مجله خبری امروز

۱۲ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۱:۱۷

11دلیل حرف زدن در خواب و راه حل آن

دلیل حرف زدن در خواب و راه حل آن

صحبت کردن در خواب بدون اینکه از آن آگاهی داشته باشیم پدیده ای بسیار معمول می باشد . مطالعات نشان داده است که حداکثر66 درصد از افراد در برخی از دوره های زندگی خود این امر را تجربه کرده اند. اگر چه صحبت کردن در خواب معمولا بی ضرر است و به هیچ گونه درمان پزشکی احتیاج ندارد اما می تواند باعث ناراحتی اطرافیان شده و آن ها را از خواب بازدارد .

 

حرف زدن در خواب؛ معنادار، خطرناک یا چرت و پرت؟ | پیژامه

چه عواملی باعث حرف زدن خواب می شود؟


1- ژنتیک


متخصصان نمی توانند علت دقیق صحبت کردن افراد در خواب را بیان کنند اما مطالعات پزشکی نشان داده است که این مسئله می تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد . مطالعه انجام شده بر روی دوقلو ها که معمولا در خواب صحبت می کردند نشان داد که والدین آن ها نیز هذیان گویی در خواب داشته اند.

 

2- کمبود خواب


تقریبا هر کسی صحبت کردن در خواب را تجربه می کند اما برخی از عوامل به ویژه کم خوابی، می تواند منجربه آن شود. متخصصین پزشکی معتقدند که اکثر افراد هنگام استرس یا کم خوابی ، در خواب صحبت می کنند زیرا کم خوابی بر مغز تاثیر گذاشته و بر کیفیت خواب نیز موثر واقع می شوند.

 

3- اختلالات خواب

انواع اختلالات خواب / دکتر حسام عبدالحسین پور
صحبت کردن در خواب به خودی خود یک اختلال محسوب می شود که به " خواب گفتاری " معروف است . صحبت کردن هر زمانی ممکن است برای افراد رخ دهد اما افراد مبتلا به اختلالات خواب، اطرافیان خود را با برخی از صدا ها آزار می دهند. پزشکان معتقدند که بین خواب سخنی ، راه رفتن در خواب و کابوس ارتباطی وجود دارد .

 

4- دارو های خاص


برخی از داروها وجود دارند که باعث اختلال در خواب به عنوان یک عارضه جانبی می شوند. داروهایی که می توانند منجر به برخی از رفتارهای خواب ، از جمله صحبت کردن در خواب شوند، معمولا بر کنترل عضلات هنگام خواب تاثیر می گذارند. با افزایش حجم عضلات و غیر ارادی شدن آن ها ممکن است در خواب لگد بزنید، مشت بزنید، راه بروید و صحبت کنید. برخی از داروهای رایج مانند دارو های ضد افسردگی، می توانند باعث این اختلال شوند.

 

5- اختلال رفتار خواب(REM)


خواب دیدن فعال (حرکت سریع چشم) به عنوان یک اختلال محسوب می شود . این مرحله از خواب تقریبا 20-25 درصد از کل زمانی را که درخواب می گذرانیم را شامل می شود و برای مغز زمان فعالی است . در طی این مرحله، چشم ها حرکت می کنند، فشار خون بالا می رود ، ضربان قلب افزایش میابد و فعالیت موج مغزی شبیه بیدار شدن است .

بدن در حین REM در حالت استراحت و تقریبا فلج باقی می ماند که مانع از خواب کامل می شود. افراد در این اختلال نه تنها صحبت می کنند بلکه می توانند از خود خشونت نشان دهند یا حتی برای حرکت در تخت خواب از جای خود بلند شوند .

 

6- تب

تب چیست؟علل ایجاد آن کدامست؟شکایات شایع-دکترمنصوره فریدنیا -داخلی کرج
صحبت کردن هنگام داشتن تبی شدید کاملا رایج است زیرا بدن و مغز معمولا خسته شده اند. آن ها معمولا به جای تنظیم ساعات بدن تمام انرژی خود را برای تقویت سیستم ایمنی می گذارند بنابراین طی این عمل ، درخواب صحبت خواهید کرد.

 

7- اختلال در خوردن غذا


اگر در خواب صحبت می کنید ممکن است لازم باشد به درون خود نگاه کنید ، به خصوص اگر افزایش وزن غیر قابل توجهی دارید. این اختلال هنگامی رخ می دهد که افراد در حالی که خواب هستند غذا می خورند، آن ها حتی میتوانند به داخل آشپزخانه بروند و یک وعده کامل غذایی را هنگام خواب تهیه کنند بدون آنکه متوجه باشند.

 

8- استرس عاطفی، اضطراب و افسردگی


کسانی که الگوی خواب نامنظمی دارند ، هنگام خواب بیشتر صحبت می کنند. این امر می تواند به این دلیل باشد که مغز در خاموش شدن هنگام شب مشکل دارد و چرخه خواب را مختل می کند یا ممکن است ذهن ناخودآگاه مشغول فعالیت باشد .

 

9- وحشت شبانه

وحشت شبانه چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟ - بلاگ مرکزخدمات
وحشت شبانه در خواب بیشتر به کودکان مربوط می شود اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. در هنگام وحشت شبانه ، ممکن است فرد بیدار به نظر برسد . آن ها می توانند فریاد بزنند ، گریه کنند، جیغ بکشند ، لگد بزنند و دعوا کنند. وحشت شبانه معمولا در فاز حرکت سریع چشم رخ می دهد. فرد در صبح روز بعد، آنچه را که در وحشت شبانه تجربه کرده است بعید است که به خاطر آورد .

 

10- اختلال سلامت روان


اختلالات سلامت روان اغلب با اختلالات خواب نیز مرتبط است . در این مرحله دانشمندان نمی توانند تشخیص دهند که آیا مشکل سلامت روان منجر به این اختلال شده است یا ابتلا به اختلال خواب درنهایت می تواند منجر به چالش های سلامت روان شود .

 

11- مصرف مواد مخدر و محرک

تفاوت مواد مخدر و محرک | مجله پزشکی و سلامت
برخی از مواد مخدر به عنوان محرک عمل می کنند وباعث بیداری شما می شوند. برخی دیگر نیز باعث خواب آلودگی شما می شوند. در هر صورت، اثرات آن ها موقتی بوده و از بین می روند. ساعت داخلی یا ریتم شبانه روزی بدن را تحت تاثیر قرار می دهند و برنامه خواب را مختل می کنند. در نتیجه احتمالا در خواب صحبت خواهید کرد.

 

چگونه می توان صحبت کردن در خواب را کنترل کرد


در واقع هیچ راهی برای کاهش صحبت کردن در خواب وجود ندارد اما تغییر برخی از عادت ها می توانند موثر واقع شوند . برخی از نکات مربوط به خواب سالم عبارتند از:

  • اجتناب از خوردن وعده غذایی سنگین نزدیک به زمان خواب
  • استفاده از تخت خواب ، تشک و بالشتی با کیفیت وراحت
  • اجتناب از مصرف کافئین در اواخر بعداز ظهر و عصر
  • داشتن یک برنامه خواب ثابت و روزانه
  • اجتناب از استرس
  • دریافت مشاوره پزشکی
  • دور کردن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب
  • حذف هر گونه سر و صدا هنگام خواب


اگر در خواب حرف می‌زنید:

صحبت کردن در خواب چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ - روزیاتو


حرف زدن در خواب در افراد و شرایط مختلف متفاوت است اما اصولاً در خواب عمیق یعنی مرحله ۳ و ۴ خواب اتفاق می‌افتد که شخص به گونه‌ای حرف می‌زند که گویی در رویا است فقط در موارد حاد مانند بیداری عمل می‌کند.

برخی افراد زمانی که خواب هستند کلماتی را بیان می‌کنند که در بسیاری از موارد موقتی بوده و تحت شرایط خاصی ایجاد می‌شود با این حال این صحبت‌ها نیازمند بررسی است زیرا ممکن است خود فرد اصلاً متوجه نشود.

بیشتر افراد از آنچه در خواب می‌گویند بی‌اطلاع هستند و حتی ناراحت می‌شوند.

گاهی ممکن است این افراد علاوه بر حرف زدن دست و پای خود را نیز حرکت داده و یا حتی در خواب راه بروند، گاهی هم با اضطراب از خواب بیدار می‌شوند اما صبح روز بعد همه چیز فراموش می‌شود.

حرف زدن در خواب بسیار بی‌ضرر است، البته به‌طور حتم اطرافیان را نگران کرده و ممکن است آنان به ویژه همسر فرد با صدای او از خواب بیدار شود اما مشکل جدی ایجاد نمی‌کند.

علت این مساله هنوز کاملاً معلوم نیست اما به نظر می‌رسد بیشتر در افرادی وجود دارد که تحت فشارهای شدید روحی هستند یا به دلایل دیگری بیمارند.

حرف زدن در خواب ممکن است در کودکان با ترس‌های شبانه مرتبط باشد و در بزرگسالان با خرخر همراه است.

 

در آرزوی خوابی شیرین

چی میشه که تو خواب حرف میزنیم ؟

با اشاره به اینکه پرخوری و کم خوری موجب اختلال در خواب می‌شود ، خوردن یک غذای سبک قبل از خواب به بهتر شدن خواب کمک می‌کند، در حالی که پرخوری سبب اختلال در سیستم هضم و در نتیجه بی‌خوابی می‌شود.

هر نوع غذا و نوشیدنی‌ای دارای کافئین مثل قهوه، کوکاکولا و شکلات سبب بی‌خوابی می‌شود، البته در افراد مختلف، تاثیر آن متفاوت است.
خوردن چربی را فراموش کنید، زیرا خوردن غذاهای خیلی چرب سبب به هم خوردن سیستم هضم و گوارش و در نتیجه بی‌خوابی می‌شود.

افرادی که مشکل معده مثل برگشت اسیدمعده و یا ترش کردن دارند، نباید دیر وقت غذا بخورند و لازم است از خوردن غذاهای سنگین خودداری کنند، زیرا غذای سنگین تخلیه شدن معده را به تعویق می‌اندازد.

خوابیدن با معده پر، باعث تحریک اسیدها و مایعات معده و روده می‌شود و آنها را به سمت مری می‌راند، بنابراین حالت ترش کردن ایجاد شده و سبب ایجاد تغییراتی در خواب می‌شود، توجه داشته باشد، نوشیدن بیش از اندازه مایعات قبل از خواب نیز مشکل‌ساز است.

 

شیر و عسل به بهبود خواب کمک می‌کند

شیر و عسل؛ از فواید تا دردسرهای یک ترکیب!

شیر دارای آمینواسیدی به نام تریپتوفان است که تریپتوفان موجب افزایش مقدار داروی مسکن طبیعی در مغز به نام سروتونین می‌شود، به همین دلیل بیشتر پزشکان نوشیدن شیر قبل از خواب به همراه یک قاشق چایخوری عسل توصیه می‌کنند.

مخلوط شیر و موز نیز به بهبود خواب کمک کرده و به بدن ویتامین ۶ B می‌رساند، این ویتامین به تبدیل تریپتوفان به سروتونین کمک می‌کند.

برخی از انواع گیاهان و داروهای گیاهی نیز به بهبود خواب کمک می‌کند به‌طور مثال گیاه سنبل کوهی تاثیری شگفت‌انگیز در این زمینه برجای می‌گذارد.
پزشکان معتقدند سنبل کوهی سبب آرامش سیستم عصبی و راحتی بافت ماهیچه‌هامی‌شود، بنابراین دم کردن سنبل در یک قوری چای توصیه می‌شود.

علاوه بر سنبل، چای بابونه، نعناع و لیمو عمانی نیز به خواب بهتر و آرام‌تر کمک می‌کند.

بهترین دمنوش‌های لاغری را بشناسید

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۲/۱۲
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی