مجله خبری امروز

۱۷ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۶:۵۳

تم مراسم مت گالا ۲۰۲۲ چه بود؟

مت گالا (به انگلیسی: Met Gala)

لباس‌های عجیب مراسم «مت گالا» | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز

یک مراسم سالانه برای هنرمندان و طراحان دنیای مد برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای انستیتو طراحی لباس (Costume Institute) است که در موزهٔ هنر متروپولیتن نیویورک برگزار می‌شود.

مت گالا در سال ۱۹۴۸ به عنوان راهی برای جمع‌آوری پول برای مؤسسه جدید لباس تأسیس شد و افتتاحیه نمایشگاه سالانه آن بود. اولین گالا شام نیمه شب بود و بلیط‌ها هر کدام پنجاه دلار بود. بر اساس میراثی که دایانا وریلند، سردبیر سابق وگ به عنوان «مشاور ویژه» در مؤسسه لباس به جا گذاشتند، از سال ۱۹۷۳ مت گالا به عنوان یک رویداد لوکس و پرفروش شناخته شده‌است و «جواهری در تاج اجتماعی شهر نیویورک» محسوب می‌شود.

گالا به عنوان یکی از برجسته‌ترین و منحصر به فردترین رویدادهای اجتماعی در جهان شناخته می‌شود. همچنین یکی از بزرگترین شبهای جمع‌آوری کمک در شهر نیویورک است، با ۹ میلیون دلار در ۲۰۱۳ جمع‌آوری شده و رکورد ۱۲ میلیون دلار در سال بعد. مت گالا یکی از برجسته‌ترین منابع تأمین مالی برای این مؤسسه است،با مشارکت‌های پیش‌بینی شده در مجموع پس از رویداد ۲۰۱۹ از زمان تصدی آنا وینتور در سال ۱۹۹۵ از ۲۰۰ میلیون دلار فراتر می‌رود.

 

تاریخچه

مت گالا 2021 (عکس)/ جشن مد مشهورترین افراد جهان


مراسم مت گالا مهم‌ترین رویداد در بخش مد و فشن است. این مراسم اولین بار در سال ۱۹۴۸، توسط النور لمبرت (Eleanor Lambert)، روزنامه‌نگار مد و از مدیران این مجموعه، با هدف جمع‌آوری و کمک به حفظ لباس‌های تاریخی انستیتو طراحی لباس برگزار شد.

آنا وینتور، سردبیر وگ و رئیس هیئت مدیره رویداد گالا از سال ۱۹۹۵ (به جز سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸) بر کمیته مزایا و فهرست مهمانان نظارت می‌کند، و کارکنان وگ فهرست دعوت شدگان را گردآوری می‌کنند.در سال ۲۰۱۴ قیمت هر بلیط برای کسانی که خارج از فهرست مهمانان رسمی بودند برای افزایش انحصاری بودن این رویداد از $۱۰٬۰۰۰ به $۳۰٬۰۰۰ آمریکا افزایش یافت. فهرست سالیانه مهمانان حدوداً به ۶۵۰ یا ۷۰۰ نفر محدود می‌شود.


مت گالای ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شد. این جشن در سال ۲۰۲۱ از سر گرفته شد اما به جای ماه مه، در سپتامبر برگزار شد.

 

زمان و مکان مراسم

مراسم مت گالا Met Gala 2018 با تصاویر با کیفیت و جذاب


مراسم مت گالا هر سال در اولین دوشنبه ماه مه برگزار می‌شود. مهمانان این جشن خیریه که بیشتر بازیگران، خوانندگان، سلبریتی‌ها، افراد ثروتمند و گاهی نیز سیاست‌مداران هستند، توسط آنا وینتور (سردبیر مجله وگ) انتخاب و تأیید می‌شوند. شرکت کنندگان با دعوت‌نامه یا خرید بلیط مراسم، با لباس‌ها و اشیای تزیینی مرتبط با موضوع تعیین شده برای مهمانی در موزه حاضر می‌شوند.

جشن مؤسسه لباس مت یک مزیت بزرگ برای جمع‌آوری کمک‌های مالی است که به عنوان جشن افتتاحیه نمایشگاه سالانه مُد مؤسسه عمل می‌کند. پس از این رویداد، نمایشگاه به مدت چند ماه ادامه دارد. به عنوان مثال، نمایشگاه ۲۰۱۴ قرار بود از ۸ مه تا ۱۰ اوت ۲۰۱۴ برپا شود.این رویداد، با حضور شخصیت‌هایی از هنر، مد، جامعه بالا، فیلم و موسیقی، از سال ۱۹۴۸ در مت برگزار شد و به عنوان اولین رویداد سالانه فرش قرمز صنعت مد در نظر گرفته می‌شود. مدهای فرش قرمز آن به‌طور گسترده‌ای عکس، بررسی، نقد و تقلید می‌شود.این موزه در اولین دوشنبه ماه مه به دلیل برگزاری مراسم جشن برای عموم مردم بسته‌است.

 

مراسم مت گالا چیست؟

بازگشت مهم‌ترین رویداد مد جهان/ تم مت گالا ۲۰۲۱ چیست؟ | ایران آرت


هرسال، طراحان لباس، افراد و هنرمندان معروف دور هم جمع می‌شوند تا طی مراسمی باشکوه، کمک‌هایی برای انستیتیو طراحی لباس (Costume Institute) جمع‌آوری کنند. این انستیتیو در موزه هنری متروپولیتن نیویورک قرار دارد. اگر بخواهیم به افتتاح اولیه این رویداد برسیم، باید سال‌های سال عقب برویم. حوالی سال ۱۹۴۸، این مراسم برای نخستین‌بار برگزار شد.


بنیان‌گذاران مؤسسه لباس و به‌طور مشخص النور لمبرت (Eleanor Lambert) می‌خواستند برای تأمین هزینه‌هایشان، سالانه مراسمی باشکوه برگزار کنند. هدف این بود که لباس‌های تاریخی موجود در مؤسسه حفظ شود. برای تأمین هزینه‌های نگهداری هم ایده راه‌اندازی مراسمی خیریه‌ مطرح شد. بلیت‌های نخستین رویداد مت‌گالا حدود ۵۰ دلار بود.


این مراسم از سالیان گذشته تا همین سال ۲۰۲۲ ادامه داشته و رویدای به‌واسطه آن رقم می‌خورد که مهم‌ترین شب مدوفشن در دنیا به‌شمار می‌رود. افراد مشهور از زمینه‌های مختلف مانند سینما، موسیقی، تلویزیون و اخیراً شبکه‌های اجتماعی به مت‌گالا می‌روند. البته این افراد به‌دعوت مجله آمریکایی ووگ (Vogue) یعنی سردبیر مشهورش (آنا وینتور) به مراسم دعوت می‌شوند.

نخستین دوشنبه ماه مه در هر سال، مخصوص برگزاری این جشن و رویداد بزرگ است. در سال‌های اخیر، حتی مهمانانی از زمینه‌هایی به‌جز هنر هم در میان حضار مت گالا دیده شده‌اند؛ افرادی از دنیای تجارت، سیاست یا حتی علم.


تِم و موضوع سالانه مراسم مت گالا چیست؟

مراسم مت گالا ۲۰۲۱ - مجله دنیای مد


مهمانی مت‌گالا مثل رویدادهای معمولی دیگر نیست. هر سال، تِم و موضوع خاصی برای جشن انتخاب می‌شود. شرکت‌کنندگان در رویداد باید متناسب با موضوع گفته‌شده لباس بپوشند و حضور پیدا کنند.

این مهمانی منبع درآمد بسیار مهمی برای مؤسسه لباس موزه متروپولیتن است و همیشه با سروصدای زیادی در اخبار و انتخاب تِم‌های خاص برگزار می‌شود. افراد حاضر در مراسم مت گالا هم معمولاً سنگ‌تمام می‌گذارند و تِم را با انتخاب‌های حرفه‌ای و گاهی عجیبشان رعایت می‌کنند.

البته رعایت‌کردن تِم مراسم اختیاری است و بعضی از مهمانان هم ترجیح می‌دهند که با لباس‌های انتخابی خودشان حاضر شوند. مهمانی در دو بخش برگزار می‌شود؛ کوکتل پارتی و شام.

در بخش کوکتل پارتی، مهمانان روی فرش قرمز مراسم مت گالا حضور پیدا می‌کنند و لباس‌ها و آرایش‌شان را به رخ می‌کشند. بعد هم که شام و تفریح شروع می‌شود.

 

تِم‌های مختلف در سال‌های گوناگون
از بهترین تا بدترین؛ نگاهی به تمام «ترین‌ها» در مت گالا 2022 - چی بپوشم

گاهی‌اوقات، تِمی که اعلام می‌شود، چندان واضح نیست. برای نمونه، در سال ۲۰۱۳، عنوان جشن بود: پانک؛ آشوبی در دنیای مد (Punk: Chaos to Couture). این تِم که برای همه ابعاد مشخصی نداشت از سوی اندرو بولتون (Andrew Bolton) معرفی شد.

بولتون متصدی نمایشگاه مؤسسه لباس است و هدفش پرداختن به مقوله پانک‌راک در مدوفشن بود. پانک‌راک‌ها با ساختارشکنی و انتخاب پوشش‌های متمایز و خاص میل داشتند که اعتراضشان را نسبت به حکومت‌ها و مقوله فقر نشان بدهند.

حضاران درک درستی از تِم آن سال  نداشتند و دنبال‌کردن آن کمی برایشان چالش‌برانگیز بود. تِم‌های مختلفی در طول سالیان برگزاری مراسم مت گالا برایش انتخاب شده است؛ گاهی سخت و قابل‌درک برای مهمان‌ها و گاهی عجیب و پیچیده برای دنبال‌کردن.

در سال ۲۰۱۷، تِم جشن لباس‌ها و مد آوانگارد بود.  قرار این بود که ادای احترامی به یکی از طراحان مد این سبک یعنی ری کاواکوبو از برند کُم دِ گقسون (Comme des Garçons) شود.

پایداری مد در طول زمان‌ (About Time: Fashion and Duration) هم درسال ۲۰۲۰ تِم این جشن بود. برای اینکه مهمان‌ها با آمادگی کامل در مراسم حاضر شوند، شش ماه پیش از شروع به همه موضوع و تِم اعلام می‌شود.

 

افراد عادی هم می‌توانند به مراسم مت گالا بروند؟

مراسم مت گالا Met Gala 2018 با تصاویر با کیفیت و جذاب


اگر نام کسی در میان فهرست مدعوین مجله ووگ نباشد، با خرید بلیت می‌تواند وارد مراسم شود. البته هرکسی هم نمی‌تواند چنین کاری را انجام بدهد. دلیل را حتماً حدس می‌زنید؛ هزینه ورود بسیار بالاست.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، هر بلیت به مبلغ ۳۰هزار دلار به‌فروش رسید. گفته می‌شود که هزینه بلیت ورودی بسیار زیاد است تا هرکسی نتواند به مراسم برود و خاص‌بودن آن حفظ شود. طیف قیمت‌ها از ۲۵۰هزار تا ۵۰۰هزار دلار است.

 

قوانین شرکت در مهمانی چیست؟
مت گالا 2021 (عکس)/ جشن مد مشهورترین افراد جهان

قوانین و قواعد ورود به این مهمانی هم چندان ساده نیست و با مهمانی‌های دیگر فرق دارد.

برای مثال، در سال ۲۰۱۸ اعلام شد که افراد زیر ۱۸ سال حق ورود به مراسم را ندارند

یا در سال ۲۰۱۵ به مهمانان سپرده شده بود که هیچ‌گونه عکس و سلفی نگیرند. در واقع، آنها اجازه نداشتند که در طول مهمانی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

کسانی که به مهمانی دعوت می‌شوند هم اجازه ندارند که با خودشان همراهی بیاورند؛ مگراینکه او هم به‌طور جداگانه دعوت شده باشد.

بعضی از افراد هم کلاً حق ورود به مراسم مت گالا را ندارند. شاید بپرسید مثلاً چه کسی؟ 

 دونالد ترامپ نمی‌تواند به مت‌گالا برود. او در سال ۲۰۰۴ از همسر کنونی‌اش یعنی ملانیا ترامپ در مراسم خواستگاری کرده بود.


گفته می‌شود که جزئیات قوانینی که باید در مهمانی رعایت شود، هیچ‌وقت فاش نشده است. در واقع، کسی خبر ندارد که دقیقاً داخل این مراسم چه می‌گذرد و حضار باید چه چیزهایی را رعایت کنند. در ضمن، حضار حق کشیدن سیگار هم ندارند و باید در محل‌های ویژه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده، سیگار بکشند. عجیب، پرزرق‌وبرق و سخت‌گیرانه. این سه صفت برای مهمانی مذکور مناسب است.

در مراسم مت گالا برای انتخاب غذاها هم قواعدی وجود دارد. چیزهایی مانند سیر، پیاز، بروشِتا (پیش‌غذای ایتالیایی) و جعفری هم نباید در منوی غذاها وجود داشته باشند. چرا؟‌ هیچ‌کس نمی‌داند. همه‌چیز تحت‌نظر آنا وینتور است. این ممنوعه‌ها هم به گفته او در میان غذاها نیستند.

 

تم مراسم مت گالا ۲۰۲۲ چه بود؟

زیباترین و پرحاشیه‌ترین لباس سلبریتی‌ها در مت گالا ۲۰۲۲ | نیمه شب

مراسم مت گالا ۲۰۲۲ - مجله دنیای مد

زیباترین و پرحاشیه‌ترین لباس سلبریتی‌ها در مت گالا ۲۰۲۲ | نیمه شب

مت گالای امسال هم در روز دوشنبه، دوم ماه مه در نیویورک برگزار شد. امسال قرار است که تِم مراسم این‌طور باشد:‌ در آمریکا؛ گلچین مد (In America: An Anthology of Fashion). هدف این موضوع تأکیدکردن بر مقوله فراگیری مدوفشن است و ظاهراً به فراگیری مد آمریکا توجه می‌کند.

هدف آن است که در مراسم، تکامل مد آمریکایی در طول زمان به نمایش گذاشته شود. نگاهی هم به خیاطان و مدپردازانی خواهد شد که حضور پررنگی در بلوغ مدوفشن داشته‌اند اما نامشان در برگ‌های تاریخ گم شده است. نکته مهم این است که بیشتر افراد مذکور زن بوده‌اند.

 

مروری بر استایل‌های مراسم مت گالا در طول زمان


شاید دوست داشته باشید که مروری بر لباس‌های افراد مشهور در طول مراسم مت گالا در سال‌های مختلف داشته باشیم. 

 

  • ژاکلین کندی؛ سال ۱۹۷۹

ژاکلین کندی، همسر جان اف کندی، رییس‌جمهور سابق آمریکا

مراسم مت گالا


کندی که به جکی معروف بود، از نقطه‌نظر استایل و پوشش همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. او با دنیای مدوفشن بیگانه نبود و چهره‌ای اثرگذار در این زمینه به نظر می‌رسید؛ یعنی استایل‌ها و انتخاب‌هایش الهام‌بخش بودند.

 

  • ایمان عبدالمجید؛ سال ۱۹۹۷ (مدل سومالیایی)

مت گالا


عبدالمجید از مدل‌های معروف سومالیایی است که در دهه‌های گذشته شهرت زیادی داشت. حضور او در مت‌گالای ۱۹۹۷ را می‌بینید. زرق‌وبرق لباس‌ها در مت‌گالا کم نشده و همچنان این کارناوال پر از رنگ و چهره به حضورش ادامه می‌دهد.

 

  • کیتی پری؛ سال ۲۰۱۳


مت گالا


خواننده مشهور آمریکایی، کیتی پری در سال ۲۰۱۳ با تِم آشوب در مد در مراسم مت گالا شرکت کرده بود. کیتی معمولاً حضور فعالی در این مراسم دارد و از استایل‌های مشهور دیگر او می‌توان به لباسی اشاره کرد که طرح لوستر بود.

 

  • زندایا؛ سال ۲۰۱۸

مت گالا

این هنرپیشه جوان را که در سال‌های اخیر خوش می‌درخشد در سال ۲۰۱۸ در مت گالا می‌بینید. تِم آن سال، بدن‌های آسمانی؛ مدوتخیل کاتولیکی بود. زندایا هم مانند بیشتر مواقع، حضوری چشم‌گیر داشته است.

 

 

  • بیانسه؛ سال ۲۰۱۶(بیانسه، خواننده آمریکایی)

مت گالا


در مراسم مت گالا در سال ۲۰۱۶، تِم رویداد فشن در عصر فناوری بود. بعضی از حضار ترجیح می‌دهند که انتخاب‌های ساده‌تر و مفهومی‌تری داشته باشند. بعضی‌ها هم نهایت تلاش‌شان برای جلب‌توجه و خاص‌بودن را به کار می‌گیرند. 

 

  • لیدی گاگا؛ سال ۲۰۱۹

مراسم مت گالا

در سال ۲۰۱۹ میلادی هم شاهد حضور پررنگ لیدی گاگا روی فرش قرمز مت گالا بودیم. تم این مراسم در آن سال، یادداشت‌هایی بر مدوفشن بود. به‌نظر می‌رسد که گاگا با خودکاری پررنگ در دفتر مدوفشن یادداشت گذاشته بوده است.

 

  • کیم کارداشیان ؛سال ۲۰۲۱


مراسم مت گالا


خیلی‌ها در دنیا از کیم کارداشیان و خاندانش خوش‌شان نمی‌آید. بیشتر این افراد از بی‌دلیل‌بودن شهرت این خانواده شاکی‌اند. در هر حال، او یکی از معروف‌ترین افراد جهان است و اتفاقاً لباسش در مت‌گالای ۲۰۲۱ جالب بود.

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۲/۱۷
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی