مجله خبری امروز

زهرا امیرابراهیمی
زهرا امیرابراهیمی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زهرا امیرابراهیمی (زادهٔ ۱۳۶۰) بازیگر ایرانی است. او در ایران با بازی در سریال نرگس در سال ۱۳۸۵ به شهرت رسید و برای بازی در فیلم عنکبوت مقدس برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ شد.
 

 • زندگی و فعالیت در ایران

عکس های زهرا امیر ابراهیمی، زمانی که ایران بود


او در رشته بازیگری تئاتر از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و کار در سینما را با ساخت فیلم کوتاهی با عنوان خت در سال ۱۳۷۸ آغاز کرد. امیرابراهیمی در عکاسی نیز فعالیت می‌کند. او از سال ۱۳۸۴ عکاسی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد و دو نمایشگاه با عنوان دید اول و دید دوم برگزار کرده‌است.

وی با ایفای نقش در مجموعهٔ تلویزیونی کمکم کن (رمضان ۱۳۸۳)، غریبانه (۱۳۸۳) و نرگس (تابستان ۱۳۸۵) در ایران به شهرت رسید. امیرابراهیمی پس از انتشار فیلمی از روابط خصوصی‌اش از ایران مهاجرت کرد و سپس کار حرفه‌ای خود را در فرانسه دنبال کرد. او در سال ۲۰۱۸ برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم خارجی‌زبان از جشنواره بین‌المللی فیلم نیس شد.

 

 • پس از خروج از ایران

چهره پیر و شکسته "زهرا امیر ابراهیمی" در جشنواره کن/ عکس - وقت صبح


امیرابراهیمی پیش از ترک ایران در دو فیلم سینمایی سفر به هیدالو و انتظار بازی کرده‌است. او پس از خروج از ایران، در فرانسه سکنی گزید و در تئاتر رؤیای طاهرگان خاموش به همراه شبنم طلوعی به ایفای نقش پرداخت.

 

 • مهاجرت و آغاز زندگی جدید


بعد از مهاجرت در سال ۱۳۸۶ شمسی، زهرا در تئاتر ” رویای طاهرگان خاموش ” به کارگردانی شبنم طلوعی به ایفای نقش پرداخت و سپس در فیلم سینمایی ” شیرین ” به کارگردانی عباس کیارستمی بازی کرد! او چند تجربه کوتاه دیگر نیز در عرصه ی بازیگری دارد.

زهرا پس از گفتگو با شبکه بی بی سی فارسی و تکذیب حواشی پیرامون اتفاقات گدشته، به استخدام این شبکه در آمد و همکاری خود را همچون یک گزارشگر آغاز کرد.

 

 • جنجال انتشار فیلم خصوصی

ماجرای فیلم جنجالی زهرا امیر ابراهیمی - YouTube

 مقاله مربوط به ماجرای «فیلم هم‌آغوشی منتسب به زهرا امیرابراهیمی» در مجلهٔ پلی‌بوی مه ۲۰۰۷. در تصویر نوشته شده‌بود: «انتشار عمدی یک فیلم اروتیک، زندگی خصوصی یک بازیگر زن ایرانی را افشا می‌کند و نقاب از چهرهٔ یک جامعهٔ درگیر تضاد برمی‌دارد.»
زهرا امیرابراهیمی در سال ۱۳۸۵ درگیر انتشار فیلم رابطهٔ جنسی‌اش شد که در آن هم‌آغوشی دختر و پسری جوان را به تصویر می‌کشید. با پخش وسیع این فیلم بر روی اینترنت و سی‌دی‌های خانگی و شبکه‌های اجتماعی، زهرا امیرابراهیمی در سال ۱۳۸۵ با اشاره به نامزدی پیشینِ خود با مردی که در فیلم حضور داشته، به خبرنگار روزنامه گاردین گفته‌بود: «نامزدم را بعد از آن که در رابطه زناشویی مان خیانت کرد ترک کردم، زیرا آدمی هرزه بود.» امیرابراهیمی گفته‌بود: «منکر شباهت‌هایی که هنرپیشه فیلم غیراخلاقی مذکور با من دارد نیستم زیرا با استفاده از امکانات گریم می‌توان فردی را شبیه دیگری ساخت.» و انتساب آنها به خودش را انکار کرد و آن را یک تهمت ناروا و برچسب غیرانسانی نامید.

در گزارش مصاحبه ، گاردین اشاره کرد که «مظنون» اصلی دستگیرشده‌است، و بنا به ادعایِ متهمِ دستگیر شده، زهرا امیرابراهیمی خودش پیشنهاد تهیه و توزیع فیلم را داده بوده‌است، به گفتهٔ مصاحبه گر روزنامه گاردین، در طول این مصاحبه ۴۵ دقیقه ای‌اش این هنرپیشه ایرانی، حجاب کامل داشته و تمام مدت مواظب حفظ آن بوده‌است.

افشاگری زهرا امیرابراهیمی درباره شخصی که فیلم خصوصی‌اش را منتشر کرد+ عکس

 • افشاگری پس از ۱۲ سال

امیرابراهیمی در آذر ۱۳۹۸ پس از ۱۲ سال در گفتگویی تلویزیونی با سینا ولی‌الله در شبکهٔ ام‌بی‌سی پرشیا در رابطه با انتشار فیلم خصوصی خود گفت: ابتدا به دوست‌پسرش که در این فیلم بوده شک کرده بود، اما یکسال بعد از انتشار فیلم، مشخص شده که فیلم را مجید بهرامی پخش کرده‌بوده‌است. او مدعی شد که بهرامی به این اتهام به ۶ ماه و به اتهام کارهای مشابه به ۶ سال حبس محکوم شده‌است اما پس از دوره‌ای چندماهه، از زندان آزاد شده‌است.براساس حکم دادگاه عمومی جزایی تهران به تاریخ اسفند ۱۳۸۶، بهرامی اقرار کرده زمانی که امیرابراهیمی مدتی در منزل خواهر مرد حاضر در فیلم زندگی می‌کرده، در یک مهمانی در آن خانه، بهرامی فایل ویدئو را روی کامپیوتر شخصی امیرابراهیمی پیدا می‌کند، آن را روی یک سی‌دی ذخیره می‌کند و مخفیانه با خود می‌برد.

در صحنه زندگی ما، نام مجید بهرامی همچنان باقی است- اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

در مدت بازداشت زهرا امیرابراهیمی، شایعات مختلف و گوناگونی چون خودکشی وی منتشر شد که بعدها این خبرها تکذیب شد! انتشار این فیلم، سبب رفتن زهرا امیرابراهیمی از ایران شد. او به کشور فرانسه مهاجرت کرد.

 

 • فرد منتشر کننده ی فیلم ها دستگیر شد


به گزارش خبرگزاری گاردین، نامزد امیرابراهیمی که دستیار تهیه کننده نیز بود، پس از انتشار فیلم ها به کشور ارمنستان فرار کرد! البته وی پس از مدتی دستگیر شد و به ایران بازگردانده شد.

او در نهایت پذیرفت که در این ماجرا، نقش داشته است!

زهرا در این رابطه و در یکی از مصاحبه های خود چنین می گوید: ” به دلیل خیانت نامزدم در روابط زناشویی، روابط ما با یکدیگر بهم خورد! نامزدم من را تهدید به انتقام کرده بود و گفته بود کاری می کنم که دیگر نتوانی سرت را بلند کنی و…”

 

 • ترک «سی‌دی رو بشکون» از یاس

سی دی رو بشکن از یاس به همراهی آمین با لینک مستقیم و کیفیت بالا


یاس در سال ۱۳۸۵ ترانهٔ «سی‌دی رو بشکن» را با خوانندگی مشترک آمین منتشر کرد. این دو خواننده این ترانه را به دنبال انتشار و توزیع فیلم مربوط به امیرابراهیمی خواندند. یاس و آمین در این ترانه افرادی که در پخش کردن این فیلم دخیل بودند را مورد انتقاد قرار دادند و ضمن انتقاد از «سقوط اخلاقی» جامعهٔ ایران، از شنوندگان خود خواستند که سی‌دی مربوط به این فیلم را از بین ببرند. این ترانه مخاطبان بسیار زیادی پیدا کرد و در همان روزهای نخست که در اینترنت قرار گرفت نزدیک به یک میلیون بار دانلود شد و باعث شهرت بیش از پیش یاس شد.

این آهنگ خیلی اثرات خوبی داشت. در واقع کاری که من با این آهنگ انجام دادم، نیروی‌انتظامی نتوانست انجام دهد. پلیس دنبال این بود که این سی‌دی از اجتماع جمع شود و من با خواندن آن آهنگ تلاش کردم در این مسیر گام بردارم که فکر می‌کنم موفق عمل کردم.

 • جوایز

زر امیر ابراهیمی، برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن:دلم با آبادان و خاک ایران است


او برای بازی در فیلم تریلر عنکبوت مقدس (۲۰۲۲) برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ شد تا به اولین زن ایرانی برنده این جایزه تبدیل شود.

 

 

 • فیلم های زهرا امیرابراهیمی

دلیل 13 سال سکوت زهرا امیر ابراهیمی چه بود؟ :: بخار مگ

 • سال ۲۰۱۹ میلادی ؛ فیلم ” فردا آزادیم ” به کارگردانی علی پوریوسفی
 • سال ۲۰۱۷ میلادی ؛ فیلم ” تابوی تهران ” به کارگردانی علی سوزنده
 • سال ۲۰۱۶ میلادی ؛ فیلم ” مهریه و دموکراسی “
 • سال ۲۰۰۸ میلادی ؛ فیلم ” شیرین ” به کارگردانی عباس کیارستمی
 • سال ۱۳۸۵ شمسی  ؛ سریال تلویزیونی ” نرگس ” به کارگردانی سیروس مقدم
 • سال ۱۳۸۴ شمسی  ؛ فیلم  ” سفر به هیدالو ” به کارگردانی مجتبی راعی
 • سال ۱۳۸۳ شمسی  ؛ سریال تلویزیونی ” غریبانه ” به کارگردانی قاسم جعفری
 • سال ۱۳۸۳ شمسی  ؛ سریال تلویزیونی ” کمکم کن ” به کارگردانی قاسم جعفری
 • سال ۱۳۸۳ شمسی  ؛ فیلم ” ندر ” به کارگردانی مهرداد خوشبخت
 • سال ۱۳۷۹ شمسی  ؛ فیلم ” انتظار ” به کارگردانی محمد نوری زاد

 

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۳/۰۸
مجله امروز

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی