مجله خبری امروز

۲۷ ارديبهشت ۰۱ ، ۱۴:۱۵

سگ‌هراسی یا سینوفوبیا چیست ؟

سگ‌هراسی یا سینوفوبیا (به انگلیسی: Cynophobia)

ترس از سگ علائم ، علل و درمان فوبیای سگ یا ساینوفوبیا - ذهن نو

به ترس غیر منطقی از سگ می‌گویند. سگ‌هراسی در ردهٔ هراس‌های ویژه و در زیرردهٔ حیوان‌هراسی طبقه‌بندی می‌شود. تیموتی او. رتنز از دانشگاه تگزاس در آستین می‌گوید ترس از حیوانات در ردهٔ ترس‌های ویژه است و ۳۶ درصد از بیماران حیوان‌هراسی از سگ و گربه می‌ترسند. گرچه هراس از مار و عنکبوت بالاترین ترس در بین بیماران است اما به دلیل فراوان بودن سگ و گربه، ترس از آن‌ها بیشتر است. در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (DSM-IV-TR) که توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا تهیه‌شده‌است گزارش شده که فقط ۱۲ تا ۳۰ درصد از بیمارانی که از این هراس رنج می‌برند مراحل درمانی را انجام می‌دهد.
برخی بررسی‌ها علت بروز این اختلال روانشناختی را عوامل ژنتیکی عنوان می‌کنند، عده‌ای دیگر بر این باورند دلیل مشخصی برای بروز انواع فوبیا وجود ندارد و گروهی هم معتقدند فوبیای والدین یا اقوام نزدیک می‌تواند به بچه‌ها منتقل شود؛ حتی اگر کودک به‌طور مستقیم با عامل ایجادکننده ترس روبه‌رو نشده باشد؛

10 ترس رایج در سگ ها - بزرگترین ترس سگ ها چیست

مثلاً وقتی کودکی می‌بیند مادرش ازسگ می‌ترسد به‌طور ناخودآگاه یادمی‌گیرد که به محض دیدن و نزدیک شدن به این حیوان عکس‌العمل نشان دهد و ترسش را بروز دهد، اما کودکی که با یک حیوان خانگی بزرگ شده یا اعضای خانواده نسبت به حیوانات مهربان هستند، معمولاً ترسی از آنها ندارد به طوری که عوامل محیطی هم نمی‌توانند عامل ایجادکننده این نوع ترس‌های غیرمنطقی باشند؛ بنابراین دلایل مختلفی برای بروز سینوفوبیا پذیرفته شده‌است.

هنگامی که فرد سینوفوبیا دارد به هیچ عنوان قادر نیست در مکانی که این حیوان وجود دارد حضور پیدا کند و به‌طور کلی افراد هنگام مواجه شدن با شرایط و موقعیت‌های ترسناک دچار اضطراب، تپش قلب، رنگ‌پریدگی، تعریق بدن بخصوص کف دست‌ها، افت فشار خون و ضربان قلب، گرفتگی عضلانی و… می‌شوند.

 

درمان سینوفوبیا

ترس از سگ علائم ، علل و درمان فوبیای سگ یا ساینوفوبیا - ذهن نو


یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان فوبیاهای خاص، روش درمانی رفتاری-شناختی است که طی آن یک شیوهٔ حساسیت‌زدایی به کار گرفته می‌شود. در این شیوه، فرد را با یک روش حساب‌شده و مصون در معرض موضوع یا موقعیتی که از آن ترس دارد، قرار می‌دهند که معمول‌ترین آن شیوه حساسیت‌زدایی تدریجی است؛ مثلاً فرد با کمک پزشک یا درمانگر نخست در ذهن و با کمک قوهٔ تخیل و سپس در واقعیت با عامل ترس مواجه می‌شود. به عنوان مثال از فرد می‌خواهند تا ابتدا سگ را در ذهن مجسم کند، سپس عکس‌هایی از سگ را ببیند، و سرانجام در واقعیت به یک سگ نگاه کند و او را لمس کند. البته بین این مراحل، به اندازهٔ کافی فاصله در نظر گرفته می‌شود.

 

سینوفوبیا یا ترس از سگ در دسته فوبیاهای خاص قرار می‌گیرد که بسیار شایع است. گرچه ترس از مار و عنکبوت رایج‌تر از ترس از سگ است، اما دیدن سگ بیشتر از این حیوانات رایج است. ترس از سگ می‌تواند زندگی روزمره فرد را مختل کند و رابطه فرد را با دوستانی که حیوان خانگی سگ دارند محدود کند. برخی از افراد پس از مورد حمله قرار گرفتن توسط سگ و یا گاز گرفتن به سینوفوبیا مبتلا می‌شوند.

 

علائم سینوفوبیا

ترس از سگ یا سگ هراسی چیست و چگونه درمان می شود؟


علائم مرتبط با فوبیاهای خاص بسیار منحصر به فرد هستند. هیچ دو نفری به یک شکل ترس از سگ را تجربه نمی‌کنند. علائم شما ممکن است جسمی، عاطفی یا هر دو باشد.

علائم جسمی شامل موارد زیر است:

 • مشکلات تنفسی
 • تپش قلب
 • درد یا گرفتگی در قفسه سینه
 • لرزیدن
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • ناراحتی معده
 • گرگرفتگی یا تعریق سرد

 

علائم عاطفی عبارت‌اند از:

 • حملات وحشت
 • نیاز شدید به فرار از موقعیت‌هایی که باعث ترس می‌شوند.
 • از دست دادن کنترل
 • احساس اینکه ممکن است از حال بروید یا بمیرید.
 • احساس ناتوانی نسبت به ترس

 

کودکان نیز علائم خاصی را تجربه می‌کنند. زمانی که کودکان در معرض فوبیایشان قرار می‌گیرند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 

 • لجبازی و نق نق کردن
 • گریه کردن
 • چسبیدن به والدین خود

 

علت ترس از سگ چیست؟

ترس در سگ و علت های آن


ممکن است به خاطر نیاورید که دقیقا چه چیزی باعث ایجاد ترس در شما شده است. ترس از سگ می‌تواند پس از مورد حمله قرار گرفتن توسط سگ ایجاد شود و یا اینکه به تدریج و به مرور زمان فرد به این فوبیا مبتلا شود. همچنین شرایط یا زمینه‌های خاصی مانند ژنتیک وجود دارد که می‌تواند ریسک فرد را برای ابتلا به این نوع فوبیا افزایش دهد.

 

عواملی که ریسک ابتلا به این فوبیا را افزایش می‌دهد :

 • مذهب و نژاد


نوع مذهب و نژاد فرد هم می‌تواند روی این موضوع تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال در دین اسلام سگ را موجودی نجس می‌دانند از این رو نمی‌تواند به راحتی وجود آن را در خانه بپذیرند. همین موضوع می‌تواند دلیل بر این باشد که فرد از سک بترسد.

 

 • وسوسه فکری یا اختلال
   

از دیگر دلایل ترس از سگ، وسواس فکری یا اختلال بوده که با نام OBSESSIVE COMPULSIVE DISORDER شناخته شده است. این دسته از افراد آگاه هستند اما باید با کمک یک مشاور این اختلال را درمان کنند. به تنهایی قادر نیستند که درمان کننده آن باشند. 

 

 • تجربه


آیا در گذشته تجربه بدی در مواجه با سگ داشته‌اید؟ مورد حمله قرار گرفتن یا گاز گرفتن؟ موقعیت‌های آسیب‌زا ممکن است شما را بیشتر در معرض ابتلا به این نوع فوبیا قرار دهد.

روش‌های مقابله با ترس از حیوانات | خبرگزاری صدا و سیما

 • سن


فوبیاهای خاص هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در برخی از موارد فوبیاهای خاص ممکن است از سن ۱۰ سالگی خود را نشان دهند. و یا اینکه فرد بعدها به آن مبتلا شود.

 

 • خانواده


اگر یکی از افراد خانواده به فوبیا مبتلا شود احتمال اینکه شما نیز به فوبیا مبتلا شوید بسیار زیاد است. ممکن است از طریق ژنتیکی به ارث برسد یا با گذشت زمان به یک رفتار آموخته شده تبدیل شود.

 

 • محیط


اگر اطلاعات منفی در رابطه با سگ‌ها شنیده باشید احتمال اینکه به سینوفوبیا مبتلا شوید بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر خبری در رابطه با حمله سگ‌ها خوانده باشید احتمال اینکه به این نوع فوبیا مبتلا شوید بسیار بیشتر است.

 

 

تشخیص ترس از سگ

بایگانی‌ها ترس از سگ | مو به مو

برای اینکه فوبیای خاصی مانند سینوفوبیا تشخیص داده شود، باید به مدت ۶ ماه علائم این فوبیا را داشته باشید. اگر متوجه شده‌اید ترس شما از سگ‌ها بر زندگی روزمره شما تاثیر گذاشته است، یک دفترچه تهیه کنید و سوالاتی را که در زیر گفته می‌شود از خود بپرسید و به آن جواب دهید و به پزشک خود نشان دهید.

 1. آیا وقتی در کنار سگ هستم یا به سگ فکر می‌کنم بلافاصله احساس ترس می‌کنم یا دچار حمله وحشت می‌شوم؟
 2. آیا ترس من از سگ شدید و غیر منطقی است؟
 3. آیا از شرایطی که ممکن است با سگ روبرو شوم، اجتناب می‌کنم؟

اگر جواب شما به این سوال‌ها “بله” بود ممکن است طبق معیارهای DSM-5‌ به سینوفوبیا مبتلا باشید. که در این صورت روانشناس می‌تواند در درمان آن به شما کمک کند.

هنگامی که به روانشناس مراجعه می‌کنید، او احتمالاً سوالاتی را درباره علائمی که در طی فوبیا تجربه می‌کنید و همچنین سوالاتی در مورد سابقه اختلالات روانی از شما خواهد پرسید.

 

 

ترس از سگ در دوران بارداری

آیا واقعا سگ‎ها ترس انسان را احساس می‎کنند؟


ترسیدن از سگ می‌تواند برای یک انسان عادی هم آزار دهنده باشد، زمانی که فرد باردار باشد این موضوع می‌تواند به یک موضوع خطرناک و نگران کننده تبدیل شود. بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که ترسیدن در دوران بارداری می‌تواند روی مغز جنین تاثیرگذار باشد، البته هنوز پزشکان نتوانسته‌اند این موضوع را با قطعیت ثابت کنند. اگر شما هم از سگ می‌ترسید به منظور جلوگیری از خطر بهتر است از برخورد با سگ در دوران بارداری جلوگیری کنید. تنها راه درمان این موضوع در دوران بارداری همین امر می‌تواند باشد.

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۲/۲۷
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی