مجله خبری امروز

۱۸ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۱:۲۷

نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب تهران امسال برگزار نمی‌شود


برنامه‌های سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تشریح شد.

این نمایشگاه از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار خواهد شد.

در دوران فراگیری بیماری کرونا حوزه فرهنگ آسیب‌های بسیاری را متقبل شد اما مجموعا تولیدات فرهنگی در این دوره قابل اعتنا است. در سال گذشته رکورد تعداد عناوین کتاب با ۱۱۳ هزار عنوان کتاب شکسته شد.

رویکرد دولت در حوزه فرهنگ ایجاد بستر مناسبی برای انتشار افکار، عقاید و آراء مختلف است و به جز موارد اندکی که دل‌آزار باشد رویکرد ما انتشار آثار مختلف خواهد بود. برگزاری نمایشگاه، نشان علاقه‌مندی مردم به حوزه دانش و همچنین نشانگر تلاش گسترده‌ای است که دستگاه‌های مختلف برای برگزاری این امر داشتند؛ بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بانک صادرات، شهرداری تهران، گمرک ایران، شرکت پست، نیروی انتظامی، رسانه‌های مختلف و سازمان حمل و نقل و شهرداری تهران.

تاریخ برگزاری نمایشگاه کتاب تهران تغییر کرد - خبرآنلاین

احمدوند با بیان اینکه ویژگی‌ عمده نمایشگاه کتاب، دسترسی عموم مردم برای دیدن و انتخاب کتاب در سراسر کشور است، گفت: امسال همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب با حضور ۱۷۰۰ ناشر داخلی و ۱۷۰ ناشر خارجی در مصلی، نمایشگاه مجازی هم برگزار خواهد شد که این نمایشگاه کتاب قدم بزرگی در توسعه فرهنگی کشور به شمار می‌رود. همچنین تلاش برای حضور پررنگ‌تر چهرهای شاخص بین‌المللی و فعالان فرهنگی منطقه را داریم تا این رفت و آمدها اثرگذار باشد. تدابیر ویژه‌ای نیز برای ضوابط بهداشتی در نمایشگاه اتخاذ شده است.

شعار نمایشگاه امسال نیز با همین رویکرد انتخاب شده؛ «با کتاب سلامتیم»

 کتاب یکی از شاخصه‌های اصلی جامعه سالم به شمار می‌رود که در سلامت عمومی و روانی جامعه تاثیرگذار  است.

همچنین علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران،  سخنگو و قائم‌مقام این دوره از نمایشگاه کتاب در پاسخ به خبرنگاران  درباره کد اقتصادی که ناشران ملزم به دریافت آن بودند، گفت: این کد اقتصادی ارتباطی با ستاد برگزاری نمایشگاه و ارائه خدمات ندارد بلکه این موضوع به خواسته بانک عامل برای ارائه کارتخوان و بر اساس قانون مصوب بوده است.

نمایشگاه کتاب تهران برگزار نمی‌شود - جهان نیوز

او درباره بن‌کارت‌ها گفت: تا کنون ۱۴۰ هزار نفر از دانشجویان، طلاب و استادان برای بن کارت ثبت نام کرده‌اند که داده‌های آنها بر اساس بانک اطلاعاتی وزارت علوم، وزارت بهداشت و مرکز مدیریت حوزه‌ها بوده است؛ برخی از دانشجویان در تماس با مرکز پاسخگویی می‌گویند کد ملی آنها در سامانه ثبت نشده که همکاران ما در مراکز پاسخگویی آنها را به دانشگاه‌ها و مراکز مرتبط هدایت می‌کند. در مجموع یارانه اختصاص‌یافته برای این دوره ۱۰۰ درصد افزایش داشته تا بتوانیم تعداد افراد بیشتری را پوشش بدهیم. میزان بن کارت دانشجویان ۴۰ درصد و استادان دانشگاه ۵۰ درصد افزایش داشته‌ است.

رمضانی درباره حضور ناشران متخلف سی و دومین نمایشگاه کتاب در این دوره از نمایشگاه نیز با بیان اینکه تعداد آنها بسیار محدود است، گفت: کسانی که در کمیته تخلفات رای قطعی و تجدیدنظر قطعی داشته‌اند برای احترام به صنعت نشر و اهالی خوش‌رفتار این صنعت در نمایشگاه ۳۳ حضور نخواهند داشت. البته برخی از آن‌ها آثار خوبی منتشر کرده‌اند که در دوره‌های بعدی شاهد حضور آنها خواهیم بود.

 

 نیمی از جمعیت به کتاب دسترسی ندارند

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز آغاز به کار کرد - خبرگزاری آناتولی

یاسر احمدوند نیز درباره اعتراض برخی از ناشران و کتابفروشان به نمایشگاه کتاب، گفت: من این را هجمه علیه نمایشگاه نمی‌دانم. این نگاه کاملا درست است. کتابفروشی‌ها یکی از حلقه‌های مهم نشر هستند که حمایت از آن‌ها باید در اولویت قرار بگیرد اما واقعیت این است که ۲۰ میلیون نفر از جمعیت در روستاها زندگی می‌کنند که به کتابفروشی دسترسی ندارند. در بسیاری از شهرهای کوچک نیز کتابفروشی نداریم و می‌توانیم بگوییم نیمی از جمعیت کشور نمی‌توانند از کتاب بهره‌مند باشند. راه‌اندازی کتابفروشی نیز برای بخش خصوصی صرفه ندارد. نمایشگاه امکانی است که مردم از دستاوردهای فرهنگی مطلع شوند. کتابفروشی‌ها از برگزاری نمایشگاه گله‌مند هستند و این گله کاملا بحق است. طرح‌های دیگری برای جبران این اتفاقات در نظر داریم که امیدواریم بعد از نمایشگاه به سرعت اجرایی شود.

او همچنین با بیان اینکه شبکه توزیع کتاب نیاز به اصلاح دارد، گفت: راه‌اندازی و ترمیم شبکه توزیع کار ساده‌ای نیست و ما به دنبال کارهای نمایشی و زودگذر نیستیم.

او در ادامه بیان کرد: حضور نداشتن برخی از ناشران در نمایشگاه ربطی به ممیزی کتاب ندارد و برخی خودشان نمی‌خواهند در نمایشگاه حضور داشته باشند. ممیزی سیاست ثابتی بر مبنای حفظ امنیت روانی جامعه است نه سخت‌گیری.

 

 تأثیر اعلام دیرهنگام برگزاری نمایشگاه

قطر، میهمان ویژه سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران

 

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در پاسخ به اینکه با اعلام دیرهنگام برگزاری نمایشگاه برخی آژانس‌های ادبی و ناشران خارجی نتوانستند با آمادگی کامل در نمایشگاه حضور داشته باشند، گفت: فرآیند برگزاری در شرایط مبهم و وضعیت کرونا قرار داشت و به همین دلیل با تاخیر  اعلام شد و این تاخیر در اعلام طبیعی بود که در بخش‌های مختلف اثر بگذارد. در نمایشگاه اتفاقی که افتاد حضور آژانس‌های ادبی بود که در بخش مجازی هم امکان شرکت داشتند. هر چند در حوزه حضور ناشران خارجی در دوره‌های گذشته حضور پررنگ و اثرات چندان درخشان و قابل دفاعی وجود نداشت.

علی رمضانی هم در خصوص شرکت ناشران خارجی گفت: امسال ناشران از ۳۳ کشور در نمایشگاه بین‌المللی حضور خواهند داشت که بخشی از آنها در سالن ناشران خارجی و بخشی نیز در بخش بین‌الملل خواهند بود. همچنین گردهمایی آژانس‌های ادبی را در این دوره خواهیم داشت. ناشران از کشورهای ترکیه، ایتالیا، هنگ کنگ، کره جنوبی، استرالیا، بوسنی، هلند، اسپانیا، افغانستان، سوریه، پاکستان، روسیه، تونس، کویت، بحرین، آذربایجان و مکزیک خواهند بود. همچنین ۲۵ مهمان خارجی داریم و روسای نمایشگاه‌های بین‌المللی از کشورهای آذربایجان، عمان و قطر در این نمایشگاه حاضر خواهند بود.

 

نمایشگاه رویداد پرهزینه‌ای ست

اما و اگرهای زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران - چاپ و نشر

 

یاسر احمدوند، رئیس نمایشگاه کتاب تهران گفت: نمایشگاه رویداد پرهزینه‌ای است که طبعا از بخش خصوصی قابل تامین نیست، امکان درآمدزایی حداقلی دارد  که آن‌هم در بخش اجاره غرفه به ناشران است اما به دلیل حمایت از ناشران دریافت اجاره واقعی از آن‌ها امکانپذیر نیست. از طرف دیگر این نمایشگاه به لحاظ وسعت رویداد کم‌نظیری در سراسر کشور است و طبیعی است که هزینه قابل توجهی داشته باشد که بار اصلی هزینه بر دوش دولت است؛ هزینه‌هایی که با تورم افزایش یافته. در آخرین دوره نمایشگاه بودجه‌ای حدود ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده بود که با توجه به افزایش هزینه‌ها این عدد نیز افزایش پیدا می‌کند. در مسیر برگزاری نمایشگاه هنوز عدد نهایی مشخص نیست و بعد از نمایشگاه این هزینه را به صورت شفاف بیان خواهیم کرد.

 

یاسر احمدوند در بخش دیگری از نشست درباره شائبه این‌که انتخاب مهمان‌ ویژه نمایشگاه بر اساس روابط سیاسی بوده و با وجود انتخاب ترکیه به عنوان میهمان ویژه در سال ۹۹ حالا کشور قطر جایگزین شده است گفت: امسال قطر ویژگی‌های مناسبی برای حضور داشت داشت. طبیعتا ترکیه کشور مهمی به لحاظ فرهنگی  است و پیوندهای عمیقی با ما دارد و امیدواریم در سال‌های آینده کشورمان میزبان ترکیه باشد. امسال نمایشگاه قطر در ۵۵ سالگی قرار داشت و همانطور که گفتم نسبت به کشورهای دیگر شرایط مناسبی داشت و به عنوان مهمان‌ ویژه انتخاب شد. این تصمیم شورای سیاستگذاری نمایشگاه بود و از حوزه فرهنگ خارج نبوده است.

 

در پایان نیز اعلام شد افتتاحیه این دوره از نمایشگاه روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۷ برگزار خواهد شد.

 

نمایشگاه مجازی - صفـحه اول

بهترین راه‌های دسترسی به نمایشگاه کتاب تهران


هرچند مصلای امام خمینی(ره) تاکنون میزبان بسیاری از رویدادهای اجتماعی و فرهنگی کشوری و بین‌المللی بوده و همچنین محلی آشنا برای مردم تهران و بسیاری از هموطنان است، اما با توجه اهمیت و برنامه‌ریزی نسبت به حمل و نقل عمومی در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران، مسیرهای مناسب دسترسی به مصلی را در نقشه مشخص کرده‌ایم.


تاکسی

طرح بارکد واحد برای پرداخت آنلاین در تاکسی، باعث نابودی کسب‌وکارهای خرد  می‌شود. - زومیت


برای رسیدن به نمایشگاه کتاب می‌توانید از تاکسی‌ها یا ون‌هایی که در میدان تجریش، میدان نوبنیاد، میدان صنعت، پایانه بیهقی، میدان رسالت، پایانه تهران‌پارس، ترمینال آزادی، ترمینال جنوب، میدان راه‌آهن، پایانه خاوران، پایانه نعمت‌آباد و پایانه شاهد به مقصد نمایشگاه کتاب، استفاده نمایید.

 

مترو

۵ ایستگاه دیگر در خط ۷ مترو تهران به بهره برداری می رسد


 در نزدیکی مصلی ۲ ایستگاه متروی شهید بهشتی و مصلی وجود دارد. برای دسترسی به ایستگاه مصلی از خط یک(قرمز) و برای دسترسی به ایستگاه شهید بهشتی از ۲ خط یک و سه(آبی کم رنگ) می‌توان استفاده کرد.  البته تعداد قطارهای خط یک، بیشتر و مدت زمان انتظار تا رسیدن قطار بعدی در آن کمتر از خط سه است.

 

اتوبوس

واردات اتوبوس و مینی‌بوس در دستور کار نیست


اتوبوس‌های مستقیم به مصلی از ایستگاه‌های زیر حرکت می‌کنند:
ایستگاه میدان آزادی، ایستگاه صادقیه، ایستگاه تجریش، ایستگاه قیطریه، ایستگاه میدان امام حسین(ع)، ایستگاه خراسان، ایستگاه میدان انقلاب، ایستگاه میدان صنعت، ایستگاه میدان رسالت، ایستگاه هفت تیر، ایستگاه ونک، ایستگاه خاوران.

 

همچنین خطوط عبوری از مصلی به شرح زیر می‌باشد:

تغیییر مسیر در خطوط عبوری و منتهی به محل برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری

۱- خط پایانه آزادی- سید خندان، ۲- خط میدان امام حسین-پایانه شهید بهشتی، ۳- خط بیمارستان امام خمینی-پایانه شهید بهشتی، ۴- خط انتهای بلوار ارتش- پایانه شهید بهشتی، ۵- خط میدان انقلاب-پایانه بیهقی، ۶- خط چهارراه خاقانی-پایانه شهید بهشتی، ۷-خط میدان رسالت-میدان ونک، ۸-خط میدان رسالت-میدان صنعت، ۹-خط رسالت-مطهری، ۱۰-خط فلکه سوم تهرانپارس-خیابان شهید مطهری و ۱۱- سامانه تندرو خط ۵(پایانه BRT علم وصنعت-پایانه بیهقی)

 

در این دوره با هماهنگی‌های انجام شده‌ ۸ پارکینگ در محل برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته شده است. محوطه مجموعه چهل‌سرا در ضلع جنوبی مصلی به عنوان پارکینگ عمومی و پارکینگ شماره ۳ نزدیک به ایستگاه مترو شهیدبهشتی برای تاکسی‌های تلفنی، پارکینگ شماره ۶ در تقاطع خیابان قنبرزاده و خیابان شهید بهشتی به عنوان پارکینگ موتورسیکلت و پارکینگ شماره ۲۵ واقع در خیابان پاکستان به عنوان پارکینگ VIP و برای مهمانان ویژه و تردد آن‌ها اختصاص دارد.

لیست کامل پارکینگ های شبانه روزی تهران - بلاگ نقشه و مسیریاب بلد
همچنین پارکینگ شماره ۱۵ مصلی واقع در خیابان قنبرزاده به عنوان پارکینگ ویژه ناشران و نیز پارکینگ تاکسیرانی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. همچنین پارکینگ عمومی گلگشت برای اتوبوس‌های بین شهری و بازدیدکنندگانی که از استان‌های دیگر برای حضور در نمایشگاه شرکت می‌کنند، در نظر گرفته شده است. این پارکینگ در بزرگراه رسالت غرب و نزدیک به سازمان فرهنگ و ارتباطات قرار دارد.

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۲/۱۸
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی