس - کاویاب
سومین آیتم مهم انتخاب شلوار مناسب است. در مجالس رسمی باید شلوار کتان و رنگی را از فکرتان بیرون کنید. بهترین گزینه برای مجالس رسمی، شلوارهای پارچه‌ای مشکی و سرمه‌ای هستند.

 

4. رنگ پیراهن

انتخاب پیراهن مردانه با توجه به رنگ پوست
آیتم چهارم انتخاب پیراهن است. توصیه می‌شود که پیراهن ساده و ترجیحاً سفید رنگ به همراه کت و شلوار مشکی استفاده شود. پیراهن‌های چهارخانه معمولاً مناسب مراسم رسمی نیستند. برای پیراهن سفید هم دو انتخاب خوب پیش رو دارید. یکی مدل‌های یقه کوتاه و دیگری مدل‌های یقه برگشته که بهترین انتخاب‌ها هستند. پیراهن‌های دکمه مخفی‌دار هم گزینه خوبی برای ست کردن با کت و شلوار مشکی هستند.


5. رنگ کفش‌ها

راهنمای انتخاب رنگ کفش مردانه
پنجمین آیتم کفش‌ها هستند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مهمانی رسمی و غیررسمی باید برای‌تان اهمیت داشته باشد انتخاب کفش مناسب است. برای مجالس رسمی معمولاً بهتر است آقایان از کفش‌های وِرنی براق و مشکی استفاده کنند. برای مراسم خیلی رسمی، بهترین و تنهاترین انتخاب شما در لباس رسمی پوشیدن، کفش‌های چرم مشکی هستند که باید حواس‌تان باشد که آن قدر تمیز باشند که برق بزنند. در انتخاب این کفش‌ها هرچه هزینه بیشتری کنید، جنس‌های بهتری گیرتان می‌آید.

 

ترکیب رنگ لباس «خانم‌ها» در مهمانی‌های رسمی:

رنگ شناسی و ست کردن لباس زنانه با رنگ های مختلف - فروشگاه آلتون


انتخاب مدل و رنگ مناسب لباس مهمانی‌های رسمی برای خانم‌ها یک دغدغه و امری بسیار مهم است. زیرا خانم‌ها بیشتر از آقایان به نوع پوشش و رنگ‌آمیزی لباس‌هایی که می‌پوشند اهمیت می‌دهند. ممکن است خانم‌ها چندین دست لباس در کمد داشته باشند و وقتی قرار است در یک مهمانی رسمی شرکت کنند ندانند کدام مدل‌ها با کدام رنگ‌ها برای چنین مهمانی‌هایی مناسب است و باید در کنار کدام کیف، کفش یا زیورآلات‌شان قرار دهند.


1. سایز لباس

جدول سایزبندی لباسهای زنانه | سایزهای انواع لباس های زنانه و مجلسی
ممکن است انواع مدل‌های پیراهن‌های زنانه میدی (Midi) یا کوتاه را داخل کمدتان داشته باشید؛ اما توصیه می‌شود در مهمانی‌های رسمی به جای پوشیدن پیراهن‌های کوتاه ترجیحاً سراغ دامن‌های بلند بروید. به بیانی دیگر نوعی رابطه مستقیم بین سایز لباس و میزان رسمی بودن مهمانی وجود دارد؛ یعنی هرچه مهمانی رسمی‌تر باشد، بهتر است سایز لباس هم بلندتر باشد. نکته بعدی که می‌تواند به انتخاب مدل لباس و اندازه آن کمک کند، توجه به جایگاه‌تان در مهمانی است. هرچه جایگاه شما در مهمانی مهم‌تر و بالاتر باشد، پوشیدن لباس تمام رسمی مناسب‌تر و بهتر است.

 

2. جنس پارچه

پارچه نخی یا نخ پنبه ای ؟! - گالری سان لایف
جنس پارچه پیراهن مجلسی دومین مولفه‌ای است که باید به آن دقت کنید. پارچه پیراهن باید از جنس با کیفیتی تهیه شده باشد و مسلماً هرچه پارچه مرغوب‌تر باشد، قیمت آن هم بیشتر خواهد بود. ساتن، ابریشم، تور، گیپور و مخمل جزو پارچه‌های رسمی هستند که می‌توانید در انتخاب لباس رسمی به سراغ آن‌ها بروید. به‌خصوص وجود تور در انواع پیراهن‌ها و لباس‌های مجلسی زنانه بیشتر از گذشته مشهود است. استفاده از لباس مجلسی با پارچه مخمل را به فصول خنک و سرد سال موکول کنید و تا حد ممکن از پوشیدن لباس نخی یا کتانی خودداری کنید که اصلاً جنبه رسمی بودن ندارد.

 

3. زرق و برق

لباس مجلسی ترک کوتاه و بلند و زنانه | پورتال جامع ایران بانو
لباس‌های مجلسی کمتری می‌‎توان یافت که زرق و برق نداشته باشد. استفاده از سنگ‌دوزی، منجوق، پولک و سایر مواردی که سبب بالا رفتن ارزش لباس می‌شوند، پیراهن شما را بیشتر به سمت رسمی‌تر شدن سوق می‌دهند. هرچه در سنگ‌دوزی دقت و ظرافت بیشتری به کار رفته باشد و سنگ‌دوزی‌ها ظریف‌تر باشند؛ مسلماً قیمت و ارزش لباس هم بیشتر خواهد شد.


4. فرم بدن و صورت

فرم بدن و تغذیه مربوط به آن | فرم بدن تخمدانی چیست؟
یکی از نکات مهمی که در هنگام انتخاب و خرید لباس رسمی و مجلسی زنانه باید به آن دقت داشته باشید، شکل بدن و چهره‌تان است. فرم چهره و گردن‌تان، مدل یقه مناسب برای شما را مشخص می‌کند و تشخیص فرم بدن هم نمی‌گذارد سراغ مدلی بروید که مناسب شما نیست. به عبارت ساده‌تر این معیار کمک‌تان می‌کند که هر لباس دکلته‌ای را به مثابه لباس مجلسی رسمی نبینید.

 

5. رنگ لباس

نکات مهم در انتخاب رنگ لباس مجلسی - مجلسی استایل
پس از این که مشخص کردیم چه نوع مدل لباسی برای خانم‌ها مخصوص مهمانی‌های رسمی است، حال می‌خواهیم بحث اصلی‌مان را که انتخاب رنگ مناسب مجالس مهمانی رسمی است را دنبال کنیم. کد مشخص‌کننده لباس‌های مجلسی، پوشیدن برخی رنگ‌ها است. رنگ‌هایی مثل مشکی یک‌دست، بژ، طلایی و لاجوردی معمولاً بیشتر از سایر رنگ‌ها در مهمانی‌های رسمی دیده می‌شوند. برای مثال کمتر دیده شده است در یک مهمانی کاملاً رسمی بزرگسالان، کسی لباس صورتی یا زرد بپوشد؛ مگر اینکه مناسبت یا موضوع خاصی برای مهمانی اعلام شده باشد که قاعدتاً نوع رنگ لباس هم متفاوت خواهد بود. از میان ترکیب رنگ‌های مجاز برای پوشیدن در مهمانی‌های مجلسی سراغ آن‌هایی بروید که بیشتر از بقیه به رنگ پوست‌تان می‌آیند.

یکی از اشتباهات بزرگی که می‌توان موقع ست کردن استایل لباس مجلسی انجام داد، هماهنگ نبودن رنگ‌ها با هم است؛ به‌خصوص هماهنگی بین روسری، مانتوی مجلسی و پیراهن زنانه اهمیت بسیار زیادی دارد. باید سعی کنید که بین رنگ لباس‌های‌تان تا حد ممکن هماهنگی و یک‌دستی وجود داشته باشد. نباید سراغ رنگ‌هایی بروید که با هم متضاد بوده و از زمین تا آسمان با هم فرق دارند.

 

جمع‌بندی

بهترین مدل و طرح لباس مجلسی جدید 2021 - برتر آموز


با توجه به مطالبی که مطرح شد ضرورت توجه به رنگ‌آمیزی لباس‌های مهمانی رسمی مشخص گردید و این که چه نوع مدل و رنگ‌هایی بیشتر مختص مهمانی‌ها و مجالس رسمی هستند، در کلاس‌های طراحی لباس که به طراحی مد و لباس اقشار مختلف مردم می‌پردازند، توجه به رنگ لباس و پوشش بسی اهمیت دارد.

 برای مثال در مبحث روان‌شناسی رنگ‌ها و آشنایی با رنگ و بافت پارچه‌ها که جزو سرفصل‌های اصلی آموزش طراحی لباس است که در تمام آموزشگاه‌های طراحی لباس آموزش داده می‌شود، می‌توان به ارائه مطالبی پیرامون انتخاب رنگ مناسب برای انواع مهمانی‌های رسمی و غیررسمی پرداخت؛ و یک هنرجویی که در آینده به حرفه طراحی مد و لباس مشغول خواهد شد، این موضوع را باید مورد ملاحظه جدی قرار دهد و در طراحی لباس‌ افراد برای انواع مجالس موفق‌تر عمل کند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۲/۰۵
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی